مقالات شطرنج

چگونگی بهبود سریع در بازی شطرنج

برای اکثر مردم کافی نیست که بازی شطرنج را به سادگی انجام دهند و آن را کنار بگذارند. در حالی که یک بازی است، در عین حال به دنبال تسلط و فراخوان مداوم برای پیشرفت است. برای کمک به اعضای خود در تحقیقات به تسلط بر شطرنج، بازیکنان شطرنج را مطالعه کردیم که بازی آنها را در یک دوره نسبتاً کوتاه به میزان قابل توجهی بهبود بخشید. با چگونگی بهبود سریع در بازی شطرنج با ما همراه باشید.

آیا ممکن است یک مبتدی شطرنج دانش و مهارت کافی برای بهبود ۶۰۰ واحد ریتینگ در ۹۰ روز را کسب کند؟

ما بازیکنانی را که زیر ریتینگ ۸۰۰ مبتدی شروع کرده بودند (پس از بازیهای کافی برای اطمینان از تخمین سطح آنها) مورد تجزیه و تحلیل قرار دادیم و سپس تنها در ۹۰ روز به رتبه متوسط بالای ۱۴۰۰ رسیدیم. من از این بازیکنان بعنوان “بهبود دهنده سریع” یاد خواهم کرد. این یک موفقیت چشمگیر است. این بازیکنان در این مدت کوتاه چقدر پیشرفت کردند و برای بهبود مشابه چه کاری باید انجام دهید؟

چهار نکته برای بهبود سریع در بازی شطرنج

۱. بهبود دهنده های سریع بیشتر بازی های شطرنج انجام می دهند.

اگر چه ممکن است این امر بدیهی به نظر برسد، اما انجام بازی های بیشتر یکی از مهمترین عاداتی است که می توانید در مسیر تسلط بر شطرنج و بهبود سریع در بازی شطرنج ایجاد کنید. ما دریافتیم که بازیکنانی که پیشرفت های سریعی دارند دو تا سه برابر تعداد بازیها در هفته در مقایسه با سایر بازیکنانی که پیشرفت چندانی نداشته اند، انجام داده اند.

توصیه: اگر می خواهید هر چه سریعتر پیشرفت کنید، در بیشتر روزها حدود ۱۰ بازی سریع را هدف بگیرید. یا فقط یک یا دو بازی بیشتر از بازی کنونی انجام دهید تا با سرعت متوسط تری پیشرفت کنید. کلید بازی، بازی، بازی است.

این مقالات را از دست ندهید :  ۵ نکته ساده برای بهبود شطرنج

۲. بازیکنانی که پیشرفت های سریعی دارند اکثر بازی های خود را تجزیه و تحلیل می کنند.

کسانی که بهبود سریع در بازی شطرنج دارند، تقریباً دو برابر بیشتر از گزارش بازی، مجدد اشتباهات و سایر ویژگی های تجزیه و تحلیل موجود پس از هر بازی استفاده می کنند. حدود ۷۴ درصد از بازیکنانی که پیشرفت های سریعی دارند.  بازی های خود را در مقایسه با ۴۱ درصد از سایر بازیکنان به طور مرتب تجزیه و تحلیل می کنند.

توصیه: پس از هر بازی، فقط چند لحظه وقت بگذارید تا گزارش بازی خود را مرور کرده و اشتباهات خود را تجزیه و تحلیل یا دوباره امتحان کنید. زمان زیادی طول نمی کشد، اما وقتی از اشتباهات واقعی خود در بازی های خود درس می گیرید، تفاوت قابل توجهی ایجاد می کند.

۳. بازیکنانی که پیشرفت های سریعی دارند Puzzle Rush را بیشتر بازی می کنند.

ممکن است زیاد به نظر نرسد، اما به طور متوسط، بهبود دهنده های سریع ما یک پازل راز اضافی در هفته انجام می دادند و به نظر می رسد این تأثیر زیادی داشته است. بهترین نمرات شخصی آنها از میانگین سایت ۱۴ شروع شد و سپس در طول سالی که ما آنها را ردیابی کردیم به طور مداوم به بیش از ۲۵ رسید. این پیشرفت ۸۶ درصدی است!

توصیه: در بیشتر روزها دو بازی Puzzle Rush انجام دهید. این عادت منجر به تشخیص سریعتر الگوها و غرایز ضروری شطرنج و بهبود بازی شطرنج می شود. بهترین بخش در مورد بازی Puzzle Rush این است که شما حتی بدون دانستن آن یاد می گیرید، و همچنین سرگرم کننده است.

۴. بازیکنانی که پیشرفت های سریعی دارند فقط چند درس دیگر انجام می دهند.

مانند Puzzle Rush، به نظر می رسد که تفاوت جزئی در استفاده از درس ها تفاوت زیادی در نتایج ایجاد می کند. بازیکنانی که پیشرفت های سریعی دارند، فقط یک درس بیشتر در هفته نسبت به آنهایی که به سرعت پیشرفت نکرده بودند به پایان رساندند.

توصیه: سعی کنید روزانه یک درس را تکمیل کنید. تکمیل هر درس فقط پنج دقیقه طول می کشد، اما تأثیر کلی بر بازی شما به مرور زمان بیشتر می شود.

خب حالا که ارتقا بخشیدن سرعت یادگیری بازی شطرنج را به صورت عمومی بررسی کردیم حال میخواهیم وارد جزئیات شده و ۴ عامل را به ۱۰ عامل کوچک تر تقسیم کنیم : 

چگونه می توان شطرنج باز قوی شد؟ 

همه می خواهند یک دستور مخفی را بیاموزند که به تسلط بهبود سریع در بازی شطرنج کمک می کند! آیا باید روی تاکتیک ها کار کنید؟ چقدر زمان باید صرف بازی های پایانی کنید؟ آیا باید شطرنج بدون میز بازی کنید؟ ما به این سوالات و بسیاری سوالات دیگر پاسخ خواهیم داد و یک برنامه ۱۰ مرحله ای ساده را در اختیار شما قرار می دهیم که مهمترین اقداماتی را که باید برای کسب مهارت در شطرنج و بهبود بازی شطرنج انجام دهید، تشریح می کند.

مرحله ۱. تاکتیک ها را روزانه حل کنید

شاید یکی از مهمترین قدم هایی که می توانید برای بهبود سریع در بازی شطرنج خود بردارید شروع حل تاکتیک ها باشد. هنگام کار روی تاکتیک ها چند نکته را باید در نظر داشته باشید. اول از همه، شما نباید کل جلسه آموزشی را صرف آن کنید. صرف ۱۵-۲۰ دقیقه در روز کاملاً کافی است. مشکلاتی را انتخاب کنید که می توانید به سرعت حل کنید.

اگر باید ۳۰ دقیقه وقت بگذارید تا یک راه حل واحد پیدا کنید، مشکل خیلی سخت است. در حالت ایده آل، شما باید حدود ۲-۳ دقیقه در هر مشکل یا کمتر برای یافتن همه خطوط و تغییرات مهم صرف کنید. به این ترتیب شما می توانید ۷-۱۰ تاکتیک در روز را حل کنید. ممکن است زیاد به نظر نرسد، اما ۷۰ تاکتیک در هفته، ۳۰۰ تاکتیک در ماه یا ۴۵۰۰ تاکتیک در سال را در پی خواهد داشت. این یک پایه خوب است و شما را در یافتن بیشتر ترکیبات مسلط می کند.

این مقالات را از دست ندهید : چرا باید بازی شطرنج را آنلاین آموزش ببینیم؟

مرحله ۲. شطرنج رقابتی بازی کنید

دومین مرحله بسیار مهم برای کسب مهارت در شطرنج تمرین است. رایج ترین اشتباهی که بازیکنان آماتور مرتکب می شوند این است که بازی آنلاین شطرنج کافی است. شطرنج آنلاین می تواند جایگزینی موقت برای شطرنج روی تخته باشد. با این حال، برای تمرکز کامل بر بازی و انجام بهترین عملکرد خود، یک مسابقه حضوری واقعی ضروری است.

حتی هنگام انجام مسابقات تمرینی، میزان ارزشی که از بازی های روی میز به دست می آورید را نمی توان با شطرنج آنلاین مقایسه کرد. هیچ GM و IM ای وجود ندارد که از شطرنج آنلاین مشخص شود. آنها آنلاین بازی می کنند، اما بیشتر برای سرگرمی و نه برای آموزش جدی. اگر می خواهید از تمرینات تمرینی خود به طور کامل بهره مند شوید، همیشه بیش از حد انتخاب کنید! به همین سادگی.

مرحله ۳. تمام زیان های خود را تجزیه و تحلیل کنید

تجزیه و تحلیل بازی های باخته یکی از مهمترین جنبه های مهارت در شطرنج و همچنین بهبود سریع در بازی شطرنج است. بسیاری از بازیکنان آماتور ترجیح می دهند یا بازی های خود را به طور کلی تجزیه و تحلیل نکنند یا فقط بر تجزیه و تحلیل بردها تمرکز کنند. متأسفانه ما نمی توانیم از اشتباهات دیگران درس بگیریم.

ما بهترین ها را از خودمان می آموزیم. لمس یکبار ورق داغ و سوختن آن ۱۰۰۰٪ کارآمدتر از ۱۰۰ بار است که به شما می گویند دست زدن به صفحه داغ خطرناک است. در شطرنج نیز به همین ترتیب عمل می کند. با از دست دادن یک یا دو بار یک رقیب عقب، مراقب باشید و از حوادث آینده جلوگیری کنید. با تجزیه و تحلیل بازی های از دست رفته خود می فهمید که چه چیزی اشتباه بوده است و تمام تلاش خود را می کنید تا از وقوع چنین اتفاقاتی در بازی های آینده جلوگیری کنید. نگاه کردن به باخت های شما دردناک است، اما این تنها راه برای کسب مهارت در شطرنج و همچنین بهبود بازی شطرنج است.

این مقالات را از دست ندهید : ده اشتباه مرسوم و رایج شطرنج در بین مبتدیان

مرحله ۴. بازیهای استاد بزرگ را مطالعه کنید

چرا مطالعه بازی های استاد بزرگ مهم است؟ با تجزیه و تحلیل بازی های بازیکنان بسیار قوی، ایده ها و مانورهای زیادی را می آموزید که کشف آنها غیرممکن است. هنگام مرور بازی های GM، چند نکته را باید در نظر داشته باشید. اول از همه، شما باید بازی های حاشیه نویسی شده را مطالعه کنید و سعی کنید بفهمید چرا حرکات انجام شده است.

از موقعیت فعال به بازی نزدیک شوید. خودتان را جای بازیکن بگذارید، همه تهدیدها را شناسایی کنید، برنامه ای تهیه کنید و تنها پس از آن یافته ها و تجزیه و تحلیل خود را با آنچه در بازی اتفاق افتاده مقایسه کنید. یادگیری فعال نسبت به خواندن حاشیه نویسی بسیار برتر است. مغز خود را هنگام کار با بازی های استاد بزرگ کار کنید و در بازی های خود شما نیز همین کار را خواهد کرد.

 

 

آموزش کامل بازی شطرنج (کاملا رایگان، ۱۰۰% تضمینی)

مرحله ۵. از فناوری عاقلانه استفاده کنید

تکنولوژی شطرنج مدرن شگفت انگیز است. موتورهایی هستند که به راحتی می توانند قهرمانان جهان را شکست دهند. نرم افزاری وجود دارد که میلیون ها بازی شطرنج را که از دهه ۱۲۰۰ انجام می شود ذخیره می کند. برنامه هایی وجود دارند که می توانند بازی ها را برای شما تجزیه و تحلیل کنند تا به شما کمک کند بفهمید چه چیزی و چه زمانی اشتباه شده است. این فناوری بر خلاف ۲۰-۳۰ سال پیش، زمانی که غیر ممکن به نظر می رسید، مسئول تولید GM های ۱۲ و ۱۳ ساله است. با این حال، فناوری به تنهایی هیچ فایده ای برای شما نخواهد داشت. جایگزینی برای کار سخت نیست.

بسیاری از بازیکنان شطرنج با دور زدن اجزای انسانی، بازیهای خود را تنها با رایانه تجزیه و تحلیل می کنند. یک کامپیوتر نمی تواند به شما در درک علت این اشتباهات کمک کند. این نمی تواند به شما نشان دهد که چگونه می توانید در آینده از آنها جلوگیری کنید. بسیار مهم است که همه بازی های خود را تجزیه و تحلیل کنید، و فقط پس از آن با موتور بررسی کنید. بازیکنان به شدت به موتورها معتاد می شوند، زیرا راحت است که بدون انجام کارهای سنگین تجزیه و تحلیل کنید. نیازی به فکر کردن ندارید و در چند ثانیه حرکت درست و ادامه صحیح به شما نشان داده می شود. بازیکنان به اشتباه قسمتی از اعتبار را برای تجزیه و تحلیل آن موقعیت ها در نظر می گیرند.

پس از مدتی، آنها فکر می کنند که می توانند حرکت را پیدا کنند، اما از کامپیوتر فقط برای ساده سازی کار استفاده می کنند. رایانه در بازی های غیرحضوری به شما کمک نمی کند. شما کاملاً خودتان هستید. بنابراین، شما باید یاد بگیرید که آن حرکتها را به طور مستقل پیدا کنید. و برای انجام این کار، باید یاد بگیرید که بدون کامپیوتر تجزیه و تحلیل کنید. 

اگر می خواهید شطرنج را به صورت حرفه ای آموزش ببینید، حتماً مقاله آموزش مبتدی و حرفه ای شطرنج برای همه را مطالعه کنید.

مرحله ۶. راهنما بگیرید

این گامی است که می تواند به شما در بهبود سریع در بازی شطرنج کمک فوق العاده ای کند. اگر می خواهید سریع در شطرنج مهارت پیدا کنید، این نکته ای است که باید در نظر بگیرید. به خاطر داشته باشید که مربی شطرنج مربی شطرنج نیست. او به شما تکالیف نمی دهد. مربی فردی است که می توانید در مورد شطرنج خود با او صحبت کنید. می توانید از مشکلات خود، از موفقیت ها و شکست های خود برای او بگویید. می توانید به او بگویید چه چیزی کار می کند و چه چیزی موثر نیست. می توانید از او مشاوره بخواهید.

در حالت ایده آل، مربی شما باید در شطرنج از شما موفق تر باشد. او مجبور نیست استاد بزرگ یا حتی یک بازیکن استاد باشد. اما او باید باتجربه تر باشد و باید در موقعیتی باشد که به شما مشاوره خوبی بدهد.

مرحله ۷. قانون ۲۰/۴۰/۴۰ را دنبال کنید

اگر می خواهید شروع به خوب شدن کنید، باید روی همه عناصر بازی کار کنید. بسیاری از بازیکنان مرتکب اشتباه می شوند که فقط بر برخی از عناصر شطرنج تمرکز کرده و بقیه را کاملاً فراموش می کنند. اینجاست که قانون ۲۰/۴۰/۴۰ مفید است. برای بازیکنان زیر ۲۰۰۰ ریتینگ، منطقی است که ۲۰٪ زمان را برای شروع بازی، ۴۰٪ برای وسط بازی و ۴۰٪ برای آخر بازی صرف کنید.

علاوه بر این، شما باید بازی های تمرینی انجام دهید، تاکتیک ها را حل کنید و تجزیه و تحلیل کنید. اگر احساس می کنید که بخشی از بازی شما در حال عقب ماندگی است، می توانید زمان بیشتری را به آن اختصاص دهید، اما هرگز از بی توجهی به سایر عناصر اشتباه نکنید!

این مقالات را از دست ندهید :  وسط بازی

مرحله ۸. یک کتابخانه شطرنج بسازید

اگر هدف شما شطرنج خوب است، باید یک کتابخانه شطرنج داشته باشید. همه شطرنج بازان قوی مجموعه ای از منابع را دارند که مطالعه می کنند و به صورت دوره ای با آنها مشورت می کنند. به عنوان مثال، ممکن است با موقعیت خاصی از بازی Middlegame مواجه شوید که قبلاً در یکی از ویدیوهای آموزشی ما دیده اید.

سپس، می توانید قسمتی از ویدئو را که در مورد Middlegame بحث می شود، دوباره مشاهده کنید تا به خودتان یادآوری کنید که چگونه باید پخش شود. به طور مشابه، ممکن است برخی از درسهای دوره ۲۱ روزه را مجدداً (با فرض اینکه دوره را قبلاً به پایان رسانده اید) فرا بگیرید. در هر صورت، ایجاد کتابخانه گامی بسیار مهم در حرفه شطرنج باز است. اگر هنوز این کار را نکرده اید، باید برخی منابع عالی باشگاه شطرنج ایران را به کتابخانه خود اضافه کنید!

مرحله ۹. مثبت بمانید

اگر می خواهید مهارت خود را در شطرنج شروع کنید، مثبت ماندن یک گام بسیار مهم در بهبود بازی شطرنج است. شما نباید از شکست های خود ناامید شوید بلکه باید با آنها به عنوان بخشی از آموزش رفتار کنید. خیلی بهتر است در حال حاضر بازی های بیشتری را از دست بدهیم، به جای اینکه یک بازی بسیار مهم را بعداً وقتی اهمیت زیادی دارد از دست بدهیم. اگر شروع به افکار منفی می کنید، فقط بگویید “STOP”، نفس عمیق بکشید و بر رسیدن به نتایج دلخواه تمرکز کنید!

مرحله ۱۰. سایر بازیکنان شطرنج را آموزش دهید

آموزش سایر بازیکنان شطرنج راهی عالی برای بهبود بازی شطرنج شماست. با به اشتراک گذاشتن دانش خود با دیگران، توضیح مفاهیم، درک آن را در سطح بسیار بالاتری آغاز می کنید. آموزش دیگران مستلزم درک کامل موضوع است. احتمالاً شما نیاز دارید که برخی از موارد را تجدید کنید، تا ایده ها را به روشی ساده و قابل فهم تنظیم کنید. اما با انجام این کار، از پیشرفت شطرنج خود شگفت زده خواهید شد. با کمک به دیگر بازیکنان برای تسلط بر بازی، روزی استاد شطرنج خواهید شد!

در نهایت اگر می خواهید سطح شطرنج خود را ارتقا دهید، باید یک برنامه مطالعه مشخص داشته باشید. اگر قصد دارید در شطرنج پیشرفت چشمگیری داشته باشید، باید روی همه عناصر بازی به صورت سیستماتیک کار کنید:

tactics
positional play
attacking skills
endgame technique
classical games analysis
psychological preparation
and much more

 

————————————————————————————————

لینک های مفید و ضروری شما در این مقاله : 

  فیلم آموزش شطرنج رایگان برای کودکان

 بهترین کلاس آموزش شطرنج کودکان و نوجوانان در مشهد در سال ۱۴۰۰

————————————————————————————————

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا