مقالات شطرنج

روش های مختلف کیش و مات

از آنجایی که کیش و مات یکی از مباحث مهم در بازی شطرنج می باشد و با توجه به اهمیت یادگیری کیش و مات برای شطرنج بازان، در این مبحث از مجموعه آموزش شطرنج گرد آوری شده توسط باشگاه شطرنج ایران، روش های مختلف کیش و مات را فرا خواهید گرفت:

کیش و مات با دو رخ

دو  رخ به تنهایی و بدون کمک شاه خودی می توانند مات کنند.

یکی از دو رخ، عرض یا ستونی را که شاه روی آن ایستاده است کنترل می کند و رخ دیگر عرض یا ستون قبل از آن را زیر نظر می گیرد تا راه فرار شاه را ببندد و عرض به عرض یا ستون به ستون این کار را  تکرار می کند تا بالاخره شاه را به حاشیه ی صفحه یعنی عرض یا ستون کناری برانند و در آنجا شاه را مات کنند به این روش پلکانی یا پله به پله می گویند.

نکته ی خیلی مهم:

در طی مراحل بالا ممکن است شاه حریف به یکی  از رخ ها نزدیک شود و رخ را مورد حمله قرار دهد. ما دو راه را می توانیم انتخاب کنیم: رخ تهدید شده را در عرض یا ستون خود به دورترین نقطه ی ممکن ببریم و یا اینکه رخ دیگر را به همین عرض یا ستون بیاوریم و در واقع دو رخ در یک پله قرار می گیرند و محافظ هم باشند.

نوآموزان با توجه به آموزش ها و تمریناتی که در کلاس های شطرنج انجام می دهند، پس از کار کردن بیشتر و به دست آوردن تجربه، می توانند از راه های ابتکاری و میان بر حریف را راحت تر مات کنند.

کیش و مات با وزیر و رخ

در این روش هم نیازی به کمک شاه خودی نداریم و دقیقاً مثل کیش و مات با دو رخ است یعنی از روش پلکانی یا پله به پله استفاده می کنیم با این تفاوت که به دلیل حرکات قطری وزیر کیش و مات با وزیر و رخ راحتتر و سریعتر انجام می شود.

کیش و مات با وزیر

روش های مختلفی برای مات با یک وزیر وجود دارد ولی سریعترین آن، مات کردن به روش اسبی است. برای مات با یک وزیر تنها باید شاه حریف را به یکی از ۴ خانه ی گوشه ی صفحه ببریم و وزیر این قدرت را دارد که به تنهایی شاه حریف را وادار کند به حاشیه برود و سپس شاه خود را برای حرکت پایانی به شاه حریف نزدیک کرده و مات کند.

مراحل مات با یک وزیر با روش اسبی

۱- وزیرمان در هر جای صفحه است طوری حرکت می دهیم که با شاه حریف حالت اسبی (یا همان L ی) را بگیرد.

**اگر نمی توانست حالت اسبی بگیرد با دادن یک کیش در هر جایی بعد از آن می توان حالت اسبی گرفت.

۲- بعد از گرفتن حالت اسبی، شاه حریف به هر شکلی حرکت کرد وزیر را به همان شکل حرکت می دهیم که در هر لحظه حالت اسبی خود به خود گرفته می شود در واقع از شاه حریف تقلید می کنیم یعنی:

اگر شاه یک خانه بالا می رود وزیر هم یک خانه به بالا حرکت می کند و اگر شاه یک خانه پایین می رود وزیر هم یک خانه پایین حرکت می کند و اگر شاه یک خانه قطری به هر سمتی می رود وزیر هم یک  خانه قطری به همان سمت حرکت می کند تا وقتی شاه به یکی از ۴ خانه ی گوشه ی صفحه برود، در واقع شاه حریف در دو خانه گیر می افتد و نوبت حرکت شاه خودی است که در هر جای صفحه قرار دارد به نزدیک شاه حریف بیاید تا وزیر بتواند مات کند شاه نباید جلوی وزیر که یک قفس برای شاه حریف ایجاد کرده بگیرد و همچنین نباید دو خانه ای را که شاه حریف دارد و فقط در آنها حرکت می کند بگیرد.

شاه که رسید به گوشه دست به وزیر نمیشه وگرنه پات میشه.

نکته

زمانی که شاه حریف به گوشه می رسد اگر به جای نزدیک کردن شاه خودی باز هم وزیر را حرکت دهیم پات اتفاق می افتد.

در بازی نوآموزان پات کردن در وضعیت های برنده اصلا عجیب نیست!!!! اما باید با قدرت تفکر و محاسبه کردن و مهم تر از همه گذاشتن راه فرار برای شاه حریف از پات کردن خودداری کرد که این کار با تجربه و بازی کردن و شرکت در مسابقات هفتگی که در آموزشگاه شطرنج (خانه و مدرسه شطرنج مشهد) برگزار می شود، ایجاد می شود.

تقلید کردن

گاهی شاه خودی، مزاحم کار وزیر می شود و وزیر نمی تواند از حرکت شاه حریف تقلید کند در این صورت باید وزیر را طوری حرکت دهیم که باز هم با شاه حریف حالت اسبی بگیرد.

آموزش کیش و مات در شطرنج تهیه شده توسط استاد سعید پیرملکی 

تمامی مطالب فوق متعلق به باشگاه شطرنج ایران می باشد. کپی مطالب با حفظ منبع بلا مانع می باشد.

فیلم آموزش کیش و مات توسط خانه و مدرسه تخصصی شطرنج در مشهد

برچسب: آموزش کیش و مات، روش پلکانی در شطرنج، مات کردن به روش اسبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا