مقالات شطرنج

آموزش حرکت مهره ها در شطرنج

با آموزش حرکت مهره ها در شطرنج خدمت شما علاقه مندان به شطرنج هستیم. با طرز حرکت مهره ها در شطرنج میتوانید به راحتی یک بازی عالی را داشته باشید. در این مطلب سعی بر این داریم شما را با حرکت مهره ها آشنا کنیم. حرکت مهره های شطرنج شامل حرکت شاه در شطرنج، حرکت وزیر، رخ، اسب، فیل، حرکت پیاده یا سرباز می باشد.

از شما خواننده عزیز دعوت می کنیم برای آموزش شطرنج و همینطور آموزش حرکت مهره های شطرنج، فیلم های تهیه شده در این مورد را در پایین همین صفحه مشاهده فرمایید.

شطرنج شامل شش نوع مهره پیاده، رخ، فیل، اسب، وزیر و شاه می باشد. حرکت مهره های شطرنج منحصر به فرد می باشد یعنی هر مهره روش منحصر به فرد خود را برای حرکت دارد. با توجه به اینکه شباهت هایی در بین حرکت هر یک از مهره ها وجود دارد.

تمامی مهره ها به جز اسب در یک خط مستقیم – افقی، عمودی یا مورب حرکت می کنند. آنها قادر به عبور از انتهای صفحه نیستند و نمیتوانند از طرف دیگر برگردند. لبه صفحه شطرنج مرزی است که نمی توان از آن عبور کرد.

همه مهره‌ها به جز مهره اسب نمی‌توانند از روی مهره‌های دیگر بپرند – تمام مربع‌های بین مربعی که مهره حرکت خود را از آنجا شروع می‌کند و جایی که حرکت آن به پایان می‌رسد باید خالی باشد. این حرکت ممکن است به مربعی ختم نشود که در حال حاضر توسط یک قطعه همرنگ اشغال شده است. با آموزش حرکت مهره های شطرنج همراه ما باشید.

طرز حرکت مهره ها در شطرنج

در ضمن به صورت خلاصه حرکت مهره ها در شطرنج را می توان اینگونه شرح داد :

۱- حرکت شاه 

برای حرکت شاه در شطرنج میتوان گفت که شاه می تواند یک خانه به اطراف برود و اگر مهره ای از حریف در این خانه ها باشد آنرا بزند، شاه تنها مهره ای است که قابل زدن نیست.

اموزش حرکت شاه در شطرنج - حرکت مهره ها در شطرنج

۲- حرکت رخ : آموزش حرکت مهره ها در شطرنج

حرکت رخ در شطرنج بدین صورت است که رخ به صورت مستقیم حرکت میکند، یعنی بالا، پایین، راست، چپ می تواند برود و اگر مهره ای از حریف در این خانه ها باشد می تواند آنرا بزند، پس رخ مانند نماد مثبت در ریاضی حرکت میکند.

حرکت رخ در شطرنج - حرکت مهره ها در شطرنج

۳- حرکت فیل 

هر بازیکن در بازی شطرنج یک فیل سیاه رو و یک فیل سفید رو دارد و فیل به صورت مورب (کجکی) حرکت میکند و می تواند مهره های حریف را در این خانه ها بزند. 

حرکت فیل در شطرنج - حرکت مهره ها در شطرنج

۴- حرکت وزیر : چگونگی حرکت مهره های شطرنج

اکنون میخواهیم با حرکت وزیر در شطرنج آشنا شویم. وزیر قوی ترین مهره شطرنج می باشد زیرا می تواند همانند رخ و فیل یعنی به صورت مستقیم و مورب حرکت کند.

آموزش حرکت وزیر در شطرنج

۵- حرکت اسب : نحوه حرکت مهره های شطرنج 

یکی دیگر از حرکت مهره ها در شطرنج، حرکت اسب در شطرنج است. اسب می تواند به صورت L انگلیسی حرکت کند و در چهار جهت مختلف حرکت میکند و تنها مهره شطرنج است که می تواند از روی بقیه مهره ها بپرد.

حرکت اسب در شطرنج - آموزش حرکت مهره ها

۶- حرکت پیاده یا سرباز

حرکت پیاده در شطرنج ضعیف ترین مهره شطرنج می باشد و در حالت عادی یک خانه به جلو می آید اما در اولین حرکت این توانایی را دارد که در صورت دلخواه ۲ خانه به جلو بیاید، پیاده بر خلاف دیگر مهره های شطرنج برای زدن مهره حریف به صورت مورب یک خانه به جلو حرکت میکند.

 البته لازم به ذکر است حرکتی به نام آنپاسان وجود دارد که در مورد پیاده می باشد و پیشنهاد میکنیم در مقالات بعدی حتما حرکت را نیز یاد بگیرید.

حرکت پیاده در شطرنج - حرکت مهره ها در شطرنج

نکته مهم در مورد پیاده این هست که تنها مهره ای هست که فقط رو به جلو حرکت میکند و هیچگاه به عقب بر نمیگردد و پیاده تنها مهره ای هست که وقتی به عرض آخر می رسد می تواند به مهره های فیل، اسب، رخ، وزیر تبدیل شود.

ارزش و امتیاز مهره های شطرنج 

ارزش مهره‌های شطرنج به تنهایی یک موضوع پیچیده است و به عوامل متعددی وابسته است. در عموم، هر مهره در شطرنج ارزش نسبی خاصی دارد که بر اساس قابلیت‌ها و قدرت‌هایش در بازی تعیین می‌شود. ارزش و امتیاز مهره‌ های شطرنج به شرح زیر است :

♚ پادشاه (شاه)

پادشاه ارزش بی‌نهایتی دارد، زیرا اگر پادشاهتان شکست بخورد، بازی را از دست می‌دهید.

♛ وزیر 

وزیر نیز ارزش بی‌نهایت دارد و قدرت‌هایی شبیه به پادشاه دارد. مهره وزیر در شطرنج، ۹ امتیاز دارد این بدان معنی است که به اندازه ۹ سرباز می ارزد.

♜ رخ

قلعه ارزش ۵ امتیاز دارد. این بدان معنی است که به اندازه ۵ سرباز می ارزد. این مهره برای حمله به خطوط افقی و عمودی بسیار قوی است.

♝ فیل

هر فیل نیز ارزش ۳ امتیاز دارد، یعنی به اندازه ۳ سرباز ارزش دارد. فیل برای حمله به خطوط موربی بسیار قوی است.

♞ اسب

اسب ارزش ۳ امتیاز دارد، یعنی ارزش آن به اندازه ۳ سرباز می باشد. این مهره توانایی حرکت به شکل L را دارد و می‌تواند از برخی مهره‌ها بپرد و حرکت کند.

♚ سرباز

سرباز ارزش ۱ امتیاز دارد. این مهره در ابتدای بازی بسیار قوی نیست، اما با حرکت به جلو و تبدیل به مهره‌های قوی‌تر، می‌تواند ارزشش را افزایش دهد.

 

برای آموزش های بیشتر و یادگیری بهتر میتوانید ویدئوهای آموزشی زیر را که در رابطه با نحوه حرکت مهره ها در شطرنج میباشد مشاهده کنید:

——————————————————————-

لینک های مفید و ضروری شما در این مقاله : 

آموزش کامل بازی شطرنج (کاملا رایگان، ۱۰۰% تضمینی)

  فیلم آموزش شطرنج رایگان برای کودکان

 بهترین کلاس آموزش شطرنج کودکان و نوجوانان در مشهد در سال ۱۴۰۰

——————————————————————-

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا