ضرورت یادگیری و آموزش شطرنج برای کودکان و نوجوانان

امروزه، استفاده از تجارب و تحقیقات ملل دیگر برای پیشبرد اهداف ملی، از ایده های انکار نشدنی است. در حال حاضر در بیشتر نقاط جهان از بازی (ورزش) شطرنج برای پیشبرد اهداف ورزشی و آموزشی مدارس شطرنج استفاده می شود. بنابراین آموزش و یادگیری شطرنج ضرورت بیشتری پیدا می کند.

برای یادگیری شطرنج می توانید از آموزش های شطرنج آنلاین و مجازی باشگاه شطرنج ایران(ترم اول رایگان) استفاده نمایید.برای ورود کلیک نمایید.

—————————————————–

با شطرنج ایران بیشتر آشنا شوید

—————————————————-

چرا شطرنج؟

شطرنج فعالیت ذهنی پیچیده ای است که نیاز به تعقل، تمرکز و قدرت تصمیم گیری بالا دارد. در این ورزش سلول های خاکستری مغز به کار گرفته می شود تا حرکات حریف برای حمله پیش بینی شود. هرچقدر که مطالعات بیشتری درباره مغز انجام می شود مشخص می شود که ورزش شطرنج ابزاری برای پرورش ذهن و تقویت توانایی های ذهنی است. بازیکن برای استقرار مهره های خود چگونگی هدایت کردن مهره  ها را یاد می گیرد. می آموزد که چگونه تصمیم گیری کند. اگر او اجازه دهد تا مهره هایش اسیر شود، ممکن است بازی را از دست بدهد. 

شطرنج در طول زندگی مسئولیت پذیری و تصمیم گیری را به کودکان آموزش می دهد. وقتی کودکان بازی شطرنج را یاد بگیرند، شروع به توسعه مهارت های ریاضی از جمله، تفکر حل مسئله، تفکر منطقی،  تصمیم گیری و حل مشکل می نمایند. این مهارت ها به آنها اجازه خواهد داد که در مسیر زندگی با اتفاقات غیرمنتظره برخورد نمایند و خود را در تمام موقعیت ها کنترل کنند و ارائه راه حل نمایند. 

—————————————-

جهت مشاهده »»  {   فیلم آموزش شطرنج برای کودکان  }  ««  دلبندتان می توانید روی لینک کلیک کنید

—————————————-

شطرنج از جمله بهترین و مؤثرترین ابزار در آماده کردن کودکان برای مواجهه با دنیای کنونی است که روز به روز با دنیایی از اطلاعات مواجه می شود و همراه با آن موقعیت های دشوارتری در تصمیم گیری به ارمغان می آورد. شطرنج نحوه تفکر منطقی و کارآمد را آموزش می دهد و انتخاب بهترین گزینه از میان گزینه های موجود را نشان می دهد و اهمیت برنامه انعطاف پذیر، تمرکز و نتیجه انتخاب و تصمیم گیری را به نمایش می گذارد.

فواید(مزایا) شطرنج

بازی ( ورزش ) شطرنج به “بازی پادشاهان” معروف است. در این ورزش مغز به کار گرفته می‌شود تا حرکات حریف برای حمله پیش‌بینی شود. هرچقدر که مطالعات بیشتری درباره مغز انجام می‌شود مشخص می‌شود که ورزش شطرنج ابزاری برای تقویت توانایی ‌های مغزی است. ۱۰ فایده (مزایا) اصلی شطرنج به شرح زیر عبارتند از:

فواید شطرنج در بهترین مدرسه شطرنج مشهد

۱- شطرنج IQ را افزایش می‌دهد

همیشه تصور می‌شد که شطرنج برای کسانی که قوه تعقل بهتر و IQ بالاتری دارند استفاده می‌شود. با این حال درباره شطرنج مسئله مرغ و تخم مرغ مطرح است. اینکه آیا افراد باهوش‌تر به سمت شطرنج می‌روند یا بازی کردن شطرنج باعث باهوش‌تر شدن می‌شود؟ در مطالعات اخیر مشخص شده است که بازی شطرنج باعث افزایش هوش می‌شود. در این مطالعات ۴ هزار فرد اهل ونزوئلا مورد بررسی قرار گرفتند و مشخص شد که بعد از ۴ ماه آموزش شطرنج IQ آن‌ها افزایش یافته است.

۲- شطرنج از آلزایمر جلوگیری می‌کند

از آنجایی که مغز مانند یک ماهیچه عمل می‌کند، نیاز به ورزش دادن دارد. مطالعات منتشر شده در مجله پزشکی انگلیسی نشان داده است افرادی که بالای ۷۵ سال سن دارند اگر شطرنج بازی کنند و فعالیت‌های مغزی از این دست داشته باشند، کمتر مشکل اختلال حواس پیدا می‌کنند. در این بررسی‌ها مشخص شده است. بافت‌های مغزی که از آن‌ها استفاده نمی‌شود قدرت خود را از دست می‌دهند. بنابراین دلیل کافی برای روی آوردن به شطرنج قبل از رسیدن به سن ۷۵ سالگی وجود دارد.

برای خواندن  مطلب بیشتر در مورد تاثیر شطرنج در  بیماری آلزایمر به لینک زیر مراجعه فرمائید:

تحقیق جالب دانشمندان درباره نقش شطرنج در مبارزه با آلزایمر

۳- شطرنج هر دو طرف مغز را پرورش می‌دهد

در مطالعات محققان آلمانی مشخص شده است افرادی که شطرنج بازی می‌کنند هر دو نیم کره مغز را پرورش می‌دهند. آن‌ها انتظار داشتند که در بررسی‌ها مشاهده کنند نیمکره چپ مغز افرادی که شطرنج‌ بازی می‌کنند قوی‌تر است اما در کمال ناباوری دریافتند که نیم‌کره راست مغز این افراد نیز با همان کیفیت کار می‌کند.

۴- شطرنج خلاقیت را افزایش می‌دهد

از آنجایی که نیم کره راست مغز مربوط به خلاقیت می‌شود، انجام شطرنج خلاقیت را نیز افزایش می‌دهد. شطرنج‌ بازی کردن ابتکار را افزایش می‌دهد. مطالعات بر روی دانش‌آموزان که یک روز در هفته شطرنج بازی می‌کردند و مقایسه آن‌ها با افرادی که یک روز در هفته با کامپیوتر کار می‌:ردند یا فعالیت‌های مختلف دیگری انجام می‌دادند نشان داد افرادی که شطرنج بازی می‌کنند ذهن خلاق‌تری نسبت به دیگران دارند.

۵- شطرنج حافظه را افزایش می‌دهد

برای خوب شطرنج بازی کردن نیاز به حافظه خوب داریم زیرا باید حرکات حریف را به خاطر بسپاریم و در حرکات بعد آن‌ها را به یاد بیاوریم. در مطالعات انجام شده به مدت ۲ سال مشخص شد دانش‌آموزانی که به طور مرتب شطرنج بازی می‌کنند حافظه و توانایی سازماندهی بیشتری دارند.

۶- شطرنج توانایی حل مسئله را افزایش می‌دهد

بازی شطرنج مانند یک پازل بزرگ است که نیاز به حل دارد. مطالعاتی بر روی ۴۵۰ دانش‌آموز سطح پنجم انجام شد. این افراد به سه گروه تقسیم شدند. گروه اول از سطح یک برنامه ریاضی عادی خود را انجام دادند. گروه بعد از سطح اول ریاضی را با یادگیری شطرنج همراه کردند و گروه سوم از همان سطح یک شروع به یادگیری و انجام شطرنج کردند. تست‌ها نشان داد که توانایی حل مسئله در گروه سوم ۸۱.۲ درصد، در گروه دوم ۶۲ درصد و در گروه اول ۲۱.۴۶ درصد بود.

۷- شطرنج توانایی خواندن را افزایش می‌دهد

در مطالعات انجام شده بر روی ۵۳ دانش‌آموز مشخص شد افرادی که شطرنج بازی می‌کنند توانایی خواندن بهتری دارند.

۸- شطرنج تمرکز را افزایش می‌دهد

تمرکز عمیق در شطرنج باعث پیشرفت نتایج بازیکنان می‌شود. اگر در حین مسابقه حتی چندد ثانیه حواس فرد پرت شود می‌تواند بر نتیجه بازی تاثیر‌گذار باشد. با توجه به اینکه شطرنج نیاز زیادی به تمرکز دارد توانایی تمرکز افرادی که این ورزش را انجام می‌دهند نیز بیشتر است.

۹- شطرنج رشد سلول‌های عصبی را افزایش می‌دهد

سلول‌های عصبی به شکل درخت هستند و سیگنال‌های عصبی را منتقل می‌کنند. هرچقدر سلول‌های عصبی بیشتر باشند، سیگنال‌های بیشتری جابه‌جا می‌شوند. انجام فعالیت‌های پیچیده مغزی همچون شطرنج رشد سلول‌های عصبی را افزایش می‌دهد.

۱۰ – شطرنج قدرت برنامه‌ریزی و پیش‌بینی را افزایش می‌دهد

شطرنج باعث گسترش پوسته جلوی مغز می‌شود، این قسمت مربوط به برنامه‌ریزی، قضاوت و کنترل می‌شود. گسترش این قسمت از مغز باعث انجام تصمیم‌گیری‌ها بهتر در شرایط پیچیده می‌شود.

تاثیر آموزش شطرنج بر کودکان

بازی شطرنج تأثیر بسزایی در کودکان بر جا می گذارد. برخی از این تاثیرات آموزش شطرنج برای کودکان عبارتند از:

۱-   از جمله بازی هایی است که ذهن را تمرین می دهد و آن را تقویت می کند و در حقیقت چیزی بیشتر از یک بازی است.

۲-   قابلیت تحکیم شخصیت و تقویت اعتماد به نفس دارد.

۳-   ابزاری برای تربیت « شهروند خوب» از راه تمرین دادن کودکان برای بازی در حیطه مقررات و قواعد بازی بدون خطا کردن است.

۴-   «بهره وری» را آموزش می دهد؛ زیرا کودکان باید از کوچک ترین فرصت ها برای نیل به اهداف استفاده کنند.

۵-   بهترین و مؤثرترین ابزار در آماده کردن کودکان برای مواجهه با دنیای کنونی است که روز به روز در دریای اطلاعات فروتر می رود 

        و همراه با آن موقعیت های دشوارتری در تصمیم گیری به ارمغان می آورد.

آموزش شطرنج کودکان

تاثیر آموزش شطرنج بر دانش آموزان

بازی شطرنج تأثیر بسزایی در دانش آموزان بر جا می گذارد. برخی از این تاثیرات عبارتند از:

۱-   افزایش هوش و تقویت حافظه، تمرکز، صبر، پشتکار، خلاقیت، فراست و تجزیه و تحلیل مطالب

۲-   آموزش تصمیم گیری مستقل و سریع در موقعیت های دشوار (مانند زمان امتحانات)

۳-   تقویت مهارت های خواندن ، زبان و ریاضیات

۴-   تغذیه تفکر منطقی و خلاق و آموزش تفکر نقادانه

۵-   بهبود نتایج امتحانات درسی دانش آموزان

۶-   آموزش دست یابی به تفکر برای یافتن

۷-   شیوه های مختلف حل مسئله

۸-   آموزش تصویر سازی مسئله در ذهن دانش آموزان برای حل آن ها

۹-   آموزش تجسم فضایی و ریاضی مسایل برای حل آن ها

۱۰- ابزار ویژه ای در آموزش تفکر برای حل مسایل متغیر با ارائه ترکیب های متنوعی ازمسایل پشت سرهم با هزاران احتمال متفاوت 

باشگاه شطرنج ایران، به عنوان یکی از اولین و بهترین باشگاه، خانه و مدرسه های شطرنج، آمادگی دارد در زمینه آموزش ورزش قهرمانی و همگانی شطرنج، به هم میهنان عزیز در رده های سنی مختلف به خصوص کودکان و دانش آموزان عزیز در مشهد (خراسان رضوی) به صورت حضوری و سراسر ایران و جهان به صورت مجازی، جهت افزایش دقت، تمرکز، هوش و IQ خدمت نماید. 

جهت ثبت نام بهترین کلاس شطرنج و اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید:

تلفن: ۰۵۱۳۸۴۸۰۵۷۰

برچسب: ضرورت شطرنج برای کودکان و دانش آموزان،  تاثیر شطرنج در کودکان و دانش آموزان،  چرا شطرنج را بیاموزیم؟ ،  نقش و تاثیرات شطرنج، فواید و مزایای شطرنج

تمامی مطالب فوق متعلق به باشگاه شطرنج ایران می باشد. کپی مطالب با حفظ منبع بلا مانع می باشد.

خانه و مدرسه شطرنج در مشهد

دکمه بازگشت به بالا