آموزش مات لگال و دام بلکبورن  در شطرنج

 

مات لگال: یک مات قدیمی که مربوط به سال 1778 می باشد و اقای لگال یکی از بهترین شطرنجبازان آن زمان کشور فرانسه این حرکت را در سن 85 سالگی با مهره سفید انجام داده است.همچنین فیلم این مات زیبا در پایین صفحه گذاشته شده است.بیایید بازی را ببینیم:

 1.e4              e5        

2.Nf3           d6        

3.Bc4        Nc6        

4.Nc3       Bg4        

تا اینجا بازی به صورت عادی انجام شده است اما در این حرکت آقای لگال اسب f3  را لمس می کند و خیلی زود دست را از روی  اسب بر میدارد اما بازیکن سیاه سریعا به او حرکت دست به مهره را یاداوری می کند و آقای لگال بعد از چند لحظه با اسب حرکت می کند.

5.N.e5  B.d1??       

سیاه بدون فکر سریعا وزیر را می زند و در دام سفید می افتد . باید در این حرکت N.e5 بازی می کرد.

6.B.f7+    Ke7       

7.Nd5#                 

 

و آقای لگال موفق می شود به شکل زیبایی حریف را مات کند و به مات لگال معروف شده است.

 

مات بلک برن:این مات از روی نام آقای جوزف بلک برن برگفته شده است و افسانه ای می گوید این استاد انگلیسی مشهور Joseph Henry Blackburne این دام را در مقابل یک آماتور بازی کرده است.و از همکاری دو فیل برای مات کردن استفاده می شود.مثالی از این مات را نگاه کنیم:

همانطور که در شکل بالا می بینیم دو فیل سفید به خوبی با یکدیگر هماهنگ شده اند و قلعه سیاه را هدف گرفته اند.در آموزش شطرنج همیشه از اهمیت هماهنگی دو فیل برای حمله به قلعه از یک تاکتیک شطرنجی بسیار مهم یاد می شود.در این شکل سفید با قربانی Q.h5 تهدید مات ایجاد می کند و سیاه مات اجباری هست و کاری نمی تواند انجام بدهد .

و می بینیم که در ادامه سفید می تواند سیاه را مات کند.

 

مات مولاک :یک نوع گامبی است که در آن بسیاری از بازیکنان سیاه دوست دارند بازی ایتالیایی را با سفید امتحان کنند. به جای بازی کردن ژیکو پیانو یا حتی روی لوپز؛ این دام یکی از معروف ترین تله های شطرنج است.

سیاه یک پیاده را روی e5 قربانی می کند. واریانس اصلی در دام منجر به یک مات مختنق زیبا می شود:

 

مات لگال- دام بلکبورن

 

       1.e4 e5              

2.Nf3 Nc6        

3.Bc4 Nd4!?    

4.Nxe5? Qg5   

5.Nxf7?? Qxg2

6.Rf1 Qxe4+   

7.Be2 Nf3#    

 

بهترین کاری که سفید باید انجام دهد این است که سمت شاه قلعه گیری کند و به گسترش خود ادامه دهد.

سیاه اسب خود را دو بار جابجا کرده است که هیچ کاری برای گسترش نمی کند. سفید 2 حرکت در گسترش انجام می دهد، در حالی که سیاه در تعجب است که چکار کند تا در دام سفید نیفتد.

اگر سفید از طریق دام به تله بیفتد، سیاه فورا وزیرش را به g5 می آورد و نه تنها به اسب در e5 بلکه به پیاده در g2 حمله می کند و شاه سفید در معرض حمله قرار می گیرد.

 

نکته: این دام را در بازی های مهم استفاده نکنید. بلکه زمانی استفاده کنید که نیاز به پیروزی سریع در مقابل حریفی با ریتد پایین تر دارید.

 

 

 

 

 

 

 

 

تهیه و تنظیم: باشگاه شطرنج ایران

خانه و مدرسه شطرنج مشهد

هرگونه کپی برداری فقط با ذکر منبع بلامانع است