آموزش مات لگال ، دام بلکبرن و مات مولاک در شطرنج

در این آموزش قصد داریم مات لگال ، مات مولاک و همچنین دام بلکبرن را آموزش دهیم. مات لگال و مولاک در شروع بازی ایتالیایی کاربرد دارد و در دام بلکبرن با دو فیل مات انجام می شود.

مات لگال

مات لگال ، یک مات قدیمی که مربوط به سال ۱۷۷۸ می باشد و اقای لگال یکی از بهترین شطرنجبازان آن زمان کشور فرانسه این حرکت را در سن ۸۵ سالگی با مهره سفید انجام داده است.همچنین فیلم این مات زیبا در پایین صفحه گذاشته شده است.بیایید بازی را ببینیم:

شروع بازی ایتالیایی در شطرنج

تا اینجا بازی به صورت عادی انجام شده است اما در این حرکت آقای لگال اسب f3 را لمس می کند و خیلی زود دست را از روی اسب بر میدارد اما بازیکن سیاه سریعا به او حرکت دست به مهره را یاداوری می کند و آقای لگال بعد از چند لحظه با اسب حرکت می کند.

۵. Nxe5     Bxd1??

سیاه بدون فکر سریعا وزیر را می زند و در دام سفید می افتد . باید در این حرکت N.e5 بازی می کرد.

۶. Bxf7+     Ke7
۷. Nd5#

الگوی مات لگال
و آقای لگال موفق می شود به شکل زیبایی حریف را مات کند و به مات لگال معروف شده است.

آموزش تصویری و ویدئویی مات لگال

در این ویدئو استاد پیرملکی از اساتید و داوران برجسته شطرنج که در اینستاگرام به مسترشطرنج شهرت دارند و مدیر عامل و موسس مجموعه شطرنج ایران می باشند، دامک لگال را به صورت تصویری و ویدئویی توضیح داده اند:  

مات بلکبرن

این مات از روی نام آقای جوزف بلکبرن برگفته شده است و افسانه ای می گوید این استاد انگلیسی مشهور Joseph Henry Blackburne این دام را در مقابل یک آماتور بازی کرده است.و از همکاری دو فیل برای مات کردن استفاده می شود.مثالی از این مات را نگاه کنیم:

مقدمات مات بلک برن

همانطور که در شکل بالا می بینیم دو فیل سفید به خوبی با یکدیگر هماهنگ شده اند و قلعه سیاه را هدف گرفته اند.در آموزش شطرنج همیشه از اهمیت هماهنگی دو فیل برای حمله به قلعه از یک تاکتیک شطرنجی بسیار مهم یاد می شود.در این شکل سفید با قربانی Q.h5 تهدید مات ایجاد می کند و سیاه مات اجباری هست و کاری نمی تواند انجام بدهد .

الگوی مات بلک برن
و می بینیم که در ادامه سفید می تواند سیاه را مات کند.  

مات مولاک

یک نوع گامبی است که در آن بسیاری از بازیکنان سیاه دوست دارند بازی ایتالیایی را با سفید امتحان کنند. به جای بازی کردن ژیکو پیانو یا حتی روی لوپز؛ این دام یکی از معروف ترین و بهترین تله‌های شطرنج است.

سیاه یک پیاده را روی e5 قربانی می کند. واریانس اصلی در دام منجر به یک مات مختنق زیبا می شود:

مقدمات مات مولاک

۱. e4          e5
۲. Nf3        Nc6
۳. Bc4        Nd4!?
۴. Nxe5?    Qg5
۵. Nxf7??   Qxg2
۶. Rf1&      Qxe4+
۷. Be2        Nf3#

بهترین کاری که سفید باید انجام دهد این است که سمت شاه قلعه گیری کند و به گسترش خود ادامه دهد.

سیاه اسب خود را دو بار جابجا کرده است که هیچ کاری برای گسترش نمی کند. سفید ۲ حرکت در گسترش انجام می دهد، در حالی که سیاه در تعجب است که چکار کند تا در دام سفید نیفتد.

اگر سفید از طریق دام به تله بیفتد، سیاه فورا وزیرش را به g5 می آورد و نه تنها به اسب در e5 بلکه به پیاده در g2 حمله می کند و شاه سفید در معرض حمله قرار می گیرد.

نکته: این دام را در بازی های مهم استفاده نکنید. بلکه زمانی استفاده کنید که نیاز به پیروزی سریع در مقابل حریفی با ریتد پایین تر دارید.

 

تهیه و تنظیم: باشگاه شطرنج ایران
خانه و مدرسه شطرنج مشهد
هرگونه کپی برداری فقط با ذکر منبع بلامانع است

دکمه بازگشت به بالا