مقالات شطرنج

رازهای شطرنج عملی- اثر دکتر نان

۱- فراموشی آنالیز کامل یک حرکت

” درحالی که ۲۰ دقیقه صرف آنالیز شاخه های a-b برای قربانی مهره می کنید و در حالی مهره را جابجا و سدتان را برداشته اید تازه دفاع c را میبیند!

۲- گیج شدن در شاخه های مشابه شیوه مهم دیگر پویش و جستجوی سریع و اجمالی لاین های اصلی تا آخر است در این روش شما دام ها و طرح های نادرست را شناسایی می کنید سپس از سیستم evaluation functions سنجش وظائف و کاربردهای مهره عمل می کنید.

 

روش دیگر روش کامپیوتر است.

کامپیوتر بر اساس حرکات کاندیدا یک درخت تجزیه خلق میکند؛ سپس یک سنجش خام برای ارزیابی پوزیسیون تا آخر شاخه ها بکار میبرد سپس با برگشت به عقب شاخه ها را تصحیح می کند و این کار را تا انجا ادامه میدهد که پوزیسیون مطلوب دست یابد.

 

انسان ها برخلاف کامپیوتر با مثلا ۳۲.۵ پیاده پوزیسیون را ارزشیابی نمی کنند بلکه در آخر هر شاخه برتری جزیی/نسبی/روشن/خردکننده را براورد میکند و بر اساس آن بازی میکند. انسان پس از مشاهده لاین های مختلف بهترین تصمیم را انتخاب می کند. این شبیه کامپیوتر است انسان اگر فکر کند برتری دارد بطور اتوماتیک از مساوی اجتناب می کند این مدل ساده، استدلالی بسیار رایج است همچنین ما در مقطعی حرکات را بسرعت تا به آخر، بازی می کنیم این روش برخلاف منطق کامپیوتر است و نادرست هم میباشد چرا که ممکن است ارزیابی ابتدایی شاخه صحیح نباشد و ما در طول شاخه احتیاج به ارزیابی و یا تصحیح ارزیابی قبلی داریم. ارزیابی هرس کردن و میوه درخت تجزیه است.

انتقال ارزیابی قبلی به حرکات جدید یک اشتباه است. اشتباه دیگر این است که شما حرکات کاندیدا a/b/c را ارزیابی و معتقدید که a و b مساوی است و بی درنگ c را  بازی می کنید اگر پوزیسیون واقعا مساوی باشد انگاه شاخهممکن است یک اشتباه جدید باشد این دلایل واگذار کردن بازی طی یک زنجیره حرکات است اگر شما تجربه شکست در زنجیره حرکات دارید حرکت به حرکت به عقب برگردید تا ببیند در کجا اشتباه کرده اید تا به سورس و علت اصلی که مطمئنا اشتباه در ارزیابی است پی ببرید.

کارپف و کاپابلانکا خود را در پیچیدگی های پوزیسیون غرق نمی کردند و پوزیسیون را تا کسب برتری جزیی تجزیه و تحلیل میکردند انها این توانایی را داشتند که برتری های جزیی را به امتیاز تبدیل کنند؛ توصیه من این است که از قریحه و حس خود اطاعت کنید اگر نمیدانید بین مثلا دو حرکت کدام بهتر است و یا تقدم و برتری برای هیچکدام ندارید، اگر شما قادر به یافتن حرکات رضایت بخش نیستید این روش کمکی به تفکرتان نمی کند و نمیتواند معجزه کند بین تصمیم به تسلیم و ادامه دادن همیشه ادامه دهید. هرچند غیر عادی است اگر از پزویسیون تان ناخشنود هستید قبل از انتخاب حرکت شاید ارزش داشته باشد که یک بررسی سریع از حرکات جایگزین انجام دهید؛ ببینید چرا انها را بد ارزشیابی کرده اید ایا واقعا بد بوده اند هیچ بعید نیست که حرکت مساوی و یا کمی وخیم تر را بیابید وقتی که شما بیشتر و بیشتر به امکانات پوزیسیون نامساعدتان نگاه میکنید بطور عمیقی از پوزیسیون تان نا امید میشودید و فراموش می کنید لاین نخست واقعا از همه انها بدتر نبوده است.

واریانت اخر را بازی میکنید و تفکر بیشتر را زائد میدانید وقتی که شما می خواهید حرکت x را بازی می کنید و دلیل خوبی برای انجام ان نمی یابید انگاه انالیز و انالیز میکنید تا تعداد واریانت های خام و مشکوک را برای اثبات حرکت x بیابید و در اخر حرکت مشکوک x را بازی میکنید هرچند این ارزش دارد که مقداری زمان برای یافتن اشتباه اساسی با درک شهودی صرف کنیم زیرا درک پوزیسیونی ضامن توانایی های تاکتیکی نیست اما اگر چند دقیقه فکر کردید و دلیلی برای رد حرکتتان ندیدید باید همان حرکت را بازی کنید اگر تردید دارید حرکات تاکتیک غیر ضروری را محاسبه نکنید DAUT انالیزهای تاکتیکی مستعد اشتباه میباشند OVER LOOK یکی از مهمترین ضربه های ظریف است که میتواند نتیجه انالیز را تغییر دهد این کاملا امکان پذیر است که شما حرکاتتان را بر اساس ملاحظات پوزیسیونی انتخاب کنید این سریعتر و معتبر هست اما در خیلی از پوزیسیون ها انالیز نقش حیاتی دارد اما شما نباید بیشتر از حد لازم واریاسیون ها را انالیز کنید واقعا جدا از امکان محاسبه اشتباه، یک اشتباه یا دام روانشناسی حرص زیاد محاسبه است؛ 

فرض کنید در پوزیسیون هایی با برتری جزیی شما یک لاین تند و تیز و پیچیده ببینید، برای بررسی همه شاخه ها نیم تا یک ساعت زمان از شما میگیرد اما بهترین نتیجه ای که کسب میکنید یک پوزیسیون مبهم است این بطور باورنکردنی سخت هست برای اینکه شاخه های زائد را متوقف و شروع به تفکر درباره حرکات و ایده های جایگزین کنید سرانجام شما خود را متقاعد می کنید برای بازی لاین تاکتیکی با استدلال شبیه خوب شاید او موفق به پیدا کردن جواب صحیح در همه پیچیدگی ها نشود و هیچ برتری نگیرد بدینگونه شما لاینی را بازی می کنید که بطور عینی بهترین نیست و و شما متحیر میشوید که چگونه حریفتان روش صحیح را می یابد به شما تحمیل میکند وقتی که شما درباره یک لاین تاکتیکی طولانی و کامل فکر میکنید مخصوصا وقتی با قربانی همراه باشید این به شما کمک میکند که یک جایگزین ایمن در نیمه راه داشته باشید مثلا کیش دائم. سپس در ان مقطع که به واریانت اطمینانی مثلا کیش دائم رسیدید مجددا به دقت انالیز کنید چه وقت تاکتیک کار کنیم.

اگر شما تاکتیک را ابداع و اجرا کردید و درگیر جنگ شدید اما safety – net در میان راه ندارید شما حاشیه امنی برای ارتکاب اشتباه ندارید safety – net پوزیسون های هستند که برای شما ایمن هستند مثلا یک safety – net میتواند کیش دائم باشد که اگر تاکتیک شما با مشکل مواجه شد شما حداقل کیش دائم داشته باشید چک نمودن مجدد همه واریانت ها قبل از حرکت با ارزش است کاربردهای ضمنی  implicit commitment هر حرکتی مرتبط با کاربردی جداگانه مثلا پیاده به عقب بر نمی گردد یا پیشروی زودرس پیاده کنترل خانه های مهم را از ما می گیرد هر مهره ای کاربردی دارد اگر مهره ای در خانه بدی مستقر شده باشد برگشت ان موجب از دست دادن زمان میشود اما درجه و اندازه کاربرد بسیار مهم است یک مهره که قربانی میشود تاثیر بیشتری وارد میکند تا یک حرکت گسترشی کسی که حمله ولیمرویچ را انتخاب میکند برای خود حمله جناح شاه با قربانی را انتخاب کرده است.

 

منبع :  http://kishchess.blogfa.com/

 

 

تمامی مطالب فوق متعلق به باشگاه شطرنج ایران می باشد. کپی مطالب با حفظ منبع بلا مانع می باشد.

خانه و مدرسه تخصصی شطرنج در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا