اخبار شطرنج

پرهام مقصودلو

به گزارش سرویس ورزشی جی پلاس،  نام پرهام مقصودلو پدیده شطرنج ایران هرچند به تازگی با قهرمانی جوانان جهان، بر سر زبان ها افتاده، اما او مسیر موفقیت را مدت هاست که آغاز کرده و اگر از او کمتر گفته و نوشته اند، دلیلش چیزی نیست جز مظلومیت شطرنج در ایران!

* گذشته ای پرافتخار اما کمتر شناخته شده

مقصودلو که تعداد مدالها و عناوین کشوری و قاره ای اش از شمار خارج است از همان دو سال پیش در جام ستارگان، استعداد بالای خود را به رخ همگان کشید. یک صف بازیکن خارجی با کیفیت با ریتینگ عموما بالای ۲۶۰۰ که یکی پس از دیگری توسط نوجوان گلستانی ایران که در آن زمان هنوز استاد بزرگ هم نشده بود، قلع و قمع شدند و خارجی ها از جمله نایجل شورت که سابقه مربیگری بانوان کشورمان را دارد و تا مرحله نایب قهرمانی جهان هم پیش رفته، انگشت به دهان ماندند. پرهام مقصودلو پس از آن ریتینگش را به سرعت افزایش داد، نورم های استاد بزرگی اش را گرفت و دو سال پیاپی قهرمان ایران شد. سپس اوپن های پیاپی و معتبر را یکی پس از دیگری برد تا سرانجام نوبت به مسابقات قهرمانی جوانان جهان رسید.

* جایگاه فعلی پرهام مقصودلو

عنوان قهرمانی جهان از آنجایی که در رده سنی جوانان جهان به دست آمده، شاید جایگاه واقعی او در جهان را مشخص نکند و این سوال مطرح شود که او اکنون کجای شطرنج جهان است. تمام شطرنجبازان حرفه ای با معیاری به نام ریتینگ سنجیده می شوند که شرایط دریافت این معیار برای همه فارغ از جنس و سن و ملیت و … یکسان است. ریتینگ حال حاضر مقصودلو (رسمی) ۲۶۴۹ است، اما او با درخششی که در مسابقات اخیر داشته توانسته حدود ۳۵ واحد به ریتینگ خود بیفزاید و در رده بندی بعدی که اول ماه میلادی اکتبر اعلام می شود ریتینگ او ۲۶۸۵ خواهد بود. این بالاترین ریتینگ تاریخ شطرنج ایران است که مقصودلو را در جایگاهی بین ۵۵ تا ۶۰ در بین تمام شطرنج بازان بزرگسال دنیا قرار می دهد و البته مشخصا در صدر بهترین بازیکنان زیر ۱۸ سال جهان نیز خواهد بود.

 

* قهرمانی جهان رویا یا واقعیت؟

مقصودلو در بسیاری از مصاحبه هایش حتی پیش از کسب عنوان قهرمانی جوانان جهان، هدف نهایی خود را کسب قهرمانی جهان عنوان کرده بود. سوالی که مطرح می شود این است که اولا این هدف رسیدنی و دست یافتنی است یا رویا و اگر دست یافتنی است چقدر تا رسیدن به آن فاصله است و چه مسیری باید طی شود. در پاسخ به سوال اول باید گفت که بدون اغراق قهرمانی جهان دور از دسترس پرهام نیست و از نظر پتانسیلی او شرایط فنی و روحی و روانی لازم برای رسیدن به آن را دارد، اما این بدان معنا نیست که کار راحتی پیش رو دارد. در ادامه به بایدها و نبایدهای لازم برای رسیدن به این افتخار بسیار بزرگ اشاره خواهیم کرد. اما بپردازیم به سوال دوم یعنی بررسی این مساله که مقصودلو تا حد اول شطرنج جهان چه اندازه فاصله دارد. از نظر ریتینگ مسلما رسیدن به عنوان قهرمانی جهان برای یک بازیکن زیر ۲۸۰۰ تقریبا غیر ممکن است. در دهه های اخیر قهرمانان جهان همیشه ریتینگ بالای ۲۸۰۰ داشته اند و مقصودلو هم بدون تردید باید حداقل ۱۲۰ تا ۱۵۰ واحد به ریتینگ خود اضافه کند. البته کسب عنوان قهرمانی جهان پیش شرط ریتینگ ندارد اما مسلما رسیدن به این جایگاه مستلزم افزایش سطح فنی است که خود به خود منجر به افزایش ریتینگ می شود. فرمت مسابقات قهرمانی جهان به این گونه است که شطرنج بازان الیت و برجسته دنیا در مسابقاتی به نام نامزدها (کندیدیتس) شرکت می کنند و نفر برتر مسابقات در یک سلسله مسابقات رودررو مقابل قهرمان فعلی جهان قرار می گیرد و در صورت شکست دادن او قهرمان جدید جهان لقب خواهد گرفت، در غیر این صورت قهرمان سال گذشته عنوان خود را حفظ می کند. اما حضور در مسابقات نامزدها به این راحتی نیست و شرایط دشواری دارد. فینالیست های جام جهانی، به همراه فینالیست های جایزه بزرگ فیده، نایب قهرمان سال گذشته و دو نفر برتر لیست فیده بر اساس میانگین ریتینگ و یک نفر به دعوت نهاد برگزاری رقابت ها جواز حضور در مسابقات نامزدها را به دست می آورند. مقصودلو برای طی این مسیر باید ابتدا ریتینگ خود را به بالای ۲۷۰۰ برساند تا بتواند در رویدادهایی موسوم به سوپر تورنمنت که در آن صرفا سوپر استاد بزرگ ها (با درجه بالای ۲۷۰۰) حضور دارند شرکت کند. حضور در چنین مسابقاتی اگر با نتایج خوب همراه شود، می تواند زمینه را برای حضورهای بعدی فراهم سازد. البته نباید فراموش کرد که افزایش ریتینگ در درجات بالا بسیار سخت و دشوار بوده و مثلا ارتقای ۱۰۰ واحدی از ۲۷۰۰ به ۲۸۰۰ چندین برابر سخت تر از ارتقا از ۲۲۰۰ به ۲۳۰۰ است. 

* بایدها و نبایدهای پیش رو

چنانچه صحبتش رفت قهرمانی جهان برای مقصودلو یک رویا نیست و می توان با رعایت برخی بایدها و نبایدها رسیدن به آن را تصور کرد. با بالاتر رفتن مراتب حرفه ای برای یک ورزشکار (در هر رشته ای) بایدها و نبایدهای سخت تری برابر او قرار می گیرد. بایدها و نبایدهایی که شاید بی اندازه ریز و جزئی باشند اما تاثیر شگرفی در موفقیت یا ناکامی دارند. پرهام مقصودلو نیز به عنوان یک ورزشکار نخبه قطعا باید وسواس و حساسیت بیشتری نسبت به بایدها و نبایدهایش داشته باشد. در ادامه بدون ذکر ترتیب به برخی از این بایدها و نبایدها اشاره خواهیم کرد.

** یکی از بایدهای مهم افزایش انضباط و نظم و حساب و کتاب است. مقصودلو در گذشته برخی عادات شخصی در زمینه ساعت خواب و خوراک داشت که بعضا مشکلاتی هم برایش ایجاد کرده بود، اما اخیرا نسبت به گذشته بسیار منظم تر شده و باید این روند را باز هم بهبود ببخشد. مسائل مربوط به تغذیه در کنار ورزش های فیزیکی برای حفظ آمادگی جسمانی بسیار اهمیت دارد. برخلاف تصور اشتباه عموم که شطرنج صرفا یک ورزش فکری است باید بدانیم که آمادگی جسمانی در موفقیت شطرنج بازان بسیار موثر است و ورزشکاران نخبه جهان از جمله مگنوس کارلسن نروژی که عنوان قهرمانی جهان را یدک می کشد برنامه ای بسیار دقیق و حرفه ای برای آمادگی جسمانی خود دارند. همچنین یکی از نقاط مثبت پرهام اعصاب آهنین و وضعیت روانی خوب اوست و البته برای رسیدن به جمع برترین های شطرنج جهان باید این مساله باز هم تقویت شود.

** نباید مهمی که سر راه مقصودلو قرار گرفته مادی گرایی است. البته شرایط سخت مالی فدراسیون و هزینه های بالای اعزام های برون مرزی و همچنین استخدام مربی خارجی  بر کسی پوشیده نیست اما این مساله نباید او را به مسیر درآمدزایی بکشاند. پرهام از این پس مسلما دعوت نامه هایی زیادی برای شرکت در مسابقات مختلف دریافت خواهد کرد که با توجه به ریتینگی که دارد حق القدم خوبی دریافت خواهد کرد. اما پیشنهادهای مالی خوب نباید باعث انتخاب تورنمنت های نامناسب و سطح پایین شود، چرا که علاوه بر افت سطح فنی خودش خطر از دست دادن ریتینگ نیز وجود دارد. از این رو انتخاب تورنمنت مناسب یکی از مهم ترین مسائل پیش روی پرهام است. 

** دوری از مسائل حاشیه ای که خوشبختانه پرهام توجه خاصی به این مورد دارد نیز از دیگر بایدهاست. او در آخرین مصاحبه اش در پاسه به سوال خبرنگار هندی که از زندگی شخصی او پرسید، به صراحت گفت که کسی در زندگی اش نیست، چرا که برای سن و سال او بسیار زود است و قصد دارد فعلا تمام تمرکز و توجه خود را بر روی شطرنج و پیشرفت خود بگذارد. این تفکر صحیح مسلما یکی از عوامل مهم در موفقیت های آتی پرهام خواهد بود.

**  بهره گیری از مربی خارجی با کیفیت و افزایش سطح فنی خصوصا در زمینه تئوری و شروع بازی از دیگر بایدهاست. پرهام برخلاف بسیاری از بازیکنان سطح بالای جهان کمتر تئوریک بازی می کند و با انتخاب شاخه های کمتر رایج سعی در به چالش کشاندن حریفان خود دارد، اما در سطوح بسیار بالا شروع بازی های غیر رایج و ضعیف مسلما از سوی فوق ستاره های شطرنج جهان به سرعت غلط گیری شده و باخت او را رقم خواهد زد. به همین منظور او قطعا نیازمند افزایش دانش تئوری خود است.

** تقویت زبان انگلیسی نیز یکی دیگر از لازمه های پرهام است. البته سطح زبان او نسبت به چند ماه پیش که در هند قهرمان شد، پیشرفت قابل قبولی داشته اما هنوز تسلط کاملی در زبان انگلیسی ندارد و این مساله در مصاحبه هایش با خبرنگاران خارجی کاملا مشهود است. تسلط به زبان انگلیسی هم در زمینه استفاده از منابع اینترنتی و کتاب های خارجی و هم در زمینه تقویت روابط عمومی و ارتباط گرفتن با مربیان خارجی و … می تواند به پرهام کمک زیادی بکند.

** مسائل تحصیلی و دانش آکادمیک دانشگاهی نیز یکی چالش های پیش روی اوست. او پیش از این اعلام کرده بود که علاقمند به تحصیل در رشته داروسازی است. اما تحصیل در چنین رشته سنگینی ممکن است باعث خروج او از مسیر شطرنج شود. از طرفی پرهام به دلیل مساله سربازی نمی تواند دانشگاه رفتن خود را به تعویق بیندازد. با توجه به افتخارات و قهرمانی هایی که دارد امکان ادامه تحصیل در رشته تریبت بدنی مسلما برای او فراهم است و از طرفی با دانشجو شدن و دریافت معافیت تحصیلی دغدغه سربازی اش تا حدی حل می شود.  اما باید دید او نهایتا چه تصمیمی برای ادامه تحصیل خواهد گرفت.


منبع : https://goo.gl/4wP2qp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا