قهرمانان شطرنج جهان

الکساندر آلخین – چهارمین قهرمان رسمی شطرنج جهان

چهارمین قهرمان رسمی جهان الکساندر آلخین
 
آلخین در ۳۱ اکتبر ۱۸۹۲ در یک خانواده ثروتمند در مسکو ، روسیه به دنیا آمد و در ۲۴ مارس ۱۹۴۶ در سن ۵۳ سالگی در گذشت.

آلخین از سال های ۱۹۲۷ تا ۱۹۳۵ و ۱۹۳۷ تا ۱۹۴۶ قهرمان شطرنج جهان بود.آلخین تنها کسی بود که تا زمان مرگش عنوان قهرمانی شطرنج را حفظ نمود.

اولین بازی شناخته شده آلخین قهرمان شطرنج جهان، مربوط به مسابقات شطرنج مکاتبه ای بود که در ۳ دسامبر ۱۹۰۲ ، هنگامی که او ده ساله بود آغاز شد. در سال ۱۹۰۹ ، وی در مسابقات آماتور تمام روسیه در سن پترزبورگ پیروز شد.آلخین در سن ۱۶ سالگی خود را به عنوان یکی از بازیکنان برتر شطرنج روسیه معرفی کرد.

         آلخین در سال ۱۹۰۹

 در اواخر سال ۱۹۱۱ ، آلخین به سن پترزبورگ نقل مکان کرد و در آنجا وارد مدرسه حقوق اشخاص سلطنتی شد. تا سال ۱۹۱۲ ، او قوی ترین بازیکن شطرنج در انجمن شطرنج سن پترزبورگ بود. در ژانویه ۱۹۱۴ ، الخین اولین تورنمنت مهم روسیه خود را بدست آورد ، وقتی که با آرون نیمزوویچ در مسابقات مسترز تمام روسیه در سن پترزبورگ به مقام اول دست یافت.

در آوریل – مه ۱۹۱۴ ، یک تورنمنت بزرگ دیگر شطرنج سن پترزبورگ ۱۹۱۴ در پایتخت امپراتوری روسیه برگزار شد ، که در آن آلخین پس از امانوئل لاسکر و خوزه رائول کاپابلانکا مقام سوم را بدست آورد. با توجه به برخی گفته ها، تزار نیکلاس دوم به هر یک از پنج نامزد نهایی (لاسکر، کاپابلانکا، آلخین، سیگبرت تاراش و فرانک مارشال) لقب “استاد بزرگ شطرنج” را اعطا کرد.

در ژوئیه تا آگوست ۱۹۱۴، با شروع جنگ جهانی اول، آلخین یک تورنمنت بین المللی در مانهایم، نوزدهمین کنگره DSB (کنگره فدراسیون شطرنج آلمان) را در مانهایم، آلمان هدایت می کرد. جایزه آلخین ۱۱۰۰ مارک بود (از نظر قدرت خرید امروز حدود ۱۱۰۰۰ یورو ارزش دارد). پس از اعلام جنگ علیه روسیه، یازده بازیکن “روسی” (آلخین ، افیم بوگولجووبوف ، فدور بوگاتیرچوک ، الکساندر فلامبرگ، ن. کوپلمن ، بوریس مالیوتین ، ایلیا رابینوویچ ، پیتر رومانوفسکی ، پیوتر صبوروف ، الکسی سلزنیف و ساموئل وینستین) زندانی شدند. سپتامبر ۱۹۱۴ ، چهار نفر از آنها (آلخین ، بوگاتیرچوک ، سابوروف و کوپلمان) آزاد شدند و اجازه بازگشت به خانه را داشتند. در مارس ۱۹۲۰ ، آلخین با الکساندر باتایوا ازدواج کرد. آنها سال بعد طلاق گرفتند.

از سال ۱۹۲۱ تا ۱۹۲۷ ، آلخین در دو سوم بسیاری از تورنمنت هایی که بازی می کرد، برنده یا جایزه اول را به دست آورد. کمترین تلاش آلخین کسب تساوی برای کسب مقام سوم در وین ۱۹۲۲ پس از آکیبا روبنشتاین و ریچارد رتی و مقام سوم مسابقات شطرنج نیویورک ۱۹۲۴، پشت سر قهرمان سابق امانوئل لاسکر و قهرمان جهان خوزه رائول کاپابلانکا بود (اما جلوتر از فرانک مارشال ، ریچارد رتی ، گزا ماروچی ، افیم بوگولوبوف ، ساویلی تارتاکوئر ، فردریک یتس ، ادوارد لاسکر و داوید ژانوسکی). از نظر فنی، بازی آلخین بیشتر از رقبا – حتی کاپابلانکا – بهتر بود ، اما هنگام بازی با رقبای بزرگ خود اعتماد به نفس کافی نداشت.

در سال ۱۹۲۴ ، آلخین برای اولین بار برای اخذ درجه دکترا برای دریافت امتیاز اقامت در فرانسه و دریافت تابعیت فرانسه درخواست کرد. اگرچه منابع درمورد اتمام تحصیلات خود در آنجا اختلاف نظر دارند ، اما وی در دهه ۱۹۳۰ به “دکتر آلخین” معروف بود.

درخواست شهروندی فرانسه او به دلیل مسافرتهای مکرر به خارج از کشور برای بازی شطرنج به تعویق افتاد اما فرمان اعطای تابعیت فرانسوی در ۵ نوامبر ۱۹۲۷ امضا شد و در ۱۴-۱۵ نوامبر ۱۹۲۷ در روزنامه رسمی جمهوری فرانسه منتشر شد ، در حالی که آلخین در حال بازی با کاپابلانکا برای کسب عنوان جهانی در بوینس آیرس بود.

قهرمان شطرنج جهان، اولین سلطنت (۱۹۲۷–۱۹۳۵)

در سال ۱۹۲۷ ، گروهی از بازرگانان آرژانتینی و رئیس جمهور آرژانتین ، که تضمین بودجه را بر عهده داشت ، با چالش آلخین در برابر کاپابلانکا روبرو شد. آلخین قهرمان شطرنج جهان در مسابقه قهرمانی شطرنج جهان که از سپتامبر تا نوامبر ۱۹۲۷ در بوینس آیرس برگزار شد و توانست پیروز این مسابقه شود. پیروزی الخین تقریباً تمام دنیای شطرنج را متعجب کرد، زیرا او قبلاً حتی یک بازی از کاپابلانکا برنده نبوده است. 

پس از مرگ کاپابلانکا ، آلخین از پیروزی خود ابراز تعجب کرد ، زیرا در سال ۱۹۲۷ فکر نمی کرد که او برتر از کاپابلانکا است ، و اظهار داشت که کاپابلانکا بیش از حد اعتماد به نفس داشته است. کاپابلانکا بدون آمادگی فنی و بدنی وارد مسابقه شد، در حالی که آلخین خود را در شرایط بدنی خوبی قرار داد و بازی کاپابلانکا را کاملاً مطالعه کرده بود. طبق گفته کسپاروف، تحقیقات آلخین بسیاری از نادرستی ها را کشف کرد، زیرا این امر به دلیل عدم تمایل شدید کاپابلانکا به تمرکز رخ داد. ولادیمیر کرامنیک اظهار داشت که این اولین مسابقه ای بود که کاپابلانکا هیچ پیروزی آسان نداشت.

الکساندر آلخین 3

بلافاصله پس از پیروزی در مسابقه ، آلخین اعلام کرد که مایل است یک مسابقه برگشت به کاپابلانکا بدهد ، با همان شرایطی که کاپابلانکا به عنوان قهرمان مورد نیاز بود: رقیب باید سهمی ۱۰،۰۰۰ دلار آمریکا را تهیه کند که بیش از نیمی از آن به عنوان مدافع قهرمان حتی اگر شکست بخورد. مسابقه ای که هرگز نهایی نشد.
اگرچه او هرگز شرایط بازی برگشت مقابل کاپابلانکا را قبول نکرد ، اما آلخین در ۱۹۲۹ و ۱۹۳۴ با بوگولوبوف دو مسابقه قهرمانی جهان را انجام داد ،و هر دوبار راحت به پیروزی رسید.

الکساندر آلخین 2

از سال ۱۹۳۰ تا ۱۹۳۵ ، آلخین برای اولین بار در چهار بازی المپیاد شطرنج برای فرانسه بازی کرد و اولین جایزه درخشش را در هامبورگ در سال ۱۹۳۰ بدست آورد.
در سال ۱۹۳۳، ماکس ایوه ، آلخین را به یک مسابقه قهرمانی دعوت کرد. در تاریخ ۳ اکتبر ۱۹۳۵ ، مسابقات قهرمانی جهان در زندوورت هلند آغاز شد اما آلخین در آن مسابقه عنوان قهرمانی جهان را واگذار کرد هرچند دوسال بعد توانست دوباره این عنوان را بدست آورد.

الکساندر آلخین

در اواخر سال ۱۹۴۳ ، آلخین تمام وقت خود را در اسپانیا و پرتغال به عنوان نماینده آلمان در مسابقات شطرنج می گذراند.

آلخین در حالی که قصد داشت برای یک مسابقه قهرمانی جهان مقابل بوتوینیک بازی کند ، در ۲۴ مارس ۱۹۴۶ در سن ۵۳ سالگی در اتاق هتل خود در پرتغال درگذشت. شرایط مرگ او هنوز محل بحث است. این عارضه معمولاً به حمله قلبی نسبت داده می شود اما چند سال بعد ، پسر آلخین ، الکساندر آلخین ، جونیور ، گفت که “دست مسکو به پدرش رسید”.

الکساندر آلخین - چهارمین قهرمان رسمی شطرنج جهان

آلخین یکی از بزرگترین بازیکنان تهاجمی بود و ظاهراً می توانست به دلخواه ترکیباتی را تولید کند. آنچه او را از سایر بازیکنان حمله متمایز می کرد ، توانایی دیدن توانایی حمله و آماده شدن برای حمله در موقعیت هایی بود که دیگران چیزی نمی دیدند. این‌ها بعضی از اظهارات بزرگترین شطرنج بازان جهان درباره آلخین است. 

آلخین شاعری است که اثری هنری از چیزی خلق می‌کند که به سختی می‌تواند الهام‌بخش مرد دیگری باشد تا یک کارت پستال تصویری به خانه بفرستد.» – مکس یووه، قهرمان شطرنج جهان (۱۹۳۵-۱۹۳۷)

برای من آلخین پدر شطرنج مدرن است. – گری کاسپاروف، قهرمان سابق شطرنج جهان (۱۹۸۵-۱۹۹۳، ۱۹۹۳-۲۰۰۰)

“آلخین ذهن درخشانی داشت. او یکی از بهترین شطرنج بازان تمام دوران بود، اما همچنین یک هنرمند خارق العاده در صفحه شطرنج بود.” – آناتولی کارپوف، قهرمان سابق شطرنج جهان (۱۹۷۵-۱۹۸۵)

آلخین یک تاکتیک‌دان درخشان بود و تخیل باورنکردنی در صفحه شطرنج داشت. او یکی از قوی‌ترین شطرنج بازان تاریخ بود. – ویشی آناند، قهرمان سابق شطرنج جهان (۲۰۰۷-۲۰۱۳)

آلخین اولین بازیکن تهاجمی بزرگ تاریخ شطرنج بود. – بابی فیشر، قهرمان سابق شطرنج جهان (۱۹۷۲-۱۹۷۵) . برخی از ترکیبات آلخین آنچنان پیچیده هستند که حتی قهرمانان و مدعیان مدرن نیز در تحلیل آنها اختلاف نظر دارند.

الکساندر آلخین - چهارمین قهرمان رسمی شطرنج جهان
دکمه بازگشت به بالا