آموزش شطرنج رایگان از مبتدی تا حرفه ای

شطرنج یکی از بهترین و خلاق ترین بازی های فکری در دنیا معرفی می شود که پر از افت و خیز است و طرفداران زیادی دارد. امروزه نظر غالب این است که شطرنج در هند اختراع شد، اما در ایران نشر و نما یافت. امروزه شطرنج ورزش شماره یک بسیاری از کشورهاست ( بخصوص در اروپای شرقی و شوروی سابق) و ورزش فکری مهمی برای جوانان در بیشتر نقاط جهان به شمار می رود. شطرنج به دلیل قدرت سرگرم کنندگی و جاذبه های ذوقی و منطقی اش بسیاری از فیلسوفان، هنرمندان، دانشمندان، و ….. را شیفته خود کرده است. کسانی چون فردریک کبیر، ناپلئون بنا پارت، مندلیف، چارلز دیکنز، تولستوی و …. از جمله شیفتگان شطرنج در دنیا بوده اند.

آموزش شطرنج با تصویر

آموزش شطرنج به صورت کامل مقدماتی و حرفه ای ویژه تمامی سنین(کاملا رایگان، ۱۰۰% تضمینی)

در آموزش شطرنج هوش و تخیل مهمتر از حافظه است. بسیاری از شطرنجبازان به قدر کافی حرکت ها و ادامه های مختلف گشایشی را در ذهن دارند ( حافظه شان قوی است)، اما در پوزیسیون های ناآشنا و جدید با دشواری هایی مواجه می شوند که قادر به حل آنها نیستند ( هوش و تخیل آنها قوی نیست). با شروع اموزش شطرنج و با یادگیری مفاهیم بنیادی و اصول استراتژی و تاکتیک در واقع قوه تخیل و هوش شطرنجباز تقویت می شود و او می تواند در وضعیت های حساس و بحرانی بهتر تصمیم گیری کند و هدف ها را بهتر تشخیص دهد.

آموزش گام به گام و مقدماتی بازی شطرنج

هیچ وقت برای یادگیری نحوه بازی شطرنج – محبوب ترین بازی جهان – دیر نیست! برای یادگیری و آموزش مقدماتی شطرنج ابتدا باید با مباحث زیر آشنا شوید. این مباحث، مسائل پایه ای شطرنج می باشد:

صفحه و مهره چوبی شطرنج یک نفر در حال بازی شطرنج با مهره اسب در دست

شما می توانید در مقاله آموزش گام به گام و مقدماتی بازی شطرنج به طور کامل این مباحث را دنبال کنید. ولی در ادامه به طور خلاصه مباحث آموزش شطرنج برای مبتدیان را توضیح می دهیم. امید است که این مطالب برای شما مفید باشد.

آموزش شطرنج : چیدن صفحه شطرنج

در ابتدای آموزش مقدماتی شطرنج ، باید نحوه چیدن صفحه شطرنج را بدانید و در ادامه نحوه حرکت هر مهره نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در بازی شطرنج هر بازیکن در قسمت پایین سمت راست دارای مربع رنگ سفید می باشد. اصول اولیه ای که در چیدن صفحه شطرنج لازم است بدانید، بدین شرح است: ردیف اول به این صورت پر می شود که رخ ها در گوشه ها چیده می شوند و در کنار آنها اسب ها قرار می گیرند. بعد از مهره اسب در شطرنج مهره های فیل قرار می گیرد. پس از فیل مهره وزیر ها قرار دارد که همیشه رنگ متناسب با خود را دنبال می کنند (وزیر سفید روی سفید و وزیر سیاه روی خانه سیاه صفحه شطرنج) و پادشاه ، در خانه باقی مانده ، جای می گیرد. ردیف دوم (یا رتبه) صفحه شطرنج برای هر بازیکن، با پیاده ها پر شده است.

نحوه حرکت مهره های شطرنج

در این مرحله از آموزش گام به گام شطرنج ، پس از آموزش چیدن مهره های در صفحه شطرنج ، به صورت مختصر آموزش حرکت مهره ها در شطرنج را شرح می دهیم و شما می توانید در مقاله آموزش اصول پایه و ابتدایی بازی شطرنج به طور مفصل با این مقوله آشنا شوید و به طور کامل به این مبحث مهم شطرنج ، مسلط شوید. حرکت پادشاه در شطرنج به این صورت است که پادشاه فقط می تواند یک مربع در جهت حرکت کند. حرکت وزیر یا ملکه در شطرنج به این صورت است که وزیر در جهت اعم از مستقیم یا مورب ، تا جایی که ممکن است می تواند حرکت کند. در ادامه نحوه حرکت مهره های شطرنج به حرکت فیل در شطرنج میرسیم که به این صورت است که فقط به صورت مورب مب توانند حرکت کنند، در نتیجه هر فیل همیشه در همان رنگ خانه ای که شروع می کند می تواند حرکت کند (یک فیل در رنگ روشن و یک فیل در رنگ تیره می باشد). حرکت اسب در شطرنج به این صورت است که دو مربع در یک جهت حرکت می کنند و سپس یک حرکت دیگر با زاویه ۹۰ درجه (درست شبیه L در انگلیسی). حرکت رخ در شطرنج به این صورت است که رخ می تواند تا آنجایی که می خواهد حرکت کند اما فقط به جلو-عقب یا طرفین. حرکت پیاده یا سرباز در شطرنج به این صورت است که مهره پیاده می تواند ۱ خانه به جلو حرکت کند و نمی تواند به عقب برگردد و مهره های حریف را هم به صورت مورب تا یک خانه می تواند بزند.

قوانین ویژه یا استثناهای شطرنج در اموزش شطرنج

چند قانون خاص در شطرنج وجود دارد که ممکن است در ابتدا منطقی به نظر نرسند. آنها ساخته شده اند تا بازی را سرگرم کننده تر و جالب تر کنند. قوانینی از جمله آنپاسان en passant که از حرکات ویژه و استثنای مهره سرباز یا پیاده در شطرنج است و قلعه سازی یا Castling که از حرکات ویژه و استثنای مهره شاه در بازی شطرنج می باشد، از این دسته قوانین می باشند.

چه کسی اولین حرکت را انجام می دهد

بازیکن با مهره های سفید همیشه اول حرکت می کند. توانایی حرکت اول یک مزیت کوچک است که به بازیکنان سرخپوش فرصت می دهد تا فوراً حمله کنند. و برای شروع بازی و انتخاب بهترین حرکت های اول بازی در شطرنج ، نیاز به آموزش و دانستن انواع شروع بازی می باشید که می تواند انواع مزیت ها را برای شما به همراه بیاورد.

صفحه و مهره شطرنج دی جی تی DGT

آموزش قوانین نحوه برنده شدن بازی شطرنج

چندین روش برای پایان دادن به بازی شطرنج وجود دارد: مات، با تساوی، با استعفا، با فسخ به موقع و … . بعد از دانستن قوانین برد در شطرنج و نحوه مات کردن حریف در بازی می توانید به یک بازیکن حرفه ای تبدیل شوید. هدف بازی شطرنج مات کردن پادشاه حریف است پس باید در مباحث آموزش شطرنج، بحث کیش ، رفع کیش و کیش و مات را کامل قرا بگیرید. البته با هر چه حرفه ای تر شدن در شطرنج راه های بیشتری برای مات کردن حریف پیدا می کنید و یا یاد میگیرید که در هیچ شرایطی مات نشوید و نبازید همچنین اطلاع از قوانین مساوی شدن در شطرنج از اصول اولیه شطرنج می باشد که می تواند در بسیاری موارد شما را از باخت نجات دهد.

استراتژی های اساسی شطرنج را مطالعه و استفاده کنید

استراتژی های زیادی در بازی شطرنج وجود دارد که با یادگیری و به کارگیری آنها شما هر چه بیشتر مهارت پیدا می کنید و به بازیکن حرفه ای تری تبدیل می شوید ، ولی ۴ نکته مهم و اساسی وجود دارد که هر شطرنج بازی باید آنها را بداند:

 • از پادشاه خود محافظت کنید
 • مهره ها را دور نگذارید
 • ارزش نسبی مهره های شطرنج را بدانید
 • مرکز صفحه شطرنج را کنترل کنید

»» آموزش گام به گام و مقدماتی بازی شطرنج ««

در صورتی که ساکن مشهد هستید و تمایل به شرکت در کلاسهای حضوری دارید، از صفحه کلاس شطرنج در مشهد اقدام فرمایید.

اموزش شطرنج به صورت گام به گام و تصویری

امروزه شطرنج در بسیاری از کشورها ورزش شماره یک حساب می شود و نگاه ویژه ای به این رشته ورزشی و مخصوصا اموزش شطرنج شده است و در سال های اخیر شطرنج ایران با پیشرفت بسیار چشمگیری روبرو شده است و با توجه به اهمیت و مزایای این رشته ورزشی یادگیری شطرنج در سنین پایین به یکی از اولویت های خانواده ها تبدیل شده است. برای آموزش شطرنج روش های گوناگونی وجود دارد ولی آموزش تصویری شطرنج یکی از بهترین روش های موجود می باشد که از جذابیت بالایی برخوردار است.

بانک جامع مقالات آموزش گام به گام و تصویری بازی شطرنج

شطرنجباز باید محکم و با اراده استوار سر رشته را در دست خود حفظ کند. شطرنجباز باید در هر لحظه در پی بهترین امکان باشد و ضمن اینکه به اصول بازی وفادار می ماند اسیر کلیشه ها و قالب های ذهنی نشود. افزایش تجربه، انجام بازی های مکرر و اندیشیدن های دوباره به راه هایی که طی کرده ایم، سبب تقویت قوه قضاوت می شود. بازی مهیج شطرنج دارای اصول و قواعد زیادی می باشد که اگر آنها را درست و بجا بکار بگیرید می توانید در این بازی موفق شوید.

نمونه ای از اموزش های گام به گام و تصویری بازی شطرنج

آموزش مقدماتی شطرنج برای کودکان

از آن جایی که شطرنج نقش بسیار مهمی در افزایش هوش و خلاقیت کودکات ایفا می کند، آموزش مقدماتی شطرنج برای کودکان بسیار مهم و ضروری است. از همین جهت بسیاری از والدین در صدد آموزش شطرنج فرزندان خود هستند. کودکان موجوداتی حساسی هستند و نحوه برخورد با آنها، نحوه آموزش مناسب با سن کودکان ، ساده بودن و روان بودن آموزش ، استفاده از بازی و رنگ برای آموزش شطرنج به کودکان ،علاقمند کردن کودکان به شطرنج در حین آموزش شطرنج و بسیاری از نکات دیگر ، آموزش شطرنج به کودکان را از آموزش های دیگر شطرنج خاص تر می کند.

آموزش شطرنج برای کودکان متناسب با سن کودکان به صورت ساده و روان

برنامه ریزی برای پیشرفت کودکان و قدم گذاشتن آن ها در بهترین مسیر از دغدغه های اصلی والدین است تا بتوانند فرزندی موفق در همه ی زمینه ها پرورش دهند. بی شک ما در زندگی با انواع دغدغه ها و مشکلات روبرو می شویم که برخی از آن ها را رفع میکنیم اما برای رفع برخی دیگر از مشکلات هیچ راه کاری نداریم و نمی توانیم تصمیم درستی بگیریم. اموزش شطرنج باعث می شود فرزندان ما یاد بگیرند در شرایط بحرانی راهکارهای همزمان زیادی را بررسی کنند و بهترین آنها را بر گزینند. شطرنج ، تنها یک بازی بچه گانه نیست، با آموزش شطرنج به فرزندانمان از دوران خردسالی راه و رسم زندگی کردن را به آنها آموزش می دهیم.

به روزترین آموزش های تصویری و روان شطرنج برای کودکان و خردسالان

کودک در حال نگه داشتن دو مهره شطرنج در دستانش - آموزش شطرنج برای کودکان

مزیت های آموزش شطرنج به کودکان

آموزش شطرنج به کودکان در برخی کشور ها (مانند آلمان، روسیه، برخی از مناطق آمریکا، ارمنستان و …) به شکل جدی و حتی به جهت تقویت هوش و حافظه کودکان دنبال می شود. آموزش شطرنج از همان کودکی می تواند فواید زیادی از جمله:

از فواید شطرنج برای کوکان ، فعال شدن دو نیمکره مغز

۱.فعال کردن هر دو نیمکره ی مغز آن ها
۲.افزایش توانایی حل مساله
۳.افزایش ضریب هوشی کودکان
۴.افزایش مهارت های تجسم فضایی آن ها
و ده ها مزیت دیگر برای کودکان به همراه داشته باشد.

والدین با برنامه ریزی مناسب برای کودکان خود می توانند آینده ی فرزند خود را درخشان تر کنند. یکی از این برنامه ها مربوط به پرورش مغز و ذهن فرزندشان است تا در زندگی با تصمیم گیری های درست، برخورد هوشمندانه و دقیق با مسائل ومشکلات و داشتن ذهنی توانمند و آینده نگر به فردی موفق تر در جامعه تبدیل شوند.
یک شطرنج باز به هنگام بازی باید به بسیاری از مسائل به طور همزمان دقت داشته باشد. بیشتر پدر و مادر ها بلافاصله پس از شروع آموزش شطرنج در کودکان خود، تغییرات عمده و محسوسی را مشاهده می کنند که بسیار سازنده وقوت بخش است.

باشگاه شطرنج ایران ارائه دهنده بهترین آموزش های شطرنج مناسب کودکان

باشگاه شطرنج ایران با توجه به سوابق خود در آموزش و تجربه ای که در این زمینه کسب کرده است آموزش شطرنج را به بهترین و قابل فهم ترین شکل در اختیار هنرجویان خود که بیشتر آن ها را کودکان و نوجوانان تشکیل میدهد قرار می دهد. این آموزش ها به صورت حضوری در مشهد و سایر شهر های بزرگ ایران و غیر حضوری به صورت آموزش مجازی و آنلاین یا توسط فایل های ویدئویی تهیه شده توسط بهترین اساتید شطرنج مجموعه در اختیار عموم قرار گرفته است.

باشگاه شطرنج ایران بهترین مرکز آموزش شطرنج برای کودکان به صورت تخصصی

حاصل این آموزش های شطرنج سازنده کسب مقام های متعدد استانی و کشوری توسط هنرجویان این باشگاه است. مباحث مختلف شطرنج به شکل پایه ای و اصولی از ترم اول تدریس می شود تا ذهن فرزندان شما هر چند کم سن و سال ، درگیر مسائل مختلف شده و در پی یافتن راه حلی برای آن ها باشند.

کسب مقام های مختلف استانی ، کشوری و بین المللی توسط کودکان شطرنباز باشگاه شطرنج ایران

آموزش شطرنج برای کودکان بیشتر از همه، به تقویت هوش ، تفکر و حافظه تاکید و اصرار دارد و اینکه کودک شما در مسابقه ببرد یا ببازد، خیلی اهمیت ندارد. در واقع همین که کودکان تن به آموزش و بازی شطرنج می دهند، ما به هدف خود رسیده ایم و تاثیر این بازی فکری زیبا، به خوبی در اعمال و رفتار و بازدهی فکری کودک قابل ملاحظه و گویا است ولی شرکت در مسابقات و برد در آنها به عنوان یکی از عوامل مشوق و سوق دهنده کودکان به سمت یادگیری و آموزش شطرنج بسیار حائز اهمیت است. یکی از قوی ترین حس های موجود در کودکان حس رقابت و نیاز به دیده شدن و برد است که علاوه بر افزایش اعتماد به نفس، انگیزه آنان در ادامه دادن در این مسیر را زیاد می کند. در اموزش شطرنج به کودکان بسیار دیده شده که کودکان خسته می شوند و نیاز به یک مشوق دارند و با شرکت در یک مسابقه حساب شده، تمامی انگیزه های آنان برای یادگیری و آموزش شطرنج بر می گردد و حتی چند برابر می شود. از طرفی دیگر شرکت در مسابقات مختلف باعث می شود در برخورد با حریفان و شطرنج بازان جدید کودکان با تکنیک ها و تاکتیک های جدید آشنا شوند و همیشه رو به جلو و در حال آموزش باقی بمانند.

کسب مقام های مختلف استانی و کشوری و بین المللی توسط شطرنج بازان کودک باشگاه شطرنج ایران

در این راستا باشگاه شطرنج ایران هر هفته دو مسابقه ، یکی به صورت آنلاین و کشوری و دیگری به صورت حضوری و در ۴ سطح مختلف برای شطرنج دوستان و شطرنج بازان برگزار می کند که در روند آموزش شطرنج و یادگیری آنان تاثیرات مثبت قابل توجهی دارد. مجموعه شطرنج ایران با کمک تیمی متشکل از بهترین اساتید شطرنج کشور همواره کودکان و هنرجویان عزیز را به شرکت در مسابقات مختلف در سطوح مختلف از استانی گرفته تا تیم ملی و بین المللی دعوت و راهنمایی می کنند.
در اینجا به برخی از این موارد اشاره می کنیم و شما می توانید لیست کامل تری از مقام های کسب شده توسط هنرجویان باشگاه شطرنج ایران را در صفحه افتخارات شطرنج بازان باشگاه مشاهده کنید:

 • سلما همتیان : عضو تیم ملی و کسب مقام قهرمانی کشوری زیر ۸ سال و کسب عنوان نائب قهرمانی مسابقات مدارس آسیا با تیم ملی زیر ۷ سال ایران و مقام های قهرمانی استانی (یکی از عناوین شاخص)
 • پرارین ادیال باف : حضور در مسابقات مدارس آسیا با تیم ملی ایران و مقام های قهرمانی استانی (یکی از عناوین شاخص)
 • بهنام براتی : کسب مقام های قهرمانی کشور در مسابقات شرکت گاز در سال های مختلف و مقام های قهرمانی استانی (یکی از عناوین شاخص)
 • محمد جواد جوادی : مقام سوم کشوری در مسابقات آموزش و پرورش همراه تیم خراسان رضوی و مقام های قهرمانی استانی (یکی از عناوین شاخص)
 • هستی شریف : کسب همزمان مقام قهرمانی زیر ۱۲ سال دختران استان خراسان رضوی و زیر ۲۰ سال دختران خراسان رضوی در سال ۱۴۰۰ و مقام های قهرمانی استانی (یکی از عناوین شاخص)
 • آرنیکا مهربانی : کسب قهرمانی بزرگسالان استان خراسان رضوی و مقام های قهرمانی استانی (یکی از عناوین شاخص)
 • بیسان بیگی : عضو تیم ملی و نفر چهارم مسابقات قهرمانی کشور زیر ۸ سال و مقام های قهرمانی استانی (یکی از عناوین شاخص)
 • اسما حسن پور : عضو تیم ملی و نفر ششم مسابقات قهرمانی کشور زیر ۸ سال و مقام های قهرمانی استانی (یکی از عناوین شاخص)
 • کسب مقام های اول تا سوم رده سنی زیر ۶ سال پسران و دختران استان خراسان رضوی در سال های مختلف
 • کسب مقام های اول تا سوم رده سنی زیر ۸ سال پسران و دختران استان خراسان رضوی در سال های مختلف
 • کسب مقام های اول تا سوم رده سنی زیر ۱۰ سال پسران و دختران استان خراسان رضوی در سال های مختلف
 • کسب مقام های اول تا سوم رده سنی زیر ۱۲ سال پسران و دختران استان خراسان رضوی در سال های مختلف
 • کسب مقام های اول تا سوم رده سنی زیر ۱۴ سال پسران و دختران استان خراسان رضوی در سال های مختلف
 • کسب مقام های اول تا سوم رده سنی زیر ۱۶ سال پسران و دختران استان خراسان رضوی در سال های مختلف
 • کسب مقام های اول تا سوم رده سنی زیر ۱۸ سال پسران و دختران استان خراسان رضوی در سال های مختلف
 • کسب مقام های اول تا سوم رده سنی زیر ۲۰ سال پسران و دختران استان خراسان رضوی در سال های مختلف
 • کسب مقام های اول تا سوم در مسابقات آموزش پرورش استان خراسان رضوی در سال های مختلف

دوره های آموزش ویدئویی شطرنج

دوره های آموزش شطرنج به شکل های گوناگون مانند آموزش ویدئویی شطرنج ، آموزش آنلاین شطرنج (دوره های مجازی آموزش شطرنج) ، کلاس های آموزش حضوری عمومی و خصوصی شطرنج ، آموزش از طریق نرم افزار های شطرنج یا به صورت خود آموز و با استفاده از کتاب ها و فایل های pdf آموزشی شطرنج امکان پذیر است. آموزش درست و اصولی هر رشته ای می تواند راه را برای ادامه کار هموار کند و قدم برداشتن در ادامه ی مسیر آسان تر گردد.امروزه شطرنج به عنوان ورزشی کاملا علمی که فاکتور های زیادی از جمله محاسبه و منطق و … در آن دخیل است به حساب می آید و یادگیری اصولی آن برای رسیدن به اهداف بالاتر در کمترین زمان و بالاترین کیفیت پیشنهاد می شود.

آموزش ویدئویی شطرنج ، بهترین روش آموزش غیر حضوری

امروزه با دسترسی آسان به تکنولوژی و برقراری ارتباط، حتی دسترسی به امکانات یادگیری به شکل غیر حضوری و مجازی باعث شده تا آموزش های ویدیویی و آنلاین گسترش یابد. آموزش شطرنج به صورت آنلاین و ویدئویی از بهترین و بیشترین روش های رایج اموزش شطرنج در سطح جهان می باشد که طرفداران بسیاری دارد. یادگیری شطرنج به خصوص از دوران خردسالی باعث توانمند ساختن ذهن فرزندان و تقویت فاکتور های مهمی از جمله تمرکز، حافظه ، دقت و … می شود، علاوه بر این فعال نمودن هر دو نیمکره ی مغز از فواید دیگر شطرنج است تا این بازی فکری را به ورزشی محبوب و پرطرفدار به خصوص در سال های اخیرتبدیل کند.

آموزش شطرنج در کلاس ها و باشگاه ها می تواند شروع خوبی برای ادامه ی کار باشد، زیر آموزش زیر نظر مربیان و اساتید به شکل اصولی و استفاده کردن از تجربیات آن ها بازدهی بالاتری نسبت به یادگیری تجربی شطرنج دارد. در فضای آموزشی همچنین بستر مناسبی برای رقابت هنرجویان فراهم است تا انگیزه ی بالایی برای پیشرفت داشته باشند و در حداقل زمان ممکن بهترین نتیجه را بگیرند. ولی با توجه به اتفاقات اخیر و فراگیری ویروس کرونا ، آموزش های غیر حضوری یا به طریق ویدئویی یا از طریق کلاس های مجازی و آنلاین خیلی سریع جای خود را به کلاس های حضوری داده است. در روش های مختلف آموزش شطرنج ، البته که خواندن کتاب ها و مقالات آموزشی بسیار مناسب است ولی هیچ چیز جای یک ویدئوی آموزشی جذاب را نمی گیرد. شما می توانید تنها با گذاشتن ۱ ساعت از وقت خود با دیدن دوره های آموزش ویدئویی شطرنج ، آن هم در خانه و در کنار خانواده، اصول اولیه باری شطرنج را یاد بگیرید و اولین قدم خود را در راه ورود به این دنیای بزرگ بردارید. پس امکان آموزش ویدئویی شطرنج به صورت غیر حضوری را از دست ندهید.

بازی شطرنج تنها یک سرگرمی نیست! بلکه فوران هوش و تفکر است. یکی از بهترین ورزش های ذهنی دنیاست که شما می توانید همیشه خود و خانواده خود را با آن مشغول کنید و دائما ذهن خود را خلاق نگه دارید.بازی شطرنج چه به صورت حضوری، و رو در رو یا به صورت آنلاین ، همیشه و همه جا در دسترس است و آموزش شطرنج نیز با انواع آموزش ویدئویی و آنلاین، اینگونه است. شطرنج تنها بازی است که والدین ، هیچگاه فرزند خود را از انجام آن نهی نمی کنند چرا که با اینکه ماهیت بازی و سرگرمی دارد، همزمان ماهیتی فراتر از آن یعنی آموزش زندگی، تقویت هوش و حافظه، بالا بردن اعتماد به نفس و بسیاری فواید دیگر را نیز به همراه دارد. در این دنیای پر از جاذبه ، که فرزندان به راحتی جذب بازی های کامپوتری بعضا نه چندان خوش آیند و خشن می شوند، شما می توانید با خیال راحت فرزند خود را ساعت ها در فضای اینترنت بر روی مسابقات شطرنج رها کنید و مطمئن باشد که این فرآیند نه تنها برای او مضر نیست ، بلکه به رشد او بسیار کمک می کند.

با آموزش شطرنج به فرزندانمان ، به آنها هدیه ای ارزشمند برای تمام عمر و مراحل زندگی در نظر بگیریم و هوش آنها را بیمه کنیم.

دوره های آموزش ویدئویی شطرنج - باشگاه شطرنج ایران - استاد پیرملکی یا مستر شطرنج

آموزش رایگان شطرنج به صورت ویدئویی

ترم اول دوره های آموزش ویدئویی شطرنج شامل فیلم های آموزشی رایگان است که در بستر فضای مجازی قرار گرفته اند. این دوره تحت عنوان آموزش شطرنج به صورت ویدویی – ترم یک ، به صورت کاملا رایگان می باشد و در اختیار شما دوستان عزیز قرار گرفته است. در ترم یک در آموزش ویدئویی شطرنج ، مطالبی تحت عناوین زیر به صورت کاملا رایگان، آموزش داده می شود.

 • جلسه اول: آشنایی با صفحه شطرنج استاندارد
 • آشنایی با مهره های شطرنج و چیدن مهره ها
 • حرکت مهره ها اعم از پیاده، فیل، رخ، وزیر، اسب، شاه
 • حرکت های ویژه در شطرنج مانند قلعه رفتن شاه یا آنپاسان
 • آموزش کیش و رفع کیش
 • آموزش کیش و مات
 • ارزش مهره های شطرنج و دلایل آن
 • شروع بازی ایتالیایی
 • حالت های تساوی در شطرنج
 • آموزش مات ناپلئونی

این آموزش ویدئویی شطرنج با تدریس استاد سعید پیرملکی با بهترین کیفیت آموزشی در اختیار هنرجویان قرار میگیرد که در این ترم اصول پایه ای و اولیه به شکل بسیار ملموسی با جدید ترین متد های آموزشی در آموزش شطرنج را هنرجویان تجربه می کنند. با آموزش شطرنج به شکل اصولی از پایه تا سطح های بالاتر می توانید گام های محکم تری برای رسیدن به اهداف خود بردارید.

آموزش رایگان شطرنج به صورت ویدئویی ترم اول

روش های دیگر آموزش شطرنج به صورت ویدئویی

همان طور که قبل تر به آن اشاره شد یکی از روش های دستیابی به ویدئوهای آموزشی مجموعه شطرنج ایران تهیه این ویدئوهای آموزشی از سایت فروشگاهی مجموعه می باشد. ولی روش های دیگری نیز وجود دارد که گاها برای بعضی از اقشار آسان تر و کم دردسر تر می باشد. استاد سعید پیر ملکی که در فضای مجازی ایشان را به نام مستر شطرنج یا Mrshtranj می شناسیم بنیانگذار روشی نوین در اموزش شطرنج می باشد که که موسس و مدیر باشگاه شطرنج ایران می باشند. ایشان که یکی از بازیکنان و اساتید بزرگ و قدیمی شطرنج می باشند نیز ویدئو های آموزشی زیادی در پلتفرم های مختلف دارند که می توانید از آنها نیز استفاده کنید. در مجموع راه هایی که شما می توانید از طریق آنها به آموزش شطرنج به صورت ویدئویی دسترسی داشته باشید:

آموزش آنلاین و مجازی شطرنج

برای وزش آنلاین و مجازی شطرنج می توان گفت ، امروزه شطرنج به عنوان علمی ترین ترین ورزش دنیا تبدیل به یک ورزش پرطرفدار در سراسر جهان شده است و آموزش شطرنج به دلیل افزایش دقت و تمرکز، افزایش هوش محاسباتی ، افزایش قدرت انتخاب ، جلوگیری از آلزایمردر سنین بالا و… به همه توصیه می شود. برای اموزش شطرنج می توان از کلاس های آنلاین شطرنج ، ویدیوهای آموزشی شطرنج ، کلاس های آموزشی حضوری ، کتاب ، فایل های PDF آموزش شطرنج و …. اشاره کرد که هر کدام در جای خود دارای مزیت ها و معایب خود است.
صد البته فراگیری شطرنج در کلاس های آنلاین یا حضوری به دلیل فراگیری اصولی تر و ملموس تر شطرنج در کنار یک استاد برتر شطرنج ، بهترین گزینه برای یادگیری اصولی شطرنج در کمترین زمان است. بسیاری از نکات وجود دارد که شطرنج بازان تجربی ، به دلیل یاد نگرفتن اصولی و نداشتن استاد برای سوال کردن از آنها بی خبر هستند. حضور یک استاد در کنار شما و پرسش و پاسخ با او، هنگام یادگیری شطرنج می تواند شما را بسیار سریع و کارآمد ، به موفقیت در شطرنج برساند. از آن جایی که اساتید مدرس دوره های آنلاین آموزش شطرنج و همچنین دوره های حضوری ، خود به صورت حرفه ای شطرنج بازی می کنند ، با شرکت در این کلاس ها نه تنها اصول شطرنج را به صورت پایه ای فرا می گیرید بلکه تجربه زیاد این اساتید هم به ضما منتقل می شود و سرعت پیشرفت شما در این بازی به صورت چشمگیری افزایش می یابد.

آموزش شطرنج به صورت آنلاین بهتر است یا حضوری ؟

همان طور که اشاره شد، در انواع روش های یادگیری و اموزش شطرنج ، دوره های آموزش مجازی (آنلاین) و حضوری شطرنج به دلیل وجود و حضور استاد در کنار هنرآموزان ، فواید بیشتری دارد. ولی در سال های اخیر به دلیل شیوع بیماری کرونا و گسترش آن در سراسر جهان که باعث نگرانی عموم مردم شده است شرکت در کلاس های حضوری به دلیل تراکم جمعیت و خطرات ناشی از انتقال این بیماری کاهش یافته است ، به همین دلیل آموزش شطرنج به صورت آنلاین و مجازی طرفداران بسیاری پیدا کرده است و اغلب هنرجویان به این نوع از آموزش روی آورده اند. از طرفی تحقیقات در سال های اخیر نشان داده است که ۸۳% یادگیری از طریق مشاهده کردن اتفاق می افتد.

از فواید و مزایای این نوع آموزش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. بالا بودن امنیت این نوع آموزش در دوران کرونا
 2. امکان یادگیری بدون محدودیت مکانی
 3. کاهش هزینه های متفرقه مانند رفت و آمد و …
 4. آموزش شطرنج و یادگیری آسان تر نسبت به منابع مکتوب مانند کتاب و مقاله و…
 5. دسترسی آسان تر به اساتید و مربیان خوب بدون محدودیت مکانی
 6. بازدهی بالای این نوع اموزش
 7. صرفه جویی در زمان

مطالعه ی کتاب های آموزش شطرنج ممکن است برای بسیاری از افراد به دلیل محتوای شاید خسته کننده و مکتوب آن سخت باشد و زمان زیادی را بازیکن صرف خواندن کتاب کند. پیشرفت در تکنولوژی و امکان دسترسی مردم در سراسر دنیا به انواع منابع آموزشی و سهولت یادگیری باعث شده تا آموزش های آنلاین با بهترین کیفیت و بالاترین بازدهی ارائه شود و در اختیار همه قرار بگیرد.

 

آموزش مجازی شطرنج

باشگاه شطرنج ایران با سابقه طولانی در مبحث آموزش شطرنج و برگزاری مسابقات و کلاس های شطرنج به عنوان یکی از اولین و بهترین مدرسه های شطرنج در ایران ، آموزش هایی به صورت گام به گام، به زبان ساده و در عین حال حرفه ای در رابطه با مهم ترین و اصولی ترین قوانین و قواعد بازی شطرنج فراهم آورده است. اگر تمایل به آموزش آنلاین و مجازی بازی شطرنج را دارید روی لینک زیر کلیک کنید.

قوانین بازی شطرنج

رای بازی شطرنج به صفحه و مهره شطرنج نیازمندیم و برای یادگیری شطرنج و آموزش قواعد بازی شطرنج کافیست ابتدا حرکات مهره ها و اصول اولیه را آموزش ببینید که برای این کار می توانید از طریق لینک زیر آموزش ها و فیلم های ما را جهت یادگیری قوانین بازی شطرنج استفاده کنید.

آیا شما در شطرنج استعداد دارید؟ اگر به صورت خودآموخته و تجربی ، شطرنج را یاد گرفته اید و بازی می کنید، سطح شطرنج شما در چه حدی است؟ کدام کلاس و دوره را برای پیشرفت خود باشد شرکت کنید؟
ما در باشگاه شطرنج ایران برای کسانی که می خواهند شطرنج را به صورت اصولی و حرفه ای یاد بگیرند و قصد دارند در دوره های باشگاه شطرنج ایران شرکت کنند، چه به صورت آنلاین و مجازی ، چه به صورت تهیه فیلم های ویدئویی اموزش شطرنج و چه به صورت حضوری ، فرصتی ایجاد کرده ایم که شما بتوانید به صورت رایگان در تست تعین سطح شطرنج و استعداد یابی این بازی جذاب شرکت کنید. برای تعیین تایم تست شطرنج کلیک کنید:

 

تست تعین سطح و استعداد یابی شطرنج

آموزش شطرنج حرفه ای

آموزش شطرنج حرفه ای ، کاملا به صورت اصولی و پله پله می باشد. در دنیای شطرنج بازیکنان را به دو قسمت مبتدی و حرفه ای تقسیم بندی می کنند. بازیکنان حرفه ای شطرنج بازیکنانی هستند که هدف آن ها قهرمانی در شطرنج است و طبق اصول آموزشی شطرنج جلو می روند و با شرکت در کلاس های آموزش شطرنج زیر نظر اساتید حرفه ای و با سابقه، این بازی را فرا می گیرند. شطرنج بازان حرفه ای همچنین با حل کتاب های تمرینی شطرنج و مطالعه و یادگیری کتاب های آموزش شطرنج و همچنین با شرکت در مسابقات شطرنج سعی در پیشرفت خود و یادگیری اصولی شطرنج دارند. اما بازیکنان مبتدی بازیکنانی هستند که هنوز به صورت اصولی ، آموزش شطرنج را شروع نکرده اند و هنوز برای قهرمانی شطرنج تلاش نمی کنند.

چگونه از بازیکن مبتدی با بازیکن حرفه ای شطرنج تبدیل شویم؟

مهم ترین عامل یادگیری اصولی بازی می یباشد. در ضمن این آموزش شما باید به عنوان بازیکن حرفه ای شطرنج انواع استراتژی های شروع و وسط بازی را فرا بگیرید و سپس شروع به یادگیری استراتژی های پایان بازی کنید. واضح است که در طول زمان یادگیری باید مرتبا بازی کنید و از استراتژی های یاد گرفته، به صورت عملی نیز استفاده کنید. به عنوان نمونه چند آموزش اول ، وسط و پایان بازی را در ذیل این مطلب برای شما قرار داده ایم. اما اگر می خواهید بازیکن حرفه ای شطرنج بشوید و در مسابقات به مقام های خوب دسترسی پیدا کنید ما به شما پیشنهاد می کنیم با شرکت در کلاس های باشگاه شطرنج ایران زیر نظر بهترین اساتید و با جدید ترین روش های آموزشی شطرنج را فرا بگیرید.برای شرکت در کلاس های آموزش شطرنج و تعیین سطح رایگان کلیک نمایید.
همچنین ما بسیاری از مهم ترین و بهترین تاکتیک های شطرنج برای شطرنج بازان حرفه ای را جمع آوری کرده ایم که می توانید بصورت کاملا رایگان از این مطالب آموزش گام به گام شطرنج استفاده نمایید هرچند پیشنهاد می کنیم برای درک بهتر و یادگیری راحت تر سعی کنید از تجربیات اساتید شطرنج استفاده نمایید
شاید به این مقاله هم علاقه مند باشید: آموزش شطرنج حرفه ای در شهر مقدس مشهد
در دنیای شطرنج بازیکنان حرفه ای از سنین پایین شروع به آموزش شطرنج می کنند و روشی که گفته بود مراحل ترقی شطرنج را طی می کنند.برای مثال از جمله بازیکنان مطرح و حرفه ای شطرنج در زمان حال می توان به افرادی مانند مگنوس کارلسن قهرمان فعلی جهان اشاره کرد که به گفته بسیاری از کارشناسان یکی از بهترین شطرنج بازان تاریخ می باشد.هرچند در گذشته بازیکنان حرفه ای شطرنج مثل آناند ، کرامنیک ، کاسپاروف ، کارپف ، فیشر ، اسپاسکی ، پتروسیان ، تال ، اسمیسلوف ، باتوینیک ، ایوه ، آلخین ، کاپابلانکا ، لاسکر و اشتاینیتز توانسته بودند به عنوان نخبه های شطرنج به عنوان قهرمانی جهان دست پیدا کنند.
همچنین بازیکنانی مثل فابیو کاروانا از کشور آمریکا ، هیکارو ناکامورا ، دینگ لیرن ، لوون آرونیان ، شهریار ممدیاروف و بسیاری از شطرنج بازان حرفه ای که جزو ۱۰ شطرنج باز برتر سال هستند اشاره کرد .از نکات جالب توجه می توان به حضور علیرضا فیروزجا با ریتینگ ۲۸۰۴ در رده دوم رده بندی فیده اشاره کرد.
از قهرمانان مطرح شطرنج ایران می توان به اساتید بزرگ احسان قائم مقامی با سابقه چندین دوره قهرمانی ایران ، پرهام مقصودلو با سابقه قهرمانی زیر ۲۰ سال جهان و افرادی مثل استاد بزرگ پویا ایدنی و استاد بزرگ محمد امین طباطبایی اشاره کرده در حال حاضر جزو شطرنج بازان بسیار خوب کشور می باشند.همچنین در بخش بانوان ساراسادات خادم الشریعه بهترین شطرنج باز بانوی ایرانی می باشد که توانسته مقام های بسیاری خوبی در سطح جهانی مانند نائب قهرمانی زنان جهان در مسابقات سریع و برق آسا سال ۲۰۱۸ اشاره کرد که افتخار بسیار بزرگی برای ایران می باشد .

باشگاه شطرنج ایران با استفاده از اساتید مجرب و با تجربه خود برای آموزش بازی شطرنج حرفه ای توانسته با شیوه های نوین آموزشی و استفاده از متدهای روز دنیا هنرجویان عنوان دار بسیاری را در سطح استان و کشور پرورش دهد. برای شروع آموزش رایگان شطرنج حرفه ای می توانید از لینک زیر اقدام نمایید.

آموزش کامل بازی شطرنج برای مبتدیان

شطرنج به عنوان یکی از ورزش های فکری جذاب شناخته شده است که از محبوبیت خاصی بین تمامی افراد با هر سنی قرار گرفته است. اگر شما به بازی شطرنج علاقه دارید و مسلماً باید آموزش ببنید تا بتوانید به صورت حرفه ای بازی کنید. با توجه به اینکه یادگیری قواعد بازی شطرنج بسیار کار ساده ای می باشد، بنابراین به شما پیشنهاد می کنیم مقاله آموزش کامل بازی شطرنج برای مبتدیان را بخوانید تا بتوانید در بازی شطرنج حرفه ای شوید.

ویدئوهای آموزش شطرنج

همانطور که قبل تر هم اشاره شد، آموزش شطرنج به صورت ویدئویی از بهترین روش های آموزش شطرنج می باشد. در مجموعه شطرنج ایران به صورت بسیار گسترده و حرفه ای اقدام به تولید ویدئوهای آموزشی بازی شطرنج نموده است. این ویدئوهای اموزشی شطرنج در بسیاری از پلتفرم ها، مانند سایت ، کانال آپارات ، کانال یوتیوب ، اینستاگرام ، تلگرام و … منتشر شده و در دسترس شطرنج دوستان قرار گرفته است. به عنوان نمونه برخی از این ویدئو ها ، برای شما آماده و لیست می کنیم که در صورت تمایل مراجعه و مشاهده بفرمائید.

آموزش ویدئویی شطرنج بر اساس زمانبندی بازی

آموزش ویدئویی استراتژی ها ، تاکتیک ها و ترکیب های شطرنج

محصولات موثر در آموزش شطرنج فروشگاه آنلاین شطرنج ایران

همیشه در مسیر آموزش شطرنج ، یک هنر جو به محصولات زیادی نیاز دارد تا بتواند آموزش خود را کامل کند. شما می توانید در فروشگاه آنلاین شطرنج ایران ، تمامی محصولات مرتبط با شطرنج و اموزش شطرنج را به طور کامل و بدون دردسر تهیه کنید. این محصولات شامل :

خرید انواع کتاب اموزشی شطرنج در فروشگاه شطرنج ایران

سوالات متداول درباره آموزش شطرنج

از آنجایی که آموزش شطرنج در تقویت هوش ، حافظه و خلاقیت بسیار موثر است ، هر چه زودتر شروع کردن آن علاوه بر تاثیرات مثبتی که در کدکان دارد، موجب حرفه ای تر شدن شطرنج باز به مرور زمان می شود. ولی سن پیشنهادی ما ۴ سالگی می باشد.

بله ، آموزش شطرنج از طرق مختلفی انجام می پذیرد که یکی از آن روش ها آموزش حضوری می باشد. از انواع دیگر این آموزش که بسیار موثر و کارآمد می باشد، شرکت در کلاس های آنلاین ، استفاده از آموزش های تصویری و ویدئویی ، استفاده از کتاب های آموزشی و …. می باشد.

در سنین ۴-۷ سال کودکان بیشتر دوست دارند بازی کنند و اخلاقیات خاصی مانند برتری طلبی نسبت به همسنان یا دیده شدن و … در آنها وجود دارد. شما می توانید از طریق بازی یا نرم افزار هایی که شطرنج را همراه بازی به کودک یاد می دهند استفاده کنید. شما می توانید با تعیین جایزه و هدف های قابل دستیابی،این بازی را برای کودکان خود جذاب کنید. البه نقش مربی و استاد آشنا به روانشناسی کودک نیز بسیار در این امر حائز اهمیت است. اساتید و مربیان باشگاه شطرنج ایران با سابقه ای طولانی در آموزش و پرورش کودکان و همچنین با کارنامه ای درخشان در این زمینه ف کمک حال شما در این مسیر هستند.

بسیار از کسانی که شطرنج بازی می کنند، این بازی را به صورت تجربی و نه آکادمیک و علمی یاد گرفته اند. برای شروع فعالیت حرفه ای در این ورزش، ابتدا فرم استعدادیابی و تعیین سطح بازی شطرنج را در لینک زیر پر بفرمائید که پس از گرفتن تست سحع شما تعیین و آموزش متناسب با سطح شما به شما پیشنهاد شود که بتوانید مسیر قهرمانی را پیش بگیرید و استادان حرفه ای کشور در کنار شما، به شما کمک کنند. فرم تست تعین سطح و استعداد یابی شطرنج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا