آموزش و آشنایی با صفحه شطرنج

مشخصات صفحه شطرنج

 

در اولین بخش از آموزش های گام به گام و مقدماتی شطرنج که توسط تیم آموزش باشگاه شطرنج ایران ( مدرسه و خانه شطرنج )گردآوری شده است، با مشخصات صفحه ی شطرنج و حرکت مهره ها از جمله حرکت پیاده، رخ، اسب، فیل، وزیر، شاه و …. آشنا خواهید شد. (در ترم اول آموزش مجازی شطرنج به صورت رایگان توضیح داده شده است”کلیک کنید“) 

 

—————————————————————————————————–

برای خرید صفحه و مهره شطرنج کلیک کنید.

—————————————————————————————————–

 

اغلب مردم، علاقه مند به یاد گرفتن بازی شطرنج هستند اما شیوه درست آموزش شطرنج را نمی دانند. از آن طرف هم خیلی ها تلاش می کنند خودشان یاد بگیرند ولی در بیشتر مواقع موفق نمی شوند. اما ما در آموزش گام به گام شطرنج سعی کردیم سیر آموزش صعودی از مرحله ابتدایی به سطح های مختلف را دسته بندی کرده باشیم و کار را برای یادگیری شطرنج آسان نماییم.


برای اینکه بتوانید بازی شطرنج را انجام دهید باید صفحه شطرنج و مهره های شطرنج استاندارد را تهیه کنید و برای این کار باید با صفحه شطرنج و قوانین صفحه شطرنج نیز آشنا باشید و همچنین حرکت مهره ها و قوانین شطرنج را یاد بگیرید.
 

مشخصات صفحه ی شطرنج

 

خانه :

 هر کدام از مربع های کوچک صفحه که به رنگ های سیاه و سفید هستند را یک خانه شطرنج می گوییم. 

 

صفحه شطرنج :

برای توضیح صفحه شطرنج می توان به این نکته اشاره کرد که صفحه شطرنج متشکل از خانه های سفید و سیاه است که در هشت عرض و هشت ستون (۸*۸) قرار گرفته است. حال شاید برای خیلی از شما عزیزان شاید سوال پیش بیاید که هر صفحه شطرنج چند خانه دارد؟

خب تعداد خانه های صفحه شطرنج ۶۴ خانه می باشد.

 

 

 

 

——————————————

 

 

 

برای مشاهده »»  فیلم آموزش مقدماتی شطرنج برای کودکان «« کلیک کنید

 

 

 

برای »»  آموزش مجازی و آنلاین شطرنج ««   کلیک کنید

 

 

 

——————————————

 

 

 

 

 

 

 

معنا و مفهوم ستون، عرض و قطر در صفحه شطرنج

 

 

 

ستون :

 

به هشت خانه ای که به صورت عمودی پشت سر هم قرار گرفته اند، یک ستون می گوییم و هر ستون با یک حرف انگلیسی مشخص شده است. ستون a، ستون b، ستون c، ستون d، ستون e، ستون f، ستون g، ستون h.

 

عرض :

 

به هشت خانه ای که به صورت افقی پشت سر هم قرار گرفته اند نیز یک عرض می گوییم و هر عرض با یک شماره مشخص شده است. عرض۱، عرض۲، عرض۳، عرض۴، عرض۵، عرض۶، عرض،۷ عرض۸.

 

 

  قطر : 

 

خانه ­های یکرنگی که به صورت مایل (کجکی) به هم وصل ­اند را قطر می­ گوییم. قطرها یا سفید هستند و یا سیاه.

 

قوانین صفحه شطرنج:

 

برای بازی شطرنج شما باید بتوانید صفحه شطرنج را به درستی قرار دهید. یکی از علائم صفحه شطرنج این است که باید همیشه خانه پایین سمت راست ما به رنگ سفید باشد، در غیر اینصورت صفحه اشتباه گذاشته شده است و باید تغییر کند. همچنین برای چیدن مهره باید به شماره ردیف آن ها دقت کرد. ردیف های یک و دو برای مهره های سفید و ردیف های هفت و هشت برای قرار گرفتن مهره های سیاه می باشد.

 

 شناخت مهره های شطرنج و چگونگی حرکت آن ها 

 

مرکز و حاشیه در صفحه شطرنج

 

 خانه­ های مرکزی :

 

۴ خانه که دقیقا در وسط صفحه­ ی شطرنج قرار دارند و از بالا، پایین، راست و چپ سه خانه فاصله دارند. (e4-e5-d4-d5) بهترین خانه­ های صفحه ­ی شطرنج هستند به این دلیل که وقتی مهره ­ای در این خانه ­ها یا نزدیک به این خانه­ ها قرار می ­گیرد قدرت بیشتری پیدا می کند. چون خانه ­های بیشتری را زیر ضرب و کنترل خود قرار می­­ دهد.

 

مرکز بزرگ :

 

۱۲ خانه که دقیق چسبیده به خانه­ های مرکزی ­اند در واقع یک مربع بزرگ که دورتا دور خانه­ های مرکزی وجود دارد را مرکز بزرگ می ­گویند. 

 

  (f3,f4,f5,f6,e6,d6,c6,c5,c4,c3,d3,e3)

 

 خانه و مدرسه تخصصی شطرنج در مشهد

دکمه بازگشت به بالا