مقالات شطرنج

  • 58
  • 8126 مرتبه
یادگیری قواعد شطرنج

یادگیری قواعد شطرنج

1396/08/24 12:00:00 ق.ظ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هیچ وقت دیر نیست که چگونه بازی شطرنج را یاد بگیریم * محبوب ترین بازی در جهان! *

 

یادگیری قواعد شطرنج آسان است:

 

مرحله 1. نحوه راه اندازی شطرنج

در ابتدای بازی، شطرنج به گونه ای طراحی شده است که هر بازیکن دارای مربع سفید ( یا نور) در سمت راست پایین است. سپس مهره های شطرنج هر بار مرتب می شوند. ردیف دوم ( یا رتبه) با پرچم پر می شود. رخ ها در گوشه ها، پس از آن اسب های کنار آنها، به دنبال فیل ها، و در نهایت وزیر، که همیشه در رنگ خود مطابق رنگ ( وزیر سفید بر روی سفید، وزیر سیاه و سفید در سیاه) و شاه در باقی مانده مربع.

 

مرحله 2. چطور مهره های شطرنج حرکت می کند

هر یک از 6 نوع مختلف مهره ها حرکت متفاوت دارد. مهره ها نمیتوانند از طریق مهره های دیگر حرکت کنند ( هرچند اسب می تواند بیش از سایر مهره ها حرکت کند) و هرگز نمیتواند بر روی یک مربع با یکی از مهره های خود حرکت کند. با این حال، آنها می توانند منتقل شوند تا جای یک مهره حریف را بگیرند که پس از آن اسیر شده است. مهره ها به طور کلی به موقعیت هایی منتقل می شوند که می توانند مهره های دیگر را بگیرند ( با فرود روی مربع و سپس جایگزینی آنها )، دفاع از مهره ها خود را در صورت ضبط، یا کنترل مربع های مهم در بازی.

 

 

چگونه شاه را در شطرنج حرکت دهیم

پادشاه مهم ترین مهره است، اما یکی از ضعیف ترین هاست. پادشاه تنها می تواند یک مربع را در هر جهت حرکت دهد - بالا، پایین، به طرف و مورب. پادشاه ممکن است خود را به چک برساند (جایی که او می تواند دستگیر شود). هنگامی که پادشاه با مهره دیگری مورد حمله قرار می گیرد، این "چک" نامیده می شود.

 

چگونه وزیر را در شطرنج حرکت دهیم

ملکه قوی ترین مهره است. او می تواند در هر جهت مستقیم - به جلو، عقب، سمت، یا مورب - تا آنجا که ممکن است حرکت کند تا زمانی که او از طریق هیچ یک از مهره های خود حرکت نکند، و مانند تمام مهره ها، اگر ملکه مهره حریف را بگیرد، حرکتش تمام شده است. توجه کنید که ملکه سفید ملکه سیاه را جذب می کند و سپس پادشاه سیاه مجبور به حرکت می شود.

 

چگونه رخ را به حرکت در آوریم
رخ ممکن است حرکت کند تا آنجا که میخواهد، اما فقط به جلو، عقب و دو طرف. رخ ها مهره هایی بسیار قدرتمند هستند که از یکدیگر حفاظت می کنند و با هم کار می کنند!

 

چگونه فیل را در شطرنج حرکت دهیم

فیل ممکن است تا حد ممکن حرکت کند، اما فقط مورب. هر فیل از یک رنگ (نور یا تاریکی) شروع می شود و همیشه باید آن رنگ را حفظ کند. فیل ها با یکدیگر همکاری می کنند زیرا ضعف های یکدیگر را پوشش می دهند.

 

چگونه اسب را در شطرنج جلو ببرید

اسب ها به روش های مختلفی از مهره های دیگر حرکت می کنند - دو مربع در یک جهت حرکت می کنند و سپس یک حرکت دیگر را در زاویه 90 درجه، درست مثل شکل "L". اسب ها تنها مهره هایی هستند که می توانند بیش از سایر مهره ها حرکت کنند.

 

چگونه پیاده را در شطرنج حرکت دهیم

پیادهها غیر معمول هستند، زیرا آنها حرکت می کنند و به روش های مختلف ضبط می شوند: آنها رو به جلو حرکت می کنند، اما مورب ضبط می شوند. پیاده ها فقط می توانند یک مربع را در یک زمان به جلو حرکت دهند، به جز برای اولین حرکت آنها که می تواند دو مربع را به جلو حرکت دهد. پیاده در مقابل آنها تنها می تواند یک مربع مورب را بگیرد. آنها هرگز نمیتوانند به عقب حرکت و ضبط کنند. اگر مهره دیگری به طور مستقیم در مقابل یک پیاده وجود داشته باشد، نمیتواند از آن عبور کند یا مهره را بگیرد.

 

مرحله 3. کشف قوانین ویژه شطرنج

چند قاعده خاص در شطرنج وجود دارد که ممکن است در ابتدا منطقی به نظر نرسد. آنها برای ایجاد بازی بیشتر سرگرم کننده و جالب ساخته شده است.

 

چگونه می توان یک پیاده را در شطرنج ارتقا داد

پیاده ها توانایی های دیگری نیز دارند؛ این بدین معنی است که اگر پیاده به عرض آخر صفحه برسد، می تواند به هر سوار غیر از شاه ارتقا یابد؛ تصور غلط رایج این است که پیاده ها فقط می توانند به مهره ای که از صفحه شطرنج خارج شده اند تبدیل شوند. اما این درست نیست؛ بلکه می توانند به هر مهره ای حتی به آن مهره هایی که در صفحه وجود دارند تبدیل شوند. برای مثال می توان تا نهایتا 9 وزیر در صفحه داشت.

 

هر مهره شطرنج دیگری (تبلیغ) نامیده شود. یک پیاده ممکن است به هر مهره ارتقا یابد. تصور غلط رایج این است که پیاده ها فقط می توانند برای مهره ای که اسیر شده اند رد و بدل شوند، که درست نیست. یک پیاده معمولا به یک ملکه ارتقا می یابد. فقط پیاده ها ممکن است ارتقا یابند.

 

چگونه در "شطرنج" "عاقلانه" انجام دهیم

آخرین قانون در مورد پیاده ها به نام "en passant" نامیده میشود که فرانسوی برای "در حال گذراندن" است. اگر یک پیاده در اولین حرکت خود از دو مربع حرکت کند و با انجام این کار به سمت پیاده حریف (به طور موثر پرش از توانایی دیگر پیاده برای گرفتن آن)، که پیاده دیگر امکان انتخاب اولین پیاده که عبور می کند را دارد. این حرکت ویژه باید بلافاصله پس از اولین پیاده گذشته انجام شود، در غیر اینصورت گزینه ضبط آن دیگر در دسترس نیست. از طریق مثال زیر کلیک کنید تا این قضیه عجیب و غریب را بیشتر درک کنید.

 

چگونه در شطرنج به قلعه برویم

یکی دیگر از قوانین شطرنج ویژه به نام ریخته گری نامیده می شود. این حرکت به شما اجازه می دهد تا دو حرکت مهم را در یک حرکت انجام دهید: پادشاه خود را برای ایمنی (امیدوارانه) دریافت کنید و از خونه خود خارج شوید و به بازی ببرید. در یک نوبت بازیکن، ممکن است پادشاه خود را به دو دسته تقسیم کند و سپس از طرف گوشه سمت راست کنار پادشاه در طرف مقابل حرکت کند. (به مثال زیر مراجعه کنید.) با این حال، به منظور قلعه، باید شرایط زیر را داشته باشید:

 

باید اولین حرکت اول پادشاه باشد.
باید اولین حرکتی که رخ باشد باشد.
هیچ حرکتی بین پادشاه و رخ نمی تواند وجود داشته باشد.
پادشاه ممکن نیست در بررسی یا عبور از بررسی داشته باشد.

 

توجه داشته باشید که هنگامی که یک قلعه را به یک جهت هدایت می کنید، پادشاه به طرف صفحه نزدیک تر است. این به معنای ریخته گری "kingside" است. ریخته گری به طرف دیگر، از طریق جایی که ملکه نشسته است، قلعه "queenside" نامیده می شود. صرف نظر از اینکه طرف، پادشاه همیشه هنگام دویدن، تنها دو مربع را حرکت می دهد.

 

مرحله 4: پیدا کردن کسی که اولین حرکت را در شطرنج انجام می دهد

بازیکن با مهره های سفید همیشه برای اولین بار حرکت می کند. بنابراین، بازیکنان به طور کلی تصمیم می گیرند که چه اتفاقی می افتد و یا شانس به مانند سفارشی کردن یک سکه یا داشتن یک بازیکن رنگی از پیاده پنهان را در دست دیگر بازیکن تعیین می کند. سپس سفید، حرکت می کند، به دنبال آن سیاه و سفید، سپس سفید، سپس سیاه و سفید و غیره تا پایان بازی. توانایی حرکت در ابتدا یک مزیت کوچک است که بازیکن سفید را فرصتی برای حمله به موقع فراهم می کند.

 

 

مرحله 5: بررسی قوانین چگونگی برنده شدن در بازی شطرنج
 

دو راه برای پایان دادن به بازی شطرنج وجود دارد: توسط مامور، یا با یک قرعه کشی.

 

چگونه در شطرنج مات کنید

هدف بازی این است که پادشاه حریف را کنترل کند. این اتفاق می افتد زمانی که پادشاه چک شود و نمی تواند از چک خارج شود. فقط سه راه وجود دارد که پادشاه می تواند از چک خارج شود: از راه بیرون بیایید (اگر چه او نمی تواند قلعه!)، چک را با مهره دیگری مسدود می کند یا مهره ای را تهدید می کند که پادشاه است. اگر یک پادشاه نمیتواند فرار کند، بازی تمام میشود. به طور معمول پادشاه اسیر نشده و یا از صفحه حذف شده است، بازی به سادگی اعلام شده است.

 

چگونه یک بازی شطرنج را قرعه کشی کنیم

 

گاهی اوقات شطرنج بازی با یک برنده، اما با قرعه کشی پایان نیست. 5 دلیل برای اینکه یک بازی شطرنج ممکن است در قرعه کشی پایان یابد وجود دارد:


موقعیت به بن بست می رسد که در آن نوبت یک بازیکن به حرکت است، اما پادشاه او در چک نیست و با این حال او هیچ حرکت قانونی دیگر ندارد.

بازیکنان ممکن است به سادگی به یک قرعه کشی برسند و بازی را متوقف کنند.

در صفحه به اندازه کافی مهره ای وجود ندارد که مجبور باشد یک مامور را مجبور کند (مثلا یک پادشاه و یک فیل)

بازیکن یک تساوی را اعلام می کند، اگر موقعیت دقیق سه بار تکرار شود (البته لزوما سه بار در یک ردیف)
پنجاه بار حرکت متوالی انجام شده است که هیچ یک از بازیکنان یک پیاده روی را انجام نداده یا مهره ای را گرفته اند

 

مرحله 6: استراتژی شطرنج پایه را مطالعه کنید

چهار چیز ساده وجود دارد که هر بازیکن شطرنج باید بداند:

 

از پادشاه خود محافظت کنید

پادشاه خود را به گوشه ای از هیئت مدیره جایی که او معمولا امن تر است ببرید. قلاب را باز نکنید شما معمولا باید قلعه را با سرعت بیشتری انجام دهید. به یاد داشته باشید مهم نیست که چقدر نزدیک به رقیب خودتان هستید، اگر پادشاه خود را برای اولین بار چک کنید!

 

بخش های زیادی را صرف نکن

مهره های خود را بی سر و صدا از دست ندهید! هر مهره با ارزش است و شما نمیتوانید یک بازی بدون مهره را برای همسرتان برنده شوید. یک سیستم آسان است که اکثر بازیکنان برای پیگیری ارزش نسبی هر مهره شطرنج استفاده می کنند. چقدر شطرنج ارزش دارد؟

 

یک پیاده روی ارزش 1
یک اسب به ارزش 3 است
اسقف سه برابر است
یک رک است به ارزش 5
ملکه به ارزش 9 است
پادشاه بی نهایت ارزشمند است

 

در پایان بازی این نکات به معنای چیزی نیست - این به سادگی یک سیستم است که می توانید برای تصمیم گیری در هنگام بازی استفاده کنید، به شما کمک می کند تا زمانی که ضبط، مبادله یا انجام حرکت های دیگر را بدانید.

 

کنترل مرکز صفحه شطرنج

شما باید با استفاده از مهره ها و پیاده خود، مرکز کنترل را کنترل کنید. اگر شما مرکز را کنترل می کنید، شما می توانید خانه بیشتری برای حرکت مهره ها خود داشته باشید و حریف خود را برای یافتن مربع های خوب برای مهره هایش سخت می کند. در مثال بالا سفید باعث حرکت خوب برای کنترل مرکز می شود در حالی که سیاه بازی می کند حرکت بد است.

 

از تمام مهره های شطرنج خود استفاده کنید

در مثال بالا سفید تمام مهره هایش را در این بازی گرفت! مهره های شما هنگامی که در ردیف اول نشسته اند، هیچ کاری نمی کنند. تمام مهره های خود را امتحان کنید و توسعه دهید تا زمانی که به پادشاه حمله کنید بیشتر استفاده کنید. با استفاده از یک یا دو مهره برای حمله، در برابر هیچ حریف مناسب کار نخواهد کرد.

 

 

مرحله 7. تمرین با بازی بسیاری از بازی ها

مهمترین کاری که می توانید برای شطرنج بهتر انجام دهید، این است که بازیشطرنج زیادی داشته باشید! مهم نیست اگر شما در خانه با دوستان یا خانواده بازی کنید و یا آنلاینبازی کنید، باید بازی را برای بهبود بخشی بازی کنید. این روزها آسان است برای پیدا کردن یک بازی شطرنج آنلاین!

 

چگونه گزینه های شطرنج را بازی کنیم

در حالی که اکثر مردم قوانین شطرنجی استاندارد را اجرا می کنند، برخی از مردم دوست دارند با تغییرات در قوانین شطرنج بازی کنند. اینها "انواع شطرنج" نامیده می شود. هر نوع قوانین خود را دارد.

 

بازی Chess960

Chess960 به دنبال تمامی مقررات شطرنج استاندارد است، به جز موقعیت اولیه مهره های در رتبه عقب، که به طور تصادفی در یکی از 960 موقعیت قرار می گیرد. ریخته گری مثل شطرنج های استاندارد انجام می شود، با فرود پادشاه و روچ در میدان های معمولی خود (g1 و f1، یا c1 و d1). 960 فقط شبیه به شطرنج استاندارد است، اما با تنوع بیشتر در باز کردن.

 

نحوه بازی با قوانین مسابقات شطرنج

بسیاری از مسابقات از مجموعه ای از قوانین شایع و مشابه استفاده می کنند. این قوانین لزوما برای بازی در خانه یا آنلاین نیست، اما ممکن است بخواهید به هر حال با آنها تمرین کنید.


لمس حرکت - اگر یک بازیکن یکی از مهره های خود را لمس کند، آنها باید این مهره را حرکت کنند تا زمانی که یک حرکت قانونی باشد. اگر یک بازیکن یک مهره حریف را لمس کند، باید آن مهره را ضبط کند. بازیکنانی که مایل به لمس یک مهره فقط برای تنظیم آن در صفحه، باید ابتدا هدف را اعلام کنند، معمولا با گفتن «تنظیم».
ساعت ها و تایمر - اکثر مسابقات از تایمر استفاده می کنند تا زمان صرف شده در هر بازی را تنظیم کنند، نه در هر حرکت. هر بازیکن می تواند همان مقدار از زمان برای استفاده از کل بازی خود را و می تواند تصمیم بگیرد که چگونه به صرف زمان است. هنگامی که یک بازیکن حرکت می کند، یک دکمه یا یک اهرم برای شروع ساعت حریف را لمس می کند. اگر یک بازیکن از زمان خارج شود و حریف زمان را فراخواند، بازیکنانی که از زمان فرار می کنند، بازی را از دست می دهند (مگر اینکه حریف به اندازه کافی مهره ای نداشته باشد) و در این صورت یک تساوی است.

 

سوالات متداول شطرنج (FAQs)

چگونه در شطرنج بهتر شوم؟

دانستن قوانین و استراتژی های اساسی تنها آغاز است - در شطرنج بسیار چیزهای زیادی یاد می گیرید که هرگز در تمام طول عمر آن را یاد نمی گیرید! برای بهبود باید سه چیز را انجام دهید:


1. بازی شطرنج زیادی - فقط بازی را ادامه دهید! بازی تا حد امکان شما باید از هر بازی یاد بگیرید - کسانی که برنده می شوند و کسانی که از دست می دهید.


2. مطالعه با درس شطرنج - اگر شما واقعا می خواهید به سرعت بهبود می یابند، شما باید برخی از درس های آنلاین شطرنج را انجام دهید. شما می توانید درس شطرنج آنلاین را اینجا پیدا کنید.


3. از آن لذت ببرید - اگر شما تمام بازی های خود را از دست ندهید، دلسرد نشوید. همه از دست می دهند - حتی قهرمانان جهان. تا زمانی که شما همچنان سرگرم کننده و یاد بگیرند از بازی های شما از دست دادن و سپس شما می توانید شطرنج برای همیشه لذت ببرید!

 

بهترین حرکت اول در شطرنج چیست؟

در حالی که هیچ کس موافق نیست که بهترین حرکت در شطرنج، مهم است که سعی کنید مرکز را کنترل کنید. این معمولا باعث میشود که اکثر بازیکنان یکی از پیادهای مرکزی خود (در مقابل پادشاه یا ملکه) دو مربع را با 1 یا 4 و یا 1 جلو ببرند. e4. برخی از بازیکنان دیگر ترجیح می دهند 1. c4 یا 1. Nf3. اکثر حرکت های دیگر خیلی خوب نیستند. بابی فیشر معتقد بود که حرکت پیاده روی پادشاه 1. e4 بهترین بود.

 

 

تهیه و تنظیم توسط مدرسه شطرنج مشهد

نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.