مقالات شطرنج

شگفت انگیزترین رکوردهای شطرنج تا 2024

شناخت قهرمان‌ها، شکست‌ناپذیران و رکورد‌های ثبت‌ شده در عرصه‌های مختلف ورزشی به‌ خصوص در بازی شطرنج بسیار مهیج است. از سال‌ها پیش تاکنون رکورد‌های جالبی در این ورزش محبوب و پرطرفدار به ثبت رسیده‌اند که آگاهی از آن‌ها مشوق بسیار خوبی برای هر یک از ما در دست‌یابی به بهترین‌ها است. در این مقاله با ما همراه باشید تا چند رکورد‌ شطرنج جالب و بازیکنان شگفتی‌ساز این رشته را به شما معرفی کنیم.

رکورد شطرنج سیمولتانه

رکورد شطرنج سیمولتانه متعلق به احسان قائم مقامی است. در این نوع بازی، اساتید یا بازیکنان قوی مقابل تعداد بیشتری از 2 بازیکن به صورت جداگانه قرار میگیرند و معمولا حریفان در یک ردیف یا دایره می‌نشینند و استاد بطور همزمان با همه آنها بازی می‌کند.

این بازیکن در مقابل هر حریف حرکات متفاوتی را به نمایش می‌گذارد و سپس به سراغ نفر بعد می‌رود. احسان قائم مقامی در سال 1390 توانست با 604 بازیکن به صورت همزمان بازی کند و نتیجه نهایی 580 برد، 16 مساوی و 8 باخت را به ثبت برساند.

احسان قائم مقامی دارنده رکورد شطرنج سیمولتانه
احسان قائم مقامی؛ دارنده رکورد شطرنج سیمولتانه

طولانی ترین روال پیروزی پیاپی

طولانی‌ترین روند پیروزی متوالی متعلق به بابی فیشر است و این رکورد شطرنج هنوز هم به او تعلق دارد. ثبت این رکورد از مسابقات منطقه‌ای مایورکا در سال 1970 آغاز شد، جایی که او 7 بازی پیاپی را با پیروزی به پایان رساند. فیشر سال بعد در مسابقات کاندیداتوری شطرنج با شکست دو رقیب خود یعنی مارک تایمانوف و بنت لارسن با امتیاز 6-0 موفق شد روند پیروزی متوالی خود را حفظ کند.

در طول این یک سال او به 20 پیروزی پیاپی دست یافت. این روند با باخت در مقابل تیگران پتروسیان به اتمام رسید، اما مسیر موفقیت او همچنان ادامه یافت. چرا که سرانجام در سال 1972 با شکست اسپاسکی قهرمان جهان شد.

طولانی ترین روال حفظ عنوان قهرمانی

رکورد شطرنج در حفظ عنوان قهرمانی در دستان امانوئل لاسکر است. او در سال 1984 ویلهلم اشتاینیتز را شکست داد و به عنوان دومین قهرمان شطرنج در جهان شناخته شد. لاسکر توانست این عنوان را به مدت 27 سال حفظ کند. اما سرانجام در سال 1921 مقابل خوزه رائول کاپابلانکا شکست خورد و روند حفظ قهرمانی‌اش به پایان رسید.

با وجود آنکه بسیاری معتقدند دوران قهرمانی این بازیکن آلمانی به دلیل هم‌زمانی با جنگ جهانی اول و به تعویق افتادن برخی از بازی‌های مهمش در مقابل سایر بازیکنان تراز اول ادامه یافته، اما این رکورد همچنان متعلق به او‌ست. تا کنون هیچ بازیکن دیگری نتوانسته تا این اندازه از عنوان قهرمانی خود دفاع کند.

طولانی ترین روال شکست ناپذیری

در تازه‌ترین رکورد‌های ثبت‌ شده، مگنوس کارلسن با شکست‌ناپذیری در 125 بازی در صدر قرار دارد. این روند از 31 جولای 2018 آغاز شد و بیش از دو سال ادامه یافت. کارلسن در 9 اکتبر 2020 مقابل کریستف دودا شکست خورد، اما همچنان رکورددار طولانی‌ترین روند شکست‌ناپذیری در بازی شطرنج است.

مگنوس کارلسن دارنده طولانی ترین روند شکست ناپذیری رکورد شطرنج
مگنوس کارلسن؛ قهرمان شطرنج جهان

رکورد شطرنج چشم بسته همزمان

تیمور گاریف از تاریخ سوم تا چهارم دسامبر 2016 در حالی که چشمانش بسته بود توانست با 48 حریف بازی کند و 35 نفر‌شان را شکست دهد. او در این بازی 7 تساوی کسب کرد و از 6 حریف سرسخت باخت و رکورد شطرنج چشم بسته همزمان را از آن خود کرد. در این مدل از بازی شطرنج یک یا هر دو بازیکن با چشمان بسته مسابقه می‌دهند. هر بازیکن باید صفحه را در ذهن خود تصور کند و بازی را با گفتن علائم شطرنج به پیش ببرد.

بالاترین درجه ریتینگ

رکورد شطرنج در بالا‌ترین درجه ریتینگ در سال 2014 به ثبت رسید، زمانی که ریتینگ 2882 مگنوس کارلسن توسط FIDE اعلام شد. تاکنون 12 بازیکن دیگر هم موفق شده‌اند به رقم 2800 دست یابند، اما کارلسن همچنان رکورددار است.

جوان ترین استاد بزرگ

ابیمانیو میشرا جوان ترین استاد بزرگ شطرنج است. این بازیکن آمریکایی در 30 ژوئن 2021 در حالی که 12 سال و 4 ماه و 25 روز سن داشت توانست رکورد سرگئی کاریاکین را بشکند. حال باید منتظر ماند و دید این نوجوان شگفتی‌ساز چه مدت می‌تواند عهده‌دار عنوان جوان‌ترین استاد بزرگ باشد و چه زمانی نابغه کوچک دیگری در شطرنج خود را به جهانیان معرفی می‌کند!

جوان ترین استاد بزرگ ابیمانیو میشرا؛ جوان ترین استاد بزرگ شطرنج
ابیمانیو میشرا؛ جوان ترین استاد بزرگ شطرنج

طولانی ترین بازی شطرنج از نظر مدت زمان

رکورد طولانی ترین رکورد شطرنج از نظر مدت زمان متعلق به مسابقه‌ای میان هالوارد هاگ فلاتبو و اسجور فرکینگستاد در نروژ است. این بازی در 11 نوامبر 2018 شروع شد و به مدت 56 ساعت و 9 دقیقه و 37 ثانیه ادامه داشت.

در مسابقات قهرمانی جهان نیز مگنوس کارلسن و یان نپومنیاشی رکورد طولانی‌ترین مسابقه را به ثبت رسانده‌اند. این دو بازیکن به مدت 8 ساعت و 15 دقیقه و 40 ثانیه با یکدیگر بازی کردند و پس از 136 حرکت با انصراف نپومنیاشی مسابقه به پایان رسید و کارلسن پیروز شد.

رکورد کوتاهترین بازی شطرنج

رکورد کوتاهترین بازی شطرنج متعلق به مسابقه‌ای میان ریچارد وود و لنس دارلینگ است که با دو حرکت به پایان می‌رسد. اما این بازی تنها یک دروغ آپریل یا April Fool بود که در مجله Northwest به چاپ رسید! در آپریل سال 1983 نویسندگان نورث وست این ماجرا را نقل کردند و از آنجایی که وود و دارلینگ از بهترین بازیکنان شطرنج بودند همه خوانندگان به‌ سرعت به شوخی بودن این موضوع پی بردند.

این اتفاق به طور معمول در میان بازیکنان حرفه‌ای رخ نمی‌دهد و فقط آماتور‌ها ممکن است حرکت Fool’s mate را در بازی‌شان انجام دهند. این وضعیت شامل دو حرکت است و در چشم بر هم زدنی مسابقه به پایان می‌رسد و در واقع حریف کیش و مات می‌شود.

رکورد طولانی ترین بازی شطرنج از نظر تعداد حرکات

بیشترین تعداد حرکات در بازی شطرنج در مسابقه‌ای میان ایوان نیکولیچ و گوران آرسوویچ ثبت شد. این دو بازیکن در سال 1989 به مدت 20 ساعت و 15 دقیقه در بلگراد پایتخت صربستان با یکدیگر بازی کردند. در این بازی 269 حرکت انجام گرفت و با نتیجه مساوی پایان یافت.

رکورد طولانی ترین بازی شطرنج از نظر تعداد حرکات
رکورد طولانی ترین بازی شطرنج از نظر تعداد حرکات

بزرگ ترین شطرنج دنیا

بزرگ‌ترین صفحه شطرنج دنیا در سال 2022 در استاوانگر نروژ ساخته شد. هر یک از ضلع‌های این صفحه 11.5 متر است و شاه به عنوان بلند‌ترین مهره 180 سانتی‌متر طول و 220 کیلو‌گرم وزن دارد. مهره‌های این شطرنج غول‌پیکر از بازیافت 800 لاستیک فرسوده ساخته شده‌اند.

پیشتر باشگاه شطرنج Medicine Hat در کانادا بزرگ‌ترین صفحه شطرنج دنیا را در خود جای داده بود. صفحه این شطرنج مربعی با اضلاع 5.89 متر است و شاه با 119 سانتی‌متر طول و 37.4 سانتی‌متر عرض بلندترین مهره محسوب می‌شود. این مجموعه که از ماه می 2019 در معرض نمایش گذاشته شده است، یکی از دیدنی‌های مهیج دنیای شطرنج به شمار می‌رود.

بزرگترین مهره شطرنج ساخته‌ شده در جهان نیز شاهی به طول 6.09، قطر 2.27 و وزن 4926 کیلوگرم است که در سنت لوئیس آمریکا قرار دارد.

کوچکترین شطرنج جهان

آرا قازاریان جواهر‌ساز آمریکایی خوش‌ذوقی است که در سال 2020 کوچکترین شطرنج جهان را ساخت. طول هر ضلع این شطرنج مینیاتوری و کوچک تنها 8 میلی‌متر است. مهره شاه با ارتفاع 2.4 میلی‌متر و سرباز با طول 1 میلی‌متر بلند‌ترین و کوتاهترین مهره‌های این مجموعه هستند.

پیرترین استاد بزرگ شطرنج

انریکو پائولی در سن 88 سالگی به صورت افتخاری عنوان استاد بزرگ شطرنج را دریافت کرد. این بازیکن ایتالیایی از 9 سالگی آموختن بازی شطرنج را آغاز کرد و در مسابقات زیادی به قهرمانی رسید، اما نتوانست عنوان استاد بزرگ را کسب کند. سرانجام FIDE در سال 1996 این عنوان را به او اعطا کرد.

شگفت‌انگیز‌ترین رکورد شطرنج در ساخت قطعات؛ بزرگترین مهره شاه در جهان
شگفت‌انگیز‌ترین رکورد شطرنج در ساخت قطعات؛ بزرگترین مهره شاه در جهان

قوی ترین موتور شطرنج جهان

به عقیده بسیاری از متخصصان Stockfish قوی ترین موتور شطرنج جهان است. این برنامه کامپیوتری که به‌ راحتی بر روی موبایل و کامپیوتر نصب می‌شود، در تجزیه و تحلیل وضعیت‌های مختلف در بازی شطرنج و پیشنهاد بهترین حرکات ممکن، عملکرد فوق‌العاده‌ای دارد.

کدام کشور رکورددار بیشترین قهرمانی شطرنج است؟

روسیه یکی از قوی‌ترین کشور‌ها در عرصه شطرنج است و با داشتن حدود 2600 بازیکن سرشناس رکورددار بیشترین قهرمانی است. شطرنج در روسیه از صد‌ها سال پیش تاکنون طرفداران زیادی داشته و هنوز هم یکی از محبوب‌ترین ورزش‌های فکری در این کشور است.

چه کشوری بیشترین تعداد استاد بزرگ شطرنج را در جهان دارد؟

در حال حاضر بیش از 2000 بازیکن در جهان موفق به کسب عنوان استاد بزرگ شطرنج شده‌اند که بیش از 250 نفر از آن‌ها اهل کشور روسیه هستند. این کشور علاوه‌ بر رکورد بیشترین قهرمانی شطرنج، بیشترین تعداد استاد بزرگ در جهان را نیز دارد و یکی از پرافتخار‌ترین فعالین این رشته ورزشی است.

قهرمان شطرنج جهان در حال حاضر کیست؟

در حال حاضر دینگ لیرن از چین قهرمان شطرنج جهان است. این بازیکن بعد از انصراف مگنوس کارلسن از مسابقات قهرمانی جهان به مسابقات قهرمانی جهان راه یافت و توانست با پیروزی مقابل یان نپومنیاشی روس قهرمان جهان شود.

نتیجه گیری

در این مقاله تعدادی از رکورد شطرنج ثبت‌ شده در رشته پرطرفدار شطرنج را به شما معرفی کردیم. هر رکورد شطرنج نشان‌دهنده پیشرفت و ترقی این ورزش پرطرفدار و مشوقی برای دوست‌داران و بازیکنان این رشته ورزشی است. خلق شگفتی در گرو تلاش زیاد و بهره‌مندی از دانش متخصصان و اساتید بزرگ شطرنج است.

از‌ این‌رو، ما در مجموعه شطرنج ایران با بکار‌گیری بهترین اساتید شطرنج و جدید‌ترین متد‌های آموزشی در کنار شما‌ییم و در محقق کردن رویای شیرین قهرمانی یاری‌تان می‌کنیم. با آموزشی اصولی مسیر پیشرفت در این بازی مهیج را برای خود هموار کنید و پنجره‌ای رو به تجربیات تازه و ناب را به روی خود بگشایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا