مقالات شطرنج

لزوم یادگیری ورزش شطرنج در سنین بالا و سالمندان

شطرنج از جمله ورزش هایی است که به علت مزایا و فواید بی نظیر آن در تقویت ذهن امروزه بسیار مورد استقبال افراد مختلف در سراسر جهان قرار گرفته است و همین عامل باعث استقبال خانواده ها به خصوص خانواده های ایرانی شده است. اکنون به لزوم یادگیری ورزش شطرنج در سنین بالا و سالمندان می پردازیم.

بسیاری از خانواده های ایرانی در جهت اینکه فرزندشان دارای آینده خیلی بهتری باشد فرزندان خود را به سمت یادگیری این بازی سوق می دهند. اما همانطور که گفته شد نقش شطرنج در قدرت حافظه است که همین عامل نیز باعث استقبال سالمندان عزیزمان شده است زیرا با افزایش سن رفته رفته ذهن نیز فرسوده شده و چنانچه با انجام اموری تقویت ذهن صورت نگیرد به بیماری هایی نظیر آلزایمر یا فراموشی دچار می شوید و به همین توصیه می گردد هر چه سریعتر در جهت افزایش فعالیت های ذهنی خود کوشا باشید. بنابراین یادگیری ورزش شطرنج در سنین بالا و سالمندان بسیار موثر می باشد.

آیا به دنبال مزایای شطرنج برای سالمندان هستید؟

بسیاری از افراد مسن عادت دارند در زمان بازنشستگی و زمان آزاد شطرنج بازی کنند. به طور کلی اعتقاد بر این است که شطرنج فقط برای افراد روشنفکر مناسب است. اما در واقع هر گروه سنی می تواند از انجام این ورزش سودمند استفاده نماید. اگر سالمندانی هستید که دنبال سرگرمی جدیدی برای خود هستید، شطرنج انتخاب خوبی خواهد بود. قطعا از لذت آن شگفت زده خواهید شد. اگر چه شطرنج نوعی فعالیت بدنی برای عضله سازی نیست، اما یکی از مزایای و فواید شگفت انگیز شطرنج برای سالمندان این است که سلامت روانی را برای شما به ارمغان می آورد. بیایید در بخش زیر به برخی از مزایای شطرنج برای سالمندان نگاهی بیندازیم!

هشت مزیت بازی شطرنج برای سالمندان

۱. شطرنج شما را به فکر وا می دارد

بیایید با ویژگی های شطرنج شروع کنیم. شطرنج محرک ذهنی است.
افراد مسن متوجه خواهند شد که دیگر نمی توانند برای مدت طولانی تمرکز کنند. علاوه بر این، خاطرات آنها نسبتاً تحت تأثیر قرار می گیرد. اگر این وضعیت برای مدت طولانی و بدون هیچ گونه مزاحمتی ادامه داشته باشد، به راحتی مقداری از حافظه را از دست خواهند داد. اگر چه شش نوع مهره شطرنج وجود دارد، اما الگوی حرکتی شطرنج منحصر به فرد است. در هنگام تلاش برای به خاطر سپردن این حرکت، سالمندان فرصتی برای تقویت حافظه شناختی خود دارند. یکی از مزایای دیگر شطرنج برای سالمندان این است که می توانند IQ خود را بالا ببرند.

این مقالات را از دست ندهید :  تحقیق جالب دانشمندان در باره نقش شطرنج در مبارزه با آلزایمر

به طور دقیق تر، سالمندان با توجه به چشم انداز علت-نتیجه «چه می شد-اگر» سؤالی را در ذهن خود مطرح می کنند. قبل از حرکت مهره ها در شطرنج باید به خوبی فکر کنید زیرا هر حرکت می تواند نتیجه خود را تعیین کند. این یک تصمیم مهم برای شکست دادن حریف خود خواهد بود.

۲. بازی می تواند شناخت را بهبود بخشد

همانطور که می دانید، سالمندان ممکن است با افزایش سن دچار دوره های فراموشی شوند. برای آنها حیاتی است که مغز خود را برای بهبود شناخت تمرین کنند. این همچنین یک راه خوب برای مبارزه با تغییرات در شناخت مرتبط با سن است. با انجام مکرر این کار، مغز شما در حال فعالیت منظم خواهد بود. ورزش مغز برای بهبود شناخت و مبارزه با تغییرات شناختی مرتبط با سن مهم است. انجام این کار به چیزی بیش از استفاده منظم از مغز نیاز دارد. همچنین مهم است که خود را با اتفاقات جدید به چالش بکشید.

این واقعیت که شطرنج همیشه تغییر می کند برای شناخت مهم است. این بدان معنی است که شما دائماً در حال یادگیری و پیشرفت هستید. حتی دو نفری که به طور منظم در برابر یکدیگر بازی می کنند، به یادگیری ادامه می دهند و از نظر شناختی یکدیگر را تحت فشار قرار می دهند. شما به حریفان حضوری نیز محدود نمی شوید و همچنین می توانید شطرنج را به صورت آنلاین بازی کنید. یا، اگر نمی‌توانید کسی را با سطح مهارت مناسب پیدا کنید، چرا خودتان را در مقابل رایانه آزمایش نکنید؟

برای بازی آنلاین شطرنج می شود ار سایت هایی مثل لیچس یا chess.com استفاده کرد.

۳. جلوگیری از پیشرفت بیماری آلزایمر

زمانی که افراد پیر شوند، سطح فعالیت مغز آنها به طرز باور نکردنی کاهش می یابد. افراد مسن نمی توانند بیماری آلزایمر به دلیل ناکارآمدی عملکرد صحیح مغز جلوگیری کنند. بنابراین فعالیت بدنی کافی نیست. آنها همچنین باید ذهن خود را متناسب و سالم نگه دارند. طبق تحقیقات، سالمندانی که شطرنج بازی می‌ کنند کمتر از کسانی که بازی نمی‌ کنند دچار زوال عقل می‌شوند. در این تحقیقات تاکید شده که مغز غیرفعال منجر به کاهش قدرت می شود. اگر قدرت مغز سالمندان کاهش یابد، مشارکت آنها در جامعه و سلامت روان نیز کاهش می یابد. این کاملاً بر زندگی آنها تأثیر منفی می گذارد. بنابراین این مورد یکی از مواردی است که لزوم یادگیری شطرنج در سالمندان را حتمی می کند.

۴. برای بازی به چیزهای زیادی نیاز ندارید

بازی شطرنج فقط به یک صفحه شطرنج و مجموعه ای از مهره ها نیاز دارد. از آنجایی که شطرنج برای مدت طولانی محبوب بوده است، می توانید به راحتی یک شطرنج با استاندارد و با کیفیت خریداری نمایید.

 خرید صفحه شطرنج استاندارد از باشگاه شطرنج ایران

۵. شطرنج یک تجربه اجتماعی است

شطرنج برای ارتباط بین دو نفر خوب عمل می کند. ماهیت کند و  پیوسته بازی (بیشتر اوقات!) به این جنبه نیز کمک می کند. این می تواند به خصوص راه خوبی برای ارتباط با سالمندان باشد، زیرا این امکان وجود دارد که این دو در کنار هم مهارت خود را افزایش دهند. در واقع، بازی منظم با یک شخص برای تقویت شناخت و ایجاد دوستی قدرتمند است. شطرنج نیز می تواند نسل ها را متقابل کند. سالمندانی که قبلاً شطرنج بازی می کردند ممکن است شروع به آموزش به نوه خود کند. این فرآیند به طرز شگفت‌آوری لذت‌ بخش است و در مقایسه با انجام بازی، با مجموعه‌ای از چالش‌های شناختی متفاوت همراه است.

۶. ارائه یک تجربه اجتماعی فوق العاده

بدون شک شطرنج در ایجاد ارتباط بین افراد خوب عمل می کند. به غیر از اقوام و همسایگان، سالمندان می توانند باشگاه های شطرنجی را برای پیوستن پیدا کنند. این باشگاه های شطرنج فرصت هایی را برای آنها به ارمغان می آورد تا در زندگی خود با دوستان جدیدی آشنا شوند. دوستان جدید در این زمان ضروری هستند زیرا ممکن است هر از گاهی احساس تنهایی کنند. علاوه بر این، ملاقات با افراد جدید به آنها کمک می کند تا شخصیت ها، رفتارها و ویژگی های بیشتری را بشناسند. همه این چیزها به سالمندان اجازه می دهد تا نسبت به محیط اطراف خود فکر باز کنند.
بسیاری از سالمندان هنگامی که تعامل و اجتماعی شدن آنها افزایش یافته است، شطرنج را به عنوان سرگرمی جدید خود انتخاب می کنند. آنها فعالانه در بازی‌ ها یا مسابقات شطرنج شرکت می‌کنند، زیرا این رویدادها دوستان و همراهان جدید بیشتری به آنها می‌دهد. همچنین، آنها روحیه ورزشی سالمندان را تقویت می کنند که باعث رفتار مطلوب می شود.

۷. بازی سرگرم کننده است

هنگامی که قوانین اساسی را یاد گرفتید، شطرنج یک بازی سرگرم کننده است. یکی از بهترین بخش ها این است که چقدر می تواند از یک بازی به بازی دیگر متفاوت باشد. حرکات باز یا اشتباهات مختلف توسط یک بازی می تواند ماهیت بازی را به طور قابل توجهی تغییر دهد.

این مقالات را از دست ندهید : استقبال حیرت آور سالمندان از یادگیری بازی شطرنج

۸. شطرنج به کاهش استرس کمک می کند

ممکن است در نظر داشته باشید که چگونه شطرنج می تواند استرس را کاهش دهد در حالی که نیاز به تمرکز و تفکر بالایی دارد. حتی به نظر بازی خوبی برای آرامش نیست. با این حال، شطرنج واقعاً می تواند برای سلامت روان سالمندان معجزه کند. بسیاری از سالمندان می گویند که هنگام بازی شطرنج، باید تمرکز قابل توجهی داشته باشند. آنها به سختی می توانند در مورد چیزی که آنها را آزار می دهد فکر کنند. پس از پایان بازی، الگوهای فکری و حالت عاطفی آنها تغییر کرده است. شطرنج نیاز به فکر و تمرکز دارد، بنابراین ممکن است بهترین بازی برای رهایی از استرس به نظر نرسد. اما، این جنبه ها در واقع به نفع شما عمل می کنند.

زمانی که روی یک بازی تمرکز می‌کنید، فکر کردن به چیزی که شما را آزار می‌دهد سخت است. تا زمانی که بازی تمام شود. به هر حال، یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش استرس این است که ذهن خود را در جای دیگری قرار دهید.
همانطور که دیدید همه این ۸ مورد به نوعی بر روی افزایش قدرت ذهن با شطرنج یا جلوگیری از فراموشی با استفاده از بهبود توجه و موثرتر کردن درمان و بالا بردن خلاقیت یا افزایش توانایی های شناختی و تقویت حافظه موجب کند کردن این روند میشود. حالا بیاین این ۸ موضوع رو اختصاص بدیم به لزوم یادگیری شطرنج در سالمندان و نقش شطرنج در حافظه سالمندان.

اگر از همان اول شروع به بررسی تک تک موارد کنیم، اینگونه میتوان استدلال کرد که هنگامی که توانایی های شناختی یک انسان تقویت میشود در سنین بالا انسان مسن دچار بیماری هایی همچون الزایمر نخواهد شد. اگر رد همان الزایمر را هم در سنین بالا دنبال کنیم متوجه خواهیم شد که مورد دوم به خودی خود اثبات شده زیرا هنگامی که توانایی های شناختی ما افزایش می یابد این امر به خودی خود باعث تقویت حافظه خواهد شد.

تحقیقات دانشگاهی دانشگاه استنفورد نشان میدهد که شطرنج در سالمندان باعث نبوغ خلاقیتی آنها خواهد شد و افراد عموما به کارهای هنری روی خواهند آورد. همچنین سالمندانی که دچار بیماری هایی هستند و در حال درمان هستند شطرنج کمک به روند بهبود آنها کرده است زیرا در عمل بهبود عضوی که خیلی موثر می باشد مغز است. بنابراین بازی شطرنج برای سالمندان بسیار موثر می باشد.

افراد مسن عموما نمیتوانند حواسشان را در یکجا متمرکز کنند شطرنج به سالمندان کمک خواهد کرد که تمرکز خود را در یک نقطه متمرکز کرده زیرا آنها باخت را دوست ندارند پس سعی میکنند حواسشان را در یک نقطه جمع کنند.

نتیجه گیری

به طور کلی، با مزایای شطرنج برای سالمندان آشنا شدید و اینکه یک ورزش خوب برای افراد مسن است. برای فعالیت مغز بسیار مفید است و از برخی از دست دادن حافظه مانند آلزایمر جلوگیری می کند. بیش از آن، شطرنج به افراد مسن کمک می کند تا هوشیار، باهوش و سالم باشند. همچنین، بهتر است سریع شروع به یادگیری شطرنج کنید. هر چه زودتر شطرنج بازی کنید، سلامت روانی شما بهتر خواهد بود. وقت آن رسیده است که از این به بعد چند کتاب، فیلم و برنامه داشته باشید تا به این سرگرمی مناسب بپردازید.

——————————————————————-

لینک های مفید و ضروری شما در این مقاله : 

آموزش کامل بازی شطرنج (کاملا رایگان، ۱۰۰% تضمینی)

  فیلم آموزش شطرنج رایگان برای کودکان

 بهترین کلاس آموزش شطرنج کودکان و نوجوانان در مشهد در سال ۱۴۰۰


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا