مقالات شطرنج

یادگیری قواعد شطرنج

هیچ وقت دیر نیست که چگونه بازی شطرنج را یاد بگیریم * محبوب ترین بازی در جهان! * 

مراحل یادگیری قراعد شطرنج

یادگیری قواعد شطرنج آسان است:

مرحله 1. نحوه راه اندازی شطرنج

برای بازی شطرنج به صفحه و مهره شطرنج نیازمندیم. طریقه قرار گرفتن صفحه شطرنج به گونه ای است که خانه پایین راست باید سفید رنگ باشد. سپس مهره های شطرنج در صفحه چیده می شوند.  در ردیف دوم پیاده ها یا سرباز ها گذاشته می شوند. در ردیف اول، رخ ها در گوشه ها، پس از آن اسب ها کنار آنها، به دنبال فیل ها، و در نهایت وزیر، که همیشه در رنگ خود مطابق رنگ ( وزیر سفید بر روی خانه سفید، وزیر سیاه روی خانه سیاه) و شاه در باقی مانده مربع قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید : چیدمان شطرنج

مرحله 2. چگونه مهره های شطرنج حرکت می کند

هر یک از مهره ها حرکت متفاوت دارد. در هر کدام از 64 خانه صفحه شطرنج فقط یک مهره قرار می گیرد و مهره ها می توانند بر اساس توانایی حرکت خود از خانه ای به خانه دیگر بروند.

به صورت خلاصه توضیحی درباره هر مهره می دهیم. اگر به دنبال یادگیری قواعد شطرنج در مورد حرکت مهره ها هستید پیشنهاد میکنیم مقاله حرکت مهره ها در  شطرنج را مطالعه کنید.

چگونه شاه را در شطرنج حرکت دهیم

حرکت شاه : شاه می تواند یک خانه به اطراف برود و اگر مهره ای از حریف در این خانه ها باشد آنرا بزند، شاه تنها مهره ای است که قابل زدن نیست.

چگونه وزیر را در شطرنج حرکت دهیم

حرکت وزیر : وزیر قوی ترین مهره شطرنج می باشد زیرا می تواند همانند رخ و فیل یعنی به صورت مستقیم و مورب حرکت کن

چگونه رخ را به حرکت در آوریم 

حرکت رخ: رخ به صورت مستقیم حرکت میکند، یعنی بالا، پایین،راست، چپ می تواند برود و اگر مهره ای از حریف در این خانه ها باشد می تواند آنرا بزند، پس رخ مانند نماد مثبت در ریاضی حرکت میکند

چگونه فیل را در شطرنج حرکت دهیم

حرکت فیل : هر بازیکن در بازی شطرنج یک فیلم سیاه رو و یک فیل سفید رو دارد و فیل به صورت مورب(کجکی) حرکت میکند و می تواند مهره های حریف را در این خانه ها بزند

چگونه اسب را در شطرنج جلو ببرید

حرکت اسب : اسب می تواند به صورت L انگلیسی حرکت کند و در چهارجهت مختلف حرکت میکند و تنها مهره ای است که می تواند از روی بقیه مهره ها بپرد.

چگونه پیاده را در شطرنج حرکت دهیم

حرکت پیاده : پیاده ضعیف ترین مهره شطرنج می باشد و در حالت عادی یک خانه به جلو می آید اما در اولین حرکت این توانایی را دارد که در صورت دلخواه 2 خانه به جلو بیاید، پیاده بر خلاف دیگر مهره های شطرنج برای زدن مهره حریف به صورت مورب یک خانه به جلو حرکت میکند، البته لازم به ذکر است حرکتی به نام آنپاسان وجود دارد که در مورد پیاده می باشد و پیشنهاد میکنیم در مقالات بعدی حتما آن حرکت را نیز یاد بگیرید

نکته مهم در مورد پیاده این هست که تنها مهره ای هست که فقط رو به جلو حرکت میکند و هیچگاه به عقب بر نمیگردد و پیاده تنها مهره ای هست که وقتی به عرض آخر می رسد می تواند به مهره های فیل، اسب ، رخ ، وزیر تبدیل شود. به این حالت ترفیع پیاده گفته می شود.

 

———————————————————————————————————–

                                                            

جهت ورود به سامانه آموزش مجازی باشگاه شطرنج ایران کلیک کنید(ترم اول رایگان)

                                                                                          https://el.shatranjiran.com/                                                            

————————————————————————————————————————–

 

مرحله 3. کشف قوانین ویژه شطرنج

چند قاعده خاص در شطرنج وجود دارد که ممکن است در ابتدا منطقی به نظر نرسد. آنها برای ایجاد بازی بیشتر سرگرم کننده و جالب ساخته شده است.

چگونه می توان یک پیاده را در شطرنج ارتقا داد

پیاده ها توانایی های دیگری نیز دارند؛ این بدین معنی است که اگر پیاده به عرض آخر صفحه برسد، می تواند به هر سوار غیر از شاه ارتقا یابد؛ تصور غلط رایج این است که پیاده ها فقط می توانند به مهره ای که از صفحه شطرنج خارج شده اند تبدیل شوند. اما این درست نیست؛ بلکه می توانند به هر مهره ای حتی به آن مهره هایی که در صفحه وجود دارند تبدیل شوند. برای مثال می توان تا نهایتا 9 وزیر در صفحه داشت.

چگونه در شطرنج به قلعه برویم

یکی دیگر از قوانین شطرنج ویژه به نام قلعه گیری نامیده می شود. این حرکت به شما اجازه می دهد تا دو حرکت مهم را در یک حرکت انجام دهیدشاه خود را به جای امن ببرید و رخ خود را وارد بازی کنید.

برای انجام حرکت شاه قلعه به هر دو صورت ابتدا شاه دو خانه به سمت رخ می رود سپس رخ از روی سر شاه می پرد و دقیقا در کنار شاه قرار می گیرد

انواع شاه قلعه:

شاه قلعه ی بزرگ: اگر در جناح وزیر قلعه برود می گوییم ” قلعه بزرگ ” رفته است.

بین شاه و رخ 3 خانه فاصله است ( در واقع در جناح وزیر). این حرکت را با علامت(o-o-o) نشان می دهیم.(برای آموزش ثبت حرکات “کلیک” کنید)

شاه قلعه ی کوچک: اگر در جناح شاه قلعه برود می گوییم ” قلعه کوچک ” رفته است؛

بین شاه و رخ 2 خانه فاصله است ( در واقع در جناح شاه). این حرکت را با علامت(o -o)نشان می دهیم

برای قلعه رفتن باید شرایط زیر برقرار باشد.

1-  بین شاه و رخ هیچ مهره ای نباشد.

 2-  شاه و رخ از اول بازی هیچ حرکتی نکرده باشند.

3- شاه کیش نباشد.

4- شاه از زیر کیش رد نشود.

مرحله 4: چه کسی اولین حرکت را انجام می دهد؟

هر بازیکنی در شطرنج مجاز است در نوبت حرکت خود فقط یک حرکت انجام بدهد و بعد از انجام آن حرکت نوبت حریف می شود.

همیشه در ابتدا بازیکنی که مهره های سفید را دراختیار دارد حرکت می کند و سپس نوبت سیاه می شود.

مرحله 5: بررسی قوانین چگونگی برنده شدن در بازی شطرنج 

چگونه در شطرنج مات کنید

     **هنگامی که شاه از طرف مهره ی حریف مورد حمله قرار می گیرد، می گوییم شاه کیش شده است.**

     **وقتی شاه کیش می شود ما باید شاه را از کیش خارج کنیم پس حق نداریم حرکت دیگری به جز رفع کیش انجام دهیم.**

راه های رفع کیش

1-    بزن: یعنی مهره ای را که به شاه کیش داده است، بزنیم.

2-   ببند: یعنی مسیر و راهی را که شاه از آن کیش شده است با مهره ای ببندیم.

3-  فرار کن: یعنی شاه را به خانه ای ببریم که در آن کیش نشود

* زمانی که شاه کیش باشد و نتواند از راه های رفع کیش از کیش خارج شود شاه کیش و مات شده است و بازی را باخته است.

مرحله 6: استراتژی شطرنج پایه را مطالعه کنید

چهار چیز ساده وجود دارد که هر بازیکن شطرنج باید بداند:

از شاه خود محافظت کنید

شاه خود را در جایی از صفحه شطرنج قرار دهید که در آن جا امن تر است. شما معمولا می توانید قلعه را با سرعت بیشتری انجام دهید. 

ارزش مهره ها

ارزش مهره ها به شرح زیر است:

                     مهره                                         امتیاز                       
وزیر    9    
رخ 
فیل 
اسب 
پیاده 
شاه ندارد- چون نمی توان شاه را زد

ارزش مهره ها به شما کمک می کند تا در بازی به امتیاز مهره ها توجه داشته باشید و سعی کنید از لحاظ امتیازی از حریف عقب نیوفتید.

کنترل مرکز صفحه شطرنج

شما باید با استفاده از سوارها و پیاده خود، مرکز کنترل را کنترل کنید. اگر شما مرکز را کنترل می کنید، شما می توانید خانه بیشتری برای حرکت مهره ها خود داشته باشید و کار حریف را برای یافتن خانه ها خوب برای مهره هایش سخت می کند. 

از تمام مهره های شطرنج خود استفاده کنید

سعی کنید در شروه بازی یه سمت مرکز حمله کنید و سپس اسب ها و فیل های خود را گشترش دهید و قلعه بروید.برای حمله کردن پیشنهاد می شود با یک یا دو مهره حمله نکنید و از تمامی مهره برای حمله کردن استفاده کنید

مرحله 7. تمرین با استفاده از بازی کردن

مهمترین کاری که می توانید برای شطرنج بهتر انجام دهید، این است که بازی شطرنج زیادی داشته باشید! مهم نیست اگر شما در خانه با دوستان یا خانواده بازی کنید و یا آنلاین بازی کنید، باید بازی را برای بهتر کردن بازیتان انجام دهید. 

مدل های مختلف شطرنج

در حالی که اکثر مردم قوانین شطرنجی استاندارد را اجرا می کنند، برخی از مردم دوست دارند با تغییرات در قوانین شطرنج بازی کنند. اینها “انواع شطرنج” نامیده می شود. هر نوع قوانین خود را دارد.

بازی Chess960

Chess960 به دنبال تمامی مقررات شطرنج استاندارد است، به جز موقعیت اولیه مهره های در ردیف اول، که به طور تصادفی در یکی از 960 موقعیت قرار می گیرد. قلعه رفتن مثل شطرنج های استاندارد انجام می شود.

نحوه بازی با قوانین مسابقات شطرنج

بسیاری از مسابقات از مجموعه ای از قوانین شایع و مشابه استفاده می کنند.

• دست به مهره – اگر یک بازیکن یکی از مهره های خود را لمس کند، باید با آن مهره حرکت کنند تا زمانی که یک حرکت قانونی باشد. اگر یک بازیکن یک مهره حریف را لمس کند، باید آن مهره را بگیرد.اگر قصد مرتب کردن مهره ها را دارید باید از کلمه مرتب می کنم استفاده کنید. 

• ساعت ها و تایمر – اکثر مسابقات از ساعت استفاده می کنند تا زمان صرف شده در هر بازی را تنظیم کنند، ساعت شطرنج این امکان را به بازیکنان می دهد تا برای بازی خود برنامه ریزی زمانی انجام دهند. هنگامی که یک بازیکن حرکت می کند، یک دکمه یا یک اهرم برای شروع ساعت حریف را لمس می کند.اگر زمان یک بازیکنی تمام بشود می گوییم که او باخته است (مگر اینکه حریف به اندازه کافی مهره ای نداشته باشد) و در این صورت یک تساوی است.

سوالات متداول شطرنج (FAQs)

چگونه در شطرنج بهتر شوم؟

دانستن قوانین و استراتژی های اساسی تنها آغاز است – در شطرنج بسیار چیزهای زیادی یاد می گیرید که هرگز در تمام طول عمر آن را یاد نمی گیریدبرای بهبود باید سه چیز را انجام دهید:

1. بازی شطرنج زیادی – فقط بازی را ادامه دهید تا حد امکان شما باید از هر بازی یاد بگیرید – چه زمانی که برنده می شوید و چه زمانی که بازنده شده اید.

2. مطالعه با درس شطرنج – اگر شما واقعا می خواهید به سرعت بازیکن بهتری شود، شما باید برخی از درس های آنلاین شطرنج را انجام دهید. شما می توانید درس شطرنج آنلاین را اینجا پیدا کنید.

3. از آن لذت ببرید – اگر شما تمام بازی های خود را باختید دلسرد نشوید. همه باخت می دهند – حتی قهرمانان جهان. تا زمانی که شما همچنان از بازی های خود چیز های جدیدی یاد بگیرید و سپس شما می توانید از شطرنج برای همیشه لذت ببرید!

بهترین حرکت اول در شطرنج چیست؟

در حالی که هیچ کس موافق نیست که بهترین حرکت در شطرنج، مهم است که سعی کنید مرکز را کنترل کنیداین معمولا باعث میشود که اکثر بازیکنان یکی از پیادهای مرکزی خود (در مقابل شاه یا وزیر)  جلو ببرند.d4 یا e4. برخی از بازیکنان دیگر ترجیح می دهند 1. c4 یا 1. Nf3. اکثر حرکت های دیگر خیلی خوب نیستندبابی فیشر معتقد بود که حرکت پیاده روی پادشاه 1. e4 بهترین بود.

تهیه و تنظیم توسط مدرسه شطرنج مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا