آموزش شطرنج رایگان از مبتدی تا حرفه ای

برای آموزش شطرنج و یادگیری شطرنج، بهتر است ابتدا در مورد تاریخچه آن اطلاعاتی را کسب کنید سپس به دنبال آموزش بازی شطرنج حرفه ای باشید. شطرنج یکی از بهترین و خلاق ترین بازی های فکری در دنیا معرفی می شود که پر از افت و خیز است و طرفداران زیادی دارد. امروزه نظر غالب این است که شطرنج در هند اختراع شد، اما در ایران نشر و نما یافت. 

امروزه شطرنج ورزش شماره یک بسیاری از کشورهاست ( بخصوص در اروپای شرقی و شوروی سابق) و ورزش فکری مهمی برای جوانان در بیشتر نقاط جهان به شمار می رود. شطرنج به دلیل قدرت سرگرم کنندگی و جاذبه های ذوقی و منطقی اش بسیاری از فیلسوفان، هنرمندان، دانشمندان، و … را شیفته خود کرده است. کسانی چون فردریک کبیر، ناپلئون بنا پارت، مندلیف، چارلز دیکنز، تولستوی و … از جمله شیفتگان شطرنج در دنیا بوده اند.

اکنون با آموزش شطرنج از مبتدی تا پیشرفته با تصویر در وب سایت باشگاه شطرنج ایران همراه ما باشید. شما در این مطلب از آموزش شطرنج پیشرفته با حرکات شطرنج، نحوه بازی شطرنج و با تمامی تکنیک های شطرنج و قواعد بازی شطرنج آشنا خواهید شد.

آموزش شطرنج با تصویر

آموزش شطرنج با تکنیک های صفر تا صدی ویژه تمامی سنین(کاملا رایگان، ۱۰۰% تضمینی)

در شطرنج، هوش و تخیل مهمتر از حافظه است. بسیاری از شطرنجبازان به قدر کافی حرکت ها و ادامه های مختلف گشایشی را در ذهن دارند ( حافظه شان قوی است)، اما در پوزیسیون های ناآشنا و جدید با دشواری هایی مواجه می شوند که قادر به حل آنها نیستند (هوش و تخیل آنها قوی نیست). با شروع و یادگیری قواعد در بازی شطرنج و مفاهیم بنیادی و اصول استراتژی و تاکتیک ها در واقع قوه تخیل و هوش شطرنجباز تقویت می شود. بنابراین او می تواند در وضعیت های حساس و بحرانی بهتر تصمیم گیری کند و هدف ها را بهتر تشخیص دهد.

آموزش گام به گام و مقدماتی شطرنج : چگونه شطرنج بازی کنیم؟

هیچ وقت برای یادگیری شطرنج – محبوب ترین بازی جهان – دیر نیست! برای یادگیری و آموزش مقدماتی شطرنج یا آموزش شطرنج مبتدی ابتدا باید با مباحث زیر آشنا شوید. این مباحث، مسائل پایه ای شطرنج در آموزش بازی شطرنج دو نفره می باشد:

آموزش شطرنج حرفه ای از مبتدی تا پیشرفته

شما می توانید در مقاله آموزش گام به گام و مقدماتی بازی شطرنج به طور کامل این مباحث را دنبال کنید. 

آموزش شطرنج به صورت کامل از مبتدی تا حرفه ای

معرفی صفحه شطرنج

صفحه شطرنج یک صفحه ی مربعی است که شامل ۶۴ خانه است که به صورت یک الگوی ۸ در ۸ قرار گرفته‌اند. این بدان معنی است که ۳۲ خانه برای سفید و ۳۲ خانه نیز برای سیاه در نظر گرفته شده است. هر خانه دارای یک مختصات مشخص است که از ترکیب حرف و عدد تشکیل می‌شود. حروف A تا H برای نمایش ستون‌ها و اعداد ۱ تا ۸ برای نمایش ردیف‌ها استفاده می‌شوند. بازی شطرنج که به صورت دو نفره بازی میشود توسط ۳۲ مهره انجام می شود، که ۱۶ مهره سفید و ۱۶ مهره سیاه می باشد. ۱۶ مهره سفید در ردیف های ۱ و ۲ در ۱۶ خانه شطرنج قرار میگیرد و ۱۶ مهره سیاه نیز در ردیف های ۷ و ۸ از صفحه شطرنج قرار میگیرند.
  صفحه شطرنج شامل دو رنگ است که به صورت معمول سفید و سیاه هستند. هر خانه روی صفحه شطرنج به یک رنگ اختصاص می‌یابد و به عنوان خانه سفید یا خانه سیاه شناخته می‌شود. این تقسیم بندی رنگ برای ایجاد الگوی منظم و زیبا استفاده می‌شود. صفحه شطرنج برای بازی شطرنج استفاده می‌شود. در هر نوبت از بازی، مهره های شطرنج بر روی خانه‌ها قرار می‌گیرند و با توجه به قوانین حرکت هر مهره، بازیکنان تلاش می‌کنند تا مهره های حریف را تهدید کرده و پاداش‌هایی مانند شاه مات یا تسلیم شدن حریف را به دست آورند.

ساعت شطرنج

ساعت شطرنج یک ساعت است که برای بازی شطرنج استفاده می‌شود. این ساعت برای مسابقات شطرنج حرفه‌ای و تمرینات بازیکنان بسیار مفید است. 

ساعت شطرنج به دو بخش تقسیم می‌شود: بخش سفید و بخش سیاه. هر بخش شامل یک تایمر است که زمان بازیکن را نشان می‌دهد.

ساعت شطرنج

در این ساعت، زمان مخصوص هر بازیکن تعیین می‌شود و هر بازیکن باید در زمان مقرر حرکت خود را انجام دهد. وقتی زمان یکی از بازیکنان به پایان رسید، ساعت برای آن بازیکن توقف می‌کند و وقت بازی بازیکن دیگر ادامه پیدا می‌کند. 

ساعت شطرنج به کنترل زمان بازی کمک می‌کند و از طریق تنظیم زمان بازی، قوانینی را برای مدت زمان بازی تعیین می‌کند.

آموزش حرفه ای شطرنج برای مبتدیان

چگونه صفحه شطرنج را بچینیم؟

بازی شطرنج چگونه است؟ در ابتدای آموزش مقدماتی شطرنج یا آموزش شطرنج مبتدی، باید نحوه چیدن صفحه شطرنج را بدانید و در ادامه حرکت مهره ها در شطرنج نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.  البته قوانین را نیز باید بیاموزید تا بتوانید حرفه ای عمل کنید. هر بازیکن در قسمت پایین سمت راست دارای مربع رنگ سفید می باشد. اصول اولیه ای که در چیدمان شطرنج لازم است بدانید، بدین شرح است: صفحه شطرنج را طوری قرار دهید که هر بازیکن یک خانه سفید در گوشه سمت راست داشته باشد. به عنوان مثال خانه h1 برای سفید و خانه a8 برای سیاه باید روشن باشد. اگر خانه سمت راست سفید باشد بدان معناست گه صفحه شطرنج استاندارد است. رنگ صفحه شطرنج اصلا مهم نیست اگر رنگ صفحه قهوه‌ ای، آبی و سبز … مهم نیست باید خانه ای که در گوشه سمت راست قرار دارد حتما یک خانه روشن باشد. ردیف اول به این صورت پر می شود که رخ ها در گوشه ها چیده می شوند و در کنار آنها اسب ها قرار می گیرند. بعد از مهره اسب در شطرنج مهره های فیل قرار می گیرد.  پس از فیل مهره وزیر ها قرار دارد که همیشه رنگ متناسب با خود را دنبال می کنند (وزیر سفید روی سفید و وزیر سیاه روی خانه سیاه صفحه شطرنج) و پادشاه، در خانه باقی مانده، جای می گیرد.  ردیف دوم (یا رتبه) صفحه شطرنج برای هر بازیکن، با پیاده ها پر شده است. برای چینش صفحه شطرنج به این صورت  عمل کنید : ۱. رخ‌ ها را در گوشه‌ های صفحه شطرنج قرار دهید. آسان ترین راه برای چیدن مهره های شطرنج این است که با رخ شروع کنید. رخ سفید و سیاه در گوشه سمت راست قرار میدهیم. موقعیت رخ در شطرنج - آموزش چیدمان شطرنج ۲. مهره های اسب‌ را کنار مهره های رخ‌ قرار دهید. بعد از اینکه رخ را در خانه خود مستقر ساختید به سراغ اسب بروید و آن را در کنار رخ خود قرار دهید. بدین شکل اسب در کنار رخ جای می‌گیرد. چیدمان مهره اسب در صفحه شطرنج ۳. مهره فیل‌ را کنار مهره اسب قرار دهید. بعد از مستقر شدن اسب در کنار رخ به سراغ فیل خود بروید و آن را در کنار اسب خود بگذارید. چیدمان مهره فیل در صفحه شطرنج با توجه به مهره رخ و اسب ۴. پس از مهره فیل، شاه را مستقر کنید. شاه در کنار فیل نیرومند خود جای می‌گیرد. چیدمان مهره وزیر در صفحه شطرنج با توجه به مهره رخ و اسب و فیل ۵. وزیر را در کنار شاه قرار دهید. یادتان باشد که وزیر برای شاه شمشیر می‌زند و آماده جان سپاری میباشد. چیدمان مهره وزیر در صفحه شطرنج ۶. حالا در مرحله آخر برای چیدن مهره های شطرنج نوبت به پیاده ها می‌رسد. هر چه نباشد پیاده ها را در عرض دوم بچینید ما ۸ پیاده داریم و ۸ خانه حالی در عرض دوم. آنها پیاده نظام هستند و باید در خط مقدم جنگ جان خود را فدا کنند. چیدمان مهره های سربازدر صفحه شطرنج با توجه به مهره های دیگر
اینگونه شما می‌توانید در موقعیت شروع قرار بگیرید و بازی را شروع کنید.

انواع مهره های شطرنج

مهره های شطرنج شامل شاه، وزیر، رخ، اسب، فیل و پیاده یا سرباز می باشد.

نحوه حرکت مهره های شطرنج

مهره های شطرنج چگونه حرکت می کنند؟ در این مرحله از آموزش گام به گام شطرنج، پس از آموزش طرز چیدن شطرنج، به صورت مختصر آموزش حرکت مهره ها در شطرنج را شرح می دهیم و شما می توانید در مقاله آموزش اصول پایه و ابتدایی بازی شطرنج به طور مفصل با این مقوله آشنا شوید و به طور کامل به این مبحث مهم شطرنج، مسلط شوید. بعد از آن به سراغ آموزش تاکتیک های شطرنج می رویم تا بتوانید آموزش حرفه ای شطرنج و یا شطرنج حرفه ای را بیاموزید.

نحوه حرکت شاه در شطرنج

ارزش کل بازی به مهره شاه است ! به عنوان مثال اگر ما وزیر را از دست بدهیم باز هم به بازی ادامه می‌دهیم. اما اگر شاه را از دست دهیم بازی تمام است از این جهت شاه با ارزش ترین مهره صفحه شطرنج محسوب می‌شود. ارزش شاه آنقدر زیاد است که نمی‌شود برای آن امتیازی قائل شد. شاه می‌تواند به تمام خانه های اطرافش حرکت کند اما فقط یک خانه، شاه از تمام جهات می‌تواند حرکت کند دقیقا مثل وزیر. اما به دلیل اینکه شاه پیر شده است و نیروی جوانی خود را ندارد نمی‌تواند مانند وزیر حرکت کند از این حیث شاه به تمام جهات یک خانه می‌تواند حرکت کند. حرکت شاه در شطرنج به این صورت است که پادشاه فقط می تواند یک مربع در جهت حرکت کند. 

چگونه وزیر را در بازی حرکت دهیم؟

معمولا این کیفیت است که بر کمیت ارجحیت دارد. پیاده ها به دلیل اینکه تعداد آنها زیاد است ارزش کمی دارند، اما وزیر به دلیل قدرت مانور بالایی که دارد ارزش بالاتری نسبت به دیگر مهره ها دارد. وزیر می‌تواند مانند رخ و فیل حرکت کند، یا بهتره بگوییم وزیر از ترکیب رخ و فیل حاصل شده است. چون وزیر می‌تواند در ستون عرض و قطر حرکت کند و از این نظر قدرت مانور بالایی دارد. حرکت وزیر در شطرنج به این صورت است که وزیر در جهت اعم از مستقیم یا مورب، تا جایی که ممکن است می تواند حرکت کند. 

نحوه حرکت فیل در بازی

فیل که در جهان غرب آن را اسقف تلفظ می‌کنند مهره ای است با ۳ امتیاز! فیل دقیقا می‌تواند مثل یک ضربدر حرکت کند یا به زبان شطرنجی در قطر حرکت کند. اگر رنگ خانه ای که فیل در آن قرار دارد روشن باشد، بدین معنی است که فیل فقط می‌تواند در خانه های روشن حرکت کند. اما اگر رنگ خانه ای که فیل در آن قرار دارد تیره رنگ باشد، بدان معناست که فیل تا زمانی که در صفحه شطرنج قرار دارد باید در خانه های تیره حرکت کند و نمی‌تواند رنگ خانه های که در آن قرار گرفته است را عوض کند.

در ادامه نحوه حرکت مهره های شطرنج به حرکت فیل در شطرنج میرسیم که به این صورت است که فقط به صورت مورب می توانند حرکت کنند، در نتیجه هر فیل همیشه در همان رنگ خانه ای که شروع می کند می تواند حرکت کند (یک فیل در رنگ روشن و یک فیل در رنگ تیره می باشد). 

طریقه حرکت اسب در شطرنج

اسب یک سوار نیرومند در صفحه شطرنج است و حضور او در صفحه باعث به وجود آمدن پوزیسیون های جالبی مانند مات مختنق چنگال اسب و … می شود. اسب ۳ امتیاز ارزش دارد. در بعضی از پوزیسیونی ها که اسب را به اختاپوس تشبیه کردند، اختاپوس ۸ دست و پا دارد و اسب هم حداکثر می‌تواند ۸ خانه را کنترل کند از این جهت هر از گاهی اسب را به اختاپوس تشبیه میکنند. قبل از حرکت دادن اسب به رنگ خانه ای که اسب در آن قرار گرفته اسب نگاه کنید، اگر رنگ آن خانه روشن بود اسب می‌تواند به خانه های سیاه حرکت کند. اما اگر رنگ خانه ای که اسب در آن مستقر شده است تیره باشد، اسب به خانه های سفید می‌تواند حرکت کند. اسب می‌تواند مانند L حرکت کند. حرکت اسب در شطرنج به این صورت است که دو مربع در یک جهت حرکت می کنند و سپس یک حرکت دیگر با زاویه ۹۰ درجه (درست شبیه L در انگلیسی).

نحوه حرکت رخ در بازی چگونه است؟

رخ یکی از مهمترین سوارهای صفحه است و ارزشی که برای آن تعریف شده ۵ امتیاز است. رخ می‌تواند در چهار جهت حرکت کند (چپ راست بالا پایین). رخ می‌تواند در ستون و عرض حرکت کند و یا مهره های حریف بزند. حرکت رخ در شطرنج به این صورت است که رخ می تواند تا آنجایی که می خواهد حرکت کند اما فقط به جلو-عقب یا طرفین. 

نحوه حرکت سرباز (Pawn) در بازی

پیاده ها که به قول فیلیدور روح شطرنج هستند، یکی از مهم ترین مهره ها در صفحه شطرنج می باشند. اگر نحوه استفاده از پیاده ها را بلد باشید میتوانید پوزیسیون های صفحه شطرنج را دگرگون کنید. ارزشی که برای پیاده ها قائل شدن ۱ امتیاز است چرا که کمیت بیشتر از کیفیت است. پیاده ها تنها مهره ای هستند که به عقب برنمیگردند. همچنین یک خانه یک خانه یه جلو حرکت میکنند، یعنی در همان ستونی که قرار گرفته یک خانه به سمت جلو حرکت می‌کنند.

تنها نکته ای که راجب حرکت پیاده هست اینه که اگر پیاده تا بحال حرکت نکرده باشد و در عرض دوم مستقر شده باشد این حق را دارد تا ۲ خانه به سمت جلو حرکت کند. اما اگر پیاده ها بخواهند مهره ای را بزنند چگونه باید عمل کنند؟ پیاده می‌تواند به جلو حرکت کند اما به صورت ضربدری میتواند مهره های حریف را بزند. 

حرکت سرباز در شطرنج به این صورت است که مهره پیاده می تواند ۱ خانه به جلو حرکت کند و نمی تواند به عقب برگردد و مهره های حریف را هم به صورت مورب تا یک خانه می تواند بزند.

صفحه و مهره شطرنج دی جی تی DGT

قوانین ویژه یا استثناهای شطرنج در بازی شطرنج

چند قانون خاص در شطرنج وجود دارد که ممکن است در ابتدا منطقی به نظر نرسند. آنها ساخته شده اند تا یادگیری بازی شطرنج را برای شما سرگرم کننده تر و جالب تر کنند. قوانینی از جمله آنپاسان en passant که از حرکات ویژه و استثنای مهره سرباز یا پیاده در شطرنج است و قلعه سازی یا Castling که از حرکات ویژه و استثنای مهره شاه می باشد، از این دسته قوانین می باشند.

چگونه در شطرنج سربازها را ارتقا دهیم؟ (ترفیع پیاده )

پیاده ضعیف‌ترین مهره شطرنج است اما یک ویژگی خاص دارد. پیاده زمانی که به آخر صفحه (طرف دیگر) می‌رسد، به مهره‌ای قدرتمندتر تبدیل می‌شود. پیاده در آخرین خانه صفحه می‌تواند به هر کدام از سوارها (اسب، فیل، رخ، وزیر) تبدیل شود. این عمل به عنوان “ارتقا یا ترفیع پیاده” شناخته می‌شود. هنگام ترفیع پیاده، سرباز خود را از صفحه بردارید و سواری که قصد دارید پیاده‌تان به آن ترفیع یابد را در آخرین خانه قرار دهید. پیاده در ردیف آخر حتما باید ارتقا یابد و نمی‌تواند سرباز بماند. همچنین پیاده نمی‌تواند به شاه ترفیع یابد چون داشتن دو شاه در شطرنج معنی ندارد. در بیشتر مواقع، سرباز به وزیر تبدیل می‌شود، زیرا وزیر قدرتمندترین مهره در شطرنج است. اما شما می‌توانید سرباز را به سایر مهره‌ها نیز ارتقا دهید، بسته به موقعیت و استراتژی خودتان. برای ارتقا دادن سرباز، وقتی به خانه‌ی نهایی می‌رسد، باید آن را با مهره ی جدیدی که می‌خواهید به آن تبدیل شود، جایگزین کنید. توجه کنید که سرباز وقتی به ردیف آخر می‌رسد حتما باید ارتقا پیدا کند و نمی‌تواند همان سرباز بماند. همچنین مهره سرباز نمی‌‌تواند به شاه ارتقا پیدا کند چون داشتن دو مهره شاه در شطرنج معنی ندارد.  

چگونه در شطرنج شاه قلعه بریم؟

حرکت شاه‌ قلعه (قلعه رفتن) در شطرنج جهت افزایش امنیت شاه انجام می‌شود و ضمن امنیت شاه، به گسترش مهره رخ نیز کمک شایانی می‌کند. در بازی شطرنج، قلعه‌ها مهره‌هایی با توانایی بالا و قدرتمند مطرح هستند و وظیفه حفاظت از سایر مهره ها و حمایت از امنیت شاه را بر عهده دارند. در نتیجه، شاه‌ قلعه در شطرنج از نظر استراتژیک اهمیت بسزایی دارد و استفاده از آنها به عنوان یک قدرت دفاعی و حمله‌ای می‌تواند قوی و کوبنده باشد. حرکت شاه‌ قلعه شرایطی دارد از جمله: بین شاه و رخ نباید مهره‌ای باشد. شاه و رخ نباید حرکت کرده باشند. شاه نباید کیش باشد. هیچ خانه‌ای در مسیر حرکت شاه نباید تحت حمله مهره‌‌های حریف باشد. قلعه رفتن یا Castling به شما این امکان را میدهد با یک حرکت دو کار را انجام دهید : اول اینکه بتوانید از شاه خود مراقبت کنید و امنیت شاه را تضمین کنید، دوم اینکه مهره رخ را به بازی وارد کنید و آن را گسترش دهید. در حرکت شاه‌ قلعه، مهره شاه دو خانه به سمت رخ حرکت کرده و مهره رخ از روی شاه پریده و در کنار شاه می‌نشیند. در این حرکت دو استثنا وجود دارد: یکی حرکت دو خانه شاه، و دیگری پرش رخ از روی مهره‌ها.

نحوه کیش و مات کردن طرف مقابل

در بازی شطرنج هدف اصلی کیش و مات کردن طرف مقابل می باشد. شما زمانی میتوانید رقیب را کیش و مات کنید که شاه کیش شود و قادر به نجات دادن خود نباشد.

روش های نجات شاه از کیش

 1. شاه را از حالت کیش در آورده و آن را حرکت دهید.
 2. با مهره دیگری راه کیش را ببندیم.
 3. حمله به مهره ای که موجب کیش شدن شاه شده است.

توجه : اگر نتوانید مهره شاه را از کیش و مات نحات دهید، بازی تمام شده است و قادر نخواهید بود شاه را از بازی به بیرون بیندازید.

 

چه کسی اولین حرکت را انجام می دهد

بازیکن با مهره های سفید همیشه اول حرکت می کند. توانایی حرکت اول یک مزیت کوچک است که به بازیکنان سرخپوش فرصت می دهد تا فوراً حمله کنند. و برای شروع بازی و انتخاب بهترین حرکت های اول بازی در شطرنج، نیاز به آموزش و دانستن انواع شروع بازی می باشید که می تواند انواع مزیت ها را برای شما به همراه بیاورد.

آن‌ پاسان (en passant)

آن‌ پاسان یا گرفتن در حال عبور، زمانیست که پیاده حریف دو خانه (در یک نوبت) حرکت کرده است و در کنار یکی از پیاده‌های ما قرار گرفته است. در حالت عادی پیاده‌ها مهره‌‌های کناری خود را نمی‌توانند بگیرند و فقط مورب مهره‌های حریف را می‌گیرند. اما در حالتی که اشاره کردیم، ما می‌توانیم پیاده حریف را آن‌ پاسان بگیریم. در اینجا باید پیاده خودمان را به طور مورب در جهت پیاده‌ای که می‌خواهیم بگیریم حرکت دهیم (در خانه وسط خانه اولیه پیاده حریف و خانه‌ای که الان در آن است). و سپس پیاده حریف را از صفحه حذف کنیم.  

آموزش قوانین نحوه برنده شدن در بازی شطرنج

چندین روش برای پایان دادن به بازی وجود دارد: مات، با تساوی، با استعفا، با فسخ به موقع و … . بعد از دانستن قوانین برد در شطرنج و نحوه مات کردن حریف در بازی می توانید به یک بازیکن حرفه ای تبدیل شوید. هدف مات کردن پادشاه حریف است پس باید در مباحث آموزش کامل شطرنج، بحث کیش، رفع کیش و کیش و مات را کامل قرا بگیرید. 

البته با هر چه حرفه ای تر شدن در شطرنج راه های بیشتری برای مات کردن حریف پیدا می کنید و یا یاد میگیرید که در هیچ شرایطی مات نشوید و نبازید همچنین اطلاع از قوانین مساوی شدن در شطرنج از اصول اولیه شطرنج می باشد که می تواند در بسیاری موارد شما را از باخت نجات دهد.

استراتژی های شطرنج را مطالعه و استفاده کنید

استراتژی های زیادی در شطرنج وجود دارد که با یادگیری و به کارگیری آنها شما هر چه بیشتر مهارت پیدا می کنید و به بازیکن حرفه ای تری تبدیل می شوید، ولی ۴ نکته مهم و اساسی وجود دارد که هر شطرنج بازی باید آنها را بداند:

 • از پادشاه خود محافظت کنید.
 • مهره ها را دور نگذارید.
 • ارزش نسبی مهره های شطرنج را بدانید.
 • مرکز صفحه شطرنج را کنترل کنید.
 • از همه مهره های شطرنج استفاده کنید.

ارزش هر یک از مهره ها بدین صورت است که سرباز ارزش ۱، اسب ارزش ۳، فیل ارزش ۳، رخ ارزش ۴، وزیر ارزش ۹، شاه ارزش بی نهایت.

قوانین تساوی در شطرنج

مساوی شدن در بازی شطرنج ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیافتد، با ۶ دلیل مساوی در شطرنج پیش می آید :
 1.  نداشتن نیروی کافی برای مات کردن
 2. کیش دائم
 3. پات
 4.  پیشنهاد تساوی
 5. سه بار تکرار یک وضعیت
 6.  قانون ۵۰ حرکت

ریتینگ چیست؟

ریتینگ شطرنج، ابزاری برای سنجش قدرت بازیکنان و مقایسه آن‌ها با یکدیگرست. ریتینگ یک عدد می‌باشد که بازیکنان می‌توانند با شرکت در مسابقات ریتد آن را از فدراسیون جهانی شطرنج (فیده) کسب کنند.

این عدد هر چه شطرنج‌باز قوی‌تر بازی کند، بالاتر خواهد بود و برای اولین بار طبق فرمول‌های فیده محاسبه می‌گردد. سپس ریتینگ شما با شرکت در مسابقات ریتد، بسته به اینکه بازی‌‌ها را می‌برید، می‌بازید یا مساوی می‌کنید و همچنین با توجه به ریتینگ حریف‌تان، طبق فرمول‌های فیده و توسط فیده محاسبه می‌شود و بالا یا پایین می‌رود.

ریتینگ در سایت‌های بازی شطرنج مانند لیچس نیز وجود دارد و بسیاری از بازیکنان که ریتینگ فیده ندارند، با استفاده از این ریتینگ‌ها خودشان را با دیگران مقایسه می‌کنند. دقت کنید که ریتینگ هر وبسایت و مجموعه با دیگری متفاوت است. یعنی به طور مثال ریتینگ ۱۴۰۰ فیده با ریتینگ ۱۴۰۰ لیچس برابری نمی‌کند و سطحشان بسیار متفاوت است. برای کسب ریتینگ میتوانید در سیستم جامع شطرنج و سایت فیده عضو شده و سعی کنید در مسابقات رسمی ریتد حضور فعال داشته باشید.

در صورتی که ساکن مشهد هستید و تمایل به شرکت در کلاسهای حضوری دارید، از صفحه کلاس شطرنج در مشهد اقدام فرمایید.

تاکتیک های پایه در بازی شطرنج

با یادگیری تاکتیک های پایه شطرنج میتوانید از بروز هر گونه اشتباهی جلوگیری کنید. آموزش تاکتیک ها جهت آموزش شطرنج حرفه ای برای همه ضروری است.

ان پرایز

ان پرایز (en prize) یک اصطلاح فرانسوی در شطرنج است که به موقعتی اشاره دارد که یک مهره تحت حمله است، و بازیکن می‌تواند آن مهره را بگیرد و برتری قوا کسب کند. به طور خلاصه گرفتن مهره بی‌دفاع را ان پرایز می‌نامند. البته لازم به ذکر است این اصطلاح کاربرد زیادی ندارد و مانند سایر اصطلاحات شطرنج نیست که مدام به گوش برسد.

آچمز

آچمز اصطلاحی در شطرنج است و زمانی به کار می‌رود که یک مهره قادر به حرکت کردن نباشد. به طور مثال زمانی که حرکت یک مهره باعث کیش شدن شاه خودی شود، می‌گوییم آن مهره آچمز است. آچمز انواعی دارد و تنها به شاه محدود نمی‌شود. اما از نظر تاکتیکی آچمز به چه معناست؟ اینکه مهره‌ای آچمز باشد، گاهی موقعیتی را به حریف می‌دهد تا با استفاده از این آچمزی، برتری کسب کند. با استفاده از تاکتیک آچمزی، بهترین حرکت را در اینگونه موقعیت‌های تاکتیکی، پیدا می‌کنیم.

چنگال

چنگال در شطرنج یا حمله دوگانه، به موقعیتی گفته می‌شود که یک مهره، به دو مهره حریف حمله کند. معمولا چنگال‌ها باعث کسب برتری قوا می‌شود. چون حریف فقط یک نوبت وقت دارد و می‌تواند یکی از دو مهره تحت حمله خود را نجات دهد. گاهی نیز حملات دوگانه، قابل دفاع هستند. به طور مثال زمانی که حریف با فراری دادن یکی از مهره‌‌هایش بتواند همزمان کیش دهد، موقعیت پیدا می‌کند تا مهره دیگرش را نیز فراری دهد.

 

حمله پیکانی (سیخ)

حمله پیکانی که گاهی به آن سیخ کباب نیز می‌گویند به موقعتی گفته می‌شود که دو مهره یک بازیکن در یک ردیف یا قطر است و به مهره‌ی با ارزش‌تر حمله می‌کنیم، بعد  از کنار رفتن آن، مهره پشتی را می‌گیریم. (تقریبا برعکس آچمز).  بسیاری از اوقات مهره با ارزش شاه است و تحت کیش قرار میگیرد، با کنار رفتن رفع کیش می‌کند و مهره پشت شاه را می‌گیریم.

نکات کلیدی درباره مهره‌ های شطرنج

مهمترین مهره در شطرنج، مهره شاه است چرا که هدف نهایی بازی شطرنج تسلیم کردن شاه حریف بوده و باعث برد می‌شود. با وجود اینکه شاه مهمترین مهره شطرنج می‌باشد، اما قدرت چندانی نداشته و از بسیاری از مهره‌ های شطرنج، ضعیف‌تر است.

قوی‌ترین مهره شطرنج، مهره وزیر است. وزیر به دلیل نوع حرکتش، قوی‌ترین مهره شطرنج محسوب شده و بیشترین امتیاز و ارزش را دارد. مهره وزیر در شطرنج می‌تواند حملات قوی‌ای را (مخصوصا در جناح شاه حریف) ترتیب دهد و همچنین در هنگام حمله، می‌تواند به خوبی از مهره‌های خودی پشتیبانی کرده و دفاع کند.

اسب، مهره‌ای با قابلیت متفاوت است، و به دلیل شکل حرکت و قدرت پرش، گاهی موقعیت‌هایی را پیدا می‌کند که حتی وزیر نمی‌تواند از آن‌ها استفاده کند. اسب گاهی حملات شگفت‌انگیزی را ترتیب می‌دهد. بسیاری این مهره را غیرقابل پیش‌بینی می‌خوانند.

فضای باز، صحنه درخشش فیل‌ها! مهره فیل در بازی شطرنج، وقتی بهترین عملکرد را دارد که توسط پیاده‌های خودی و پیاده‌های حریف محدود نشده باشد و به قولی، فضا باز باشد نه بسته. این مهره با اینکه ارزش یکسانی با مهره اسب دارد، اما در بسیاری از آخربازی‌ها به دلیل دوربرد بودن، از اسب قوی‌تر عمل می‌کند.

پیاده، مهره‌ای که کم‌ ارزش شمرده می‌شود و بازیکنان آن را تحویل نمی‌گیرند، اما در آخربازی، به مهمترین مهره تبدیل می‌شود (البته اکثرا نه همیشه!). شما اگر ساختار پیاده ای مستحکمی داشته باشید، دست و پای حریف را بسته و به او اجازه پیشرفت در پوزیسیون را نمی‌دهید. داشتن یک ساختار پیاده‌ای خوب، معمولا با گسترشی خوب همراه است که برتری قابل توجهی به شما خواهد داد. همچنین هر چه به آخربازی نزدیک‌تر می‌شویم و مهره‌های بیشتری تعویض می‌شوند، پیاده‌ها ارزشمندتر می‌شوند چرا که اگر یک پیاده به آخر صفحه برسد می‌تواند به هر کدام از سوارها ترفیع یابد.

 

ارزش مهره های شطرنج

ارزش مهره‌ های شطرنج

هر مهره در شطرنج، یک امتیاز دارد. این امتیاز به صورت نسبی، بر اساس قدرت هر مهره و با توجه به نوع حرکتش مشخص می‌شود. هر چه یک مهره قوی‌تر باشد، امتیاز آن نیز بیشتر است. این امتیاز به ما در تعویض‌ها کمک می‌کنند. با توجه به این امتیازها، ما می‌توانیم دریابیم که آیا تعویض دو مهره برای ما سود دارد یا ضرر.

پیاده ضعیف‌ترین مهره شطرنج محسوب می‌شود و ارزش آن ۱ است.

اسب از سوارهای سبک در شطرنج بوده و اررزش آن ۳ است.

فیل نیز مانند اسب، یک سوار سبک است و ۳ امتیاز دارد.

رخ یک سوار سنگین با ۵ امتیاز می‌باشد.

وزیر قوی‌ترین مهره شطرنج بوده و ۹ امتیاز دارد.

و اما مهره شاه …! شاه مهم‌ترین مهره شطرنج است و نمی‌توان آن را تعویض کرد، به همین دلیل مهره شاه امتیازی ندارد.

نماد و شکل نوشتاری مهره ها در شطرنج

هر یک از مهره ها در شطرنج دارای حروف ویژه ای هستند که با آن حروف نشان داده می شوند. این حروف به صورت زیر می باشد:

سرباز‏ با نماد P (به انگلیسی : Pawn)

اسب‏ با نماد N (به انگلیسی :Knight)

فیل‏ با نماد B (به انگلیسی :Bishop)

رخ‏ با نماد R (به انگلیسی :Rook)

وزیر با نماد Q (به انگلیسی :Queen)‏

شاه‏ با نماد K (به انگلیسی :King)

اصطلاحات شطرنج

چطور در شطرنج پیشرفت کنیم؟

شطرنج یک بازی جذاب و پیچیده است که می تواند ذهن و خلاقیت شما را به چالش بکشد. راه های زیادی برای پیشرفت در شطرنج وجود دارد، اما در اینجا هشت چیز است که می توانید برای بهتر شدن مهارت‌هایتان انجام دهید را آورده‌ایم:

به طور منظم بازی کنید.

هر چه بیشتر بازی کنید، بیشتر از تجربه خود و حریفان خود یاد می گیرید. بازی شطرنج به شما کمک می کند تا بینش، محاسبه و تفکر راهبردی خود را توسعه دهید. شما می توانید شطرنج را به صورت آنلاین یا آفلاین، در برابر انسان ها یا کامپیوتر ها، در زمان های مختلف و قالب های مختلف بازی کنید. مهم این است که از بازی لذت ببرید و سرگرم شوید.

بازی های خود را تحلیل کنید.

 پس از هر بازی، باید حرکات خود را مرور کنید و سعی کنید خطاهای خود و دلایل پشت آن ها را شناسایی کنید. شما می توانید از موتورهای شطرنج. آنالیز کامپیوتری برای این منظور استفاده کنید. تحلیل بازی های خود به شما کمک می کند تا درک خود از اصول شطرنج را بهبود بخشید، نقاط ضعف خود را شناسایی کنید و از تکرار همان خطاها جلوگیری کنید.

تئوری شطرنج را مطالعه کنید.

تئوری شطرنج دانشی است که حرکات و بهترین نقشه‌ها در موقعیت ها و شرایط مختلف را پوشش می دهد. مطالعه تئوری شطرنج به شما کمک می کند تا از استادان گذشته و حال یاد بگیرید، ایده ها و مفاهیم جدید را کشف کنید و مهارت خود را در گشایش‌، وسط و آخر بازی گسترش دهید. شما می توانید تئوری شطرنج را با خواندن بهترین کتاب شطرنج، تماشای ویدئوها، گرفتن درس ها یا استفاده از منابع آنلاین مطالعه کنید.

پازل حل کنید.

پازل های شطرنج تمارینی هستند که مهارت های تاکتیک شما را آزمایش می‌کند و شما را به چالش می‌کشد تا بهترین حرکت یا دنباله حرکات را در یک موقعیت داده شده پیدا کنید. حل پازل های شطرنج به شما کمک می کند تا تیزبین باشید، محاسبه خود را تقویت کنید و الگوهای بیشتری را تشخیص دهید. شما می توانید پازل های شطرنج را با استفاده از کتاب ها، مجلات، وب سایت ها یا برنامه ها حل کنید. برای یادگیری شطرنج پیشنهاد میکنیم مقاله بهترین کتاب شطرنج برای مبتدیان را مطالعه کنید.

از بازیکنان قوی تر یاد بگیرید.

یکی از بهترین روش های پیشرفت در شطرنج مشاهده و تقلید از نحوه بازی و فکر کردن بازیکنان قوی تر است. شما می توانید از بازیکنان قوی تر با تماشای بازی های آنها به صورت زنده یا ضبط شده، دنبال کردن نظرات و تحلیل های آنها، پرسیدن سوالات و درخواست راهنمایی یا بازی در برابر آنها و دریافت بازخورد یاد بگیرید.

آخر بازی را تمرین کنید.

آخر بازی مرحله نهایی بازی است، که در آن تعداد کمی مهره روی صفحه باقی مانده و نتیجه اغلب با تکنیک و محاسبه دقیق تعیین می شود. تمرین موقعیت های آخر بازی به شما کمک می کند تا به اصول و قواعد اساسی پایان بازی به خوبی مسلط شوید، یاد بگیرید چگونه از شاه خود به صورت فعال استفاده کنید، بدانید چگونه سربازهای خود را ترفیع دهید یا سربازهای حریف خود را متوقف کنید، و از دام ها و تله های رایج جلوگیری کنید. شما می توانید موقعیت های آخر بازی را با استفاده از کتاب ها، نرم افزارهای شطرنج، وب سایت ها یا برنامه ها تمرین کنید.

وقت خود را صرف حفظ گشایش ها نکنید.

گشایش مرحله اول بازی است، که در آن هر دو بازیکن سعی می کنند مهره‌های خود را به سرعت به جلو ببرند، مرکز صفحه را کنترل کنند و برای مبارزه آماده شوند. در حالی که دانستن برخی از اصول و ایده های اساسی گشایشی مهم است، اما لازم نیست در مرحله اول یادگیری شطرنج، تعداد زیادی از شاخه‌ها و واریانت‌های گشایش‌ها را حفظ کنید. حفظ گشایش ها بدون درک آن ها ممکن است خسته کننده باشد و سود چندانی نیز نداشته باشد. به جای صرف وقت برای حفظ گشایش ها، باید تمرکز خود را بر فهم اهداف و برنامه های اصلی هر گشایش، یادگیری چگونگی واکنش به شرایط و واریانت‌های مختلف، و گسترش اصولی مهره‌ها کنید.

حرکات خود را دوبار چک کنید.

یکی از مهمترین بخش ها در بهبود مهارت بازی شطرنج، جلوگیری از انجام حرکات بد است که ممکن است موقعیت شمارو خراب کند، باعث از دست رفتن مهره‌های شما شود، یا باعث شکست شما شود. بیشتر حرکات بد خطاهایی هستند که ناشی از نادیده گرفتن چیزی واضح یا ساده اتفاق می‌افتند. برای جلوگیری از این نوع حرکات که به آنها بلاندر نیز می‌گویند، باید همیشه حرکات خود را قبل از انجام آن ها دوبار چک کنید. باید مطمئن شوید که حرکت شما هیچ یک از مهره‌های شما را بدون دفاع رها نمی‌کند یا تحت حمله یک مهره با ارزش کمتر (مانند گرفتن رخ توسط سرباز) قرار نمی‌دهد، شاه شما را در معرض تهدید کیش و مات قرار نمی‌دهد، و اشتباهاتی از این دست که اگر حرکت مورد نظر خود را دوبار چک کنید، قطعا این نوع اشتباهات کاهش پیدا می‌کنند.

بازی گری کاسپاروف، مقابل deep blue - بهترین بازی‌ های شطرنج کامپیوتر

اموزش شطرنج به صورت گام به گام و تصویری

امروزه شطرنج در بسیاری از کشورها ورزش شماره یک حساب می شود و نگاه ویژه ای به این رشته ورزشی و مخصوصا آموزش آن شده است و در سال های اخیر شطرنج ایران با پیشرفت بسیار چشمگیری روبرو شده است و با توجه به اهمیت و مزایای این رشته ورزشی یادگیری بازی شطرنج در سنین پایین به یکی از اولویت های خانواده ها تبدیل شده است. برای آموزش صفر تا صد شطرنج روش های گوناگونی وجود دارد ولی آموزش تصویری شطرنج ( آموزش شطرنج حرفه ای تصویری ) یکی از بهترین روش های موجود می باشد که از جذابیت بالایی برخوردار است.

بانک جامع مقالات آموزش گام به گام و تصویری شطرنج

شطرنجباز باید محکم و با اراده استوار سر رشته را در دست خود حفظ کند. شطرنجباز باید در هر لحظه در پی بهترین امکان باشد و ضمن اینکه به اصول بازی شطرنج وفادار می ماند اسیر کلیشه ها و قالب های ذهنی نشود. افزایش تجربه، انجام بازی های مکرر و اندیشیدن های دوباره به راه هایی که طی کرده ایم، سبب تقویت قوه قضاوت می شود. بازی مهیج شطرنج دارای اصول و قواعد زیادی می باشد که اگر آنها را درست و بجا بکار بگیرید می توانید در این بازی موفق شوید.

نمونه ای از آموزش های گام به گام و تصویری شطرنج

آموزش مقدماتی شطرنج برای کودکان

از آن جایی که شطرنج نقش بسیار مهمی در افزایش هوش و خلاقیت کودکات ایفا می کند، آموزش مقدماتی شطرنج برای کودکان بسیار مهم و ضروری است. از همین جهت بسیاری از والدین در صدد آموزش شطرنج فرزندان خود هستند. کودکان موجوداتی حساسی هستند و نحوه برخورد با آنها، نحوه آموزش مناسب با سن کودکان، ساده بودن و روان بودن آموزش، استفاده از بازی و رنگ برای آموزش شطرنج به کودکان، علاقمند کردن کودکان به شطرنج در حین آموزش و بسیاری از نکات دیگر، آموزش شطرنج به کودکان را از آموزش های دیگر شطرنج خاص تر می کند.

آموزش مقدماتی شطرنج برای کودکان

برنامه ریزی برای پیشرفت کودکان و قدم گذاشتن آن ها در بهترین مسیر از دغدغه های اصلی والدین است تا بتوانند فرزندی موفق در همه ی زمینه ها پرورش دهند. بی شک ما در زندگی با انواع دغدغه ها و مشکلات روبرو می شویم که برخی از آن ها را رفع میکنیم اما برای رفع برخی دیگر از مشکلات هیچ راه کاری نداریم و نمی توانیم تصمیم درستی بگیریم.

شطرنج باعث می شود فرزندان ما یاد بگیرند در شرایط بحرانی راهکارهای همزمان زیادی را بررسی کنند و بهترین آنها را بر گزینند. شطرنج، تنها یک بازی بچه گانه نیست، با آموزش شطرنج حرفه ای برای کودکان و آموزش شطرنج مبتدی از دوران خردسالی راه و رسم زندگی کردن را به آنها آموزش می دهیم. 

به روزترین آموزش های تصویری و روان شطرنج برای کودکان و خردسالان

کودک در حال نگه داشتن دو مهره شطرنج در دستانش - آموزش شطرنج برای کودکان

مزیت های آموزش شطرنج برای کودکان

آموزش شطرنج برای کودکان در برخی کشور ها (مانند آلمان، روسیه، برخی از مناطق آمریکا، ارمنستان و …) به شکل جدی و حتی به جهت تقویت هوش و حافظه کودکان دنبال می شود. آموزش ابتدایی شطرنج از همان کودکی می تواند فواید زیادی از جمله:

از فواید شطرنج برای کوکان ، فعال شدن دو نیمکره مغز

۱. فعال کردن هر دو نیمکره ی مغز آن ها
۲. افزایش توانایی حل مساله
۳. افزایش ضریب هوشی کودکان
۴. افزایش مهارت های تجسم فضایی آن ها
و ده ها مزیت دیگر برای کودکان به همراه داشته باشد.

والدین با برنامه ریزی مناسب برای کودکان خود می توانند آینده ی فرزند خود را درخشان تر کنند. یکی از این برنامه ها مربوط به پرورش مغز و ذهن فرزندشان است تا در زندگی با تصمیم گیری های درست، برخورد هوشمندانه و دقیق با مسائل و مشکلات و داشتن ذهنی توانمند و آینده نگر به فردی موفق تر در جامعه تبدیل شوند.
یک شطرنج باز به هنگام بازی باید به بسیاری از مسائل به طور همزمان دقت داشته باشد. بیشتر پدر و مادر ها بلافاصله پس از شروع آموزش شطرنج در کودکان خود، تغییرات عمده و محسوسی را مشاهده می کنند که بسیار سازنده وقوت بخش است.

باشگاه شطرنج ایران ارائه دهنده بهترین آموزش شطرنج مناسب کودکان

باشگاه شطرنج ایران با توجه به سوابق خود در آموزش و تجربه ای که در این زمینه کسب کرده است آموزش شطرنج را به بهترین و قابل فهم ترین شکل در اختیار هنرجویان خود که بیشتر آن ها را کودکان و نوجوانان تشکیل میدهد قرار می دهد. این آموزش ها به صورت حضوری در مشهد و سایر شهر های بزرگ ایران و غیر حضوری به صورت آموزش مجازی و آنلاین یا توسط فایل های ویدئویی تهیه شده توسط بهترین اساتید شطرنج مجموعه در اختیار عموم قرار گرفته است.

باشگاه شطرنج ایران بهترین مرکز آموزش شطرنج برای کودکان به صورت تخصصی

حاصل این آموزش های شطرنج سازنده کسب مقام های متعدد استانی و کشوری توسط هنرجویان این باشگاه است. مباحث مختلف شطرنج به شکل پایه ای و اصولی از ترم اول تدریس می شود تا ذهن فرزندان شما هر چند کم سن و سال، درگیر مسائل مختلف شده و در پی یافتن راه حلی برای آن ها باشند.

کسب مقام های مختلف استانی، کشوری و بین المللی توسط کودکان شطرنجباز باشگاه شطرنج ایران

آموزش شطرنج برای کودکان بیشتر از همه، به تقویت هوش، تفکر و حافظه تاکید و اصرار دارد و اینکه کودک شما در مسابقه ببرد یا ببازد، خیلی اهمیت ندارد. در واقع همین که کودکان تن به آموزش و بازی شطرنج می دهند، ما به هدف خود رسیده ایم و تاثیر این بازی فکری زیبا، به خوبی در اعمال و رفتار و بازدهی فکری کودک قابل ملاحظه و گویا است ولی شرکت در مسابقات و برد در آنها به عنوان یکی از عوامل مشوق و سوق دهنده کودکان به سمت یادگیری و آموزش شطرنج بسیار حائز اهمیت است.

یکی از قوی ترین حس های موجود در کودکان حس رقابت و نیاز به دیده شدن و برد است که علاوه بر افزایش اعتماد به نفس، انگیزه آنان در ادامه دادن در این مسیر را زیاد می کند. در اموزش شطرنج به کودکان بسیار دیده شده که کودکان خسته می شوند و نیاز به یک مشوق دارند و با شرکت در یک مسابقه حساب شده، تمامی انگیزه های آنان برای یادگیری و آموزش شطرنج بر می گردد و حتی چند برابر می شود. 

از طرفی دیگر شرکت در مسابقات مختلف باعث می شود در برخورد با حریفان و شطرنج بازان جدید کودکان با تکنیک ها و تاکتیک های جدید آشنا شوند و همیشه رو به جلو و در حال آموزش باقی بمانند.

کسب مقام های مختلف استانی و کشوری و بین المللی توسط شطرنج بازان کودک باشگاه شطرنج ایران

در این راستا باشگاه شطرنج ایران هر هفته دو مسابقه، یکی به صورت آنلاین و کشوری و دیگری به صورت حضوری و در ۴ سطح مختلف برای شطرنج دوستان و شطرنج بازان برگزار می کند که در روند آموزش شطرنج و یادگیری آنان تاثیرات مثبت قابل توجهی دارد. مجموعه شطرنج ایران با کمک تیمی متشکل از بهترین اساتید شطرنج کشور همواره کودکان و هنرجویان عزیز را به شرکت در مسابقات مختلف در سطوح مختلف از استانی گرفته تا تیم ملی و بین المللی دعوت و راهنمایی می کنند.
در اینجا به برخی از این موارد اشاره می کنیم و شما می توانید لیست کامل تری از مقام های کسب شده توسط هنرجویان باشگاه شطرنج ایران را در صفحه افتخارات شطرنج بازان باشگاه مشاهده کنید:

 • سلما همتیان : عضو تیم ملی و کسب مقام قهرمانی کشوری زیر ۸ سال و کسب عنوان نائب قهرمانی مسابقات مدارس آسیا با تیم ملی زیر ۷ سال ایران و مقام های قهرمانی استانی (یکی از عناوین شاخص)
 • پرارین ادیال باف : حضور در مسابقات مدارس آسیا با تیم ملی ایران و مقام های قهرمانی استانی (یکی از عناوین شاخص)
 • بهنام براتی : کسب مقام های قهرمانی کشور در مسابقات شرکت گاز در سال های مختلف و مقام های قهرمانی استانی (یکی از عناوین شاخص)
 • محمد جواد جوادی : مقام سوم کشوری در مسابقات آموزش و پرورش همراه تیم خراسان رضوی و مقام های قهرمانی استانی (یکی از عناوین شاخص)
 • هستی شریف : کسب همزمان مقام قهرمانی زیر ۱۲ سال دختران استان خراسان رضوی و زیر ۲۰ سال دختران خراسان رضوی در سال ۱۴۰۰ و مقام های قهرمانی استانی (یکی از عناوین شاخص)
 • آرنیکا مهربانی : کسب قهرمانی بزرگسالان استان خراسان رضوی و مقام های قهرمانی استانی (یکی از عناوین شاخص)
 • بیسان بیگی : عضو تیم ملی و نفر چهارم مسابقات قهرمانی کشور زیر ۸ سال و مقام های قهرمانی استانی (یکی از عناوین شاخص)
 • اسما حسن پور : عضو تیم ملی و نفر ششم مسابقات قهرمانی کشور زیر ۸ سال و مقام های قهرمانی استانی (یکی از عناوین شاخص)
 • کسب مقام های اول تا سوم رده سنی زیر ۶ سال پسران و دختران استان خراسان رضوی در سال های مختلف
 • کسب مقام های اول تا سوم رده سنی زیر ۸ سال پسران و دختران استان خراسان رضوی در سال های مختلف
 • کسب مقام های اول تا سوم رده سنی زیر ۱۰ سال پسران و دختران استان خراسان رضوی در سال های مختلف
 • کسب مقام های اول تا سوم رده سنی زیر ۱۲ سال پسران و دختران استان خراسان رضوی در سال های مختلف
 • کسب مقام های اول تا سوم رده سنی زیر ۱۴ سال پسران و دختران استان خراسان رضوی در سال های مختلف
 • کسب مقام های اول تا سوم رده سنی زیر ۱۶ سال پسران و دختران استان خراسان رضوی در سال های مختلف
 • کسب مقام های اول تا سوم رده سنی زیر ۱۸ سال پسران و دختران استان خراسان رضوی در سال های مختلف
 • کسب مقام های اول تا سوم رده سنی زیر ۲۰ سال پسران و دختران استان خراسان رضوی در سال های مختلف
 • کسب مقام های اول تا سوم در مسابقات آموزش پرورش استان خراسان رضوی در سال های مختلف

دوره های آموزش ویدئویی شطرنج

دوره های آموزشی به شکل های گوناگون مانند آموزش ویدئویی شطرنج، آموزش آنلاین شطرنج (دوره های مجازی آموزش شطرنج)، کلاس های آموزش حضوری عمومی و خصوصی شطرنج، آموزش از طریق نرم افزارهای شطرنج یا به صورت خودآموز و با استفاده از کتاب ها و فایل های pdf آموزشی شطرنج امکان پذیر است. آموزش درست و اصولی هر رشته ای می تواند راه را برای ادامه کار هموار کند و قدم برداشتن در ادامه ی مسیر آسان تر گردد.

امروزه شطرنج به عنوان ورزشی کاملا علمی که فاکتور های زیادی از جمله محاسبه و منطق و … در آن دخیل است به حساب می آید و یادگیری اصولی آن برای رسیدن به اهداف بالاتر در کمترین زمان و بالاترین کیفیت پیشنهاد می شود.

آموزش ویدئویی شطرنج، بهترین روش آموزش غیر حضوری

امروزه با دسترسی آسان به تکنولوژی و برقراری ارتباط، حتی دسترسی به امکانات یادگیری به شکل غیر حضوری و مجازی باعث شده تا آموزش های ویدیویی و آنلاین گسترش یابد. آموزش شطرنج به صورت آنلاین و ویدئویی از بهترین و بیشترین روش های رایج اموزش شطرنج در سطح جهان می باشد که طرفداران بسیاری دارد. یادگیری شطرنج به خصوص از دوران خردسالی باعث توانمند ساختن ذهن فرزندان و تقویت فاکتور های مهمی از جمله تمرکز، حافظه ، دقت و … می شود، علاوه بر این فعال نمودن هر دو نیمکره ی مغز از فواید دیگر شطرنج است تا این بازی فکری را به ورزشی محبوب و پرطرفدار به خصوص در سال های اخیر تبدیل کند.

آموزش شطرنج در کلاس ها و باشگاه ها می تواند شروع خوبی برای ادامه ی کار باشد، زیر آموزش زیر نظر مربیان و اساتید به شکل اصولی و استفاده کردن از تجربیات آن ها بازدهی بالاتری نسبت به یادگیری تجربی شطرنج دارد. در فضای آموزشی همچنین بستر مناسبی برای رقابت هنرجویان فراهم است تا انگیزه ی بالایی برای پیشرفت داشته باشند و در حداقل زمان ممکن بهترین نتیجه را بگیرند.

ولی با توجه به اتفاقات اخیر و فراگیری ویروس کرونا، آموزش های غیر حضوری یا به طریق ویدئویی یا از طریق کلاس های مجازی، آنلاین و آموزش تاکتیک های رایگان pdf شطرنج خیلی سریع جای خود را به کلاس های حضوری داده است. در روش های مختلف آموزش گام به گام شطرنج، البته که خواندن کتاب ها و مقالات آموزشی بسیار مناسب است ولی هیچ چیز جای یک ویدئوی آموزشی جذاب را نمی گیرد. شما می توانید تنها با گذاشتن ۱ ساعت از وقت خود با دیدن دوره های آموزش ویدئویی شطرنج، آن هم در خانه و در کنار خانواده، اصول بازی شطرنج را یاد بگیرید و اولین قدم خود را در راه ورود به این دنیای بزرگ بردارید. پس امکان آموزش ویدئویی شطرنج به صورت غیر حضوری را از دست ندهید.

بازی شطرنج تنها یک سرگرمی نیست! بلکه فوران هوش و تفکر است. یکی از بهترین ورزش های ذهنی دنیاست که شما می توانید همیشه خود و خانواده خود را با آن مشغول کنید و دائما ذهن خود را خلاق نگه دارید. شطرنج چه به صورت حضوری، و رو در رو یا به صورت آنلاین، همیشه و همه جا در دسترس است و آموزش گام به گام شطرنج به کودکان نیز با انواع آموزش ویدئویی و آنلاین، اینگونه است.

شطرنج تنها بازی است که والدین، هیچگاه فرزند خود را از انجام آن نهی نمی کنند چرا که با اینکه ماهیت بازی و سرگرمی دارد، همزمان ماهیتی فراتر از آن یعنی آموزش زندگی، تقویت هوش و حافظه، بالا بردن اعتماد به نفس و بسیاری فواید دیگر را نیز به همراه دارد. در این دنیای پر از جاذبه، که فرزندان به راحتی جذب بازی های کامپوتری بعضا نه چندان خوش آیند و خشن می شوند، شما می توانید با خیال راحت فرزند خود را ساعت ها در فضای اینترنت بر روی مسابقات شطرنج رها کنید و مطمئن باشد که این فرآیند نه تنها برای او مضر نیست، بلکه به رشد او بسیار کمک می کند.

با آموزش شطرنج به فرزندانمان، به آنها هدیه ای ارزشمند برای تمام عمر و مراحل زندگی در نظر بگیریم و هوش آنها را بیمه کنیم.

دوره های آموزش ویدئویی شطرنج - باشگاه شطرنج ایران - استاد پیرملکی یا مستر شطرنج

»» دوره های آموزش شطرنج به صورت ویدئویی ««

آموزش رایگان شطرنج به صورت ویدئویی

ترم اول دوره های آموزش ویدئویی شطرنج شامل فیلم های آموزشی رایگان است که در بستر فضای مجازی قرار گرفته اند. این دوره تحت عنوان آموزش شطرنج به صورت ویدویی – ترم یک، به صورت کاملا رایگان می باشد و در اختیار شما دوستان عزیز قرار گرفته است. در ترم یک در آموزش ویدئویی شطرنج، مطالبی تحت عناوین زیر به صورت کاملا رایگان، آموزش داده می شود.

 • جلسه اول: آشنایی با صفحه شطرنج استاندارد
 • آشنایی با مهره های شطرنج و چیدن مهره ها
 • حرکت مهره ها اعم از پیاده، فیل، رخ، وزیر، اسب، شاه
 • حرکت های ویژه در شطرنج مانند قلعه رفتن شاه یا آنپاسان
 • آموزش کیش و رفع کیش
 • آموزش کیش و مات
 • ارزش مهره های شطرنج و دلایل آن
 • شروع بازی ایتالیایی
 • حالت های تساوی در شطرنج
 • آموزش مات ناپلئونی

این آموزش ویدئویی شطرنج با تدریس استاد سعید پیرملکی با بهترین کیفیت آموزشی در اختیار هنرجویان قرار میگیرد که در این ترم اصول پایه ای و اولیه به شکل بسیار ملموسی با جدید ترین متدهای آموزشی در آموزش شطرنج را هنرجویان تجربه می کنند. با آموزش گام به گام شطرنج به شکل اصولی از پایه تا سطح های بالاتر می توانید گام های محکم تری برای رسیدن به اهداف خود بردارید.

روش های دیگر آموزش شطرنج به صورت ویدئویی

همان طور که قبل تر به آن اشاره شد یکی از روش های دستیابی به ویدئوهای آموزشی مجموعه شطرنج ایران تهیه این ویدئوهای آموزشی از سایت فروشگاهی مجموعه می باشد. ولی روش های دیگری نیز وجود دارد که گاها برای بعضی از اقشار آسان تر و کم دردسرتر می باشد. استاد سعید پیر ملکی که در فضای مجازی ایشان را به نام مستر شطرنج یا Mrshtranj می شناسیم بنیانگذار روشی نوین در اموزش شطرنج می باشد که که موسس و مدیر باشگاه شطرنج ایران می باشند. 

ایشان که یکی از بازیکنان و اساتید بزرگ و قدیمی شطرنج می باشند نیز ویدئوهای آموزشی زیادی در پلتفرم های مختلف دارند که می توانید از آنها نیز استفاده کنید. در مجموع راه هایی که شما می توانید از طریق آنها به آموزش شطرنج به صورت ویدئویی دسترسی داشته باشید:

آموزش آنلاین و مجازی شطرنج

برای ورزش آنلاین و مجازی شطرنج می توان گفت، امروزه شطرنج به عنوان علمی ترین ترین ورزش دنیا تبدیل به یک ورزش پرطرفدار در سراسر جهان شده است و آموزش شطرنج به دلیل افزایش دقت و تمرکز، افزایش هوش محاسباتی، افزایش قدرت انتخاب، جلوگیری از آلزایمر در سنین بالا و … به همه توصیه می شود.

برای آموزش صفر تا صد شطرنج می توان از کلاس های آنلاین شطرنج، ویدیوهای آموزشی شطرنج، کلاس های آموزشی حضوری، کتاب آموزش، فایل های PDF آموزش شطرنج و … اشاره کرد که هر کدام در جای خود دارای مزیت ها و معایب خود است.
صد البته فراگیری شطرنج در کلاس های آنلاین یا حضوری به دلیل فراگیری اصولی تر و ملموس تر شطرنج در کنار یک استاد برتر شطرنج، بهترین گزینه برای یادگیری اصولی شطرنج در کمترین زمان است. بسیاری از نکات وجود دارد که شطرنج بازان تجربی، به دلیل یاد نگرفتن اصولی و نداشتن استاد برای سوال کردن از آنها بی خبر هستند. حضور یک استاد در کنار شما و پرسش و پاسخ با او، هنگام یادگیری شطرنج می تواند شما را بسیار سریع و کارآمد، به موفقیت در شطرنج برساند. بنابراین بهترین کلاس شطرنج در مشهد را از شطرنج ایران بخواهید.

از آن جایی که اساتید مدرس دوره های آنلاین آموزش شطرنج و همچنین دوره های حضوری، خود به صورت حرفه ای شطرنج بازی می کنند، با شرکت در کلاس شطرنج نه تنها اصول شطرنج را به صورت پایه ای فرا می گیرید بلکه تجربه زیاد این اساتید هم به ضما منتقل می شود و سرعت پیشرفت شما در این بازی به صورت چشمگیری افزایش می یابد.

آموزش آنلاین شطرنج بهتر است یا حضوری ؟

همان طور که اشاره شد، در انواع روش های یادگیری و اموزش بازی کردن شطرنج، دوره های آموزش مجازی (آنلاین) و حضوری شطرنج به دلیل وجود و حضور استاد در کنار هنرآموزان، فواید بیشتری دارد. ولی در سال های اخیر به دلیل شیوع بیماری کرونا و گسترش آن در سراسر جهان که باعث نگرانی عموم مردم شده است شرکت در کلاس های حضوری به دلیل تراکم جمعیت و خطرات ناشی از انتقال این بیماری کاهش یافته است، به همین دلیل آموزش شطرنج به صورت آنلاین و مجازی طرفداران بسیاری پیدا کرده است و اغلب هنرجویان به این نوع از آموزش روی آورده اند. از طرفی تحقیقات در سال های اخیر نشان داده است که ۸۳% یادگیری از طریق مشاهده کردن اتفاق می افتد.

از فواید و مزایای این نوع آموزش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. بالا بودن امنیت این نوع آموزش در دوران کرونا
 2. امکان یادگیری بدون محدودیت مکانی
 3. کاهش هزینه های متفرقه مانند رفت و آمد و …
 4. آموزش شطرنج و یادگیری آسان تر نسبت به منابع مکتوب مانند کتاب و مقاله و…
 5. دسترسی آسان تر به اساتید و مربیان خوب بدون محدودیت مکانی
 6. بازدهی بالای این نوع اموزش
 7. صرفه جویی در زمان

مطالعه ی کتاب های آموزش یادگیری شطرنج ممکن است برای بسیاری از افراد به دلیل محتوای شاید خسته کننده و مکتوب آن سخت باشد و زمان زیادی را بازیکن صرف خواندن کتاب کند. پیشرفت در تکنولوژی و امکان دسترسی مردم در سراسر دنیا به انواع منابع آموزشی و سهولت یادگیری باعث شده تا آموزش های آنلاین با بهترین کیفیت و بالاترین بازدهی ارائه شود و در اختیار همه قرار بگیرد.

آموزش مجازی شطرنج

باشگاه شطرنج ایران با سابقه طولانی در مبحث آموزش شطرنج و برگزاری مسابقات و کلاس های شطرنج به عنوان یکی از اولین و بهترین مدرسه شطرنج در ایران، آموزش هایی به صورت گام به گام، به زبان ساده و در عین حال حرفه ای در رابطه با مهم ترین و اصولی ترین قوانین فراهم آورده است. اگر تمایل به آموزش آنلاین و مجازی شطرنج را دارید روی لینک زیر کلیک کنید.

قوانین در بازی شطرنج

برای بازی شطرنج به صفحه و مهره شطرنج نیازمندیم و برای یادگیری شطرنج و آموزش قواعد کافیست ابتدا حرکات مهره ها و اصول اولیه را آموزش ببینید که برای این کار می توانید از طریق لینک زیر آموزش ها و فیلم های ما را جهت یادگیری قوانین بازی شطرنج استفاده کنید.

آیا شما در شطرنج استعداد دارید؟ اگر به صورت خودآموخته و تجربی، شطرنج را یاد گرفته اید و بازی می کنید، سطح شطرنج شما در چه حدی است؟ کدام کلاس و دوره را برای پیشرفت خود باشد شرکت کنید؟
ما در باشگاه شطرنج ایران برای کسانی که می خواهند شطرنج را به صورت اصولی و حرفه ای یاد بگیرند و قصد دارند در دوره های باشگاه شطرنج ایران شرکت کنند، چه به صورت آنلاین و مجازی، چه به صورت تهیه فیلم های ویدئویی اموزش شطرنج و چه به صورت حضوری، فرصتی ایجاد کرده ایم که شما بتوانید به صورت رایگان در تست تعین سطح شطرنج و استعداد یابی این بازی جذاب شرکت کنید. برای تعیین تایم تست شطرنج کلیک کنید:

 

آموزش شطرنج حرفه ای

آموزش شطرنج حرفه ای، کاملا به صورت اصولی و پله پله می باشد. در دنیای شطرنج بازیکنان را به دو قسمت مبتدی و حرفه ای تقسیم بندی می کنند. بازیکنان حرفه ای شطرنج بازیکنانی هستند که هدف آن ها قهرمانی در شطرنج است و طبق اصول آموزشی شطرنج جلو می روند و با شرکت در کلاس های آموزش مقدماتی و حرفه ای شطرنج زیر نظر اساتید حرفه ای و با سابقه، این بازی را فرا می گیرند.

شطرنج بازان حرفه ای همچنین با حل کتاب های تمرینی شطرنج و مطالعه و یادگیری کتاب های آموزش بازی شطرنج مبتدی و همچنین با شرکت در مسابقات شطرنج سعی در پیشرفت خود و یادگیری اصولی شطرنج دارند. اما بازیکنان مبتدی بازیکنانی هستند که هنوز به صورت اصولی، آموزش بازی کردن شطرنج را شروع نکرده اند و هنوز برای قهرمانی شطرنج تلاش نمی کنند.

چگونه از بازیکن مبتدی با بازیکن حرفه ای شطرنج تبدیل شویم؟

مهمترین عامل یادگیری اصولی بازی می باشد. در ضمن این آموزش شما باید به عنوان بازیکن حرفه ای شطرنج انواع استراتژی های شروع و وسط بازی را فرا بگیرید و سپس شروع به یادگیری استراتژی های پایان بازی کنید. واضح است که در طول زمان یادگیری باید مرتبا بازی کنید و از استراتژی های یاد گرفته، به صورت عملی نیز استفاده کنید. به عنوان نمونه چند آموزش اول، وسط و پایان بازی را در ذیل این مطلب برای شما قرار داده ایم. 

اما اگر می خواهید بازیکن حرفه ای شطرنج بشوید و در مسابقات به مقام های خوب دسترسی پیدا کنید ما به شما پیشنهاد می کنیم با شرکت در کلاس های باشگاه شطرنج ایران زیر نظر بهترین اساتید و با جدید ترین روش های آموزشی شطرنج را فرا بگیرید.

همچنین ما بسیاری از مهم ترین و بهترین تاکتیک های شطرنج برای شطرنج بازان حرفه ای را جمع آوری کرده ایم که می توانید بصورت کاملا رایگان از این مطالب آموزش شطرنج استفاده نمایید هر چند پیشنهاد می کنیم برای درک بهتر و یادگیری راحت تر سعی کنید از تجربیات اساتید شطرنج استفاده نمایید.

در دنیای شطرنج بازیکنان حرفه ای از سنین پایین شروع به آموزش صفر تا صد شطرنج می کنند و روشی که گفته بود مراحل ترقی شطرنج را طی می کنند. برای مثال از جمله بازیکنان مطرح و حرفه ای شطرنج در زمان حال می توان به افرادی مانند مگنوس کارلسن قهرمان فعلی جهان اشاره کرد که به گفته بسیاری از کارشناسان یکی از بهترین شطرنج بازان تاریخ می باشد. هرچند در گذشته بازیکنان حرفه ای شطرنج مثل آناند، کرامنیک، کاسپاروف، کارپف، فیشر، اسپاسکی، پتروسیان، تال، اسمیسلوف، باتوینیک، ایوه، آلخین، کاپابلانکا، لاسکر و اشتاینیتز توانسته بودند به عنوان نخبه های شطرنج به عنوان قهرمانی جهان دست پیدا کنند.

همچنین بازیکنانی مثل فابیو کاروانا از کشور آمریکا، هیکارو ناکامورا، دینگ لیرن، لوون آرونیان، شهریار ممدیاروف و بسیاری از شطرنج بازان حرفه ای که جزو ۱۰ شطرنج باز برتر سال هستند اشاره کرد. از نکات جالب توجه می توان به حضور علیرضا فیروزجا با ریتینگ ۲۸۰۴ در رده دوم رده بندی فیده اشاره کرد.
از قهرمانان مطرح شطرنج ایران می توان به اساتید بزرگ احسان قائم مقامی با سابقه چندین دوره قهرمانی ایران، پرهام مقصودلو با سابقه قهرمانی زیر ۲۰ سال جهان و افرادی مثل استاد بزرگ پویا ایدنی و استاد بزرگ محمد امین طباطبایی اشاره کرده در حال حاضر جزو شطرنج بازان بسیار خوب کشور می باشند. همچنین در بخش بانوان ساراسادات خادم الشریعه بهترین شطرنج باز بانوی ایرانی می باشد که توانسته مقام های بسیاری خوبی در سطح جهانی مانند نائب قهرمانی زنان جهان در مسابقات سریع و برق آسا سال ۲۰۱۸ اشاره کرد که افتخار بسیار بزرگی برای ایران می باشد.

باشگاه شطرنج ایران با استفاده از اساتید مجرب و با تجربه خود برای آموزش بازی شطرنج حرفه ای توانسته با شیوه های نوین آموزشی و استفاده از متدهای روز دنیا هنرجویان عنوان دار بسیاری را در سطح استان و کشور پرورش دهد. برای شروع آموزش رایگان شطرنج حرفه ای می توانید از لینک زیر اقدام نمایید.

آموزش کامل بازی شطرنج برای مبتدیان

شطرنج به عنوان یکی از ورزش های فکری جذاب شناخته شده است که از محبوبیت خاصی بین تمامی افراد با هر سنی قرار گرفته است. اگر شما به بازی شطرنج علاقه دارید و مسلماً باید آموزش ببنید تا بتوانید به صورت حرفه ای بازی کنید. با توجه به اینکه یادگیری قواعد بازی شطرنج بسیار کار ساده ای می باشد، بنابراین به شما پیشنهاد می کنیم مقاله آموزش کامل بازی شطرنج برای مبتدیان را بخوانید تا بتوانید در بازی شطرنج حرفه ای شوید.

ویدئوهای آموزش شطرنج

همانطور که قبل تر هم اشاره شد، آموزش شطرنج به صورت ویدئویی از بهترین روش های آموزش می باشد. در مجموعه شطرنج ایران به صورت بسیار گسترده و حرفه ای اقدام به تولید ویدئوهای آموزشی شطرنج نموده است. این ویدئوهای اموزشی شطرنج در بسیاری از پلتفرم ها، مانند سایت، کانال آپارات، کانال یوتیوب، اینستاگرام، تلگرام و … منتشر شده و در دسترس شطرنج دوستان قرار گرفته است. به عنوان نمونه برخی از این ویدئو ها، برای شما آماده و لیست می کنیم که در صورت تمایل مراجعه و مشاهده بفرمائید.

آموزش ویدئویی شطرنج بر اساس زمانبندی بازی

آموزش ویدئویی استراتژی ها ، تاکتیک ها و ترکیب های شطرنج

محصولات موثر در آموزش شطرنج فروشگاه آنلاین شطرنج ایران

همیشه در مسیر آموزش شطرنج ، یک هنرجو به محصولات زیادی نیاز دارد تا بتواند آموزش خود را کامل کند. شما می توانید در فروشگاه آنلاین شطرنج ایران ، تمامی محصولات مرتبط با شطرنج و اموزش شطرنج را به طور کامل و بدون دردسر تهیه کنید. این محصولات شامل :

خرید انواع کتاب اموزشی شطرنج در فروشگاه شطرنج ایران

سوالات متداول درباره آموزش شطرنج

۱.آموزش شطرنج را از چه سنی می توان شروع کرد؟

از آنجایی که آموزش شطرنج در تقویت هوش، حافظه و خلاقیت بسیار موثر است، هر چه زودتر شروع کردن آن علاوه بر تاثیرات مثبتی که در کدکان دارد، موجب حرفه ای تر شدن شطرنج باز به مرور زمان می شود. ولی سن پیشنهادی ما ۴ سالگی می باشد.

۲. شرکت در کلاس های حضوری با توجه به دوران کرونا و دوری مسیر ها برای ما مقدور نیست، آیا می توان همچنان از خدمات آموزش شطرنج مجموعه شما استفاده کرد؟

بله، آموزش شطرنج از طرق مختلفی انجام می پذیرد که یکی از آن روش ها آموزش حضوری می باشد. از انواع دیگر این آموزش که بسیار موثر و کارآمد می باشد، شرکت در کلاس های آنلاین ، استفاده از آموزش های تصویری و ویدئویی، استفاده از کتاب های آموزشی و …. می باشد.

۳. کودک من به بازی شطرنج علاقه ای نشان نمی دهد. با توجه به حسن های زیاد بازی شطرنج، چگونه می توانم او را مجذوب شطرنج کنم؟

در سنین ۴-۷ سال کودکان بیشتر دوست دارند بازی کنند و اخلاقیات خاصی مانند برتری طلبی نسبت به همسنان یا دیده شدن و … در آنها وجود دارد. شما می توانید از طریق بازی یا نرم افزار هایی که شطرنج را همراه بازی به کودک یاد می دهند استفاده کنید. شما می توانید با تعیین جایزه و هدف های قابل دستیابی،این بازی را برای کودکان خود جذاب کنید. البه نقش مربی و استاد آشنا به روانشناسی کودک نیز بسیار در این امر حائز اهمیت است. اساتید و مربیان باشگاه شطرنج ایران با سابقه ای طولانی در آموزش و پرورش کودکان و همچنین با کارنامه ای درخشان در این زمینه ف کمک حال شما در این مسیر هستند.

۴. من سالهاست که شطرنج بازی میکنم و می خواهم این ورزش را به صورت حرفه ای ادامه دهم. چطور می توانم وارد این عرصه شوم؟

بسیار از کسانی که شطرنج بازی می کنند، این بازی را به صورت تجربی و نه آکادمیک و علمی یاد گرفته اند. برای شروع فعالیت حرفه ای در این ورزش، ابتدا فرم استعدادیابی و تعیین سطح بازی شطرنج را در لینک زیر پر بفرمائید که پس از گرفتن تست سحع شما تعیین و آموزش متناسب با سطح شما به شما پیشنهاد شود که بتوانید مسیر قهرمانی را پیش بگیرید و استادان حرفه ای کشور در کنار شما، به شما کمک کنند. فرم تست تعین سطح و استعداد یابی شطرنج

‫۱۸ دیدگاه ها

 1. خوب بود، میشه، بگید چه شروع بازی هایی برا مبتدیا کار کنیم و تا چه سطحی باید کار بشه این شروع بازیا

  1. سلام و احترام خدمت شما دوست بزرگوار
   برای مبتدی‌ها بهتره ابتدا اصول اولیه شروع بازی آموزش داده شود (مثل گسترش مهره‌ها، اهمیت مرکز و …) و این موارد در یک شروع بازی ساده به عنوان نمونه (ایتالیایی) بررسی شود.
   برای افراد در سطوح ابتدایی، به هیچ وجه نباید شروع‌بازی‌های پیشرفته یا شاخه‌های متعدد هر شروع‌ بازی کار شود. چرا که درک کامل گشایش‌ها نیاز به تجربه و مهارت بالایی دارد.

   1. مطالب بصورت جزئی و دقیق توضیح داده شده که این واقعا عالی هست👌🏻

    1. با سلام و احترام. بستگی به خود شخص هم دارد مثلا یکی شاید باید ۶ ماه شطرنج کار کند اما شخص دیگری ۱ سال یا حتی بیشتر بسته به نوع شخص هست.

     ولی اگه این شخص هدفش استاد بزرگی هست حدود ۱۰ هزار ساعت تمرین لازمه تا به هدف رسید !

  2. سلام و عرض خسته نباشید به
   تیم باشگاه شطرنج ایران
   تعریف آموزش های شمارو زیاد شنیده بودم
   علی الخصوص آموزش ویدیویی ها عالی هستن
   با تشکر🌹

 2. سلام
  آموزشهاتون بسیار عالی و شفاف و قدرتمند و آموزنده است.
  اما هم فرمت سایتتون و هم نحوه ثبت نام و خرید دوره ها؛بسیار مبهم؛گیج کننده و فاقد راحتی برای کاربر هست.
  به همین منظور علی رقم میل باطنی دوره های شما رو بیخیال شدم و به سمت تعداد زیادی از مؤسسات دیگر رفتم.شاد باشید…

  1. سلام و احترام خدمت شما دوست بررگوار.
   تشکر از شما. حتما مورد بررسی قرار میگیرد.

 3. سلام وقت بخیر استاد چجوری میتونیم اخر بازیمونو تقویت کنیم ،کتاب آخربازی هم اگه میشه معرفی کنید ممنون

  1. با سلام و احترام. این کتابها برای بهبود آخر بازی که به شدت پیشنهاد میشود :
   آخر بازی روزن
   آخر بازی کرس
   آخر بازی کارپف
   ۵۰ درس آخر بازی
   استراتژی های مدرن آخر بازی
   ۱۰۰ آخر بازی که باید بدونید

 4. سلام وقتتون بخیر
  بسیار جامع و عالی
  آیا شطرنج برای کودکانی که پیش فعالی و پرش فکری دارن هم مناسبه ؟

  1. با سلام و احترام. ممنون از شما . بله شطرنج برای کودکان پیش فعال هم مناسب هست

  2. با سلام و احترام
   بله کاملا. حتی روانشناس ها برای کودکان پیش فعال پیشنهاد میکنند که شطرنج بازی کنند تا تمرکزشان بر روی یک مسئله افزایش پیدا کند و بتوانند در یک کلاس (مدرسه آموزشگاه زبان ) بر روی درس تسلط بیشتری پیدا کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا