قهرمانان شطرنج جهان

دکتر ماکس ایوه – پنجمین قهرمان رسمی شطرنج جهان

ایوه در تاریخ ۲۰ مه ۱۹۰۱ در هلند متولد شد و در ۲۶ نوامبر ۱۹۸۱ در سن ۸۰ سالگی در گذشت. وی به خاطر کمک‌های فراوانش در سراسر دنیای شطرنج مورد احترام بود.
دکتر ماکس ایوه توانست در سال ۱۹۲۶ دکتری ریاضی را به‌‌دست آورد. پس از جنگ جهانی دوم به برنامه‌نویسی رایانه علاقه‌مند شد و به‌عنوان استاد این موضوع در دانشگاه‌های روتردام و تیلبورگ منصوب شد و در سال ۱۹۷۱ از دانشگاه تیلبورگ بازنشسته شد. 

در سال ۱۹۶۴ استاد علوم کامپیوتر در دانشگاه تیلبورگ شد. او در سال‌های ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۰ چهارمین رییس فدراسیون جهانی شطرنج (فیده) بوده است.

هنگام ریاست فیده سفرهای زیادی را انجام داده بود و اعضای جدید زیادی را وارد سازمان کرد. در سال ۱۹۲۶ ازدواج کرد ، پس از مدت کوتاهی خانواده تشکیل داد و فقط می توانست در تعطیلات مدرسه شطرنج رقابتی بازی کند ، بنابراین فرصت های او برای مسابقات بین المللی شطرنج در سطح بالا محدود بود. اما او در چند تورنمنت و مسابقه که می توانست از اوایل دهه ۱۹۲۰ تا اواسط دهه ۱۹۳۰ برای آنها زمان پیدا کند ، عملکرد خوبی داشت.

از نکات قابل توجه مربوط به این قهرمان جهان که او در سال های ۱۹۲۱ تا ۱۹۵۲ توانست در تمامی مسابقاتی که در قهرمانی کشور هلند شرکت کرد به پیروزی برسد و در مجموع ۱۲ بار عنوان قهرمانی هلند را به‌دست آورد.

در سال ۱۹۳۳ ، ماکس ایو آلخین را به یک مسابقه قهرمانی دعوت کرد.  آلخین این چالش را برای اکتبر ۱۹۳۵ پذیرفت. ایوه توانست در سال های ۱۹۳۵ تا ۱۹۳۷ عنوان پنجمین قهرمانی رسمی شطرنج را با پیروزی سخت و نفس‌گیر برابر الکساندر آلخین به‌دست آورد.

دکتر ماکس ایوه - پنجمین قهرمان رسمی شطرنج جهان
دکتر ماکس ایوه - پنجمین قهرمان رسمی شطرنج جهان

در آن سال موفق به کسب ۹ پیروزی ۱۳ تساوی و ۸ شکست را در مقابل الخین به‌دست آورد. هرچند در سال ۱۹۳۷ آلخین به‌سادگی توانست عنوان قهرمانی جهان را به‌دست آورد و ماکس ایوه در آن مسابقه ۴ پیروزی و ۱۱ مساوی و ۱۰ شکست در مقابل الخین کسب کرد.

در سال ۱۹۵۰، FIDE در لیست افتتاحیه خود عنوان استاد بزرگ بین‌المللی را به او اعطا کرد.

در سال ۱۹۵۷، یک مسابقه کوتاه در برابر قهرمان آینده جهان ۱۴ ساله بابی فیشر انجام داد و در یک بازی پیروز شد و در دیگر بازی مساوی کرد. امتیاز زندگی او در برابر فیشر یک برد، یک باخت و یک تساوی بود.

وی مفسر و نویسنده کتاب‌های شطرنجی بسیاری بوده است. او بیش از ۷۰ عنوان کتاب شطرنج نوشت، بسیار بیشتر از هر قهرمان دیگر جهان. از کتاب‌های معروف او می توان به کتاب های “راه استادی در شطرنج” و  “تئوری وسط بازی شطرنج” و “راه تسلط بر شطرنج” نام برد. 

میخائیل بوتوینیک
مکس ایوه - پنجمین قهرمان رسمی شطرنج جهان
دکمه بازگشت به بالا