• 3401
 • 4712 مرتبه
19 ترفند و تکنیک شطرنج که شما را حرفه ای می کند

19 ترفند و تکنیک شطرنج که شما را حرفه ای می کند

1400/11/10

 

 

آیا به دنبال آموزش تکنیک های شطرنج هستید؟ آیا می خواهید شانس پیروزی خود را در بازی های تمرینی یا در مسابقات افزایش دهید؟ بهترین جا را انتخاب کردید! در اینجا ما بهترین نکات استراتژی شطرنج و آموزش تکنیک های شطرنج را بیان می کنیم.

 

 

ما به شما کمک می کنیم تاکتیک های اساسی شطرنج را بشناسید و درک کنید و همچنین بهبود شروع بازی شطرنج می تواند منجر به بهبود در استراتژی کلی و سبک بازی شما شود. شما با آموزش تکنیک های شطرنج می توانید خود را به سطحی از مهارت های مهم در شطرنج برسانید که شما را فردی شکست ناپذیر می کند. در این مطلب ما 19 تکنیک مهم شطرنج را برای شما بیان می کنیم که این نکات، شما را به فردی حرفه ای در شطرنج تبدیل می کند، 

 

آموزش تکنیک های شطرنج

اکنون می خواهیم تکنیک های مهم و ضروری شطرنج را با هم مرور کنیم. با آموزش تکنیک های شطرنج با ما همراه باشید: 

1. مرکز را کنترل کنید

اگرچه سبک های بازی وجود دارد که در شروع بازی مرکز را کنترل نمی کند، اما برای مبتدیان بسیار مهم است که ارزش حمله و نگه داشتن مرکز صفحه شطرنج را یاد بگیرند.


2. به گسترش مهره در شروع بازی دقت کنید

یعنی در شروع بازی اسب ها و فیل ها را به سمت مرکز گسترش بدهید. اگر بازی نسبتاً باز به نظر می رسد، فیل بهترین گزینه برای شما خواهد بود. اگر پیاده‌ های زیادی مرکز را مسدود کرده‌اند، باید بیشتر به اسب ها تکیه کنید.

 

کلیپ آموزشی گسترش مهره ها در شروع بازی

 


3. قلعه بروید

از شاه محافظت کنید و برای امنیت شاه می توانید قلعه بروید. بی دقتی به امنیت شاه می تواند برای شما مشکلات زیادی بوجود بیاورد.

 

این مقالات را از دست ندهید : آموزش قلعه رفتن در شطرنج


4. چه زمانی شاه در مرکز امن است؟

اگر بازی در مرکز توسط پیاده ها بسته شده است و راه نفوذی به شاه شما وجود ندارد شما می توانید قلعه رفتن را به تأخیر بیاندازید و هر زمان که احساس خطر کردید قلعه بروید.

 

آموزش تکنیک های شطرنج

 

برای مثال در شکل بالا که از شروع بازی روی لوپز است با توجه به اینکه مرکز بسته است و اولویت در استقرار سوارها در بهترین موقعیت های ممکن است سفید می تواند قلعه رفتن را به تاخیر بیاندازد. این بازی که از بازی های ویلهم اشتاینیتز اولین قهرمان رسمی جهان است سفید به خوبی با درک درست وضعیت شروع به حمله کرده است:

7.Nf1 O-O 8.Ba4 Nd7 9.Ne3 Nc5 10.Bc2 Ne6 11.h4!

 


5. در شروع بازی سعی کنید هر مهره را یک بار حرکت بدهید تا از لحاظ  گسترشی عقب نیوفتید

این تکنیک شطرنج را به یاد داشته باشید، هر بار که مهره ایی را که قبلاً جابجا کرده اید جابجا می کنید، مهره دیگری از گسترش عقب می افتد و حریف فرصت می کند تعداد مهره بیشتری گسترش دهد. تقریباً همیشه بهتر است که تعداد مهره بیشتری در مرکز صفحه شطرنج داشته باشید تا اینکه روی دو یا سه مهره تمرکز کنید.


با شرکت در کلاس های باشگاه شطرنج ایران ، تکنیک های شطرنج به راحتی به شما آموزش داده می شود و می توانید از این تکنیک های حرفه ای شطرنج به خوبی استفاده نمایید.


6. وزیر را خیلی زود بیرون نیاورید

ممکن است وسوسه انگیز باشد که وزیر خود را در اسرع وقت به مرکز صفحه شطرنج ببرید و بیشتر مبتدیان با زود بیرون آوردن وزیر قصد مات ناپلئونی را دارند که این تهدیدها به سادگی با می تواند دفاع شود و فقط در زمانیکه حریف بد بازی کند به نتیجه می رسد، اما به دلیل با ارزش بودن وزیر اگر شما وزیر را زود هنگام به بیرون بیاورید باعث می شود تا با حمله کردن به وزیر مجبور به جابجایی آن شوید و از نظر گسترشی عقب بیوفتید.

 

این مقالات را از دست ندهید : آموزش گام به گام و تصویری بازی شطرنج  


7. خیلی سریع بازی نکنید

اگر حرکت خوبی دیدید، به آن حرکت خوب فکر کنید و همچنین به دنبال حرکت بهتری باشید. تفکر صبورانه کلید موفقیت شطرنج است.


8. به ارزش مهره ها دقت کنید

در هنگام زدن مهره ها به این نکته دقت کنید که آیا بعد از این زد و خورد از نظر امتیازی چه تغییری برای شما ایجاد میشود و آیا به نفع شما هست یا خیر؟
امتیاز مهره ها به شرح زیر است:

 • وزیر      9   امتیاز
 • رخ        5   امتیاز
 • فیل        3   امتیاز
 • اسب      3   امتیاز
 • پیاده       1   امتیاز
 •        شاه            امتیاز ندارد
   

9. وقت را تلف نکنید 

حرکات زیادی با پیاده های خود در شروع بازی انجام ندهید تا از نظر زمان و گسترش در شروع بازی عقب نیوفتید.


آموزش تکنیک های شطرنج برای مبتدیان: همیشه تمام مهره های خود را با بیشترین سرعت ممکن گسترش دهید.

گسترش سریع مهره های خود نیز یک نکته مهم استراتژی شطرنج برای مبتدیان است زیرا مهره های شما مانند ارتش شما هستند. آنها کسانی هستند که به شما کمک می کنند تا بر صفحه شطرنج تسلط داشته باشید، به حریف حمله کنید و در نهایت به شما کمک کنند تا در بازی ها پیروز شوید. عدم گسترش سریع مهره ها شما می تواند یک اشتباه بزرگ باشد. با عدم گسترش سریع مهره های خود، ممکن است به حریفان اجازه دهید فضای بیشتری را در اختیار بگیرند.

ما به شما توصیه می کنیم که در چهارده حرکت اول بازی، شما بیش از شش حرکت پیاده انجام ندهید.

 

این مقالات را از دست ندهید : آموزش استراتژی و نقشه کشیدن در شطرنج


10. به حرکات حریف توجه کنید

همیشه زمانیکه می خواهید حرکت کنید ابتدا به آخرین حرکت حریف دقت کنید و ببینید نقشه حریف چه بوده است: آیا تهدید خاصی دارد؟ آیا به مهره ای از شما حمله کرده است؟ آیا نقشه حمله ریخته و دلیل حرکت حریف را متوجه بشید تا بتوانید حرکت خوبی را انجام بدهید.


11. فضای بیشتری بدست بیاورید

سعی کنید در بازی فضای بیشتری بدست بیاورید تا بتوانید از مهره های خود بهترین استفاده ممکن را بکنید. زمانیکه مهره های شما فضای بیشتری نسبت به حریف دارند سعی کنید از تعویض کردن بپرهیزید و در تلاش باشید در سریعترین زمان ممکن به حریف حمله کنید.


12. در آخری بازی اهمیت پیاده ها بسیار بیشتر می شود 

توجه به این نکته که اگر بتوانید یکی از پیاده ها را به آخر برسانید باعث ارتقا پیاده به یکی از مهره های وزیر یا رخ یا فیل یا اسب می شود که برای پیروزی در بازی بسیار به ما کمک می کند. پس در بازی قدر پیاده ها را بدانید و از اهمیت و ارزش آن ها در آخر بازی غافل نشوید.

 

این مقالات را از دست ندهید : آموزش آخر بازی در شطرنج 


13. شاه را در آخر بازی فعال کنید

در شروع بازی به دلیل تعداد زیاده مهره ها ما باید از شاه محافظت کنیم و مراقب حمله های حریف باشیم اما هر چه به آخر بازی نزدیک شویم قضیه فرق می کند. در آخر بازی به دلیل اینکه مهره های کمتری در صفحه شطرنج هستند و صفحه خالی تر شده است حمله کردن به شاه سخت تر می شود و شما می توانید به خوبی از شاه برای حمله و دفاع کردن کمک بگیرید و اگر در آخر بازی شاه فعال تری داشته باشید شانس پیروزی شما به شدت افزایش می یابد.


14. ترکیب استراتژی های شطرنج منجر به بازی قدرتمند می شود

یکی از مهم ترین نکات شطرنج برای مبتدیان این است که به یاد داشته باشید که بازی شطرنج ترکیبی از استراتژی های مختلف است. ساختن یک موقعیت برنده به معنای استفاده از تمام موادی است که در موقعیت خوب قرار می گیرند.

اشاره کردیم که کنترل مرکز برای برنده شدن در یک بازی شطرنج چقدر مهم است. ترکیب کنترل مرکز با گسترش به معنای گسترش مهره های خود به سمت مرکز است. کنترل به این معنا نیست که آنها حتما باید در خانه های مرکزی باشند. یک فیل در b2 یا g2 می تواند مربع های مرکزی را از راه دور کنترل کند. یک رخ در خانه e1 می تواند خانه های e4 و e5 را کنترل می کند، اگر یک فیل در g2 دارید، کنترل خانه d5 را نیز دارید. اگر چه این مهره ها دور از مرکز هستند، اما در مبارزه برای کنترل مرکزی شرکت می کنند.

 

این مقالات را از دست ندهید :  آموزش تاکتیک ها و ترکیب ها در شطرنج


15. رخ ها را به هم متصل کنید

معمولا آخرین مهره هایی که گسترش می دهیم رخ ها هستند به دلیل اینکه رخ ها برای حرکت نیاز به عرض ها و ستون های باز دارند و به دلیل اینکه در شروع بازی مهره های زیادی وجود دارند این کار دیرتر اتفاق می افتاد. اما با اتصال رخ ها میتوانید به خوبی از عرض اول خود محافظت کنید یا با قرار گرفتن رخ ها در ستون های بازی امکانات حمله شما به شدت افزایش می یابد.


16. رخ ها در دفاع از پیاده های مرکزی عالی هستند

اگر چه رخ ها می‌ توانند در ستون های باز بسیار قدرتمند باشند، اما تاثیر آنها در دفاع از پیاده‌ های مرکزی حیاتی یا پشتیبانی از مهره های دیگر را کاهش ندهید. گاهی اوقات باز کردن ستون ها زمان می‌ برد و نمی‌ خواهید رخ هایتان برای مدت طولانی بیکار بمانند. پس بهترین کار دفاع از پیاده ها از پشت سر می باشد و حتی می تواند باعث پیشرفت و حرکت مهره ها هم شود.


17. تکنیک شطرنج برای مبتدیان: قبل از حرکت دادن پیاده خود دوباره فکر کنید زیرا آنها نمی توانند به عقب برگردند

همانطور که می دانید، پیاده ها فقط می توانند به جلو حرکت کنند. به همین دلیل است که این یک استراتژی اساسی شطرنج برای بازیکنان در تمام سطوح است، نه تنها برای مبتدیان.

یکی دیگر از نکات ضروری استراتژی و تکنیک های شطرنج این است که پیاده ها مهره هایی هستند که محدودیت های بیشتری در مورد تحرک دارند. بنابراین پیاده ها همیشه برای تعیین ماهیت موقعیت و برنامه هایی که هر بازیکن باید دنبال کند بسیار مهم هستند. حفظ کردن شروع بازی روشی ضعیف برای یادگیری یک گشایش است. بزرگترین مشکل این روش این است که حریف شما ممکن است تغییراتی در شروع بازی بدهد و حرکتی را انجام دهد که هرگز مطالعه نکرده اید. حتی در بسیاری از مسابقات شاهد هستیم بازیکنان برای تغییر در شروع بازی حاضر هستند حرکات ضعیف تر را انجام دهند تا حریف با مشکل روبرو شود.

 

این مقالات را از دست ندهید : نحوه شروع بازی شطرنج


18. دانستن مزایا و معایب ساختار پیاده شما ضروری است

هنگامی که مزایا و معایب ساختارهای پیاده را می دانید، می توانید استراتژی شطرنج مناسب را برای استفاده در بازی خود بیابید. یادگیری نحوه استفاده بازیکنان بزرگ گذشته از این استراتژی شطرنج باعث صرفه جویی در وقت شما می شود. درک ساختارهای پیاده که از شروع بازی به وجود می آیند به شما کمک می کند بهترین حرکات را در وسط بازی و آخر بازی پیدا کنید. شما بهترین خانه ها را برای قرار دادن مهره های خود و اینکه چرا این مربع ها خوب هستند، خواهید دانست. این نه تنها در شروع بازی انتخابی شما مفید است، بلکه می تواند به شما کمک کند اگر حریف شما یک گشایش ناآشنا را انتخاب کند چه حرکاتی را انجام دهید.


19. تکنیک شطرنج برای مبتدیان: اگر مهره بدی دارید، سعی کنید خیلی سریع آن را عوض کنید.

شناسایی زمانی که هر مهره شما کارایی مناسبی ندارد یک جنبه حیاتی از استراتژی شطرنج در همه سطوح است. دانستن نحوه تشخیص مهره های خوب و بد چیزی است که بازیکنان تازه کار را از استادان جدا می کند.

مثلا وقتی که فیل توسط پیاده‌ هایش مسدود شده است زیرا پیاده ها بر روی مربع‌ های همرنگ فیل هستند، فیل معمولا مهره بدی در نظر گرفته می‌ شود. این تصمیم عاقلانه ای است که هر زمان که ممکن است آن را با مهره دیگری با همان ارزش مبادله کنید. فیل ‌ها معمولاً مهره های بهتری نسبت به اسب ‌ها در زمانی که موقعیت کاملا باز است، هستند. اسب ها معمولا در موقعیت‌ های بسته مهره‌ های بهتری هستند، زیرا آنها تنها مهره هایی هستند که می‌ توانند از روی مهره ها بپرند.

 

دوستان عزیز، اگر تکنیکی به ذهن شما می رسد که ما در این مطلب بیان نکرده ایم، می توانید با نظرهای خود به بهتر شدن آموزش تکنیک های شطرنج کمک کنید.

نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.