مقالات شطرنج

آموزش دفاع هلندی در شطرنج

آموزش دفاع هلندی در شطرنج می‌تواند به عنوان یک درس ارزشمند برای هر بازیکنی باشد. دفاع هلندی در شطرنج، نوعی آغاز بازی محسوب می‌شود که در مقابل دفاع سیسیلی رقیب و به صورت ۱.d4 مشاهده می‌شود. بازیکنی که از دفاع هلندی استفاده می‌کند، دنبال یک هدف است. در واقع بازیکن با مهره سیاه از سربازان پیاده خود برای بدست آوردن مرکز و حمله به سمت شاه رقیب استفاده می‌کند.

در این مقاله قصد داریم درباره آموزش دفاع هلندی در شطرنج، اطلاعات بیشتری را در اختیار شما کاربران گرامی قرار دهیم. اگر علاقه‌مند به دریافت اطلاعات در این زمینه از شطرنج هستید، توصیه می‌کنیم تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا به این اطلاعات ارزشمند، دست پیدا کنید.

هدف از آموزش دفاع هلندی در شطرنج

به طور کلی هدف از آموزش دفاع هلندی در شطرنج و انجام آن در بازی، شامل ۳ عنصر مهم است. در این استراتژی، مهره‌های سیاه می‌توانند به روش‌های مختلفی بازی را انجام دهند. این روش‌ها شامل حمله به سمت منطقه شاه رقیب یا حرکت سربازان پیاده و کنترل میانه میدان است. ۳ عنصری که به عنوان هدف در این دفاع از آن‌ها یاد می‌شود شامل موارد زیر هستند:

. لنینگراد هلندی (۳.g6)

. تغییرات کلاسیک (۳.e6 و ۶.d6)

. تغییرات استون‌وال (d5.6 و ۳.e6)

در تغییرات یا دفاع هلندی، بازیکن سیاه تصمیم می‌گیرد که از فیانچتو در مقابل پادشاه خود محافظت کند. با حرکت سرباز پیاده به F5، بازیکن سیاه تصمیم می‌گیرد به منطقه پادشاهی رقیب حمله کند. علت انجام این حرکت به سمت F5، این است که بازیکن مشکی بتواند اسب خود را به منطقه F6 در منطقه پشت سربازان پیاده حرکت داده و پس از حرکت تمام مهره‌ها، منطقه F4 را تصاحب کند. 

هدف از آموزش دفاع هلندی در شطرنج

در تغییرات یا واریاسیون کلاسیک، بازیکن سیاه تصمیم می‌گیرد که بازی را ساده آغاز کرده و تا جایی که هیچ خلل و ضعفی در چیدمان شطرنج خود بوجود نیاورده، بتواند قلعه‌ای مستحکم و قوی در زمین برای خود بسازد. هدف اصلی در چنین استراتژی، این است که مهره‌های اطراف شاه حرکت کرده و زمینه یک حمله احتمالی به بازیکن سفید طرح‌ریزی شود.

آخرین عنصری که در هدف آموزش دفاع هلندی در شطرنج وجود دارد، تغییرات یا واریاسیون استون‌وال است. در این بخش، شاهد کنترل خانه‌های سفید در مرکز زمین توسط بازیکن سیاه هستیم. ایده این شیوه، این است که با حرکت سربازان پیاده روی مربع‌های سفید، نوعی دیوار و حصار در مرکز ایجاد و شرایط برای حرکت مهره‌های شطرنج عقب‌تر، فراهم شود. این سیستم یک استراتژی قوی و در عین حال اثربخش است.

آموزش دفاع هلندی در شطرنج چیست؟

همانطور که در بخش ابتدایی مقاله آموزش دفاع هلندی در شطرنج بیان شد، این سبک از بازی نوعی آغاز یا گشایش در بازی شطرنج است. این سبک از بازی باعث می‌شود بازیکن سفید، وزیر خود را دو خانه حرکت دهد اما بازیکن سیاه به شکل متقارن پاسخ این حرکت را نمی‌دهد.

برای اینکه بتوانید از دفاع هلندی در بازی خود استفاده کنید، نیاز است مراحلی را طی کنید. در ابتدا باید بازیکن سفید، سرباز پیاده جلوی وزیر را دو خانه حرکت دهد (d4.1). پس از انجام این حرکت، بازیکن سیاه باید با سرباز پیاده جلوی شاه، دو حرکت به سمت جلو انجام دهد.

علت انجام دفاع هلندی، این است که این سبک از بازی یک شروع بازی نامتقارن بوده و شهرت زیادی در بین بازیکنان شطرنج دارد. بسیاری از بازیکنان بزرگ این رشته ورزشی این سبک را در بازی‌های خود به نمایش می‌گذارند. در این سبک از بازی، بازیکن سیاه بدون اینکه ضعفی در استراتژی خود بوجود آورد، حرکت‌های مثبت و ارزشمندی به سمت شاه رقیب انجام می‌دهد.

به دلیل قدرتمندی، بسیاری از بازیکنان بزرگ دنیا از دفاع هلندی استفاده می‌کنند.

بررسی تغییرات یا واریاسیون لنینگراد

در ادامه آموزش دفاع هلندی در شطرنج، تغییرات یا واریاسیون لنینگراد را بررسی کنیم. این تغییر پس از انجام حرکات زیر ایجاد می‌شود:

 • d4 d5
 • c4 Nf6
 • Nf3 g6
 • g3 Bg7

به دلیل محبوبیت زیاد این شیوه از دفاع هلندی، بسیاری از بازیکنان از آن برای کسب موفقیت استفاده می‌کنند. بازیکن سیاه در این شیوه سعی می‌کند با گسترش مهره‌های خود در اطراف منطقه پادشاهی، آن‌ها را به سمت حمله علیه شاه رقیب، آماده کند. در این حالت از بازی، بازیکن سفید قصد دارد مهره اسب خود را تا منطقه C3 حرکت دهد.

این موضوع باعث می‌شود کنترل میانه زمین را در اختیار بگیرد. هدف اصلی این حرکت، این است که منطقه D5 تصاحب شده تا فضای میانه زمین در دسترس او باشد. این ایده باعث می‌شود مهره اسب از حداکثر توانایی خود استفاده کند.

بازیکن سفید در این حالت سعی می‌کند مهره فیل خود را قبل از مهره اسب حرکت دهد تا در صورت حرکت سرباز پیاده رقیب از E7 به E5، بتواند با آن مقابله کند. همچنین مهره فیل در منطقه B2 نیز می‌تواند به کنترل زمین کمک کند. بنابراین بازیکن می‌توان برای خروج از فشار ناشی از منطقه B3، منطقه‌های E5 و Bb2 را بازی کند.

علاوه بر این بازیکن سیاه می‌تواند ابتکار عمل را به دست آورده و مرکز زمین را با استفاده از خانه‌های C6 و E5 به چالش بکشد. جالب است بدانید این شیوه از جمله تهاجمی‌ترین شیوه تغییرات لنینگراد است. در صورت کنترل میانه زمین توسط مهره سیاه، او می‌تواند از هر دو سمت اقدام به حمله کند.

بازیکن سیاه قصد دارد با استفاده از A5 و Na6 مهره‌های خود را گسترش دهد. در این حالت قبل از اینکه بازیکن وارد منطقه مرکز شود، ابتدا منطقه مربوط به وزیر را مستحکم می‌کند. همچنین فیل در منطقه G7 نیز منتظر کسب فرصت برای حمله است.

هر حرکت در استراتژی دفاع هلندی در شطرنج مهم و حیاتی است.
هر حرکت در استراتژی دفاع هلندی در شطرنج مهم و حیاتی است.

بررسی تغییرات یا واریاسیون کلاسیک

در ادامه بررسی آموزش دفاع هلندی در شطرنج، می‌خواهیم تغییرات یا واریاسیون کلاسیک را تشریح کنیم. این سبک با استفاده از E6.3 و D6.6، پس از انجام حرکات زیر ایجاد می‌شود:

 • d4 f5
 • c4 Nf6
 • Nf3 e6
 • g3 Be7
 • Bg2 0-0
 • d6 0-0

تغییرات یا واریاسیون کلاسیک، قدیمی‌ترین سبک در دفاع هلندی است. این سبک یک شیوه شجاعانه و جسورانه تهاجمی بوده که در صورت عدم آگاهی بازیکن سفید، می‌تواند مشکلات زیادی را برای وی ایجاد کند. بازیکن سیاه در این سبک، سعی می‌کند با استفاده از بلاک‌ کردن منطقه وزیر و گسترش مهره‌های منطقه شاه خود، حمله‌ای را علیه بازیکن سفید و منطقه شاه او، آغاز کند.

یکی از شیوه‌هایی که در این روش از آموزش دفاع هلندی در شطرنج وجود دارد، این است که بازیکن سفید تمایل دارد اسب خود را به منطقه C3 حرکت دهد. این موضوع باعث می‌شود تا کنترل بهتری روی میانه زمین داشته باشد. هدف این کار، بدست آوردن منطقه E4 و فضایی است که در مرکز زمین وجود دارد.

این حرکت مناسب و ارزشمند است؛ زیرا باعث می‌شود اسب و دیگر مهره‌ها از یکدیگر به خوبی پشتیبانی کنند. علاوه بر این، بازیکن سفید می‌تواند در منطقه‌ای که وزیر قرار دارد، حرکاتی مانند b4 و a5 را انجام دهد تا بتواند مرکز را کسب کند. البته لازم به ذکر است که بازیکن سفید قبل از مبارزه در میانه زمین، قصد دارد فضای مربوط به وزیر را بهبود ببخشد.

تغییرات یا واریاسیون استون‌وال

در این بخش، قصد داریم آخرین عنصر در آموزش دفاع هلندی در شطرنج یعنی تغییرات یا واریاسیون استون‌وال را شرح دهیم. تغییرات یا واریاسیون استون‌وال با ۳.e6 و ۶.d پس از حرکات زیر ایجاد می‌شود:

 • d4 f5
 • c4 Nf6
 • Nf3 e6
 • g3 Be7
 • Bg2 0-0
 • ۰-۰ d5

علت انجام این سبک از بازی، این است که جزء امن‌ترین استراتژی‌ها و تکنیک های شطرنج در دفاع هلندی بوده و هر بازیکنی برای انجام آن، کار ساده‌ای در پیش دارد. در این شیوه بازیکن سیاه به جای اینکه تصمیم داشته باشد حرکات مختلف و پیچیده‌ای را در زمین پیاده کند، تنها یک شکل خاص از بازی سرباز پیاده و سایر مهره‌ها را انجام می‌دهد.

کنترل خانه‌ها در دفاع هلندی، می‌تواند باعث ایجاد موقعیت حمله به رقیب شود.

بازیکن سفید در این شیوه از سرباز پیاده c4 محافظت می‌کند و با استفاده از Ba3 تصمیم دارد این مهره را با فیل بازیکن رقیب مبادله کند. این موضوع باعث می‌شود یک مهره بسیار قوی رقیب از بین برود و خانه e5 ضعیف شود. این ایده به دلیل اجرای ساده آن، از بهترین استراتژی‌های موجود به حساب می‌آید.

آخرین توصیه در این شیوه، این است که منطقه مربوط به وزیر را مسدود کرده و به شاه سفید حمله کنید. در این شیوه از آموزش دفاع هلندی در شطرنج، می‌تواند حرکت تهاجمی داشته و از دو سمت به رقیب حمله کنید.

در ادامه، سعی کنید مهره‌های خود را حرکت داده و خانه e5 را کنترل نمایید. این طرح ساده با استراتژی مناسبی قابل انجام است و بسیار راهگشا و اثربخش خواهد بود. بازیکن سفید در این حالت تصمیم می‌گیرد فیل سیاه را مبادله کند. یکی از رایج‌ترین برنامه‌های بازیکن سفید، این است که فیل سیاه را در خانه a3 مبادله کند.

بنابراین بازیکن سیاه نیز می‌تواند همین برنامه را با فیل سفید و در حرکتی متقابل انجام دهد. این برنامه شامل انتقال فیل از c8 به h5 و سپس هماهنگ کردن اسب‌هاست. در این حالت معمولا بازیکن سیاه اسب‌های خود را به منطقه e4 انتقال می‌دهد و سعی می‌کند وزیر یا فیل را به h5 منتقل کند تا مقداری فشار روی بخش پادشاهی بیاورد.

نتیجه گیری

همانطور که مشاهده کردید در این مقاله به بررسی آموزش دفاع هلندی در شطرنج پرداختیم. بازی شطرنج یک بازی تمام فکری و استراتژیک است که در آن تاکتیک‌ها و مقابل با حمله‌های حریف، حرف اول را در پیروزی می‌زند. بنابراین بازیکنان سعی می‌کنند در ابتدا مهره‌های خود را به شکل یک قلعه در بیاورند تا بتوانند از شاه و پس از آن وزیر دفاع کنند.

از این رو ابتدا سیستم چیدمان، پس از آن تاکتیک‌های مناسب حمله و در انتها آنالیز حرکات رقیب باعث کسب موفقیت در این بازی می‌شود. یکی از استراتژی‌های مناسب و ارزشمندی که بسیاری از بازیکنان قدرتمند و تراز اول دنیا در شطرنج آن را انجام می‌دهند، دفاع هلندی است. در انتها، امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید و این مقاله توانسته باشد اطلاعات مناسب و ارزشمندی را به شما مخاطبین گرامی، ارائه کرده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا