مقالات شطرنج

فواید بازی شطرنج، ورزشی برای حافظه فعال

شطرنج بازی پیچیده ای است که نیاز بالایی به سطح تعقل و تفکر دارد و به همین علت اکثر افرادی که به سراغ این بازی می روند دارای ضریب هوشی بالایی هستند

امروزه ورزش شطرنج توجه رده های سنی مختلف را به خود جلب کرده است که این عامل باعث شده این ورزش در بین سالمندان نیز حتی در جهت جلوگیری از آلزایمر یا کاهش حافظه رواج پیدا کند

با توجه به این که روز به روز بر محبوبیت این ورزش در بین مردم افزوده می گردد افراد مختلف به سمت یادگیری و آموزش شطرنج این ورزش محبوب گرایش پیدا کرده اند و همانطور که خوب می دانید مراکز معتبر آموزش و مربیان برجسته در سطح کشور ما کم هستند و به همین علت باشگاه شطرنج با سابقه طولانی در عرصه بازی شطرنج اقدام به راه اندازی سامانه آموزش مجازی شطرنج در سطح کشور کرده است

پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با فواید این بازی ارزشمند آشنا شوید

درصورتی که تمایل دارید می توانید از سامانه آموزش مجازی باشگاه شطرنج ایران به ادرس زیر بازدید فرمایید

——————————–

https://EL.shatranjiran.com

——————————–

 

1- شطرنج IQ را افزایش می‌دهد

 

همیشه تصور می‌شد که شطرنج برای کسانی که قوه تعقل بهتر و IQ بالاتری دارند استفاده می‌شود. با این حال درباره شطرنج مسئله مرغ و تخم مرغ مطرح است. اینکه آیا افراد باهوش‌تر به سمت شطرنج می‌روند یا بازی کردن شطرنج باعث باهوش‌تر شدن می‌شود؟ در مطالعات اخیر مشخص شده است که بازی شطرنج باعث افزایش هوش می‌شود. در این مطالعات 4 هزار فرد اهل ونزوئلا مورد بررسی قرار گرفتند و مشخص شد که بعد از 4 ماه آموزش شطرنج IQ آن‌ها افزایش یافته است.

 

2- شطرنج از آلزایمر جلوگیری می‌کند

 

از آنجایی که مغز مانند یک ماهیچه عمل می‌کند، نیاز به ورزش دادن دارد. مطالعات منتشر شده در مجله پزشکی انگلیسی نشان داده است افرادی که بالای 75 سال سن دارند اگر شطرنج بازی کنند و فعالیت‌های مغزی از این دست داشته باشند، کمتر مشکل اختلال حواس پیدا می‌کنند. در این بررسی‌ها مشخص شده است. بافت‌های مغزی که از آن‌ها استفاده نمی‌شود قدرت خود را از دست می‌دهند. بنابراین دلیل کافی برای روی آوردن به شطرنج قبل از رسیدن به سن 75 سالگی وجود دارد.

آموزش مقدماتی و حرفه ای شطرنج

3- شطرنج هر دو طرف مغز را پرورش می‌دهد

 

در مطالعات محققان آلمانی مشخص شده است افرادی که شطرنج بازی می‌کنند هر دو نیم کره مغز را پرورش می‌دهند. آن‌ها انتظار داشتند که در بررسی‌ها مشاهده کنند نیمکره چپ مغز افرادی که شطرنج‌ بازی می‌کنند قوی‌تر است اما در کمال ناباوری دریافتند که نیم‌کره راست مغز این افراد نیز با همان کیفیت کار می‌کند.

 

4- شطرنج خلاقیت را افزایش می‌دهد

 

از آنجایی که نیم کره راست مغز مربوط به خلاقیت می‌شود، انجام شطرنج خلاقیت را نیز افزایش می‌دهد. شطرنج‌ بازی کردن ابتکار را افزایش می‌دهد. مطالعات بر روی دانش‌آموزان که یک روز در هفته شطرنج بازی می‌کردند و مقایسه آن‌ها با افرادی که یک روز در هفته با کامپیوتر کار می‌:ردند یا فعالیت‌های مختلف دیگری انجام می‌دادند نشان داد افرادی که شطرنج بازی می‌کنند ذهن خلاق‌تری نسبت به دیگران دارند.

 

5- شطرنج حافظه را افزایش می‌دهد

 

برای خوب شطرنج بازی کردن نیاز به حافظه خوب داریم زیرا باید حرکات حریف را به خاطر بسپاریم و در حرکات بعد آن‌ها را به یاد بیاوریم. در مطالعات انجام شده به مدت 2 سال مشخص شد دانش‌آموزانی که به طور مرتب شطرنج بازی می‌کنند حافظه و توانایی سازماندهی بیشتری دارند.

 

6- شطرنج توانایی حل مسئله را افزایش می‌دهد

 

بازی شطرنج مانند یک پازل بزرگ است که نیاز به حل دارد. مطالعاتی بر روی 450 دانش‌آموز سطح پنجم انجام شد. این افراد به سه گروه تقسیم شدند. گروه اول از سطح یک برنامه ریاضی عادی خود را انجام دادند. گروه بعد از سطح اول ریاضی را با یادگیری شطرنج همراه کردند و گروه سوم از همان سطح یک شروع به یادگیری و انجام شطرنج کردند. تست‌ها نشان داد که توانایی حل مسئله در گروه سوم 81.2 درصد، در گروه دوم 62 درصد و در گروه اول 21.46 درصد بود.

———————————————————————————————————–

جهت ورود به سامانه آموزش مجازی باشگاه شطرنج ایران کلیک کنید

https://el.shatranjiran.com/

————————————————————————————————————————————-

 

7- شطرنج توانایی خواندن را افزایش می‌دهد

 

در مطالعات انجام شده بر روی 53 دانش‌آموز مشخص شد افرادی که شطرنج بازی می‌کنند توانایی خواندن بهتری دارند.

 

8- شطرنج تمرکز را افزایش می‌دهد

 

تمرکز عمیق در شطرنج باعث پیشرفت نتایج بازیکنان می‌شود. اگر در حین مسابقه حتی چندد ثانیه حواس فرد پرت شود می‌تواند بر نتیجه بازی تاثیر‌گذار باشد. با توجه به اینکه شطرنج نیاز زیادی به تمرکز دارد توانایی تمرکز افرادی که این ورزش را انجام می‌دهند نیز بیشتر است.

آموزش مقدماتی و حرفه ای شطرنج

9- شطرنج رشد سلول‌های عصبی را افزایش می‌دهد

سلول‌های عصبی به شکل درخت هستند و سیگنال‌های عصبی را منتقل می‌کنند. هرچقدر سلول‌های عصبی بیشتر باشند، سیگنال‌های بیشتری جابه‌جا می‌شوند. انجام فعالیت‌های پیچیده مغزی همچون شطرنج رشد سلول‌های عصبی را افزایش می‌دهد.

10 – شطرنج قدرت برنامه‌ریزی و پیش‌بینی را افزایش می‌دهد

شطرنج باعث گسترش پوسته جلوی مغز می‌شود، این قسمت مربوط به برنامه‌ریزی، قضاوت و کنترل می‌شود. گسترش این قسمت از مغز باعث انجام تصمیم‌گیری‌ها بهتر در شرایط پیچیده می‌شود.

در پایان که شما پس از خواندن این مقاله ارزشمند با فواید بازی شطرنج آشنا شدید شاید در ذهنتان پیش بیاد که چگونه باید بازی شطرنج را یاد بگیرید؟

خب در ابتدای مقاله اشاره کرده که شما می توانید از طریق سامانه آموزش مجازی باشگاه شطرنج ایران نسبت به مشاهده ترم های مختلف اقدام فرمایید اما ما در زیر راهکارهایی برای شما در جهت آموزش ها و مقالات متنی نیز در نظر گرفته ایم که می توانید از آنها بهره لازم را ببرید

در مورد هر آموزش روی لینک مربوطه کلیک کنید:

حرکت مهره ها و آشنایی با قوانین مقدماتی شطرنج

نحوه شروع بازی

وسط بازی

آخربازی

آموزش مات با سوارهای سنگین(وزیر،رخ)

آموزش دام های شروع بازی

آموزش استراتژی و نقشه کشیدن در شطرنج

آموزش تاکتیک ها و ترکیب ها(بخش اول)

آموزش تاکتیک ها و ترکیب ها(بخش دوم)

آموزش تاکتیک ها و ترکیب ها(بخش سوم)
آموزش گامبی ها

——————————————————–

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا