مقالات شطرنج

ترفیع پیاده در شطرنج

ترفیع پیاده یکی از اهداف اصلی شطرنج در مرحله آخربازی است. تهدید ترفیع پیاده در شطرنج می تواند یک مزیت قابل توجه برای بازیکنی باشد که با این استراتژی آشنا است. در این مقاله هر آنچه درباره ترفیع پیاده نیاز است بدانید را بیان می کنیم.

ترفیع پیاده یا ارتقا پیاده در شطرنج چیست؟

پیاده، ضعیف‌ترین مهره در شطرنج است. به دلیل نوع حرکتش، بسیار محدود و آسیب‌پذیر می‌باشد. از همین رو، زمانی که به سلامت به آخر صفحه برسد، به عنوان پاداش، می‌تواند به یکی از سوارها تبدیل شود. برای درک بهتر ترفیع سرباز در شطرنج، نگاهی به نوع حرکت پیاده در شطرنج می‌اندازیم.

حرکت پیاده در شطرنج

مهره پیاده یا سرباز، در هر نوبت فقط می‌تواند یک خانه به جلو حرکت کند مگر در حرکت اول خود، که می‌تواند یک یا دو خانه به جلو حرکت کند. پیاده هیچگاه به عقب بر نمی‌گردد.

حرکت پیاده در شطرنج - ترفیع پیاده در شطرنج

یا همچنین پیاده در جهت حرکت خود نمی‌تواند مهره‌های حریف را بگیرد. پیاده می‌تواند مهره‌ای از حریف را بگیرد که بدون فاصله و به صورت مورب در مقابل خود قرار دارد. مانند تصویر زیر:

پیاده در جهت حرکت خود نمی‌تواند مهره‌های حریف را بگیرد

همانطور که از حرکت پیاده پیداست، این مهره نسبت به سایر مهره‌های بازی شطرنج، بسیار ضعیف‌تر بوده و به سختی می‌تواند به انتهای صفحه (ردیف آخر) برسد. در این مسیر خطرات و حملات زیادی هر پیاده را تهدید می‌کنند. بنابراین با توجه به اینکه هر پیاده به سختی می‌تواند به ردیف آخر برسد، اگر موفق به انجام این امر شود، می‌تواند به هر مهره دلخواه (به جز شاه) تبدیل شده و قدرتمند شود.

ترفیع ضعیف‌تر (underpromotion) در شطرنج چیست؟

ترفیع ضعیف‌تر وقتی اتفاق می افتد که بازیکنی تصمیم بگیرد پیاده‌اش را به هر مهره ای غیر از وزیر تبدیل کند. از آنجا که وزیر قوی ترین مهره در شطرنج است، هر ترفیعی به غیر از وزیر، به عنوان “ضعیف‌تر” در نظر گرفته شده و به همین دلیل ترفیع ضعیف‌تر نامیده می شود.

اما بعضی اوقات پیش می آید که تبدیل سرباز به وزیر یک اشتباه وحشتناک است. در بیشتر این موارد، چنین ترفیعی (ترفیع به مهره‌ای به جز وزیر) برای جلوگیری از پات، کیش و مات کردن یا به دست آوردن یک تمپ ارزشمند انجام می شود.

در دیاگرام پایین، می توانید یک مثال عالی از گرفتن یک تمپ ارزشمند با ترفیع ضعیف‌تر را ببینید. در این پوزیسیون، می توانید ببینید که وزیر شدن سرباز در شطرنج (یا حتی قلعه) یک خطای ناخوشایند خواهد بود، زیرا این کار باعث کیش و مات شدن سیاه در حرکت بعد می‌شود، اما سیاه با ارتقا پیاده خود به اسب، می‌تواند بازی را مساوی کند:

سیاه با ارتقا پیاده خود به اسب، می‌تواند بازی را مساوی کند - ترفیع پیاده در شطرنج
سیاه شاه خود را نجات میدهد و از کیش و مات جلوگیری میکند. - ترفیع پیاده در شطرنج

 و با این کیش، سیاه فرصت پیدا کرده تا شاه خود را نجات دهد و از کیش و مات جلوگیری کند.

نحوه ثبت حرکت ترفیع پیاده در شطرنج

همانطور که می‌دانید، ثبت حرکات شطرنج را می‌توان با حروف و علائم مختلف انجام داد. حال که ترفیع پیاده در شطرنج را آموختیم، خوب است نحوه ثبت این حرکت را نیز بدانیم. برای ثبت حرکت ترفیع پیاده، ابتدا حرکت پیاده را به صورت عادی ثبت کرده، سپس در مقابل آن علامت مساوی (=) قرار داده و سپس علامت اختصاری مهره‌ای که پیاده به آن ارتقا یافته را قرار می‌دهیم. به نمونه‌های زیر توجه کنید:

ثبت حرکت ترفیع پیاده در شطرنج

در این دیاگرام، پیاده ستون d سفید می‌تواند یک خانه به جلو حرکت کرده و به یکی از مهره‌های اسب، فیل، رخ یا وزیر تبدیل شود:

پیاده ستون d سفید می‌تواند به یکی از مهره‌های اسب، فیل، رخ یا وزیر تبدیل شود

پس از اینکه مهره مورد نظر انتخاب شد و ترفیع انجام شد:

پس از اینکه مهره مورد نظر انتخاب شد و ترفیع انجام میشود- ترفیع پیاده در شطرنج

این حرکت به شکل زیر ثبت می‌شود:

d8=Q

حال اگر در ادامه ثبت حرکت، نیاز به دیگر علائم باشد، آنها را مانند قبل ثبت می‌کنیم. چند مثال:

مثال ۱:

نحوه ثبت حرکت ارتقا پیاده در شطرنج
نحوه ثبت حرکت ارتقا پیاده

c1=R+

مثال ۲:

ثبت حرکت ترفیع پیاده در شطرنج
چگونگی ثبت حرکت ترفیع پیاده در شطرنج

f8=N#

ترفیع پیاده در شطرنج بخش مهمی از آخر بازی شطرنج است. اما گاهی می تواند تهدیدهایی در اواسط بازی نیز ایجاد کند! یکی از دلایلی که پیاده‌ها در اواخر بازی به شدت ارزشمند می‌شوند، قابلیت ترفیع آن‌هاست. گاهی چند پیاده که به ردیف آخر و خانه ترفیع نزدیک هستند، می‌توانند حتی از یک وزیر قدرتمندتر و ارزشمندتر باشند. شما نمی توانید فقط بر ارتقا پیاده‌های خود تمرکز کنید، بلکه باید از ترفیع پیاده‌های حریف نیز جلوگیری کنید.

ترفیع پیاده یا ارتقا پیاده، از قوانینی است که به آخر بازی‌ها در شطرنج هیجان بخشیده و حساسیت پوزیسیون‌های آخر بازی که در آن‌ها پیاده وجود دارد را دو چندان کرده است. نکاتی را در مورد ترفیع پیاده در این ویدئو آماده کرده ایم که میتواند برای شما شطرنجباز عزیز مفید باشد:


سوالات متداول

۱. وقتی سرباز در شطرنج به آخر برسد چه میشود؟

پیاده تنها مهره ای است که وقتی به آخر برسد می تواند ترفیع درجه پیدا کند و به یکی از مهره های فیل، اسب، رخ و حتی وزیر ارتقا یابد.

۲. حرکت استثنا سرباز در شطرنج چیست؟

حرکت استثنا سرباز در شطرنج شامل دو حرکت آن پاسان و ترفیع یا ارتقا یا وزیر شدن سرباز در شطرنج می باشد.


نویسنده : حامد جدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا