مقالات شطرنج

  • 1102
  • 4783 مرتبه
7 اصل مهم حمله

7 اصل مهم حمله

1396/10/05 12:00:00 ق.ظ

 

 

امروز ما در مورد موضوع هیجان انگیز - حمله صحبت خواهیم کرد. به خاطر داشته باشید که حمله بهترین نوع دفاع است. به منظور حمله شما باید به خوبی با این هفت اصل مهم حمله آشنا باشید ( آنها به شما کمک خواهند کرد تا بسیاری از بازی ها را برنده شوید.)

 

 

 

 

1. همیشه با حرکت خود یک تهدید ایجاد کنید

ایجاد یک تهدید با هر حرکت یکی از مهمترین اصول حمله به شطرنج است. اگر حرکت شما دارای یک تهدید باشد، حریف شما زمان بیشتری را برای برنامه های خود در نظر خواهد گرفت زیرا او مجبور است از منابع خود برای مقابله با تهدیدات استفاده کند. همیشه سعی کنید حرکتی بگیرید که ایمنی حریف شما را تهدید می کند.

نگاهی به موقعیت زیر. به نظر می رسد که سفید مهره را از دست می دهد زیرا وزیر او، دو پیاده و شاه در معرض خطر هستند. اگر سفید به صورت غیرمستقیم بازی کند، پیاده و مزیتش را از دست می دهد.

با این حال، سفید، یک حرکت متضاد قوی پیدا می کند: 1. Qg3! نه تنها با این حرکت از شاه خود محافظت می کند، بلکه همچنین شاه سیاه را تهدید می کند و همچنین یک حمله کشف شده به وزیر (پس از Nh5 + ) را تهیه می کند. در حال حاضر سیاه و سفید خواهد بود که یک مهره را از دست می دهد.

 

سفید برای حرکت

 

 

2. از ضعف حریف خود استفاده کنید

ضعف ها در اشکال و فرم ها متفاوت هستند. اغلب آنها قبل از اینکه بتوانید از آنها به طور کامل استفاده کنید، باید ایجاد شوند. اگر حریف شما ضعف داشته باشد، باید نیروهای خود را دوباره گروه بندی کنید و به آن حمله کنید.

در مثال زیر مهره ها برابر هستند. با این حال، سیاه و سفید بسیار ضعیف است، عقب C7 پیاده می باشد. سفید نیروهای خود را دسته بندی می کند و حداکثر فشار را بر پیاده وارد می کند.

ایده مهم که بسیاری از بازیکنان آماتور درک نمی کنند این است که حتی اگر سفید بتواند پانل C7 را از آن خود کند، مزیت بزرگی در عملکرد مهره ها دارد. مقایسه کنید که چگونه مهره های سفید در مقایسه با همتایان سیاه آن قرار دارند. این موقعیت از نظر فنی سفید است.

 

سفید برای حرکت

 

 

نکته
اگر میخواهید موقعیت شطرنج خود را بهبود ببخشید و شروع به تبدیل بیشتر بازی های متوسط به بردها کنید، باید سعی کنید که دوره آموزشی ما را پوشش دهید و مهمترین موقعیت های بازی متوسط را در آموزش شطرنج به زبان ساده و بصورت گام به گام آسان پیگیری و درک کنید.

 

3. قبل از حمله به قطعات خود تمرکز کنید

قبل از اینکه یک حمله عظیم را راه اندازی کنید، باید تمام آماده سازی لازم را انجام دهید. آماده سازی حمله یک اشتباه بزرگ است که می تواند بسیار پر هزینه باشد. با تمرکز مهرهها در صفحه شطرنج که در آن شما قصد حمله به آن را دارید، تمام منابع موجود را در اختیار خواهید داشت، که احتمال موفقیت را افزایش می دهد.

در موقعیت زیر سفید به طرف پادشاه حمله می کند. او 1.Qh2 را بازی می کند، ملکه را بر روی فایل H قرار می دهد و امنیت ایمنی پادشاه را تهدید می کند. بعد، سفید به جای گرفتن پیاده، چیزی به اندازه 2.Ne5 بازی می کند، به طور کلی روی پادشاه تمرکز می کند و به کمبود مهره کوچک فکر نمی کند.


"
عجله نکن" یک مفهوم بسیار مهم در بسیاری از موقعیت های شطرنج است. بهتر است که یک حمله را انجام دهیم و یک حریف را به هم بزنیم، نه فقط پیاده شدن پیاده.

 

حرکت برای سفید

 

 

4. هنگامی که شما حمله می کنید: فایل های باز، رتبه ها و قطرها را باز کنید

این یک قاعده عام است و بسیاری از بازیکنان این ایده ساده را نادیده می گیرند. اگر شما حمله ای را در حال پیشرفت انجام می دهید، لازم است موقعیت بیشتری را باز کنید تا اجازه دهید پیاده ها و رخ ها از این فضای باز استفاده کنند.

 

در موقعیت زیر، سیاه در حین بازی حیله گری بود و برخی از پیاده ها را با هزینه توسعه به دست آورداکنون وزیر او نامناسب است و شاه تحت حمله است. سفید فقط 1.d4 بازی کرد! با استفاده از موقعیت آسیب پذیر شاه سیاه و سفید. ایده این است که پرونده ی الکترونیکی را باز کرده و رخ و وزیر را در حمله قرار دهیم. سیاه در حال حاضر مشکل است.

 

سیاه برای حرکت

 

5. مبادله مدافعان کلیدی

با تغییر مدافع کلیدی در موقعیت حریف، حمله را بسیار قوی تر خواهید کرد. به یاد داشته باشید که مدافع کلیدی همیشه قوی ترین مهره نیست.

بیایید نگاهی به موقعیت زیر کنیم. سفید آماده حمله به طرف شاه است، با باز کردن فایل H و دو برابر کردن جوایز. با این وجود، سفید نمیتواند به سمت h8 برسد، زیرا پیاده سیاه از این مربع مهم دفاع می کند. پیاده g7، مدافع کلیدی در این موقعیت است. طرح سفید این است که آن را عوض کنیم. بنابراین حرکت کاملا واضح است! 1.Bc3