بهترین کلاس آموزش شطرنج کودکان و نوجوانان در سال ۱۴۰۱

در ادامه این مطلب به فواید بسیار زیاد آموزش شطرنج کودکان و کلاس شطرنج اشاره خواهیم کرد. همچنین راه های مختلف برقراری کلاس شطرنج برای کودکان شرح داده خواهد شد. همواره تلاش هر پدر و مادری برای فرزند خود در جهت رشد ذهنی و جسمی او مورد توجه است. البته بهترین کلاس آموزش شطرنج کودکان نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

ما به شما ثابت می کنیم که آموزش شطرنج در دوران کودکی به فرزندانتان، یکی از بهترین مسیرهای پیشرفت دادن کودکانتان در زندگی می باشد. جالب است بدانید در بعضی از کشورهای پیشرفته دنیا، آموزش شطرنج در مدارس اجباری می باشد. 

بهترین کلاس آموزش شطرنج کودکان و نوجوانان

شطرنج در مدارس به طور فزاینده ای در حال محبوبیت و ترویج می باشد. در دنیای امروزی استفاده بیش از حد از موبایل و تبلت باعث ایجاد ضررهایی به کودکان و دانش آموزان شده است؛ با توجه به مزایا و فوایدی که شطرنج دارد به عنوان یک راه حل برای از بین بردن و کاهش این آسیب در کودکان و بهبود و افزایش سطح تمرکز، هوش، خلاقیت و IQ دانش آموزان در مدرسه ها پیشنهاد می شود.

پیشنهاد میکنیم قبل از شروع مطالعه این صفحه ویدئو زیر را حتما ببینید:

انواع کلاس شطرنج برای کودکان و نوجوانان

از آنجایی که کودکان و نوجوانان یکی از حساس ترین قشرهای جامعه هستند و رفتار مناسب با این افراد بسیار مهم و تاثیرگذار است، برای جذب کردن این افراد به کلاس های آموزشی مخصوصاً کلاس شطرنج باید روش ها و انواع مختلفی از کلاس آموزش شطرنج را پیش روی آنها قرار دهیم. بدین صورت هر کس متناسب یا روحیات و شرایط خود به یکی از انواع این کلاس ها جذب می شود و میتواند آموزش شطرنج را با روش مناسب خود فرا بگیرد. 

کلاس آموزش شطرنج کودکان انواع مختلفی دارد از جمله کلاس های آنلاین یا مجازی، کلاس های ویدئویی، کلاس های حضوری، آموزش از طریق بازی های رایانه ای و نرم افزارهای موبایل و کتاب های کمک آموزشی کودکان که هر کدام ممکن اسب مناسب یه تیپ شخصیتی از کودکان باشد. در ادامه به شرح انواع کلاس شطرنج می پردازیم:

کلاس های آنلاین آموزش شطرنج برای کودکان و نوجوانان

یکی از انواع کلاس شطرنج برای کودکان، کلاس های آنلاین یا مجازی می باشد. به طور کلی کلاس هایی که معلم می تواند با کودک ارتباط مستقیم برقرار کند و همچنین کودک می تواند با کودکان دیگر ارتباط و حس رقابت پیدا کند بهترین نوع کلاس برای کودکان و نوجوانان می باشد. این دو ویژگی بیشتر در دو نوع کلاس آنلاین و حضوری موجود است.

بعد از شیوع ویروس منحوس کرونا، استفاده از کلاس های آنلاین در کشور عزیزمان ایران رواج بسیاری یافت. در اینگونه کلاس ها، هنرجویان سر ساعت مقرر فقط با یک گوشی یا کامپیوتر که به اینترنت دسترسی دارد، در کلاس حاضر می شوند و استاد درس را با مثال های مختلف شروع می کند و هر چند وقت یکبار هم هنرآموزان را وارد بحث و چالش می کند که بهترین نوع آموزش است.

 کلاس شطرنج برای کودکان که به صورت آنلاین برگزار می شود توسط اساتید مجرب (مربی شطرنج کودکان) مجموعه شطرنج ایران تشکیل می شود که باعث می شود کودک شما در هر زمان و هر مکان بدون محدودیت به اساتید خوب این رشته دسترسی داشته باشد.

شما می توانید در صفحه کلاس شطرنج آنلاین شطرنج ایران کودکان خود را برای شرکت در کلاس های آنلاین ثبت نام کنید.

از طرفی بسیاری از والدین دوست دارند که به طور خاص روی کودکان آنان کار شود و توجه ویژه ای به آنان شود. برای این دسته از والدین کلاس های آنلاین خصوصی، بهترین نوع کلاس آموزشی برای کودکان می باشد. در اینگونه کلاس ها مباحث آموزشی با سرعت بیشتری توسط مربی شطرنج کودکان تدریس می شود و زمان بیشتری سر تمرین اختصاصی کودک شما خرج می شود. 

در صورتی که کودک شما رفتارها یا اخلاقیات خاصی دارد که دوست دارید آن گونه که او دوست دارد با فرزندتان رفتار شود، می توانید آتها را با استاد کلاس خصوصی او در میان بگذارید و استاد شطرنج فرزندتان، به صورت ویژه و با توجه به آن نکات مباحث تدریسی شطرنج را با کودکان شما پیش خواهد برد.

یکی از دغدغه های والدین در کلاس شطرنج برای کودکان به صورت آنلاین این است که اگر فرزندمان در یک یا چند کلاس نتواند شرکت کند، از درس عقب می افتد. باشگاه شطرنج ایران این مشکل را برای شما حل کرده است، به این صورت که هر ترم آموزشی شطرنج به صورت ویدئویی نیز موجود است و بعد از هر جلسه آموزشی آنلاین، فایل ویدئویی آموزشی نیز در اختیار شما قرار می گیرد. 

پس اگر چند جلسه از شروع یک ترم گذشته باشد یا در اثنای ترم شما چند جلسه کلاس شطرنج را از دست داده باشید، هیچ نگرانی نداشته باشید، چون ویدئوهای آموزشی شطرنج با بهترین کیفیت در اختیار شما گذاشته می شود.

بهترین کلاس شطرنج برای کودکان و نوجوانان به صورت ویدئویی

آموزش ویدئویی شطرنج، مزیت های بسیاری دارد که عده ای از هنرجویان، مشتاق یادگیری شطرنج با این مدل آموزشی هستند. از مزیت های ویدئوی آموزشی این است که مقید به زمان خاصی نیست و نیاز نیست مانند کلاس های آنلاین در زمان خاصی حضور پیدا کنید. شما با تهیه ویدئوی آموزشی می توانید هر زمان که دلتان خواست و در هر پلتفرمی که راحت تر هستید (تلویزیون، موبایل، تبلت، کامپیوتر و…) آنها را تماشا کنید.

مزیت دیگر کلاس ویدئویی شطرنج برای کودکان این است که خیلی وقت ها کودکان با تکرار زیاد یک مطلب را یاد می گیرند. کلاس های آنلاین این امکان را ندارد که بارها و بارها دیده شود و بعضی وقت ها بعضی از کودکان از این مطلب که باید همین الان یک مطلب را یاد بگیرند، دچار استرس می شوند. 

آموزشگاه شطرنج برای کودکان، آموزش های ویدئویی شطرنج این اطمینان را به کودک شما می دهد که اگر یک مطلب را دوست داشته باشد چند بار ببیند، این امکان برایش فراهم است. ممکن است یک کودک یک ترم را در ۲ روز و کودکی دیگر آن ترم را در ۳ ماه یاد بگیرد و هیچ اشکالی هم ندارد.

آموزش شطرنج برای کودکان سه بال اصلی دارد :

  • آموزش صحیح و اصولی
  • تمرین و بازی زیاد و پیاده سازی آموزش ها در بازی
  • شرکت در مسابقات

شما می توانید در صفحه دوره های آموزش ویدئویی شطرنج این محصول را برای کودکان خود تهیه بفرمائید.

کلاس شطرنج برای کودکان به صورت حضوری

کلاس های حضوری شطرنج در آموزشگاه شطرنج برای کودکان، همیشه طرفداران خودش را دارد. همان طور که قبلا اشاره کردیم کلاس های حضوری همانند کلاس های آنلاین دارای دو خاصیت ارتباط مستقیم استاد با هنر جو و ارتباط مستقیم هنرجویان و بازی رودررو می باشد بسیار مورد استقبال و دلخواه والدین است. معمولا کودکان در کنار کودکان دیگر آموزش بهتری دارند مخصوصا زمانی که حس رقابت مثبت بین آنها شکل می گیرد، باعث می شود به طور دائم و مستمر کودکان به رقابت سالم بپردازند و رو به جلو حرکت کنند.

کلاس شطرنج برای کودکان نیز به دو صورت خصوصی و عمومی قابل عرضه و ارائه می باشد. کلاس های عمومی حضوری شطرنج به دلیل ایجاد حس رقابت بین کودکان از لحاضی ارزشمند است و البته کلاس های خصوصی نیز به دلیل تمرکز استاد روی یک نفر، از سرعت آموزش و پیشرفت بیشتری برای کودک برخوردار است.

شما می توانید در صفحه کلاس آموزش شطرنج حضوری در این کلاس ها ثبت نام نمائید. دقت شود که این کلاس ها در حال حاضر فقط در شهرهای محدودی ارائه می شود.

آموزش شطرنج برای کودکان توسط کتاب های آموزشی و نرم افزارها

خیلی از والدین، معتقد هستند که می توان این بازی را از طریق مطالعه آموخت و فرا گرفت. همانطور که قبل تر هم به آن اشاره کردیم سه مرحله کلیدی آموزش شطرنج، یادگیری، تمرین و مسابقه می باشد که البته مرحله یادگیری آن می تواند توسط کتاب انجام شود. حتی بازیکنان بسیار حرفه ای نیز گاها باید کتاب های آموزش حرفه ای شطرنج را بخوانند و به علم خود بیافزایند. 

می توان از کتاب شطرنج استفاده کرد یا اینکه می توان نسخه pdf آموزش شطرنج را تهیه و به یادگیری آن پرداخت.

در بعضی موارد چه به عنوان ابزار کمک آموزشی و یا چه به صورت مستقیم برای آموزش شطرنج، می توان از نرم افزارها و بازی های جذاب شطرنجی استفاده کرد و کودکان را به بهانه بازی، با این ورزش مهیج، فکری و کارآمد آشنا و دوست کرد. شما می توانید این نرم افزار ها را از بخش نرم افزارهای شطرنج دایناسور چس و وار چس از معروف ترین این نرم افزار ها برای آموزش شطرنج به کودکان می باشد. تهیه و استفاده نمائید.

 نرم افزارهای دایناسور چس (dinosaur chess) و وار چس (war chess) از معروف ترین نرم افزارهای آموزش شطرنج برای کودکان می باشد.

نرم افزار دایناسور شطرنج بهترین گزینه برای کلاس شطرنج برای کودکان

محاسن کلاس شطرنج برای کودکان

بازی کردن شطرنج یک سم زدایی دیجیتال را ترغیب می کند

بچه ها در دنیای صفحه نمایش زندگی می کنند. کلاس های مختلف در مدرسه ها با دستگاه های الکترونیکی، صفحه نمایش هوشمند و تخته سفید تعاملی پر شده است. بازی شطرنج و کلاس شطرنج برای کودکان فرصت عالی برای جدا شدن آنها از همه ی این دستگاه ها ایجاد می کند.

افزایش دقت و تمرکز با کلاس شطرنج کودکان

با شطرنج، کودکان مشاده دقیق و تمرکز را می آموزند، اگر آنها چیزی را که اتفاق می افتد تماشا نکنند، نمی توانند به آن پاسخ دهند، مهم نیست که چقدر هوشمند هستند.

تجسم کردن با آموزش شطرنج برای کودکان

توسط شطرنج، کودکان به تجسم کردن یک توالی از اقدامات، قبل از اینکه اتفاق بیافتند، ترغیب می شوند. در واقع بازی کردن شطرنج در کلاس های مدرسه شطرنج، باعث تقویت توانایی تجسم کردن کودکان می شود به طوری که آنها می توانند در ابتدا مهره ها را تجسم کرده و سپس حرکت های پیش رو را انجام دهند.

رو به جلو فکر کردن با کلاس شطرنج برای کودکان

با آموزش شطرنج، کودکان تربیت می شوند تا ابتدا فکر کنند و سپس اقدام کنند. در خانه و مدرسه شطرنج مشهد ما به آنها آموزش می دهیم تا از خودشان بپرسند: “اگر این کار را انجام دهم، چه اتفاقی می افتد و چگونه می توانم پاسخ دهم؟” با گذشت زمان، شطرنج کمک می کند تا صمیمیت و تفکر را به وجود آورد.

تصمیم گیری و تجزیه و تحلیل دقیق با کلاس شطرنج 

کودکان یاد می گیرند که لازم نیست اولین چیزی را که در ذهنشان می آید انجام دهند. آنها جایگزین ها را شناسایی کرده و جوانب مثبت و منفی اقدامات مختلف را در نظر می گیرند. آیا این تصمیم به من کمک می کند یا ضرر می رساند؟

برنامه ریزی 

با شرکت در کلاس شطرنج برای کودکان، کودکان و شطرنجبازان یاد می گیرند تا برای اهداف بلند مدت بیشتری برنامه ریزی کنند و اقدامات لازم را برای آنها انجام دهند. آنها همچنین می توانند برای تغییر وضیت های مختلف برنامه ریزی هایشان را ارزیابی کنند و تغییر دهند. علاوه بر موارد ذکر شده بازی شطرنج فواید بسیار دیگری هم دارد که در این مطلب به طور خلاصه به آنها اشاره شد.


روشها و هدف های آموزش شطرنج به اسلوب و هدف هایی که در آموزش موضوعات دیگر دنبال می شوند شباهت دارند. در مدرسه شطرنج مشهد ( یکی از برترین، اولین و بهترین ها در عرصه مدرسه شطرنج )، هدف ما پرورش شطرنج آموزان، قهرمانان شطرنج و رشد قابلیت های ذاتی آنها و بهره مند ساختن آنان از عاداتی است که برای پیشرفت های بعدی شان مفید خواهد بود.

برای آموزش هرچه پربارتر شطرنج، لازم است کودکان و بزرگسالان شطرنجباز، مسائل مختلف شطرنج را از موضوعات ساده تا پیچیده پیش روند و در تمام مدت، تلفیق بین تئوری و عمل به کار گرفته شود. ضمن آنکه ارتباط معقول و مناسبی میان استاد (مربی شطرنج) و شاگرد برقرار باشد. بهترین کلاس آموزش شطرنج کودکان تاثیر بسزایی دارد.


انواع کلاس آموزش شطرنج برای کودکان و نوجوانان

شطرنج نقش بسیار مهمی در افزایش هوش و خلاقیت کودکات ایفا می کند و از همین جهت بسیاری از والدین در صدد آموزش شطرنج فرزندان خود هستند و در همین راستا باشگاه شطرنج ایران به عنوان بهترین کلاس آموزش شطرنج کودکان در جهت یادگیری آسان فرزند شما ترم های آموزشی را تهیه کرده است که از طریق لینک زیر می توانید فیلم آموزش مقدماتی بازی شطرنج برای کودکان را مشاهده کنید. البته در باشگاه شطرنج ایران، ترم یک آموزش شطرنج رایگان است.

لزوم یادگیری ورزش شطرنج در سنین بالا و سالمندان

شطرنج از جمله ورزش هایی است که به علت مزایا و فواید بی نظیر آن در تقویت ذهن امروزه بسیار مورد استقبال افراد مختلف در سراسر جهان قرار گرفته است و همین عامل باعث استقبال خانواده ها به خصوص خانواده های ایرانی شده است. بسیاری از خانواده های ایرانی در جهت اینکه فرزندشان دارای اینده خیلی بهتری باشد فرزندان خود را به سمت یادگیری این بازی سوق می دهند.

اما همانطور که گفته شد نقش مهم شطرنج تقویت حافظه است که همین عامل نیز باعث استقبال سالمندان عزیزمان شده است زیرا با افزایش سن رفته رفته ذهن نیز فرسوده شده و چنانچه با انجام اموری تقویت ذهن صورت نگیرد به بیماری هایی نظیر الزایمر یا فراموشی دچار می شوید و به همین توصیه می گردد هر چه سریعتر در جهت افزایش فعالیت های ذهنی خود کوشا باشید.

اما در ادامه با آکادمی شطرنج ایران همراه باشید تا شما را با مزیت های شطرنج در این سری از مقالات باشگاه شطرنج ایران همراه کنیم : 

۱. بهبود توانایی های شناختی

شطرنج بازان ماهر یاد می گیرند که حرکت های بعدی حریف را پیش بینی کنند. برای پیش بینی آنچه شخص بعدی در آینده انجام می دهد ، یک بازیکن باید توانایی اتخاذ دیدگاه شخص دیگری را پیدا کرده و نتیجه گیری کند که چه اقدامی انجام می دهد.
دانشمندان رفتاری به این توانایی برای دیدن از دیدگاه دیگر “نظریه ذهن” می گویند. این توانایی ای است که برای اعمال همدلی و ایجاد روابط سالم اجتماعی ضروری است. یک منبع معتبر در سال ۲۰۱۹ دریافت که شطرنج این توانایی را در کودکانی که بازی را تمرین می کنند، توسعه می دهد.

۲. شطرنج حافظه را تقویت می کند

شاید تعجب آور نباشد که بدانیم بازیکنان شطرنج دارای مهارت های حافظه قوی هستند. به هر حال، این بازی شامل حفظ ترکیبات متعدد حرکات و نتایج بالقوه آنها است. همچنین جالب است توجه داشته باشید که بازیکنان شطرنج با تجربه عملکرد بالاتری را در رابطه با نوع خاصی از خاطرات نشان می دهند: حافظه شنوایی. این توانایی به خاطر سپردن آنچه از طریق شنیدن آموخته اید است.
در یک آزمایش، محققان Trusted Source توانایی یادآوری بازیکنان شطرنج متخصص را با افرادی که تجربه بازی شطرنج ندارند مقایسه کردند. آنها دریافتند که بازیکنان شطرنج در یادآوری لیست کلماتی که شنیده بودند بسیار بهتر از افرادی بودند که هرگز شطرنج بازی نکرده بودند.

 شطرنج بازان ماهر همچنین توانایی بهتری در به خاطر سپردن و تشخیص سریع الگوهای بصری دارند، که به عقیده محققان از حفظ موقعیت های پیچیده شطرنج ناشی می شود.

۳. شطرنج خلاقیت شما را بالا می برد 

محققان مدرسه ای در هند مهارت های تفکر خلاق دو گروه از دانش آموزان را آزمایش کردند. یک گروه در زمینه بازی شطرنج آموزش دیدند، و گروه دیگر اینگونه نبود. در این آزمون ها از دانش آموزان خواسته شد تا از موارد متداول برای موارد معمول استفاده کنند و الگوها و معانی را به صورت انتزاعی تفسیر کنند. 

دانش آموزانی که شطرنج بازی می کردند در آزمون ها نمره بالاتری کسب کردند. محققان به این نتیجه رسیدند که شطرنج توانایی دانش آموزان را در تمرین تفکر متفاوت و خلاق افزایش می دهد. بنابراین به دنبال بهترین کلاس آموزش شطرنج کودکان باشید.

۴. شطرنج می تواند درمان را موثرتر کند 

برخی از مشاوران و درمانگران با شطرنج به عنوان وسیله ای برای افزایش خودآگاهی و ایجاد روابط درمانی موثرتر با شطرنج بازی می کنند. شطرنج که به عنوان یک استراتژی درمانی خلاق در نظر گرفته می شود، به شما امکان می دهد واکنش های خود را در برابر استرس و چالش ها در حین مسابقه مشاهده کنید. درمانگر شما حاضر است تا به شما کمک کند تا پاسخ های خود را ارزیابی کرده و در مورد اینکه چرا به مشکلات به شیوه ای که انجام می دهید واکنش نشان دهید.

۵.شطرنج می تواند علائم ADHD را بهبود بخشد 

در تحقیقی در سال ۲۰۱۶ که بر روی ۱۰۰ کودک مدرسه ای مبتلا به اختلال نقص توجه و بیش فعالی انجام شد، محققان بازی شطرنج معمولی را با رویکرد درمانی چند وجهی در نظر گرفتند. دانش آموزانی که در این روش درمانی شرکت کرده بودند، ۴۱ درصد کاهش بی توجهی و فعالیت بیش از حد را در طول دوره درمان تجربه کردند.

۶. بهبود توجه 

اپیدمی قرن ۲۱ ADHD است. هم بزرگسالان و هم کودکان تمرکز در مدرسه و محل کار را سخت تر و سخت تر می کنند، کمتر کار می شود و بهره وری به سرعت کاهش می یابد. با این همه حواس پرتی ، تشخیص خود با اختلال نقص توجه آسان است، اما روشهای بهتری برای مقابله با این پدیده ها نسبت به مراجعه به داروخانه محلی وجود دارد.

 به عبارت دیگر، شطرنج توجه را می طلبد، اگر ذهن شما روی بازی متمرکز نباشد – به همان سادگی بازنده می شوید. با چنین تنبیه فوری به دلیل عدم توجه، ذهن تربیت می شود که متمرکز و مراقب باشد. این امر منجر به عملکرد بهتر در مدارس و محل کار، اتلاف وقت کمتر و پیروزی های بیشتر می شود.

دکمه بازگشت به بالا