مقالات شطرنج

چیدمان مهره های شطرنج

مشخصات صفحه شطرنج و حرکت مهره ها

در اولین بخش از آموزش های گام به گام و مقدماتی شطرنج که توسط تیم آموزش باشگاه شطرنج ایران ( مدرسه و خانه شطرنج )گردآوری شده است، با مشخصات صفحه ی شطرنج و حرکت مهره ها از جمله حرکت پیاده، رخ، اسب، فیل، وزیر، شاه و …. آشنا خواهید شد. 

 مشخصات صفحه ی شطرنج

*خانه : هر کدام از مربع­ های کوچک صفحه که به رنگ های سیاه و سفید هستند را یک خانه می­ گوییم. صفحه شطرنج ۶۴ خانه دارد.

*ستون : ۸ خانه ای که به صورت عمودی پشت سر هم قرار دارند را یک ستون می گوییم و هر ستون با یک حرف انگلیسی مشخص شده است. ستون a، ستونb ، ستونc، ستون d، ستونe، ستونf ، ستونg ، ستونh.

  *عرض : ۸ خانه­ ای که به صورت افقی پشت سر هم قرار دارند را یک عرض می گوییم و هر عرض با یک شماره مشخص شده است. عرض۱ ، عرض۲ ، عرض۳ ، عرض۴ ، عرض۵ ، عرض۶ ، عرض،۷ عرض۸

 

 *قطر : خانه ­های یکرنگی که به صورت مایل (کجکی) به هم وصل ­اند را قطر می­ گوییم. قطرها یا سفید هستند و یا سیاه. *خانه­ های مرکزی :۴ خانه که دقیقا در وسط صفحه­ ی شطرنج قرار دارند و از بالا، پایین، راست و چپ سه خانه فاصله دارند. (e4-e5-d4-d5) بهترین خانه­ های صفحه ­ی شطرنج هستند به این دلیل که وقتی مهره ­ای در این خانه ­ها یا نزدیک به این خانه­ ها قرار می ­گیرد قدرت بیشتری پیدا می کند چون خانه ­ها بیشتری را زیر ضرب و کنترل خود قرار می­­ دهد. *مرکز بزرگ :۱۲ خانه که دقیق چسبیده به خانه­ های مرکزی ­اند در واقع یک مربع بزرگ که دورتا دور خانه­ های مرکزی وجود دارد را مرکز بزرگ می ­گویند. (f3,f4,f5,f6,e6,d6,c6,c5,c4,c3,d3,e3) *جناح شاه : نیمی از صفحه را که در طرف شاه قرار دارد جناح شاه می­ گوییم. *جناح وزیر: نیمی از صفحه را که در طرف وزیر قرار دارد جناح وزیر می­ گوییم.

نحوه چیدن مهره ها در شطرنج

در آموزش قبلی با صفحه ی شطرنج و حرکت مهره ها در شطرنج آشنا شدید. در این بخش از آموزش های گام به گام شطرنج که توسط باشگاه شطرنج ایران (خانه و مدرسه شطرنج مشهد) ارائه می شود، نحوه چیدن مهره های شطرنج را فرا خواهید گرفت.

مهره های سفید در عرض های ۱ و ۲ و مهره های سیاه درعرض های ۷ و ۸ قرار می گیرند.

۲ رخ در گوشه های صفحه و کنار رخ ها، اسب ها قرار میگیرند و کنار اسب ها هم فیل ها جای می گیرند. وزیرها در خانه های همرنگ خود قرار می گیرند یعنی وزیر سفید در خانه ی سفید و وزیر سیاه

هم در خانه ی سیاه قرار می گیرند و شاه هم در خانه ی آخر یعنی غیر همرنگ قرار می گیرد. پیاده ها یا سربازها هم در جلوی هر مهره قرار می گیرند و محافظ هر مهره هستند.

قانون دست به مهره شطرنج

 

یکی از اصول و قوانین شطرنج قانون دست به مهره می باشد؛ زمانی که نوبت حرکت با شماست:

 

۱-   اگر به مهره ای دست زدید باید آن را حرکت دهید.

۲-   تا زمانی که مهره در دست شماست هر جایی که بخواهید می توانید آن را بگذارید ولی به محض اینکه مهره را رها کردید حرکت شما تمام شده است و حق برداشت مجدد مهره را ندارید.

۳-  اگر به مهره ی حریف دست زدید باید آن را با هر مهره ای می توانید بزنید مگر اینکه غیر ممکن باشد.

۴-  اگر یکی از مهره هایتان بیفتد یا به هر دلیلی نامرتب باشد برای اینکه مهره را در جای خود قرار دهید باید از حریف اجازه بگیرید.

 

در پایان برای شما سایر آموزش های موجود در مقالات آموزشی باشگاه شطرنج ایران را محیا کرده ایم تا از آن ها نیز استفاده لازم را ببرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا