بهترین کلاس آموزش شطرنج کودکان و نوجوانان در مشهد در سال 1400

 

کلاس شطرنج برای کودکان و نوجوانان در مدرسه شطرنج مشهد

 

شطرنج در مدارس به طور فزاینده ای در حال محبوبیت و ترویج می باشد. در دنیای امروزی استفاده بیش از حد از موبایل و تبلت باعث ایجاد ضررهایی به کودکان و دانش آموزان شده است؛ با توجه به مزایا و فوایدی که شطرنج دارد به عنوان یک راه  حل برای از بین بردن و کاهش این آسیب در کودکان و بهبود و افزایش سطح تمرکز، هوش، خلاقیت و IQ دانش آموزان در مدرسه ها پیشنهاد می شود.

پیشنهاد میکنیم قبل از شروع مطالعه این صفحه ویدئو زیر را حتما ببینید

--------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------

شرکت در کلاس های مدرسه شطرنج مشهد به دلایل زیادی که به طور مختصر تشریح داده می شود، به والدین عزیز توصیه می شود:

- بازی کردن شطرنج یک سم زدایی دیجیتال را ترغیب می کند:

بچه ها در دنیای صفحه نمایش زندگی می کنند. کلاس های  مختلف در مدرسه ها با دستگاه های الکترونیکی، صفحه نمایش هوشمند و تخته سفید تعاملی پر شده است. بازی شطرنج فرصت عالی برای جدا شدن کودکان از همه ی این دستگاه ها ایجاد می کند.


در صورت تمایل به »»   آموزش آنلاین و مجازی بازی شطرنج ««  رو لینک کلیک کنید


 

- افزایش دقت و تمرکز

با شطرنج، کودکان مشاده دقیق و تمرکز را می آموزند، اگر آنها چیزی را که اتفاق می افتد تماشا نکنند، نمی توانند به آن پاسخ دهند، مهم نیست که چقدر هوشمند هستند.

 

- تجسم کردن

توسط شطرنج، کودکان به تجسم کردن یک توالی از اقدامات، قبل از اینکه اتفاق بیافتند، ترغیب می شوند. در واقع بازی کردن شطرنج در کلاس های مدرسه شطرنج، باعث تقویت توانایی تجسم کردن کودکان می شود به طوری که آنها می توانند در ابتدا مهره ها را تجسم کرده و سپس حرکت های پیش رو را انجام دهند.

 

- رو به جلو فکر کردن

با آموزش شطرنج کودکان تربیت می شوند تا ابتدا فکر کنند و سپس اقدام کنند. در خانه و مدرسه شطرنج مشهد ما به آنها آموزش می دهیم تا از خودشان بپرسند: "اگر این کار را انجام دهم، چه اتفاقی می افتد و چگونه می توانم پاسخ دهم؟" با گذشت زمان، شطرنج کمک می کند تا صمیمیت و تفکر را به وجود آورد.

اولین ، برترین و بهترین مدرسه شطرنج مشهد

- تصمیم گیری و تجزیه و تحلیل دقیق

کودکان یاد می گیرند که لازم نیست اولین چیزی را که در ذهنشان می آید انجام دهند. آنها جایگزین ها را شناسایی کرده و جوانب مثبت و منفی اقدامات مختلف را در نظر می گیرند. آیا این تصمیم به من کمک می کند یا ضرر می رساند؟

 

- برنامه ریزی

در خانه و مدرسه شطرنج با آموزش شطرنج، کودکان و شطرنجبازان یاد می گیرند تا برای اهداف بلندمدت بیشتری برنامه ریزی کنند و اقدامات لازم را برای آنها انجام دهند. آنها همچنین می توانند برای تغییر وضیت های مختلف برنامه ریزی هایشان را ارزیابی کنند و تغییر دهند. علاوه بر موارد ذکر شده بازی شطرنج فواید بسیار دیگری هم دارد که در این مطلب به طور خلاصه به آنها اشاره شد.


اگر مایل به یادگیری از طریق مقالات آموزشی هستید از  »» صفحه مطالب آموزشی شطرنج  ««  باشگاه دیدن فرمایید


روشها و هدف های آموزش شطرنج به اسلوب و هدف هایی که در آموزش موضوعات دیگر دنبال می شوند شباهت دارند. در مدرسه شطرنج مشهد ( یکی از برترین، اولین و بهترین ها در عرصه مدرسه شطرنج )، هدف ما پرورش شطرنج آموزان، قهرمانان شطرنج و رشد قابلیت های ذاتی آنها و بهره مند ساختن آنان از عاداتی است که برای پیشرفت های بعدی شان مفید خواهد بود.

 

مدرسه شطرنج مشهد

 

برای آموزش هرچه پربارتر شطرنج، لازم است کودکان و بزرگسالان شطرنجباز، مسائل مختلف شطرنج را از موضوعات ساده تا پیچیده پیش روند و در تمام مدت، تلفیق بین تئوری و عمل به کار گرفته شود. 

ضمن آنکه ارتباط معقول و مناسبی میان استاد (مربی شطرنج) و شاگرد برقرار باشد.


آموزش مقدماتی شطرنج برای کودکان

شطرنج نقش بسیار مهمی در افزایش هوش و خلاقیت کودکات ایفا می کند و از همین جهت بسیاری از والدین در صدد آموزش شطرنج فرزندان خود هستند و در همین راستا باشگاه شطرنج ایران در جهت یادگیری اسان فرزند شما ترم های آموزشی را تهیه کرده است که از طریق لینک زیر می توانید فیلم آموزش مقدماتی بازی شطرنج برای کودکان را مشاهده کنید

فیلم آموزش مقدماتی شطرنج برای کودکان


 

لزوم یادگیری ورزش شطرنج در سنین بالا و سالمندان

 

شطرنج ازجمله ورزش هایی است که به علت مزایا و فواید بی نظیر آن در تقویت ذهن امروزه بسیار مورد استقبال افراد مختلف در سراسر جهان قرار گرفته است و همین عامل باعث استقبال خانواده ها به خصوص خانواده های ایرانی شده است. بسیاری از خانواده های ایرانی در جهت اینکه فرزندشان دارای اینده خیلی بهتری باشد فرزندان خود را به سمت یادگیری این بازی سوق می دهند

اما همانطور که گفته شد نقش مهم شطرنج تقویت حافظه است که همین عامل نیز باعث استقبال سالمندان عزیزمان شده است زیرا با افزایش سن رفته رفته ذهن نیز فرسوده شده و چنانچه با انجام اموری تقویت ذهن صورت نگیرد به بیماری هایی نظیر الزایمر یا فراموشی دچار می شوید و به همین توصیه می گردد هرچه سریعتر در جهت افزایش فعالیت های ذهنی خود کوشا باشید

اما در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با مزیت های شطرنج در این سری از مقالات باشگاه شطرنج ایران همراه کنیم : 

1 • بهبود توانایی های شناختی:

 
شطرنج بازان ماهر یاد می گیرند که حرکت های بعدی حریف را پیش بینی کنند. برای پیش بینی آنچه شخص بعدی در آینده انجام می دهد ، یک بازیکن باید توانایی اتخاذ دیدگاه شخص دیگری را پیدا کرده و نتیجه گیری کند که چه اقدامی انجام می دهد.
دانشمندان رفتاری به این توانایی برای دیدن از دیدگاه دیگر "نظریه ذهن" می گویند. این توانایی ای است که برای اعمال همدلی و ایجاد روابط سالم اجتماعی ضروری است. یک منبع معتبر در سال 2019 دریافت که شطرنج این توانایی را در کودکانی که بازی را تمرین می کنند ، توسعه می دهد.

 
2. شطرنج حافظه را تقویت می کند : 

 
شاید تعجب آور نباشد که بدانیم بازیکنان شطرنج دارای مهارت های حافظه قوی هستند. به هر حال ، این بازی شامل حفظ ترکیبات متعدد حرکات و نتایج بالقوه آنها است. همچنین جالب است توجه داشته باشید که بازیکنان شطرنج با تجربه عملکرد بالاتری را در رابطه با نوع خاصی از خاطرات نشان می دهند: حافظه شنوایی. این توانایی به خاطر سپردن آنچه از طریق شنیدن آموخته اید است.
در یک آزمایش ، محققان Trusted Source توانایی یادآوری بازیکنان شطرنج متخصص را با افرادی که تجربه بازی شطرنج ندارند مقایسه کردند. آنها دریافتند که بازیکنان شطرنج در یادآوری لیست کلماتی که شنیده بودند بسیار بهتر از افرادی بودند که هرگز شطرنج بازی نکرده بودند. شطرنج بازان ماهر همچنین توانایی بهتری در به خاطر سپردن و تشخیص سریع الگوهای بصری دارند ، که به عقیده محققان از حفظ موقعیت های پیچیده شطرنج ناشی می شود.

 
3. شطرنج خلاقیت شما را بالا می برد :

محققان مدرسه ای در هند مهارت های تفکر خلاق دو گروه از دانش آموزان را آزمایش کردند. یک گروه در زمینه بازی شطرنج آموزش دیدند ، و گروه دیگر اینگونه نبود.
در این آزمون ها از دانش آموزان خواسته شد تا از موارد متداول برای موارد معمول استفاده کنند و الگوها و معانی را به صورت انتزاعی تفسیر کنند. دانش آموزانی که شطرنج بازی می کردند در آزمون ها نمره بالاتری کسب کردند. محققان به این نتیجه رسیدند که شطرنج توانایی دانش آموزان را در تمرین تفکر متفاوت و خلاق افزایش می دهد.

 
4. شطرنج می تواند درمان را موثرتر کند :

 
برخی از مشاوران و درمانگران با شطرنج به عنوان وسیله ای برای افزایش خودآگاهی و ایجاد روابط درمانی موثرتر با شطرنج بازی می کنند . شطرنج که به عنوان یک استراتژی درمانی خلاق در نظر گرفته می شود ، به شما امکان می دهد واکنش های خود را در برابر استرس و چالش ها در حین مسابقه مشاهده کنید. درمانگر شما حاضر است تا به شما کمک کند تا پاسخ های خود را ارزیابی کرده و در مورد اینکه چرا به مشکلات به شیوه ای که انجام می دهید واکنش نشان دهید.

 
5.شطرنج می تواند علائم ADHD را بهبود بخشد : 

 
در تحقیقی در سال 2016 که بر روی 100 کودک مدرسه ای مبتلا به اختلال نقص توجه و بیش فعالی انجام شد ، محققان بازی شطرنج معمولی را با رویکرد درمانی چند وجهی در نظر گرفتند. دانش آموزانی که در این روش درمانی شرکت کرده بودند ، 41 درصد کاهش بی توجهی و فعالیت بیش از حد را در طول دوره درمان تجربه کردند.

 
6. بهبود توجه :

 
اپیدمی قرن 21 ADHD است. هم بزرگسالان و هم کودکان تمرکز در مدرسه و محل کار را سخت تر و سخت تر می کنند ، کمتر کار می شود و بهره وری به سرعت کاهش می یابد. با این همه حواس پرتی ، تشخیص خود با اختلال نقص توجه آسان است ، اما روشهای بهتری برای مقابله با این پدیده ها نسبت به مراجعه به داروخانه محلی وجود دارد. به عبارت دیگر ، شطرنج توجه را می طلبد ، اگر ذهن شما روی بازی متمرکز نباشد - به همان سادگی بازنده می شوید. با چنین تنبیه فوری به دلیل عدم توجه ، ذهن تربیت می شود که متمرکز و مراقب باشد. این امر منجر به عملکرد بهتر در مدارس و محل کار ، اتلاف وقت کمتر و پیروزی های بیشتر می شود.