مقالات شطرنج

آموزش شروع بازی لندن

آموزش شروع بازی لندن می تواند بهترین راهکار به منظور برد در بازی شطرنج برای افراد مبتدی و حرفه ای به شمار رود. گشایش لندن یا سیستم لندن، یکی از محبوب ترین گشایش ها و شروع بازی شطرنج است که می توان از تکنیک های آن در تمام سطوح شطرنج استفاده نمود. تمام بازیکنان مبتدی، متوسط و حرفه ای از شروع بازی لندن جهت برد در بازی شطرنج استفاده می کنند.

مهمترین دلیل پرطرفدار بودن سیستم لندن در سطح مبتدی و پیشرفته، آرایشی است که در طول بازی به سوارها و مهره های شطرنج می دهیم. آرایش یکسان مهره ها در بسیاری از شاخه های لندن وجود دارد. البته این ویژگی در اکثر گشایش ها مشاهده نمی شود و باید بسیاری از شاخه های لندن را بلد باشیم.

آموزش شروع بازی سیستم لندن
آموزش گشایش لندن

قوانین و نکات مهم آموزش شروع بازی لندن

در آموزش شروع بازی لندن به خصوص در شاخه های اصلی آن، آرایشی که بازیکن به مهره ها می دهد یکسان می باشد. ایده های مهمی که داخل گشایش لندن وجود دارند و استراتژی هایی که سفید می تواند به کار بگیرد، راحت و قابل فهم است. به همین خاطر است که بسیاری از بازیکنان مبتدی، گشایش لندن را به عنوان گشایش اصلی خود در بازی انتخاب می کنند. نکته مهمی که در این آموزش شطرنج به آن اشاره شد، این است که بازیکنان تاپ لول جهانی هم از سیستم شروع بازی سیستم لندن در بازی خود استفاده می کنند.

پس شاید استراتژی ها و چیدمان مهره های شطرنج بطور ساده در این سیستم به طور یکسان نباشد. درک کامل سیستم لندن به همین راحتی هم نیست. بعضی از بازیکنان به دلیل اطلاعات بالایی که در رابطه با شاخه های مختلف آن دارند، در بازی بهتر از حریف مقابل عمل نمایند. در این محتوا قصد داریم در رابطه با ایده های کلی، استراتژی های مهم و یکسری شاخه های پرتکرار بازی لندن صحبت نماییم.    

قوانین و نکات مهم آموزش شروع بازی لندن
قوانین و نکات مهم آموزش شروع بازی لندن

گشایش پیاده وزیر در شروع بازی لندن

در فرایند آموزش شروع بازی لندن، باید در رابطه با دام های گشایشی اطلاعات کسب نمایید. دام های گشایشی به موقعیت هایی اشاره دارند که در ابتدای بازی (در مرحله گشایش) ایجاد می شوند. یکی از بازیکنان می تواند از دام های آموزشی جهت به چالش کشیدن و گیر انداختن حریف مقابل استفاده کند. دام های شروع بازی لندن زیاد هستند. گشایش پیاده وزیر، یکی از گشایش های رایج در بازی شطرنج می باشد که در سیستم بازی لندن مورد استفاده قرار می گیرد. در این گشایش، سفید با حرکت پیاده d4 تلاش می کند که کنترل مرکز را به دست گیرد. این گشایش به سفید کمک می کند تا با پیشروی به سوی مرکز، موقعیت خود را تثبیت کند.

در پاسخ به این گشایش سفید، سیاه می تواند چندین دام گشایشی را به کار ببرد که عبارتند از:

 • دام پیاده c5 (۱…c5): این دام یکی از رایج ترین پاسخ های سیاه به گشایش پیاده وزیر می باشد. سیاه با این حرکت باعث تضعیف موقعیت سفید در مرکز می شود.
 • دام پیاده e6 (۱…e6): یکی از دام های دیگر جهت پاسخ دادن به گشایش پیاده وزیر، حرکت دام پیاده e6 می باشد. این دام هم به منظور تضعیف موقعیت سفید و تثبیت وضعیت سیاه انجام می شود.
 • دام فیل b4 (۱…Bb4): در این دام، سیاه با قرار دادن فیل b4 خود در خانه مورد نظر میتواند فیل سفید را به بن بست بکشاند و موقعیت او را تضعیف کند.
 • دام اسب f6 (۱…Nf6): این دام با هدف تضعیف مرکز برای مهره سفید و ایجاد تهدید به منظور جلوگیری از پیشروی او انجام می شود.

همچنین بخوانید : بهترین تله های شطرنج

آشنایی با دام های گشایشی و نحوه مقابله با آنها ضرورت زیادی دارد. این دام ها می توانند در موفقیت بازیکنان در سیستم گشایش لندن نقش مهمی را ایفا نمایند.

راهنمای شروع بازی لندن
راهنمای شروع بازی لندن

راهنمای شروع بازی لندن

آموزش شروع بازی لندن، فرایند دشواری ندارد. با یادگیری قوانین و انواع گشایش های آن می توانید در برابر حریف خود بسیار قوی عمل نمایید. ما در اینجا قصد داریم، روند گشایش لندن را با یک گشایش ساده برای شما عزیزان شرح دهیم.

جهت شروع بازی سیستم لندن می توانیم با حرکت d4 شروع کنیم. مهره سیاه بر اساس استراتژی بازی می تواند حرکت های مختلفی (حرکت اسب f6 و حرکت d5) انجام دهد. در اکثر مواقع، این دو حرکت توسط حریف مقابل انجام می شوند. در مقابل، مهره سفید با حرکت فیل f4 می تواند بهترین گشایش جهت گشایش لندن باشد. با ادامه روند بازی در صفحه شطرنج، هرمی تشکیل می شود که نشان دهنده بازی گشایش لندن است. 

به طور کلی فرایند گشایش لندن به صورت زیر است:

گشایش سفید

جهت توضیح کامل تر در این رابطه باید بگوییم که سفید جهت شروع بازی معمولا یکی از دو گشایش زیر را انتخاب می کند:

 • گشایش پیاده وزیر (۱.e4)
 • گشایش پیاده وزیر (۱.d4)

پاسخ سیاه

در پاسخ به گشایش سفید، سیاه می تواند چندین دام گشایشی را به کار ببرد که عبارتند از:

 • دام پیاده e5، c5، دام اسب f6 ، دام فیل b4 در برابر گشایش پیاده وزیر
 • دام پیاده c5، e6، دام اسب f6 ، دام فیل b4 در برابر گشایش پیاده وزیر

تکامل و روند توسعه بازی

پس از طی کردن مراحل اولیه، بازی به سمت تکامل پیش می رود. بازیکنان با انجام حرکات مختلف سعی می کنند که موقعیت خودشان را تقویت کنند و از طرفی بتوانند به برتری دست یابند. این مرحله باید با حرکات مختلف پیاده ها، اسب ها، فیل ها، وزیر و شاه انجام شود.

دام های شروع بازی لندن
دام های شروع بازی لندن

پایان بازی

آموزش شروع بازی لندن با تکنیک های مختلفی به شطرنج بازهای حرفه ای و مبتدی ارائه می شود. تا به اینجای کار در رابطه با شروع و فرایند بازی لندن صحبت کردیم. در مرحله آخر، بازی لندن می تواند به انواع مختلفی پایان یابد که عبارتند از:

 • پیروزی یکی از بازیکنان با مات کردن شاه حریف
 • تساوی به دلیل عدم امکان مات کردن شاه حریف
 • توافق بر سر تساوی بین دو بازیکن

فرایندی که در این مطلب به آن اشاره نمودیم، در رابطه با روند کلی شروع، تکامل و پایان بازی لندن می باشد. تمام بازیکنان باید با اصول گشایش سیستم بازی لندن و فرایند آن آشنا باشند تا بتوانند در این سیستم بر رقیب خود پیروز شوند.

ویژگی های سیستم بازی لندن

شروع بازی سیستم لندن با تاکتیک ها و استراتژی های خاصی جهت پیروزی بر حریف و تضعیف موقعیت او انجام می شود. این سیستم بر پیشروی پیاده ها به سمت مرکز با استفاده از عملیات تهاجمی تاکید دارد. این امر باعث ایجاد موقعیت های تهاجمی در همان ابتدای بازی می شود. از طرفی با استفاده از این سیستم می توان موقعیت های پیچیده و چندگانه ای را در طول بازی ایجاد نمود. با استفاده از تکنیک های خاص سیستم بازی لندن می توانید از چندین جبهه و به صورت همه جانبه به حریف حمله کنید.

در سیستم بازی لندن، بازیکن می تواند بر اساس موقعیت بازی، استراتژی خود را تغییر دهد. این انعطاف پذیری از طرفی باعث می شود تا بازیکن بتواند به بهترین شکل ممکن در موقعیت های حساس بازی عمل نماید. یکی از مهمترین ویژگی های سیستم بازی لندن، ایجاد موقعیت های پویا در مرکز بازی شطرنج می باشد. بازیکن با ایجاد حرکات خلاقانه، قادر به اعمال موقعیت های جدید جهت پیروز شدن بر رقیب در طول بازی می باشد. به طور کلی، مهمترین ویژگی های سیستم بازی لندن عبارتند از:

 • تمرکز بر سرعت
 • استفاده از تکنیک های تهاجمی
 • انعطاف پذیری بالا جهت حرکت دادن صحیح مهره ها
 • ایجاد موقعیت های پویا جهت به دست گرفتن روند بازی

کلام آخر

در این مقاله قصد بر آن بود تا شما عزیزان را با آموزش شروع بازی لندن و نکات مهمی که باید در این رابطه بدانید، آشنا نماییم. سیستم بازی لندن، یک رویکرد قدرتمند و خلاقانه در شطرنج است که با استفاده از یک سری تکنیک های خاص می توان بر حریف غلبه نمود. این سیستم بر حرکت سریع و هماهنگ مهره ها در مرکز بازی و ایجاد موقعیت های پیچیده و چندگانه تمرکز دارد. این امر باعث ایجاد موقعیت های پیچیده در طول بازی می شود. فرقی نمی کند که شما در این مسیر یک شطرنج باز حرفه ای باشید یا مبتدی. با استفاده از تکنیک های خاص این سیستم بازی می توانید بر رقیب خود پیروز شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا