مقالات شطرنج

آموزش دفاع فیلیدور و مات گریدن

اگر شما هم علاقمند به بازی شطرنج هستید با دفاع فیلیدور و مات گریدن آشنایی دارید. هر دو نام عنوان شده یک روش بسیار جذاب و سریع برای از پای درآوردن حریف در بازی جذاب و فکری شطرنج هستند. بدین صورت شما نیز قطعاً به عنوان یکی از افراد خبره و برجسته سعی دارید توانایی خود را در بازی شطرنج به رخ دیگران بکشید. شما می‌توانید با استفاده از این روش به بهترین شکل ممکن حریفتان را از پای درآورید.

دفاع فیلیدور و مات گریدن یکی از روش‌های بردن بازی در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با تنها ۹ حرکت می‌باشد. بسیاری از افراد در بازی شطرنج به این موضوع علاقه‌مندند که در کوتاه‌ترین زمان ممکن بتوانند حریف خود را از پای درآورد. بدین منظور به دنبال بهترین راه‌ها و بهترین روش‌های موجود برای دفاع هستند. یکی از مات هایی که در چند دقیقه توسط شما بر روی حریف می‌تواند انجام شود مات گریدن می‌باشد. در این متن سعی داریم دفاع فیلیدور را معرفی کنیم و حرکت‌های برنامه‌ریزی شده برای انجام این روش مات کردن را نیز عنوان خواهیم نمود.

آشنایی با دفاع فیلیدور و مات گریدن

برای انجام مات گریدن یا دفاع فیلیدور بهترین روش برای شما آن است که شاه حریف را به مرکز اصلی صفحه شطرنج بکشانید. در این حالت شما با احاطه کردن شاه حریف با چندین مهره متنوع می‌توانید به راحتی بر حریف خود مغلوب شوید. همانطور که می‌دانید هیچ بردی بدون قربانی کردن امکان‌پذیر نیست. در نتیجه برای اینکه بتوانید در این بازی نسبت به حریف خود اشراف کامل پیدا کنید بهتر است اسب و مهره فیل خود را در این بازی پس از کشاندن شاه به وسط بازی قربانی کنید.

اصلی‌ترین مهره‌هایی که در آموزش دفاع فیلیدور و مات گریدن به شما کمک می‌کنند تا به مات گریدن برسید پیاده مرکزی و همچنین وزیر شماست. این مات را به عنوان یکی از روش‌های سریع برای مات نمودن حریف در بازی شطرنج می‌شناسند. در نظر داشته باشید که توجه به مهره‌ شطرنج حریف و نحوه قرارگیری آنها می‌تواند در دفاع فیلیدور تاثیر بسزایی داشته باشد. شما در زمان بازی نه تنها باید به حرکات خود بلکه باید به حرکات رقیب تان نیز توجه نمایید.

حرکت اول از سوی شما برای دفاع فیلیدور

در ابتدایی‌ترین حرکت تان برای انجام دفاع فیلیدور یا مات گریدن بهتر است سرباز جلوی شاه خود را تنها با دو حرکت به جلو برانید. در چنین حالتی شما فضای خالی برای شاه تان و حرکت آن فراهم نموده‌اید. پیاده نظام یا سرباز شما باید از نقطه E و در ردیف دوم دو حرکت یا دو خانه به سمت جلو برود. در چنین حالتی سرباز شما در ردیف چهارم و در ستون e قرار می‌گیرد.

حرکت اول برای دفاع فیلیدور و مات گریدن
قدم اول مات گریدن

قدم بعدی در دفاع فیلیدور چیست؟

برای آنکه بتوانید دفاع فیلیدور را به صورت کامل انجام دهید باید در چنین حالتی به حرکت رقیب نیز توجه نمایید. در حرکت دوم معمولا رقیب نیز جلوی شاه خود را توسط سرباز باز می‌کند. در دومین حرکت از سوی شما بهتر است فیل تان را جابجا کنید. فیل که در ردیف اول و ستون g واقع شده است می‌تواند با حرکت ال مانند خود به منطقه ردیف سوم و ستون f برسد. این حرکت آماده سازی برای کیش و مات کردن حریف را ساده‌تر خواهد کرد.

قدم بعدی در دفاع فیلیدور و مات گریدن
حرکت دوم مات گریدن

قدم سوم برای مات کردن

در این قدم بهتر است برای انجام کامل دفاع فیلیدور و مات گریدن سرباز موجود در منطقه ردیف دوم و ستون d را با دو حرکت به سمت جلو ببرید. همانطور که عنوان کردیم انجام این مات توسط وزیر امکان‌پذیر است. در نتیجه شما باید جلوی حرکت مهره وزیر را باز کنید. البته نه تنها این مورد بلکه این حرکت‌ها همه برنامه‌ریزی شده است. این روش همچنین می‌تواند به شما در مات کردن ساده‌تر در کوتاه‌ترین زمان ممکن کمک کنند.

قدم بعدی در دفاع فیلیدور و مات گریدن
حرکت سوم دفاع فیلیدور

حرکت چهارم برای مات کردن گریدن

در قدم بعدی در دفاع فیلیدور سرباز موجود از حریف در خانه ردیف پنجم و ستون e سعی می‌کند تا سرباز شما را که در نقطه مقابل خود به صورت ضربدری قرار دارد منهدم نماید. این موضوع همان موردی است که در ابتدا به آن اشاره کردیم. یعنی سرباز موجود در بازی از طرف ما قربانی می‌شود. پس از حرکت عنوان شده از سوی رقیب شما باید توسط اسب موجود در خانه ردیف سوم و ستون f سرباز موجود در خانه ردیف چهارم و ستون d را از پای درآورید.

قدم سوم برای مات کردن گریدن

حرکت پنجم حرکتی هوشمندانه!!!!

حریف شما در چنین حالتی هر مهره‌ای را که حرکت دهد در دفاع فیلیدور و مات گریدن تاثیری نخواهد داشت. مگر آنکه اسب خود را بر طبق اصول حرکتی جابجا نماید. شما در این حالت و برای داشتن حرکت هوشمندانه در مات گریدن بهتر است فیل سمت راست خود را از خانه ردیف اول و ستون f به منطقه ردیف چهارم و ستون c برسانید. این حرکت می‌تواند شما را برای حرکت‌های بعدی و مات کردن حریف تان آماده نماید.

حرکت پنجم از دفاع فیلیدور  و مات گریدن
آموزش حرکت پنجم

حرکت ششم در دفاع فیلیدور حرکتی موثر معرفی می‌شود!

بیشترین احتمالی که در دفاع فیلیدور و مات گریدن در این مرحله داده می‌شود آن است که رفیق و حریف شما در بازی فیل خود را تنها یک پله به سمت جلو بکشاند. در این حالت کار برای شما ساده است و حمله‌ای از سوی طرف مقابل رخ نخواهد داد. بدین صورت بدون نگرانی می‌توانید به سراغ حرکت ششم خود که یکی از حرکت‌های موثر در این بازی است بروید.

در این حرکت تنها کافی است فیل موجود در ردیف چهارم و ستون c را  به صورت ضربدری و تنها به تعداد ۳ خانه به سمت جلو و راست بکشانید. به عبارت دیگر فیل موجود در بازی که یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مهره‌های موجود در بازی می‌باشد باید به خانه ردیف دوم طرف حریف و ستون f برسد. بدین صورت یکی از سربازهای حریف که در این خانه قرار دارد توسط فیل شما منهدم خواهد شد.

حرکت ششم در دفاع فیلیدور و مات گریدن
حرکت ششم از مات گریدن

حرکت پیش بینی هفتم از سوی حریف و شما چیست؟

در بدترین حالت ممکن در دفاع فیلیدور و مات گریدن آن هم این زمان برای آنکه حریف بتواند فیل شما را از پای درآورد از شاه خود استفاده خواهد کرد. تنها با یک حرکت آن هم به صورت ضربدری شاه می‌تواند فیل موجود شما را در منطقه دفاع و حمله خود از پای درآورد. در حرکت بعدی شما می‌توانید اسب خود را که در حال حاضر در ردیف چهارم و ستون d  واقع شده است به واسطه حرکت ال مانند خود به منطقه ردیف ششم و ستون e برسانید. این مورد تحریک رقیب را برای از پای درآوردن مهره‌های متعدد شما بیشتر خواهد کرد.

حرکت هفتم از دفاع فیلیدور و مات گریدن
حرکت هفتم

حرکت هشتم شما را یک پله به موفقیت نزدیک‌تر می‌کند!!!!

در مات گریدن که یکی از مات های سریع موجود در شطرنج است. شما می‌توانید با استراتژی جذاب دفاع فیلیدور به برنده شدن خود و پیروزی در میدان حریف برسید. قطعاً حریف شما به واسطه وزیر خود و تنها با یک حرکت فیل موجود در ردیف ششم و ستون e که مختص به شماست را نیز از پای در خواهد آورد. در این حالت اسب شما شاه را کیش کرده است. وزیر شما در این حرکت باید از خانه خود خارج شود و به صورت مستقیم به ردیف پنجم و ستون d انتقال یابد.

حرکت هشتم دفاع فیلیدور
حرکت هشتم دفاع فیلیدور

حرکت نهم آخرین حرکت در بازی دفاع فیلیدور و مات گریدن

در دفاع فیلیدور یا مات گریدن آخرین حرکتی که شما انجام می‌دهید آن است که وزیرتان را از نقطه فعلی و به اندازه تنها دو خانه به سمت راست می‌برید. در چنین حالتی شاه حریف مقابل از سه جهت به صورت ضربدری مستقیم و همچنین از کناره‌ها توسط وزیر شما احاطه شده است. بدین صورت دفاع فیلیدور یا مات گریدن به بهترین شکل ممکن اتفاق افتاده است. همچنین شما توانستید توسط یکی از سریع‌ترین روش‌های مات یعنی مات گریدن شاه حریف را از پای درآورید.

حرکت آخر مات گریدن
حرکت آخر مات گریدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا