مقالات شطرنج

آموزش شطرنج برای کودکان

شاید کم و بیش شعار با شطرنج مغزت را ورزش بده را شنیده باشید و در جریان باشید که شطرنج یک بازی بسیار مهیج است که بر روی افزایش توان حافظه نقش مهمی را ایفا میکند اما با جدیت دنبال آن نرفته باشید. آموزش شطرنج برای کودکان نیز بسیار مفید و کاربردی است.

آموزش شطرنج برای کودکان فواید بی‌شماری دارد. در این بازی مهیج و استراتژیک حافظه کودک شما تقویت شده و تمرکزش افزایش می‌یابد. یکی از مهارت‌های اصلی هر بازیکن شطرنج داشتن دید گسترده به کل بازی و حرکات مهره‌های خود و رقیب است.

کودک در هنگام انجام این ورزش فکری پرهیجان، تعامل با دیگران را می‌آموزد و با جنبه‌های مختلف برنامه‌ریزی برای پیروزی و موفقیت آشنا می‌شود. تصمیم‌گیری را به عنوان مولفه‌ای مهم در زندگی یاد می‌گیرد و خلاقیت در فکر و عمل به بخش جدایی‌ناپذیر فعالیت‌های مختلفش تبدیل می‌شود.

شطرنج ترکیب فعالیت‌های متفاوتی است که موجب افزایش IQ می‌شوند. بر‌ اساس بررسی‌های انجام‌ شده، کودکانی که شطرنج بازی می‌کنند در مقایسه با سایرین، IQ بالاتری دارند و عملکرد فوق‌العاده‌ای را در حل معما‌های مختلف و ارائه پاسخ منطقی به مسائل پیچیده و چالش برانگیز از خود نشان می‌دهند.

با آموزش این بازی استراتژیک به کودک خود و تقویت مهارت‌های فکری و اجتماعی او، فردی توانمند و با اعتماد به نفس بالا تربیت می‌کنید و آینده‌ای روشن را برایش رقم می‌زنید. اما چگونه شطرنج را به کودکان یاد دهیم؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات لازم درباره آموزش این ورزش هیجان‌انگیز به کودکان را در اختیار‌تان بگذاریم.

ورزش شطرنج 

از دیر باز مردم علاقه بسیار زیادی به بازی ها گوناگون داشته اند که در این میان بازی ها نشسته و فکری از سطح محبوبیت بیشتری در بین مردم برخوردار بوده اند.

با پیدایش بازی شطرنج افرادی که در این بین تمایل زیادی به بازی های فکری داشتن به سمت این ورزش گرایش پیدا کردند. شطرنج از جمله بازی هایی هست که یادگیری و پرداخت به آن نیاز به تعقل و تفکر بالایی دارد و همین عامل باعث شده افرادی که از سطح هوشی نسبتا بالایی برخوردار هستند نسبت به این ورزش میل بیشتری داشته باشند اما ایا شطرنج برای همه سنین نیز مناسب است؟

آموزش شطرنج برای کودکان

تحقیقات علمی اثبات کرده است که افرادی که شطرنج بازی میکنند دارای حافظه قوی تری نسبت به بقیه بوده و دیرتر به بیماری فراموشی یا آلزایمر دچار می گردد.

همین عامل نیز سطح بسیار زیادی از افرادی که دارای سن بالاتر هستند به سمت این ورزش جالب کشانده است و امروزه با استقبال میانسالان برای یادگیری شطرنج مواجه شده ایم. در این میان رده های سنی نوجوان و جوان نیز در این عرصه به صورت فعال حضور داشته و حضور آنها نیز به علت رشد و بلوغ فکری امری طبیعی و بدیهی است.

آیا آموزش شطرنج برای کودکان می تواند ورزش خوبی باشد؟

کودکان نیز در دوران خود علاقه زیادی به بازی دارند و در کل دنیای شیرین کودکان با بازی ها و فعالیت های گوناگون پر می شود. این نحوه برنامه ریزی و برخورد والدین است که نقش مهمی را در تربیت و اینده فرزندان ایفا می کند و در کل اگر در دورانی که فرزندان شما در رده سنی کودک قرار دارند با استعدادیابی و برنامه ریزی بتوانید فرزند خود را به سمت فعالیت های مفید و خلاقانه هدایت کنید آینده خوبی در انتظار فرزند شماست.

خلاقیت کودکان معمولا با بازی های فکری همانند جورچین و ساخت و ساز و … رشد می کند که در این میان بازی شطرنج و آموزش شطرنج برای کودکان بسیار به افزایش سطح هوشمندی کودک کمک میکند.

وقتی کودک شما بازی شطرنج را یاد بگیرید در برنامه و زندگی او نیز هدفمندی و منطق رشد بیشتری کرده و با رشدی که در این زمینه می کند در اینده بهتر نسبت به تقویت استعداد های خود جامه عمل می پوشاند. پس توصیه ما به شما پدر و مادر عزیز که در حال خواندن این مقاله هستید این هستید که کودک خود را به سمت یادگیری و شرکت در بازی های شطرنج هدایت کنید تا نقش مهمی را در اینده و استعداد شغلی آن ایفا کنید.

تا به این مرحله از مقاله آموزش شطرنج برای کودکان متوجه شدیم که شطرنج برای تمامی رده های سنی مناسب بوده، حتی آموزش شطرنج برای کودکان مفید است. شطرنج برای هر سنی می تواند ویژگی های خاص خود را داشته باشد اما اکنون باید ببینیم که چطور این ورزش را یاد بگیریم؟

نحوه آموزش شطرنج برای کودکان

با توجه به استقبال روز افزون جامعه از ورزش شطرنج و همچنین کشش افراد به سمت یادگیری آن سطح مربیان و آموزش دهندگان نیز افزایش پیدا کرده است. اما مربیان سطح بندی نشده یا دسترسی به آنها در سطج کشور بسیار سخت است و به همین علت اکثر افراد با مشکل عدم آموزش درست مواجه می شوند.

آموزش کامل شطرنج برای کودکان

1. معرفی صفحه شطرنج

اولین قدم در آموزش شطرنج برای کودکان معرفی صفحه شطرنج است. صفحه شطرنج را در مقابل کودک خود بگذارید و ابتدا اجازه دهید آن را لمس کند. به او نشان دهید که این صفحه از 8 ردیف و 8 ستون تشکیل شده است و در کل 64 مربع دارد. حتی می‌توانید با کمک‌ گرفتن از فرزند‌تان مربع‌ها را بشمارید و این شمارش را به یک بازی سرگرم‌کننده تبدیل کنید. از او بخواهید رنگ صفحه را برایتان توصیف کند.

در ادامه برایش توضیح دهید که هر صفحه شطرنج از دو رنگ تیره و روشن تشکیل می‌شود و مهره‌های بازیکن‌ها هم از همین قانون پیروی می‌کنند. همچنین به او نشان دهید که ردیف‌ها با اعداد یک تا هشت و ستون‌ها با حروف A تا H نمایش داده می‌شوند. شمارش اعداد و نام‌ بردن حروف انگلیسی از بازی‌هایی است که می‌توانید در این مرحله از آموزش با کودک خود انجام دهید.

در معرفی صفحه به‌ هیچ‌وجه بی‌حوصله نباشید و عجله نکنید. شطرنج برای کودکان تنها زمانی لذت‌بخش خواهد بود که با صبوری و قدم به قدم آموزش داده شود. این موجودات دوست‌داشتنی توان یادگیری زیادی دارند، اما زود خسته و کلافه می‌شوند. بنابراین این مساله را در نظر بگیرید و بازه‌های زمانی آموزش این ورزش مهیج را منطبق با ظرفیت کودک خود تعیین کنید.

معرفی صفحه شطرنج برای کودکان

2. آموزش مهره‌ها را شروع کنید

وقتی کودک‌تان با صفحه شطرنج به طور کامل آشنا شد، آموزش مهره‌ها را شروع کنید. در آموزش شطرنج برای کودکان خلاقیت مهمترین عنصر است. پس خلاق باشید و یادگیری را با بازی تلفیق کنید. مهره‌ها را در مقابل فرزند‌تان بگذارید و از او بخواهید شکلشان را توصیف کند.

سپس نام هر مهره را به او بگویید. مهره‌ها را تقسیم کرده و به کودک خود نشان دهید و به او فرصت دهید تا هر گروه را بشمارد. پس از شمارش، این نکته را خاطر‌نشان کنید که هر بازیکن هشت سرباز، دو فیل، دو اسب، دو رخ، یک شاه و یک وزیر دارد. در آموزش‌هایتان به او بگویید مهره‌ای که شبیه قلعه است رخ نام دارد، سرباز کوچک‌ترین مهره و شاه مهمترین مهره بازی است.

آموزش نماد مهره های شطرنج برای کودکان

3. حرکت مهره‌ها را شرح دهید

مرحله بعد در آموزش شطرنج برای کودکان توضیح نحوه حرکت مهره‌های شطرنج است. از سرباز شروع کنید و به کودک خود یاد دهید که سرباز فقط می‌تواند در ستون خود و رو به جلو حرکت کند. همچنین هر سرباز تنها در اولین حرکتش می‌تواند به جای یک خانه، دو خانه به جلو برود و اگر این فرصت را از دست داد دیگر امکان طی کردن دو خانه را نخواهد داشت.

بعلاوه، سرباز‌ها فقط می‌توانند به صورت مورب سایر مهره‌ها را بزنند. بعد از سرباز به سراغ اسب بروید. به کودک‌تان توضیح دهید که تنها مهره‌ای که امکان پرش از روی سایر مهره‌ها را دارد اسب است. این مهره را روی صفحه شطرنج بگذارید و حرکت L شکلش را به او نشان دهید. به فرزند‌تان بگویید که اسب در هر جا‌به‌جایی باید شکل L را بسازد. این مهره می‌تواند دو مربع به صورت عمودی و سپس یک مربع به چپ یا راست برود یا دو خانه افقی و یک خانه عمودی را طی کند.

رخ می‌تواند رو به جلو، عقب، چپ و راست در هر تعداد خانه حرکت کند اما جا‌به‌جایی مورب برایش امکان‌پذیر نیست. در مقابل، فیل فقط می‌تواند به صورت مورب حرکت کند. در پایان هم درباره حرکت شاه در شطرنج و حرکت وزیر با کودک خود صحبت کنید. وزیر قدرتمند‌ترین مهره در حرکت است.

این مهره می‌تواند به همه جهت‌ها برود و از هر تعداد مربع عبور کند. شاه فقط یک خانه جا‌به‌جا می‌شود، اما امکان حرکت به هر سویی برایش فراهم است. حتما در هنگام آموزش، مهره‌ها را در اختیار کودک‌تان بگذارید و به او فرصت دهید تا حرکات را روی صفحه شطرنج اجرا کند.

4. چیدن تمام مهره‌ها روی صفحه شطرنج

وقتی کودک‌تان با مهره‌ها و چگونگی حرکت کردنشان به طور کامل آشنا شد، نوبت چیدن مهره های شطرنج روی صفحه شطرنج است. مهیج‌تر شدن شطرنج برای کودکان در گرو آموزش به‌ موقع و اصولی است. بنابراین یاد‌تان باشد این مرحله را زمانی انجام دهید که کودک‌تان نام و عملکرد مهره‌های مختلف را به‌ خوبی یاد گرفته باشد.

آموزش چیدمان شطرنج برای کودکان

این بار هم با سرباز‌ها شروع کنید. مهره های سفید را در عرض 2 و مهره های سیاه را در عرض 7 بچینید. هر دو رخ سفید را در ردیف یک، ستون A و در همان ردیف در ستون H بگذارید. رخ‌های سیاه را نیز در ستون‌های A و H ردیف هشت قرار دهید. اسب‌ها را در کنار مهره‌های رخ در ستون‌های B و G و ردیف‌های یک و هشت قرار داده و در همین ردیف‌ها ستون‌های C و F را با فیل‌ها پر کنید. وزیر و شاه نیز در ستون‌های D و E در کنار سایر مهره‌ها قرار می‌گیرند.

مدتی به کودک‌تان فرصت دهید تا با جای دقیق هر مهره روی صفحه آشنا شود و وقتی آمادگی داشت از او بخواهید یک بار خودش مهره‌ها را بچیند. رمز موفقیت در آموزش شطرنج برای کودکان تکرار و تمرین است. انجام مکرر فعالیت‌های مختلف به فرآیند یادگیری سرعت می‌بخشد. بنابراین اجازه دهید کودک چندین بار صفحه شطرنج را بچیند و هر بار نام مهره‌ها را بگوید و نحوه کار‌شان را توضیح دهد.

با مشاهده این ویدئو به راحتی میتوانید مهره ها را بر روی صفحه شطرنج را بچینید:

5. آموزش حرکات با انجام بازی

در فرآیند آموزش شطرنج برای کودکان وقتی نام و حرکت مهره‌ها را کاملا یاد بگیرند، بازی آغاز می‌شود. ابتدا فقط سرباز‌های سفید و مشکی را در صفحه بچینید. حال برای مرور بیشتر، از کودک درباره نحوه حرکت سرباز‌ها سوال کنید و از او بخواهید به صورت عملی بر روی صفحه این حرکات را به شما نشان دهد. برای یادآوری بهتر خود‌تان هم دوباره وظایف مهره‌های سرباز را شرح دهید.

انجام بازی با آموزش حرکات برای کودکان

حال بازی را آغاز کنید. هدف از انجام این مرحله، رساندن سرباز‌ها به سمت مقابل است. به کودک‌تان بگویید که بر اساس قوانین شطرنج ابتدا مهره‌های سفید حرکت می‌کنند. همچنین در جا‌به‌جایی سرباز‌ها اگر دو مهره روبروی یکدیگر قرار بگیرند راه هم را سد می‌کنند و گیر میفتند. در این مرحله همین اندازه توضیح کافی است، هرگز کودک‌تان را با دادن اطلاعات زیاد کلافه نکنید.

6. فیل‌ها را به صفحه وارد کنید

در آموزش شطرنج برای کودکان عجله ممنوع! وقتی کودک‌تان با مهره‌های سرباز به‌ خوبی آشنا شد و چگونگی حرکتشان را فرا گرفت فیل‌ها را به صفحه شطرنج اضافه کنید. هدف از این مرحله، تثبیت آموزه‌های قبلی، تکرار آنها و بازی با مهره‌ها است.

 • دوباره یادآوری کنید که حرکت فیل به صورت مورب است.
 • سرباز‌ها محافظان فیل‌ها و سایر مهره‌ها هستند.
 • با تکرار بازی، بهترین زمان برای خروج فیل از پشت سرباز‌ها را به کودک نشان دهید.
وارد کردن فیل ها به صفحه شطرنج برای کودکان

7. رخ‌ها را معرفی کنید

قدم بعد در آموزش شطرنج برای کودکان پس از معرفی سرباز و فیل، اضافه کردن رخ‌ها به بازی است. ابتدا از کودک‌تان درباره نحوه حرکت مهره رخ سوال کرده و در پاسخ دادن به او کمک کنید. به دلیل متنوع بودن مهره‌ها و حرکاتشان، این موضوع کاملا طبیعی است که کودک بخش‌هایی را فراموش کند و به خاطر نیاورد. بنابراین برای دلسرد نشدنش از ادامه بازی، در هیچ مرحله‌ای از آموزش سخت نگیرید و حتما در پاسخ دادن یاری‌اش کنید. در این مرحله یادآور شوید که:

 • رخ‌ها هر تعداد خانه را می‌توانند به صورت افقی یا عمودی طی کنند، اما توانایی پریدن از روی مهره‌های دیگر را ندارند.
 • رخ مهره بسیار مهمی در شطرنج است و باید در حفظش کوشید.
 • در این مرحله رساندن سرباز‌ها به طرف مقابل و محافظت از مهره‌های مهم اهمیت زیادی دارد.
معرفی رخ ها در شطرنج برای کودکان

8. اسب‌ها را روی صفحه قرار دهید

صفحه را خالی کنید و تنها مهره‌های اسب را روی آن بگذارید. حرکت L شکل برای کودک چالش برانگیز است و به تمرین بیشتری نیاز دارد. در این مرحله:

 • نقطه‌ای را بر روی صفحه شطرنج انتخاب کنید.
 • از کودک خود بخواهید مسیر‌های مختلف رسیدن اسب به نقطه مشخص‌شده را به شما نشان دهد.
 • وقتی کودک‌تان حرکات اسب را به‌ خوبی یاد گرفت، سرباز‌ها را به صفحه اضافه و بازی با هر دو گروه را آغاز کنید. در این مرحله نیز هدف رساندن سرباز‌ها به طرف مقابل است.
قرار دادن اسب ها بر روی صفحه شطرنج

9. با اسب‌ها، رخ‌ها، فیل‌ها و سربازها بازی کنید

قبل از شروع هر مرحله از آموزش شطرنج برای کودکان مرور مطالب پیش ضروری است. وقتی دوباره حرکات سرباز‌ها، اسب‌ها، رخ‌ها و فیل‌ها را مرور کردید، همه این مهره‌ها را به کمک کودک‌تان روی صفحه شطرنج بچینید و بازی را آغاز کنید. هدف از این مرحله نیز رساندن سرباز‌ها به طرف مقابل است، با این تفاوت که حرکات سایر مهره‌ها نیز به بازی اضافه می‌شود.

فرزند شما باید با استراتژی‌های مختلف حرکت مهره‌ها آشنا شود، چرا‌ که به زودی قرار است آن‌ها را به‌ کار گیرد. اگر احساس کردید که کودک هنوز آمادگی انجام این بخش از بازی را ندارد و به خاطر سپردن نام و حرکات مهره‌ها برایش دشوار است، به مراحل قبل باز‌گردید. ظرفیت هر کودک با دیگری متفاوت است، بنابراین سرعت یادگیری فرزندتان را در نظر گرفته و مطابق با آن پیش بروید.

با اسب ها، فیل ها، رخ ها و سربازها بازی کنید

10. با وزیر، شاه، سرباز و رخ بازی کنید

در این مرحله از آموزش شطرنج برای کودکان مفهوم کیش و مات توضیح داده می‌شود. نکته مهم در این بخش از آموزش، بیان مفاهیم به زبانی بسیار ساده و کودکانه است. به کودک خود بگویید:

 • کیش یعنی مهره شاه در خطر قرار دارد.
 • مات یعنی شاه کیش است و نمیتواند رفع کیش کند.
 • در هنگام بازی هر زمان که دست‌مان را از روی یک مهره برداریم دیگر نمی‌توانیم آن را حرکت دهیم و باید تا نوبت بعد صبر کنیم.

همچنین در این مرحله، حرکات مختلف شاه و وزیر را در کنار 4 سرباز بر روی صفحه شطرنج اجرا کنید. بازی شطرنج برای کودکان زمانی مهیج‌تر و دلچسب‌تر می‌شود که هر موضوعی را به‌ موقع و به‌ آرامی بیاموزند، در‌ غیر‌ اینصورت حجم زیاد مطالب آزار‌شان خواهد داد. کیش و مات دو مورد از اصلی‌ترین مسائل آموزش شطرنج هستند و عدم فهم درست‌شان کودک را با مشکلات زیادی در این بازی مواجه می‌کند. پس صبور باشید و هر چقدر نیاز است در این مرحله بمانید.

11. بازی شطرنج را کامل انجام دهید

در مراحل قدم به قدم آموزش شطرنج برای کودکان به چیدن کامل صفحه شطرنج می‌رسیم. وقتی کودک‌تان مهره‌ها و حرکاتشان را به‌درستی درک کرد، همه را روی صفحه بچینید و با هدف زدن شاه رقیب با او بازی کنید. در این مرحله نیز اهمیت هر مهره را دوباره مرور و حرکات مختلف را با فرزند‌تان تمرین کنید.

12. تمرکز بر حرکات دشوارتر

وقتی کودک با مفاهیم اولیه آشنا شد به سراغ آموزش حرکات دشوار‌تر بروید. درباره مفهوم ارتقا سرباز یا ترفیع پیاده با کودک خود صحبت کنید. به او بگویید که هر گاه سربازش به طرف مقابل رسید می‌تواند آن را به یکی از مهره‌های وزیر، رخ، فیل یا اسب تبدیل کند. به‌علاوه مهره‌ای که سرباز به آن تبدیل شده هم می‌تواند در بازی باقی بماند. مثلا اگر او تصمیم گرفت سربازش را به وزیر تبدیل کند می‌تواند دو وزیر در بازی داشته باشد. به او توضیح دهید که بهترین مهره برای ارتقا سرباز وزیر است، چرا‌که آزادی عمل بیشتری نسبت به سایر مهره‌ها دارد.

13. حرکت آنپاسان را شرح دهید

یکی از حرکت‌های پیچیده‌ای که توضیحش در آموزش شطرنج برای کودکان بسیار پراهمیت است، آنپاسان نام دارد. وقتی یکی از بازیکنان سرباز خود را در اولین حرکتش دو خانه به جلو ببرد و این مهره در کنار سرباز رقیب قرار گیرد، حالت آنپاسان پیش می‌آید. در این شرایط، حریف می‌تواند این سرباز را بیرون بیندازد و اگر فراموش کند، مهره در بازی باقی می‌ماند. صفحه شطرنج را با هر تعداد مهره که می‌خواهید در این وضعیت بچینید و آنپاسان را برای فرزند خردسالتان توضیح دهید.

آن پاسان حرکت مخصوص پیاده در شطرنج

14. قلعه رفتن را شرح دهید

منظور از قلعه رفتن، جا‌به‌جایی همزمان شاه و رخ است. وقتی این دو مهره هنوز در جریان بازی حرکت نکرده باشند و هیچ مهره‌ای هم بین‌شان نباشد، امکان قلعه رفتن وجود دارد. در این وضعیت، شاه دو خانه به سمت رخ حرکت می‌کند. سپس رخ به طرف شاه می‌رود و در سمت دیگرش مستقر می‌شود. صفحه شطرنج را بچینید و با قرار دادن شاه و رخ در وضعیتی که امکان قلعه سازی وجود داشته باشد این موقعیت را به کودک خود نشان دهید. همچنین این موضوع را خاطر نشان کنید که اگر شاه در وضعیت کیش باشد امکان قلعه رفتن وجود ندارد.

قلعه رفتن را توضیح دهید

15. معلم خوب و صبوری باشید

در آموزش شطرنج برای کودکان معلم خوب و صبور بودن اصلی اساسی است. به علاقه‌مندی‌های فرزند‌تان توجه کنید و بر اساس آن‌ها یادگیری را آغاز کنید. همه بچه‌ها عاشق شنیدن قصه هستند. بازی را با سناریو‌های مهیج پیش ببرید. نبردی را توصیف کنید که در آن دو گروه در حال تلاش برای پیروزی هستند. از فیلم‌ها و داستان‌های مختلف کمک بگیرید و سناریو‌های خلاقانه‌تر و جذاب‌تری بسازید.

اگر کودکتان به بازی‌های دیجیتالی علاقه دارد، چند بازی معمایی و استراتژیک مناسب برایش دانلود کنید. انجام اینگونه بازی‌ها ذهن کودک را به چالش می‌کشد، هوشش را افزایش می‌دهد و در یادگیری شطرنج کمک قابل‌توجهی به او می‌کند. همچنین بازی‌های شطرنج کامپیوتری نیز مسیر آموزش شطرنج را هموار‌تر و پرهیجان‌تر می‌کنند. به طور مثال بازی آنلاین لیچس و نرم افزار دایناسور چس جزء بهترین بازی های آنلاین شطرنج محسوب می شوند.

16. به کودک خود دلگرمی دهید

تشویق‌ کردن در مراحل مختلف آموزش شطرنج برای کودکان تاثیر شگفت‌انگیزی دارد. وقتی فرزند‌تان را در هنگام یادگیری مطالب جدید تشویق می‌کنید نه‌ تنها انگیزه‌اش را افزایش می‌دهید، بلکه به روند آموزش نیز سرعت می‌بخشید. با کوچک‌ترین پیشرفت، کودکتان را تحسین کنید اما هرگز در تمجید از او اغراق نکنید. همچنین اگر سرعت یادگیری کودک در بازی شطرنج کم است، با جملات مثبت و انگیزه‌ دهنده او را به ادامه آموزش مشتاق کنید.

17. به آنها اجازه دهید اشتباه کنند

کودکان مانند شکوفه‌هایی شکننده و حساس، نیاز به مراقبت زیادی دارند. اشتباهات کودک را همچون فاجعه‌ای مخوف نبینید و به خونسردی از کنار‌شان عبور کنید. از هر اشتباه، فرصتی برای آموزش مطلبی تازه بسازید و به کودک‌تان اجازه دهید خطا کند. گاهی هم شما حرکاتی را اشتباه انجام دهید و از فرزند‌تان بخواهید شما را اصلاح کند. به‌ هیچ‌ وجه اجازه ندهید که کودک تصور کند برای یادگیری شطرنج به اندازه کافی باهوش نیست یا توانایی موفق شدن در این بازی را ندارد. به او خاطر نشان کنید که شطرنج بازی بسیار پیچیده‌ای است و یادگیری‌اش به زمان زیادی احتیاج دارد.

وقتی کودک به شطرنج علاقه نشان داد با تمرین‌های متعدد و سناریو‌های مختلف، انگیزه او را برای یادگیری دو‌چندان کنید. بهره‌مندی از دانش بهترین مربیان و اساتید نیز آموزش شطرنج برای کودکان را به سفری هیجان‌انگیز و پرخاطره تبدیل و علاقه آن‌ها را به این ورزش فکری بیشتر می‌کند. ما در مجموعه شطرنج ایران با گرد هم آوردن بهترین اساتید این رشته به شما در ساختن آینده‌ای درخشان برای کودک دل‌بند‌تان کمک می‌کنیم.

باشگاه شطرنج ایران یکی از حرفه ای ترین موسسات آموزشی شطرنج زیر نظر اداره ورزش و جوانان می باشد که با سابقه طولانی در حوزه برگزاری آموزش های مختلف حضوری و آنلاین و همچنین مسابقات مختلف توانسته است محبوبیت خوبی در کشور به دست آورد.

با توجه به استقبال کشوری این باشگاه اقدام به راه اندازی سامانه آموزش مجازی شطرنج کرده است که هیچ فردی از اقصی نقاط کشور، عدم بهره مندی از آموزش های مفید را نداشته باشد.

———————————————————————————————————–

جهت ورود به سامانه آموزش مجازی باشگاه شطرنج ایران کلیک کنید


سایت باشگاه شطرنج ایران با قدمت طولانی در حوزه فضای مجازی توانسته است محبوبیت خوبی در موتور جستجوگر گوگل پیدا کند و همه روزه علاقمندان به این ورزش را با مقالات مختلف در این حوزه آشنا کند.

shatranjiran.com

همچنین مدرسه شطرنج ایران در جهت سهولت دسترسی تمامی کاربران به آموزش رایگان صفحه اینستاگرام خود را توسعه داده که علاقمندان می توانید از طریق لینک زیر وارد این صفحه شوید.


آموزش رایگان شطرنج در اینستاگرام

در پایان نیز برای علاقمندانی که به هیچ کدام از روشهای بالا دسترسی لازم را ندارند لینک مقالات آموزشی حرفه ای شطرنج را قرار داده ایم.

در مورد هر آموزش روی لینک مربوطه کلیک کنید:

آشنایی با قوانین مقدماتی شطرنج

نحوه شروع بازی

وسط بازی

آخر بازی

آموزش مات با سوارهای سنگین(وزیر،رخ)

بهترین دام های شروع بازی

آموزش استراتژی و نقشه کشیدن در شطرنج

آموزش تاکتیک ها و ترکیب ها(بخش اول)

آموزش تاکتیک ها و ترکیب ها(بخش دوم)

آموزش تاکتیک ها و ترکیب ها(بخش سوم)
آموزش گامبی ها


سوالات متداول

کودک از چه سنی می تواند شطرنج یاد بگیرد؟

بسیاری از کودکان تا سن 4 سالگی میتوانند شطرنج را یاد بگیرند، اما نظر اکثر مربیان شطرنج این است که بهترین زمان برای یادگیری شطرنج از 7 یا 8 سالگی برای کودک می باشد.

چگونه شطرنج را برای کودک توضیح دهیم؟

1. سعی کنید به صورت سرگرم کننده باشد.
2. در سطح کودک بازی کنید.
3. قوانین شطرنج را به صورت ساده بیان کنید.
4. بر روی قوانین تمرکز نکنید.
5. جهت یادآوری از وسایل کمک بصری استفاده کنید.
6. در یادگیری اصلا عجله نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا