مقالات شطرنج

  • 1094
  • 1600 مرتبه
7 مورد که باید برای دفاع قوی بدانید

7 مورد که باید برای دفاع قوی بدانید

1396/09/25 12:00:00 ق.ظ

هنر دفاع، احتمالا یکی از سخت ترین مهارت در شطرنج است. در اینجا، نه تنها در مورد دانش موجود، بلکه در مورد نگرش نسبت به موقعیت در صفحه شطرنج نیز وجود دارد. موقعیت هایی که باید دفاع کنید، بازی سخت و ناخوشایند است.

به همین دلیل است که گاهی اوقات، حتی اگر موقعیت فقط کمی بدتر از قبل باشد، اما دفاع از خود، برخی از بازیکنان به سرعت سقوط کرده و بازی را فورا از دست می دهند. دفاع، فقط به عنوان یک حمله، باید انجام شود و برای انجام این کار، می توانید از بازی های Petrosian، Kortchnoi یا Karjakin شروع کنید. تا آن زمان، در اینجا چند مورد برای بازی در نظر گرفته شده است.

 

 

1. نگرش
همیشه نگرش مثبت نسبت به موقعیت خود را حفظ کنید. این به شما کمک خواهد کرد که بهترین و فعال ترین حرکت در موقعیت را جستجو کنید. حرکت هایی که مشکلی را برای حریف شما ایجاد می کند. شانس حریف خود را بیش از حد برآورده نکنید، اما یک هدف روشن را نگه دارید. بازی های طبیعی را دنبال کنید، فعالیت، تله ها را تنظیم کنید و هیچ "خیالی" را باور نکنید.

 

2. ابتکار
در اینجا نیز ابتکار نقش مهمی ایفا می کند. از یک طرف، حریف شما سعی خواهد کرد آن را در کنار خود نگه دارد، و از سوی دیگر، شما باید به دنبال آن باشید. لحظه ای که حریف شما فشار را از دست می دهد ضبط کنید، تا سعی کنید مهره های خود را فعال کنید و مشکلات خود را حل کنید. به دنبال راه هایی برای بهبود مهره های خود باشید و برای رقابت تلاش کنید.

 

 

"سعی کنید چیزهایی را برای حریف خود، با پیچیدگی موقعیت و ایجاد احساس نارضایتی در مورد مزیت او دشوار کنید. همچنین در حمله باید همیشه به دنبال حرکت های فعال - گرفتن، چک یا تهدیدهای فوری باشید. سعی کنید از هر فرصتی استفاده کنید که ممکن است مجبور شوید جداول را به نفع خود تغییر دهید. مهره های حریف خود را به عقب بکشید و راه هایی برای بهبود خودتان پیدا کنید."

 

 

3. قربانی موضعی

یکی از "الگو های امضا" که ما می توانیم در بازی های پتروسین پیدا کنیم، قربانی موضعی است. این به معنای رها کردن موارد برای یک پیروزی فوری نیست، بلکه برای یک مزیت دائمی یا در مورد ما، یک رخ ممکن است یا شانس برای رقابت. همیشه این امکان را در طول بازی خود در نظر بگیرید؛ یک پیاده یا یک تبادل معمولا به این معنی نیست که شما موقعیت پیچیده خود را با شانس خوب یا حتی بهتر برای شما دریافت می کنید.

 

4. بررسی موارد بازگشتی

اگر در حال حاضر چیزی دارید، گاهی اوقات یک ایده خوب است که آن را به منظور مقایسه کردن موقعیت بدست آورید. این گزینه را همیشه در تمام زمان ها باز کنید و لحظه مناسب را برای کار کردن پیدا کنید.

 

ماندن بر روی موارد را بدست نیاورید، اگر بازگشت آن به کاهش فشار کمک کند، احتمالا بهتر است که این کار را انجام دهید.

 

 

5. جستجو برای تبادل نظر

یکی از بهترین راه های کاهش فشار، تبادل مهره ها است. هنگامی که شما دفاع می کنید، سعی کنید عناوین فعال حریف خود را از بین ببرید، بلکه توجه به نوع آخر بازی را نیز دارید. مبادلات مناسب را برای رسیدن به موقعیتی که شانس بیشتری برای دفاع از موقعیت دارید، انجام دهید.

 

 

6. بدون ضعف

اگر شما هیچ راهی برای بهبود موقعیت خود ندارید، بهتر است که آن را بدتر نکنید. سعی کنید آن را سالم نگه دارید و به ضعف های غیر ضروری متعهد نباشید که حریف خود را با اهداف جدید حمله تضمین کنید.

 

 

7. استراتژی انتظار

در موارد قبلی، ما اشاره کردیم که حرکت فعال و رقابت بسیار مهم است. در حالی که این درست است، شما نباید به طور ناگهانی دیوانه شوید و حرکت هایی را انجام دهید که فقط فعال هستند، اما در حقیقت "کمک" به شما باعث بدتر شدن شرایط می شود. گاهی اوقات بهترین استراتژی فقط صبر کردن است. به تهدیدات حریف خود و پریشانی آنها توجه کنید، اما موقعیت خود را تضعیف نکنید.

 

 

 

تمامی مطالب فوق متعلق به باشگاه شطرنج ایران می باشد. کپی مطالب با حفظ منبع بلا مانع می باشد.

خانه و مدرسه تخصصی شطرنج در مشهد