مقالات شطرنج

راهنمای شرکت در مسابقات و آموزش های شطرنج

مسابقه شطرنج و آموزش شطرنج دو مرحله پیاپی برای اینکه شما یا فرزندان بتوانید در بازی شطرنج به فردی حرفه ای تبدیل شوید می باشد و به همین دلیل بعد از اینکه به آموزش ها به خوبی مسلط شدید باید در میدان عمل ببینید که دقیقا چه عملکردی دارید و آموخته های خود را در عمل نشان دهید. باشگاه شطرنج ایران با سابقه دیرینه در عرصه آموزش، فضایی مهیج برای شما عزیزان بصورت آنلاین و حضوری فراهم کرده است تا به نتیجه لازم برسید پس با ما با راهنمای شرکت در مسابقات و آموزش های شطرنج همراه باشید.

پیدا کردن مسابقات شطرنج

البته اولین قدم برای بازی در یک تورنمنت، یافتن یکی است. بسیاری از بازیکنان با شرکت در مسابقات شطرنج در یک باشگاه شطرنج محلی بازی شطرنج مسابقات را آغاز می کنند. بسیاری از باشگاهها مسابقات شطرنج منظمی را برگزار می کنند که در آن هر دور یک دور برگزار می شود، در حالی که مسابقات دیگر در طول یک شب انجام می شود. شما باید بتوانید در مورد این رویدادها به سادگی با مراجعه به یک باشگاه محلی یا در وب سایت آنها در صورت داشتن یک باشگاه، اطلاعاتی را در مورد آنها بیابید.

ثبت نام در مسابقات

بسته به تورنمنتی که شرکت می کنید، ممکن است ثبت نام به چند شکل انجام شود. برای مسابقات باشگاهی محلی، احتمالاً قبل از شروع مسابقات ثبت نام کرده و هزینه ورود خود را در سایت پرداخت می کنید. برای رویدادهای بزرگتر، احتمالاً پیش ثبت نام به صورت آنلاین یا از طریق پست (یا گاهی اوقات از طریق هر دو) در دسترس خواهد بود. به طور معمول، پیش ثبت نام به شما تخفیف جزئی در قیمت ثبت نام “در محل” می دهد.

در برخی موارد، ثبت نام در سایت ممکن است به هیچ عنوان ارائه نشود! وقتی برای یک تورنمنت بزرگ ثبت نام می کنید، ممکن است گزینه های زیادی برای بخش هایی وجود داشته باشد که می توانید به آنها بپیوندید. از آنجایی که این اولین تورنمنت شما است، باید به بخشی بپیوندید که به بازیکنان بدون رتبه اجازه شرکت دهد. این بخش همیشه شامل بخش باز (که در آن هرکسی می تواند بازی کند) می شود، اما اغلب بخشهای دیگری را نیز شامل می شود که به بازیکنان زیر سطح خاصی محدود می شود.

پیوستن به فدراسیون شما

اگر در رویدادی که دارای رتبه است بازی می کنید، باید عضو سازمان یا فدراسیونی باشید که مسابقات شطرنج را رتبه بندی می کند. به عنوان مثال، در ایالات متحده، قبل از تلاش برای بازی در هر تورنمنت دارای رتبه USCF، می خواهید به USCF بپیوندید. عضویت در فدراسیون ملی شما به احتمال زیاد به صورت آنلاین در دسترس است و ممکن است مزایای دیگری مانند عضویت در مجله یا تخفیف تجهیزات را به همراه داشته باشد. اگر به دلایلی قبل از شروع مسابقات شطرنج عضویت خود را فراموش کرده اید یا قادر به خرید آن نیستید، باید بتوانید در سایت مسابقات عضو شوید.

———————————————————————-

برای شرکت در مسابقه به روز شطرنج کلیک کنید

———————————————————————-

در مسابقات شطرنج چه چیزی همراه داشته باشم؟

هر زمان که وارد مسابقات شطرنج می شوید، ایده خوبی است که مجموعه ای کامل از تجهیزات شطرنج را با خود به همراه داشته باشید. در حالی که برخی از مسابقات مجموعه ها و تخته ها را ارائه می دهند، اکثر آنها چنین نیستند، و همیشه بهتر است در قسمت امن باشید. حتی اگر تورنمنتی که در آن بازی می کنید تجهیزات لازم را ارائه می دهد، داشتن وسایل به همراه خود باعث می شود که بازی های دور بین دورها و بازی های خود را تجزیه و تحلیل کنید.

یک کیف شطرنج خوب (که احتمالاً در هر تورنمنت بزرگ به فروش می رسد) تمام تجهیزات مورد نیاز شما را حمل می کند. این شامل یک ست و تخته (اطمینان حاصل کنید که از قطعات پلاستیکی یا چوبی استاندارد و یک تخته با رنگ های راحت برای چشم استفاده می کنید، مانند مربع سفید و سبز برای تخته وینیل)، یک ساعت شطرنج و یک کتاب (و مداد! ) برای ثبت بازی های خود اگر هنوز ساعت ندارید، اشکالی ندارد، اگر در مسابقات زیادی بازی می کنید، مطمئناً ارزش آن را دارد که یک ساعت برای خود خریداری کنید.

 

شروع مسابقات شطرنج

هنگام ورود به مسابقات، مطمئن شوید که به درستی ثبت نام کرده اید. باید ناحیه ای وجود داشته باشد که اطلاعات مسابقات به دیوار چسبانده شود، که – قبل از مسابقات – باید لیستی از تمام بازیکنان ثبت شده را شامل شود. اندکی قبل از دور اول، قرعه دور اول مشخص میشود این قرعه به شما می گوید با چه کسی بازی می کنید و محل بازی شما در کجا برگزار می شود.

یک جدول قرعه کشی معمولی شامل یک شماره تخته است و همچنین به شما اطلاع می دهد که سفید یا سیاه بازی می کنید. نام حریف شما نیز ذکر می شود، گاهی اوقات در کنار رتبه آنها. تخته خود را پیدا کنید و بنشینید، در صورت لزوم تجهیزات خود را تنظیم کنید.

حتی اگر شما و حریفتان زود رسیدید، منتظر بمانید تا مدیر مسابقات به شما بگوید ساعت خود را برای شروع استارت کنید، زیرا ممکن است قبل از شروع مسابقات، اطلاعیه های مهمی وجود داشته باشد. هنگامی که بازی برای شروع آماده است، دست حریف خود را بفشارید و به به ساعت ضربه بزند. از انجام اولین بازی مسابقات خود لذت ببرید!

در طول مسابقات

پس از پایان اولین بازی خود، مطمئن شوید که نتیجه خود را در برگه قرعه کشی ثبت کرده اید. داور مسابقات برای قرعه کشی دور بعد به این اطلاعات نیاز دارد. حتی اگر بازی خود را باخته اید، مسابقات را ترک نکنید. بازیکنان به دلیل باخت از مسابقات شطرنج حذف نمی شوند و می توانند بدون در نظر گرفتن نتیجه خود تا پایان دور نهایی به شرکت خود ادامه دهند.

در شروع هر دور، قرعه های جدید فهرست می شوند. جدول رده بندی و سایر اطلاعات نیز به طور مرتب به روز می شود تا بتوانید نحوه عملکرد خود، نوع جوایز ارائه شده و شانس برنده شدن آنها را ببینید. اگر تصمیم گرفتید که نمی توانید در یک دور معین بازی کنید، باید مدیر مسابقات را در اولین فرصت مطلع کنید.

اگر قرار است فقط یک دور را از دست بدهید، احتمالاً می توانید دوباره بازی شطرنج را انجام دهید. اگر احساس می کنید در هیچ یک از دورهای باقیمانده باز نخواهید گشت، می توانید از مسابقات کناره گیری کنید. هنوز هم بسیار مهم است که قبل از موعد به مدیر مسابقات بگویید تا بداند در دورهای بعدی شما را قرعه کشی نمی کند.

——————————————————————-

همین الان آموزش شطرنج رو شروع کن

——————————————————————-

بعد از دور نهایی

وقتی بازی نهایی شما به پایان رسید، نتیجه خود را به صورت عادی گزارش دهید. اگر فکر می کنید که شانس قهرمانی دارید، باید ببینید که نتایج چگونه پیش می رود و اگر در یکی از نقاط برتر به پایان برسید، برنده های خود را مطالبه کنید. توجه داشته باشید که برای برنده شدن جایزه در هر مورد نیازی به بردن همه – یا حتی بیشتر – بازی های خود ندارید.

در بسیاری از مسابقات شطرنج جوایزی برای بازیکن برتر با درجه مشخص یا حتی بازیکن برتر بدون رتبه بندی در نظر گرفته شده است که هر دو می توانید واجد شرایط باشید. پس از اعطای جوایز، اولین مسابقات شما به پایان می رسد! ظرف یک یا دو هفته، بر اساس نتایج خود رتبه ای دریافت خواهید کرد. در ایالات متحده، می توانید این مورد را در وب سایت USCF در بخش خدمات اعضا جستجو کنید.

همانطور که دیدید برای شرکت در مسابقات یک سری قوانین و راهنمایی هایی نیز وجود دارد که سعی کردیم با راهنمای شرکت در مسابقات و آموزش های شطرنج به طور کامل آنها را برای شما بررسی کنیم تا شما بدانید قبل از ثبت نام، حین ثبت نام و بعد از ثبت نام در مسابقات باید چه کار هایی را انجام دهید.

——————————————————————-

لینک های مفید و ضروری شما در این مقاله : 

آموزش کامل بازی شطرنج (کاملا رایگان، ۱۰۰% تضمینی)

  فیلم آموزش شطرنج رایگان برای کودکان

 بهترین کلاس آموزش شطرنج کودکان و نوجوانان در مشهد در سال ۱۴۰۰

——————————————————————-

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا