قهرمانان شطرنج جهان

میخائیل بتوینیک – ششمین قهرمان رسمی شطرنج جهان

بتوینیک Mikhail Botvinnik در هفدهم آگوست ۱۹۱۱ در نزدیکی سن پترزبورگ متولد شد و در تاریخ پنجم می ۱۹۹۵ در مسکو در سن ۸۳ درگذشت. او توانست در سال ۱۹۳۱ در رشته برق فارغ‌التحصیل شود. وی یکی از بنیان‌گذاران شطرنج کامپیوتری بود.

پیشرفت اولیه او در شطرنج بسیار سریع بود و در سال ۱۹۳۰ توانست قهرمان مسابقات لنینگراد شود.در سال ۱۹۳۱ در سن ۲۰ سالگی توانست اولین قهرمانی مسابقات شوروی را بدست آورد.او در سال هال ۱۹۳۳ و ۱۹۳۹ و ۱۹۴۴ و ۱۹۴۵و ۱۹۵۲ توانست این عنوان را تکرار نماید و ۶ بار عنوان قهرمانی شوروی را بدست آورد.

در سال ۱۹۴۸ پس از فوت الکساندر آلخین فدراسیون جهانی شطرنج (فیده) تصمیم گرفت مسابقه قهرمانی جهان را بین ۵ نفر از بهترین شطرنج بازان (بتوینیک ، کرس ، ایوه ، رشفسکی و اسمیسلوف) برگزار نماید و بتوینیک توانست اول شده و ششمین قهرمان شطرنج جهان بشود. بتوینیک پانزده سال با دو وقفه کوتاه توانست عنوان قهرمانی جهان را حفظ نماید.

از نکات قابل توجه بتوینیک ، بعد از کسب عنوان قهرمانی  جهان و تا زمانی که از عنوان قهرمانی اش دفاع کند در هیچ مسابقه رسمی شرکت نکرد.

او از سال ۱۹۴۸ تا ۱۹۵۷ و ۱۹۵۸ تا ۱۹۶۰ و از سال ۱۹۶۱ تا ۱۹۶۳ توانست عنوان قهرمانی جهان را داشت. در سال  ۱۹۵۷ عنوان قهرمانی جهان را به واسیلی اسمیسلوف با نتیجه ۳ پیروزی ۱۳ تساوی و ۶ شکست واگذار کرد اما سال بعد در رویارویی انتقامی توانست با نتیجه ۷ پیروزی ۱۱ تساوی و ۵ شکست این عنوان رو پس بگیرد.

میخائیل بتوینیک - ششمین قهرمان رسمی شطرنج جهان

در سال ۱۹۶۰ هم به میخاییل تال واگذار کرد اما سال بعد توانست با نتیجه ۱۰ برد ۶تساوی و ۵ شکست عنوان قهرمانی جهان را پس بگیرد. 

میخائیل بتوینیک - ششمین قهرمان رسمی شطرنج جهان

 بتوینیک در سال ۱۹۶۳ و پس از شکست در مقابل تیگران پتروسیان به خاطر اینکه مسابقه انتقامی برگزار نمی‌شد به دلیل اعتراض، دیگر در مسابقات جهانی شطرنج شرکت نکرد.

بتوینیک را می توان بنیان‌گذار آنالیز مدرن در شطرنج است. او جزو اولین نفراتی بود که به اهمیت تمرینات ورزشی در شطرنج پی‌برد.
از دیگر خدمات او می‌توان به مدرسه شطرنج بتوینیک اشاره کرد که قهرمانان بسیاری از جمله آناتولی کارپف و گری کاسپاروف و ولادمیر کرامنیک اشاره کرد.


میخائیل بوتوینیک چندین کتاب در مورد شطرنج نوشته است. برخی از کتاب های برجسته او در مورد شطرنج عبارتند از:

صد بازی منتخب” – این کتاب مجموعه ای از بهترین بازی‌های بوتوینیک است که توسط او حاشیه‌نویسی شده است و برخی از معروف‌ترین پیروزی‌های او را شامل می‌شود.

بهترین بازی‌های بوتوینیک: جلد ۱: ۱۹۲۵-۱۹۴۱” – این جلد اول از مجموعه کتاب هایی است که بهترین بازی های بوتوینیک را با حاشیه نویسی و تحلیل او به نمایش می گذارد.

بهترین بازی های بوتوینیک جلد ۲: ۱۹۴۲-۱۹۵۶” – این جلد دوم این مجموعه است که بازی های Botvinnik از سال ۱۹۴۲ تا ۱۹۵۶ را پوشش می دهد.

Analiticheskie i kriticheskie raboty” (آثار تحلیلی و انتقادی) – این مجموعه ای از مقالات، مقالات و حاشیه‌نویسی‌های بازی Botvinnik است که بینش‌هایی را در مورد فلسفه شطرنج و رویکرد او به بازی ارائه می دهد.

کتاب های Botvinnik در دنیای شطرنج بسیار مورد توجه است و برای شطرنج بازان و علاقه مندان جدی به عنوان مطالعه ضروری در نظر گرفته می شود.

دکمه بازگشت به بالا