مقالات شطرنج

  • 3261
  • 750 مرتبه
چطور در شطرنج فکر کنیم؟

چطور در شطرنج فکر کنیم؟

1398/12/17 10:51:47 ق.ظ

 

 

 

 

 

 

 

طبق تجربه من در زمینه آموزش  و بازی در باشگاه شطرنج، بسیاری از بازیکنان را دیده ام که  در رسیدن به یک سطح در محدوده 1600-2000 موفق شده اند اما در همین سطح گیر کرده اند و مانده اند؛ اغلب برای موفقیت مستمر و ادامه دار، باید فراتر از اینها تلاش کنید و یک متخصص یا استاد شوید.  هدف من این است که به شما ابزاری بدهم تا بازی خود را به سطح بعدی و بالاتر برسانید.

بیایید به مسئله چگونگی تفکر در بازی شطرنج بپردازیم.

موضوع آنقدر مسخره نیست که به نظر برسد. آنچه من در حقیقت در مورد آن صحبت می کنم حالتی از تفکر ایستا در مقابل تفکر پویا و خاص است.

بازیکنان در رده سطح 1600-2000 عموماً بر اصول استراتژیک شروع بازی ها ، وسط بازی ها و آخر بازی ها تسلط دارند و در طول بازی های خود از این اصول آگاه هستند. با این حال ، مشکلی که بسیاری از بازیکنان را در این سطح به خطر می اندازد و از پیشرفت بیشتر آنها جلوگیری می کند این است که آنها فقط به اصول کلی فکر می کنند.

به یک تحلیل بازی بین دو بازیکن کلاس شطرنج بعد از بازی در مسابقات گوش کنید. شما کلیات را خواهید شنید؛ به عنوان مثال "خوب ، من فکر می کنم اگر مهره اسبم را در مرکز قرار دهم ، بعداً در حمله مفید خواهد بود."  - "بله ، اما فکر می کنم اگر به شما با یک پیاده ایزوله و منفرد حمله کنم، می توانم از آن در آخربازی استفاده کنم و سود ببرم"

این بررسی کاملاً شامل ایده های کلی است که در هر موقعیتی به کار برده می شود.

می بینید چه چیزی خارج از تحلیل است؟ خطوط خاص.  در مقابل، به تجزیه و تحلیل دو استاد گوش دهید؛ هم حرکات جهشی و هم واریانت های مختلف را خواهید شنید.

اینگونه نیست که اصول کلی فراتر از سطح معینی اعمال نمی شوند.  بلکه منظور این است که بازیکنان قوی تر این اصول را با توجه به نیازهای خاص آن موقعیت و پوزیسیون اعمال می کنند.

 

برای پیشرفت به سمت متخصص و استاد شدن، این مهم است که فراتر از کلیات مبهم حرکت کنید و یاد بگیرید که به طور خاص در مورد پوزیسیون و موقعیت روبروی خود به صورت پویا فکر کنید؛ به طور مثال از نظر حرکات خاص.

محاسبه باید به بخش اصلی روند تفکر شما تبدیل شود. عدم انجام این کار منجر به از دست رفتن ابتکار شما و حریف تان، خطاهای تاکتیکی و اشتباهات بزرگ و آشکار خواهد شد.

 

تفکر در کلیات و محاسبه ناکافی در سطوح بالاتر نیز وجود دارد ، اگرچه به روش های زیرکانه تر. برای مثال دوم ، می خواهم بخشی از بازی های اخیر خودم را نشان دهم.

 

 

همانطور که مشاهده می کنید ، تصمیم گیری تنها بر اساس اصول و ایده های کلی منجر به خطا می شود و در نهایت بازی ها را از دست می دهید. برای بهبود عملکرد شما در نتایج بازی شما، گام های زیر مراحلی است که می خواهم به کار ببرید:

1-   اصول اساسی را کنار نگذارید، بلکه به دنبال حرکتی باشید که مبتنی بر یک ایده خوب باشد و منجر به پیگیری خاصی شود تا بتوانید در یک موقعیت خاص به یک هدف خاص برسید (به جای اینکه حرکتی را فقط برای تحقق یک ایده انجام دهید). به عنوان مثال ، به جای فکر کردن به اینکه بگویید "من Re1 را بازی خواهم کرد زیرا یک رخ به یک خط باز تعلق دارد" ، شما حرکت Re1 را در نظر بگیرید به دلیل اینکه قرار دادن رخ روی یک خط باز ، حرکت ( X ، Y ، Z  ) را با هدف  (شروع یک حمله به سمت شاه ، برنده شدن یک پیاده و ....غیره).  را برای شما امکان پذیر می کند.

2-   تهدیدات خاص را هم برای خودتان و هم برای حریف تان مشخص کنید. چند حرکت منتخب پیدا کنید؛ سپس برای هر یک از حرکت های خودتان پاسخ های منتخب تان را برای حریف تان در نظر بگیرید. به دنبال بهترین حرکت برای هر دو طرف باشید. واریانت های مختلف را محاسبه کنید. این کار را در هر حرکتی تمرین کنید.

3-  برای تأکید مجدد این نکته: به عادت محاسبه بپردازید. من حتی از شما نمی خواهم که عینا محاسبه کنید. این مهم است، اما برای مرحله بعدی است. اولین قدم این است که خود را آموزش دهید تا زمان را محاسبه کنید.

موفق باشید و امیدواریم که با انجام این مراحل مهارت و نتایج شما در بازی شطرنج بهتر شود.

 

 

تهیه و تنظیم: باشگاه شطرنج ایران

مدرسه شطرنج مشهد

نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.