مقالات شطرنج

بهترین بازی‌ های شطرنج کامپیوتر

آیا بهترین بازی‌ های شطرنج کامپیوتر را می شناسید؟ ودر مورد آنها اطلاعات دارید؟ شطرنج یک بازی قدیمی و جذاب است که ریشه‌های آن به هند باز می‌گردد. قدمت این بازی به قرن ششم میلادی باز می‌گردد. در قرن بیستم، بازی شطرنج پیشرفت‌های بزرگی کرد و فدراسیون جهانی شطرنج (فیده) تأسیس شد.

در سال ۱۹۹۷، یک کامپیوتر به نام Deep Blue موفق شد گری کاسپارف، قهرمان جهان آن زمان را در یک مسابقه معروف شکست دهد و عصر حکمرانی کامپیوتر در شطرنج را آغاز کند. از آن زمان به بعد، تحلیل کامپیوتری – که منشأ آن به دهه ۷۰ میلادی بازمی‌گردد – منجر به توسعه گسترده شطرنج شده و بخش مهمی از آمادگی بازکنان حرفه‌ای شد. در این مقاله سعی داریم به معرفی بهترین بازی‌ های شطرنج کامپیوتر بپردازیم.

بازی گری کاسپاروف، مقابل deep blue - بهترین بازی‌ های شطرنج کامپیوتر
بازی گری کاسپاروف، مقابل deep blue

دنیای تکنولوژی، بهترین بازی‌ های شطرنج کامپیوتر آنلاین

همچنین در قرن بیست و یکم، و در چند سال اخیر بازی آنلاین شطرنج رونق یافت. مخصوصا در زمان شیوع کرونا، بسیاری به بازی آنلاین شطرنج روی آوردند. با اینکه بسیاری از شطرنج‌بازان قبل از کرونا نیز شطرنج آنلاین بازی می‌کردند، اما این پاندمی همان‌گونه که در آنلاین شدن بسیاری از روندهای زندگی مثل آموزش نقش داشت، در دنیای شطرنج نیز بی‌تاثیر نبود.

به طور مثال مسابقات بزرگی همچون champions chess tour با حضور بازیکنان قدرتمندی مانند مگنوس کارلسن در دنیای شطرنج آنلاین برگزار شد که قدیم کمتر شاهد آنها بودیم.

بازی شطرنج آنلاین
مسابقات بزرگ champions chess tour با حضور مگنوس کارلسن در دنیای شطرنج آنلاین

پس از ورود دنیای تکنولوژی به شطرنج و رونق گرفتن کامپیوترها و موتورهای شطرنج، نرم‌افزارها و بازی‌های کامپیوتری متعدد شطرنج طراحی شدند که طرفداران زیادی پیدا کردند. بسیاری از این نرم‌افزارها کاربردهای زیادی مانند آنالیز بازی‌‌ها، جمع‌آوری و ایجاد پایگاه داده (database) از بازی‌ها، امکان استفاده از موتورها مختلف شطرنج و … را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند. بنابراین با بهترین بازی‌ های شطرنج کامپیوتر همراه ما باشید.

معرفی بهترین بازی‌ های شطرنج کامپیوتر

در ادامه مطلب به معرفی ۱۰ بازی برتر شطرنج برای کامپیوتر خواهیم پرداخت و در آخر پرکاربرد‌ترین نرم‌افزار کامپیوتر شطرنج را معرفی می‌کنیم که هر شطرنج‌باز حرفه‌ای نیاز دارد آن را بشناسد و نحوه کار با آن را بداند. پس همراه ما باشید.

بهترین بازی‌ های شطرنج برای کامپیوتر

۱. chess ultra

این بازی شطرنج کامپیوتر یک بازی زیبا و ساده برای کسانی است که فقط می‌خواهند شطرنج بازی کنند و نمی‌خواهند با نرم‌افزارهای پیچیده سروکار داشته باشند. این بازی حالت VR را نیز پشتیبانی می‌کند و می‌توانید در محیط‌های مختلف شطرنج بازی کنید. شما می‌توانید در حالت آفلاین بازی کنید یا آنلاین با دوستان خود به بازی بپردازید. این بازی همچنین آموزش‌های ساده برای تازه‌کاران نیز دارد.

بازی شطرنج کامپیوتر chess ultra

۲. chessmaster

این بازی چیدمان شطرنج را به صورت جذاب و سرگرم کننده به نمایش میگذارد. این بازی دارای حالات مختلفی است که می توانید در آن‌ها شطرنج را یاد بگیرید، تمرین کنید، تحلیل کنید و با حریفان مختلف از جمله استادان بزرگ شطرنج رقابت کنید.

این بازی نیز نسخه فارسی ندارد و فقط به زبان انگلیسی قابل دسترس است. بسیاری بازی chessmaster را یکی از بهترین بازی‌ های شطرنج کامپیوتر می‌دانند. این بازی ضمن داشتن محیطی جذاب و سرگرم‌کننده، امکان انجام بازی آنلاین را نیز برای شما فراهم می‌کند.

بازی chessmaster یکی از بهترین بازی‌ های شطرنج کامپیوتر

۳. Chess Titans

یک بازی ساده و رایگان برای کسانی است که فقط می‌خواهند از شطرنج لذت ببرند. این بازی شطرنج کامپیوتر بدون نیاز به اینترنت قابل اجرا است و می‌توانید در سطوح مختلف دشواری با کامپیوتر یا دوستان خود بازی کنید. این بازی قابلیت ذخیره و بارگذاری بازی‌های قبلی را نیز دارد. chess titans تا ویندوز ۷ در بازی‌های ویندوز بود و به چشم بسیاری آشناست.

بازی شطرنج کامپیوتر chess titans

۴. Chessaria: The Tactical Adventure

این بازی یک بازی ماجراجویانه و استراتژیک است که شما را به دنیای فانتزی شطرنج می‌برد. در این بازی شما باید با استفاده از مهره های شطرنج خود، دشمنان خود را شکست دهید و پادشاه خود را نجات دهید. این بازی دارای گرافیک‌های زیبا و صداگذاری عالی است.

همچنین می‌توانید در حالت آنلاین دوستان خود را به چالش بکشید. اگر به دنبال بازی‌ای جذاب هستید که با گرافیک‌های زیبا، به شطرنج تنوع بخشد، این بازی برای شما یک انتخاب عالی‌ست و به عنوان بهترین بازی‌ های شطرنج کامپیوتر محسوب می شود. 

بازی Chessaria - بهترین بازی‌ های شطرنج کامپیوتر

۵. battle chess: Game of Kings

این بازی یک بازسازی مدرن از بازی کلاسیک Battle Chess است که در سال ۱۹۸۸ منتشر شد. در این بازی هر حرکت شطرنج به صورت چشم‌نواز و جذاب به نمایش گذاشته می‌شود. در این بازی، شطرنج به شکل فانتزی درآمده است. یکبار امتحان کردن آن خالی از لطف نیست.

بازی battle chess - بازی شطرنج برای کامپیوتر

۶. Pure Chess Grandmaster Edition

این بازی جزء بهترین بازی‌ های شطرنج کامپیوتر محسوب می شود. Pure Chess Grandmaster Edition یک بازی شطرنج حرفه‌ای و زیبا است که به شما اجازه می‌دهد در محیط‌های مختلف و زیبا شطرنج بازی کنید. این بازی دارای حالات مختلف آموزش، تمرین، تحلیل و رقابت است.

این بازی شطرنج کامپیوتر شامل انواع صفحه و مهره‌ شطرنج است که از عصر باستان تا روزگار مدرن را نشان می‌دهد. در این بازی هر کس می‌تواند یک دست صفحه و مهره و محیط را بر اساس سلیقه خود انتخاب کند.

ویژگی‌ها و خصوصیات این بازی عبارتند از:

  • ۹ دست صفحه و مهره شطرنج که با جزئیات و دقت شگفت‌انگیز طراحی شده‌اند
  • ۶ محل که به زیبایی نشان داده شده‌اند
  • آموزش جامع که به شما تکنیک ‌های شطرنج اعم از پایه، متوسط و پیشرفته را آموزش می‌دهد
  • ریتینگ دارد و شما می‌توانید میزان پیشرفت خود را بر اساس آن بسنجید
بازی Pure Chess بهترین بازی شطرنج حرفه‌ای برای کامپیوتر

۷. Chess 3D Animation

این بازی یک بازی شطرنج سه بعدی و جذاب است که به شما اجازه می‌دهد در محیط‌های مختلف و زیبا شطرنج بازی کنید. این بازی دارای حالت‌های مختلف بازی است که می‌توانید در آن‌ها با کامپیوتر یا دوستان خود بازی کنید. همچنین می‌توانید مهره‌های شطرنج خود را از بین چندین طرح مختلف انتخاب کنید.

اگر در بازی‌های کامپیوتری شطرنج به دنبال شکل جدید و طرح‌های مختلف هستید تا برایتان تنوعی ایجاد شود، این بازی توصیه می‌شود. البته لازم به ذکر است که گرافیک بازی بالا نیست و اگر به دنبال گرافیکی بالا هستید توصیه نمی‌شود.

Chess 3D Animation بازی شطرنج سه بعدی و جذاب برای کامپیوتر

۸. Chess King

این بازی یک بازی شطرنج حرفه‌ای و جامع است که به شما امکانات بسیار زیادی را می‌دهد. این بازی دارای پایگاه داده‌ای شامل بیش از ۶ میلیون بازی شطرنج می‌باشد که می‌توانید آن‌ها را مشاهده و تحلیل کرده و از آن‌ها یاد بگیرید. همچنین دارای حالت‌های مختلف آموزش، تمرین، تست و رقابت است.

این نرم‌افزار بیشتر جنبه حرفه‌ای بازی شطرنج را توسعه داده است و مخصوص افرادی است که می‌خواهند شطرنج خود را تقویت کنند. اگر بیشتر به دنبال سرگرمی هستید و به شطرنج حرفه‌ای علاقه ندارید، گزینه‌‌های پیشین مناسب‌تر هستند.

بازی Chess King بهترین بازی شطرنج حرفه‌ای و جامع برای کامپیوتر

۹. ChessBase

این بازی نیز یک نرم‌افزار حرفه‌ای و پیشرفته برای کسانی است که علاقه به تحقیق و پژوهش در زمینه شطرنج دارند. این نرم‌افزار دارای پایگاه داده‌ای با بیش از ۲۰ میلیون بازی شطرنج است که می توانید آن‌ها را مشاهده، تحلیل و ویرایش کنید و نظر خود را درباره بازی‌ها ثبت کنید. مسلماً با یکی از بهترین بازی‌ های شطرنج کامپیوتر روبه رو هستید.

ChessBase یک نرم‌افزار حرفه‌ای و پیشرفته برای کامپیوتر

۱۰. Fritz

اما بهترین نرم‌افزار شطرنج در زمینه تمرین و یادگیری حرفه‌ای! فریتز نرم‌افزاری شبیه به chessbase است که به شما قابلیت‌های متنوع زیادی میدهد. این بازی یک بازی حرفه‌ای و جامع برای کسانی است که علاقه به گسترش دانش و مهارت شطرنج خود دارند. این بازی دارای چالش‌ها، آموزش‌ها، تحلیل‌ها و حالت‌های مختلف بازی است.

بیشتر بخوانید : آموزش و دانلود نرم افزار فریتز (Fritz)

همچنین دارای پایگاه داده‌ای (دیتابیس) عظیم از بازی‌هاست. فریتز این قابلیت را به شما می‌دهد که به روزترین دیتابیس‌ها را دانلود کرده و در فریتز از آن‌ها استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید دیتابیسی از بازی‌‌های خودتان در فریتز بسازید.

در فریتز شما می‌توانید موتورهای مختلف شطرنج را لود کنید و با استفاده از آن‌‌‌ها پوزیسیون‌های شطرنجی را تجزیه و تحلیل کنید. به طور خلاصه، فریتز یکی از بهترین بازی‌ های شطرنج کامپیوتر و قدرتمندترین نرم‌افزارهای شطرنج است که هر بازیکن حرفه‌ای شطرنج برای تمرین‌ و پیشرفت به آن نیاز دارد.

Fritz بهترین نرم‌افزار و بازی شطرنج برای کامپیوتر

نتیجه گیری

در این مقاله، ۱۰ تا از جذاب‌ترین و بهترین بازی‌ های شطرنج کامپیوتر را معرفی کردیم. دقت کنید برخی از این بازی‌ها بر روی گرفیک‌ها و طرح‌های جذاب و زیبا تمرکز می‌کنند و از نظر شطرنجی غنی نیستند. و برخی دیگر ظاهری ساده و معمولی دارند و بیشتر بر روی بازی شطرنج به صورت حرفه‌ای تمرکز می‌کنند. در این ۱۰ نرم‌افزاری که معرفی شد، از هر دو نوع نام بردیم تا شما بسته به هدف و سلیقه خود، بتوانید بهترین گزینه را انتخاب کنید. 

نویسنده : حامد جدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا