مقالات شطرنج

۵ نکته برای آماده سازی بازی شما

امروزه شناخته شده است که آماده سازی بازی خوب نقش مهمی در موفقیت در بیش از مسابقات شطرنج دارد. آماده سازی بازی برای هر بازیکنی فعال عادی شده است و بسیاری از آنها قبل از بازی تلاش می کنند تا ایده ی بازی درست را پیدا کنند تا حریف از قلمرو شناخته شود.

عامل شگفت انگیز در صفحه شطرنج بسیار مهم است؛ حریف شما ممکن است بهترین طرح یا دنباله ای از حرکت در صفحه شطرنج را پیدا نکند، و حتی اگر او انجام دهد، احتمالا از زمان زیادی برای انجام این کار استفاده می کند. احتمالا شما برای مزایای بازی بیشتر وقت دارید و با دانستن موقعیت، پس از آنکه نظریه شناخته شده به پایان رسید، ساده تر می شود.

 

چگونه باید برای یک بازی آماده شوید؟

ابتدا، نام حریف خود را در پایگاه داده جستجو کنید تا لیستی از بازی هایی که او در طول زمان بازی کرده است را دریافت کنید. شما می توانید این جستجو را از یک موقعیت شروع خاص انجام دهید (به عنوان مثال، شما فقط می توانید ببینید که چه چیزی علیه۱.e4 بازی می کند)، اما ما پیشنهاد می کنیم که با تمام بازی ها شروع کنید.

حال مشکلاتی پیش می آید، با این همه اطلاعات چه باید بکنید ؟

 

 

۱. بازی ها را طبق تاریخ ارائه دهید


ابتدا به اولین بازی های اخیر نگاه کنید این احتمال وجود دارد که رکورد حریف خود را با گذشت زمان تغییر داده و در مورد ناهنجاری هایی که مدت ها قبل انجام شده اند، استفاده نکنید.

 

 

۲. بازی از طریق وسط بازی


در حالی که این درست است که شما می خواهید برای بازی آماده سازی کنید، بازی وسط به شما حس نوع بازیکنی که شما با او مقابله خواهید کرد را می دهد. شما می دانید اگر او دوست دارد حمله و ایجاد عوارض از هرجا کند و یا ساکت تر ترجیح می دهد، بازی بیشتر موقعیتی است.

 

این به شما کمک خواهد کرد که انتخاب باز کنید شما احتمالا می خواهید حریف خود را در موقعیت های خود قرار دهید که در آن راحت نیست و شانس های خود را بهتر می دانید. برای مثال، اگر متوجه شدید که رقیب شما دوست ندارد مورد حمله قرار گیرد یا دارای نقص های تاکتیکی در بازی باشد، می توانید سعی کنید یک موقعیت واضح تر و یا پیچیده تر داشته باشید.

 

۳. ضعف خود را در بازی پیدا کنید


اگر با نگاه کردن به بازی های حریف خود متوجه شوید که نمره آن ها نسبت به یک خط خاص بد است، فکر نمیکنید بازی این خط را خودتان در نظر بگیرید.

احتمال بالایی وجود دارد که او در موقعیت های ناخوشایند احساس راحتی نمی کند و یا به سادگی سبک خود را نمی پذیرد. اگر فرض کنید یک مقدار عظیمی از نظریه را در یک زمان کوتاه یاد بگیرید و متوجه شوید که رقیب شما همواره همان خط را بازی می کند، این می تواند گزینه خوبی برای بازی باشد.

 

۴. بازی های خود را بررسی کنید

این مطمئن تر است که فرض کنیم حریف شما در حال همان فرآیند است که شما هستید. ما همچنین می دانیم که شما به خوبی از بازی های انجام شده و خطوط موجود در پرتوی خود آگاه هستید، اما همه بازی های شما در پایگاه داده موجود نیست. به همین دلیل خوب است که در مورد میزان اطلاعات موجود در مورد خودتان آگاه باشید و سعی کنید حدس بزنید که حریف شما ممکن است از بازی های موجود شما قضاوت کند.

این نیز مفید است اگر شما در صفحه شطرنج شگفت زده هستید. به یاد داشته باشید آنچه در بازی هایی که ذکر شده است را بازی کرده اید و خط دیگری را از آنچه که حریفتان آماده کرده اید بازی می کند.

 

۵. رسیدن به دانسته های حریف خود

آماده سازی بازی نه تنها در مورد یافتن بازی مناسب است بلکه اینکه چگونه حریف شما بازی می کند و فکر می کند را درک کنید. به همین دلیل است که پس از تصمیم گیری در مورد بازی، ایده خوبی است که چند دقیقه به بازی های کامل بروید. سعی کنید نقاط ضعف، نقاط قوت و الگوها را در بازی خود پیدا کنید. این به شما کمک خواهد کرد که بر روی صفحه شطرنج حرکت بعدی او را حدس بزنید. شما همچنین می توانید سعی کنید بازی را برای او خسته کنید. به عنوان مثال، اگر شما یک نقطه ضعف را در وسط بازی پیدا کرده اید، می توانید سعی کنید بازی را در این جهت فشار دهید.


مدرسه شطرنج مشهد امیدوار است که این راهنمایی ها در آماده سازی بازی های آینده شما مفید باشد و به شما در بهبود تکنیک جستجوی شما کمک خواهد کرد.

 

 

 

 

تمامی مطالب فوق متعلق به باشگاه شطرنج ایران می باشد. کپی مطالب با حفظ منبع بلا مانع می باشد.

خانه و مدرسه تخصصی شطرنج در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا