مقالات شطرنج

چگونه شطرنج را چشم بسته بازی کنیم؟

همیشه در هر ورزشی راه‌هایی برای به چالش کشیدن خود وجود دارد. در شطرنج هم از قرن‌ها پیش تاکنون روش‌های مختلفی آزمایش و در میان بازیکنان تثبیت شده است. شطرنج چشم بسته یکی از حالت‌های آلترناتیو این بازی مهیج است که طرفداران زیادی در سراسر جهان دارد. اگر شما هم به بازی شطرنج با چشمان بسته علاقه‌مند هستید و تمایل دارید پیرامون این موضوع اطلاعات لازم را کسب کنید، در این مقاله با شطرنج ایران همراه باشید.

شطرنج چشم بسته چیست؟

شطرنج چشم بسته روشی برای بازی شطرنج است که در آن بازیکنان با چشمان بسته و بدون آنکه تماسی با صفحه و مهره‌ها داشته باشند با یکدیگر مسابقه می‌دهند. وضعیت دیگری هم در این نوع از بازی وجود دارد، اینکه تنها یک بازیکن چشمانش را ببندد. در مسابقه با چشمان بسته بازیکنان با اعلام حرکات شطرنج بازی را به پیش می‌برند و لازم است کلیه قوانین شطرنج را رعایت کنند.

هر چند این بازی به تجربه، دقت و تمرکز زیادی نیاز دارد اما تنها مختص اساتید و بازیکنان حرفه‌ای نیست. با تمرین زیاد و اصولی حتی بازیکنان غیرحرفه‌ای هم می‌توانند شطرنج را به صورت چشم بسته را یاد بگیرند. تقویت قدرت تجسم و حافظه تصویری در یادگیری بهتر این شیوه از بازی بسیار موثر است.

شطرنج چشم بسته چیست

تاریخچه بازی چشم بسته

شطرنج چشم بسته در قرون وسطی و در خاورمیانه زاده شد، اما قوانین بازی‌های ابتدایی هرگز در جایی به ثبت نرسید. پس از چندی این شیوه از بازی وارد اروپا شد و با گذشت زمان به بیشتر نقاط جهان راه یافت. مسابقه با چشمان بسته در قرن بیستم به اوج خود رسید و در عصر حاضر هم بازیکنان حرفه‌ای شطرنج رکورد‌های شگفت‌انگیزی را در این بازی به ثبت رسانده‌اند.

تولد این روش از گذشته تاکنون یک دلیل اساسی داشته است، اینکه اساتید و حرفه‌ای‌ها نبوغ و توانایی‌های خود را به رخ حریفان بکشند. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی، بازی کردن شطرنج با چشمان بسته تنها مختص اساتید بزرگ نیست و با اپلیکیشن‌های موجود حتی مبتدی‌ها هم می‌توانند خود را در این بازی محک بزنند.

تاریخچه شطرنج چشم بسته

رکوردهای شطرنج چشم بسته

حالت پیچیده‌تر و دشوار‌تر شطرنج چشم بسته، بازی با چند حریف به صورت همزمان است و نوابغ این رشته از گذشته تا امروز رکورد‌های جالبی را در این زمینه ثبت کرده‌اند. هری نلسون پیلزبری یکی از اولین رکورد‌های قابل توجه بازی شطرنج سیمولتانه با چشمان بسته را در سال 1900 از آن خود کرد و در مقابل 20 حریف به رقابت پرداخت و توانست رکورد سابق خود را با 14 برد بی‌نظیر بشکند.

اولین مسابقات رسمی شطرنج با چشمان بسته در سال 1924 در نیویورک برگزار شد. در این تورنمنت، الکساندر آلخین در 26 مسابقه به 16 پیروزی، 5 تساوی و 5 شکست دست یافت و اولین رکورد بازی با چشم بسته در یک مسابقه رسمی به ثبت رسید. همین بازیکن ده سال بعد رکورد خود را شکست و تحولی در بازی چشم‌ بسته ایجاد کرد. 19 پیروزی، 9 تساوی و 4 باخت رکورد جدیدی بود که آلخین در این بازی به ثبت رساند.

در سال 1937 رکورد شطرنج چشم بسته جورج کولتانوفسکی در کتاب گینس نوشته شد. این رکورد که شامل 24 برد و 10 باخت بود چندی بعد دو بار توسط میگوئل نایدورف شکسته شد.

بهترین رکورد شطرنج چشم بسته

در حال حاضر بهترین رکورد شطرنج چشم بسته در دستان تیمور گاریف است. او در سال 2016 توانست با 48 بازی و کسب 35 برد، 7 تساوی و 6 باخت جهان را به خود خیره کند. این بازی 19 ساعت طول کشید و نتیجه‌اش نام این استاد بزرگ را در تاریخ شطرنج جاودانه کرد.

رکوردهای شطرنج چشم بسته

مزایای بازی شطرنج چشم بسته

شطرنج چشم بسته نه‌ تنها هیجان‌انگیز و پرچالش است، بلکه مزایای بسیاری نیز با خود به همراه دارد. با انجام این شیوه از بازی تمرکز و قدرت تجسم شما افزایش می‌یابد، در شطرنج استاندارد ماهر‌تر می‌شوید و آی کیو بالای خود را به رخ حریفان می‌کشید! در ادامه هر یک از این مزیت‌ها را به تفکیک توضیح می‌دهیم:

افزایش تمرکز

زمانی که صفحه شطرنج در مقابل‌تان قرار دارد هم باید برای پیروز شدن همه دقت و تمرکز خود را معطوف به بازی کنید. حال تصور کنید چشمان‌تان بسته است و مشغول بازی هستید! وقتی با تمرین و تکرار در بازی شطرنج چشم بسته مهارت پیدا کنید، قدرت تمرکز‌تان به‌ شدت افزایش می‌یابد. این موضوع بر روی سایر فعالیت‌هایتان نیز تاثیر زیادی می‌گذارد و پرش ذهنی را هم به طرز قابل توجهی از بین می‌برد.

افزایش قدرت تجسم

یکی از شروط لازم برای موفقیت در بازی با چشمان بسته داشتن قدرت تجسم قوی است. چرا‌ که این شیوه از بازی تنها با نقش‌ بستن صفحه شطرنج و مهره‌ها در ذهن و بیان علائم شطرنج به پیش می‌رود. در هر مسابقه شطرنج برنامه‌ریزی و محاسبه حرکات از ضروریات است و شما باید بتوانید موقعیت‌ها و حرکت‌های پیش‌رو را در ذهن خود پیش‌بینی کنید. بازی چشم‌ بسته به شما این امکان را می‌دهد که بر روی جنبه‌های مختلف تصویر‌سازی ذهنی تمرکز کنید. این شیوه به مغز یاد می‌دهد که کل صفحه را یکجا ببیند و حرکت مهره‌های شطرنج را به‌ خوبی دنبال کند.

افزایش مهارت در شطرنج استاندارد

یادگیری شطرنج چشم بسته در تقویت توانایی‌های مختلف نقش بسزایی دارد. با تقویت قدرت تجسم صفحه و حرکات مهره‌ها در ذهن، دقت و تمرکز افزایش می‌یابد. پیش‌بینی وضعیت‌های بعدی و حرکات حریف آسان‌تر شده و در نتیجه منجر به افزایش مهارت در شطرنج استاندارد می‌شود.

نشان دادن آی کیو بالا

افرادی که در بازی چشم بسته حرفه‌ای می‌شوند قطعا از هوش بالایی برخوردار هستند. بدیهی است که هر فردی با آی کیو بالا دوست دارد هوش سرشارش را به نمایش بگذارد، بنابراین این شیوه خود روشی برای نشان دادن نبوغ و توانایی‌های منحصر‌به‌فرد است!

مزایای شطرنج چشم بسته

چگونه شطرنج چشم بسته بازی کنیم؟

یادگیری بازی چشم بسته را با تجسم صفحه شطرنج و نام هر خانه آغاز کنید. این صفحه و علائم مختلف شطرنج را در ذهن خود تثبیت کنید و بازی را آغاز کنید. یکی از ابتدایی‌ترین روش‌های انجام این بازی در شروع به این صورت است که مهره‌ها را روی صفحه بچینید و چشمان‌تان را ببندید و بازی را آغاز کنید. در ذهن‌تان مهره‌ها را جا‌به‌جا کنید و مسابقه‌ای در مقابل خود ترتیب دهید! وقتی در جا‌به‌جایی مهره‌ها به بن‌بست خوردید و دیگر نتوانستید با چشمان بسته متمرکز بمانید چشم‌هایتان را باز کنید. مهره‌ها را بر‌اساس حرکاتی که در ذهن انجام دادید بر روی صفحه بچینید و ادامه بازی را با چشمان باز انجام دهید.

وقتی در تمرین انفرادی کمی پیشرفت کردید با یک حریف بازی کنید. در این روش می‌توانید از یک نفر که با علائم شطرنج آشنایی کامل دارد بخواهید در کنار شما و حریف‌تان باشد و مهره‌ها را حرکت دهد. به‌ علاوه، استفاده از اپلیکیشن‌های موجود نیز به تقویت مهارت‌های شما در این بازی کمک زیادی می‌کند.

معرفی نرم افزارهای شطرنج چشم بسته

برای بازی کردن به این سبک از شطرنج علاقه دارید، نرم افزارهایی را برای شما معرفی می کنیم تا بتوانید از بازی خود لذت ببرید:

  • Blindfold Chess Offline : تعداد نصب این نرم افزار به بیش از 10 هزار می رسد.
  • Blindfold Chess Training : نصب این نرم افزار نیز بیش از 5 هزار می باشد.
  • Blindfold Chess training – Cla : تعداد نصب این نرم افزار هم بیش از 10 هزار می باشد.
  • Chess . Visualize & Calculate : تعداد نصب به بیش از 10 هزار نفر می رسد.
  • Chessvis – Puzzles, Visualize : تعداد نصب به بیش از 10 هزار می رسد.
  • Chess – play and Learn :  نیز با بیش از 50 میلیون نصب، یکی از بهترین نرم‌افزار‌هایی است که بازی با هر روشی را امکان‌پذیر می‌کند. طراحی جذاب محیط بازی در کنار گیم‌پلی روان و به‌روز از ویژگی‌های مهم این اپلیکیشن هستند.

کتاب شطرنج چشم بسته

کتاب «شطرنج چشم بسته: دیدار با نوابغ» نوشته عبدالرحمن صادق‌ رحمانی است و 8 فصل دارد. در فصل اول این کتاب تاریخچه‌ای از بازی با چشمان بسته و شرح حالی از بازیکنان این رشته آورده شده و فصل دوم درباره  الکساندر آلخین و مقالات و نوشته‌های او است. صادق‌ رحمانی در فصل سوم به 19 بازی چشم بسته که توسط اساتید شطرنج انجام گرفته‌اند اشاره می‌کند. فصول پایانی نیز به آموزش شطرنج چشم بسته اختصاص دارد و شرح کاملی از این بازی توسط نویسنده ارائه می‌شود.

نتیجه گیری

در این مقاله درباره شطرنج چشم بسته و مزایای این بازی مهیج با شما صحبت کردیم. این شیوه نه‌ تنها قدرت تجسم و تمرکز را افزایش می‌دهد، بلکه در بهبود مهارت‌های مورد نیاز در شطرنج استاندارد نیز موثر است. اگر قصد یادگیری این روش را دارید حتما قدم به قدم پیش بروید و از نرم‌افزار‌های مختلف کمک بگیرید. یاد‌تان باشد که تنها با تلاش و تمرین می‌توانید توانایی‌های خود را افزایش دهید و به بازیکنی حرفه‌ای در شطرنج تبدیل شوید. همچنین بهره‌مندی از دانش اساتید این رشته نیز در طی نمودن هر چه بهتر مسیر آموزش و پیشرفت نقش بسزایی دارد. از‌ این‌رو، ما در مجموعه شطرنج ایران با گرد هم آوردن برترین متخصصان در کنار شماییم و یادگیری این ورزش مهیج را برایتان آسان می‌کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر از نحوه شرکت در کلاس‌ها با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا