مقالات شطرنج

آموزش حرکت وزیر در شطرنج

آیا با نحوه حرکت مهره وزیر در شطرنج آشنایی دارید؟ اکنون با هم به آموزش حرکت وزیر در شطرنج میپردازیم. اولین گام در یادگیری بازی شطرنج، آشنایی با مهره‌ها و حرکات مهره ها در شطرنج می باشد. هر مهره در صفحه بازی، نقش حیاتی ایفا می‌کند. در میان مهره‌های شطرنج، وزیر قدرتمندترین مهره است که به عنوان “ملکه صفحه شطرنج” شناخته می‌شود، این مهره با قدرت شگفت‌انگیزی بر صفحه شطرنج تسلط دارد. در این مقاله، به جزئیات حرکت وزیر در شطرنج می‌پردازیم و پتانسیل بالا و مزایای استراتژیک آن را بررسی می‌کنیم.

امتیاز و علامت اختصاری وزیر

مهره وزیر در شطرنج ۹ امتیاز دارد و در بین مهره‌های دیگر بیشترین امتیاز را دارد چرا که قویترین مهره است. علامت اختصاری‌اش Q است، حرف اول کلمه Queen در انگلیسی. برای یادگیری بیشتر مقاله امتیاز و ارزش مهره های شطرنج به شما کمک میکند.

موقعیت اولیه مهره وزیر در صفحه شطرنج

در ابتدای بازی شطرنج، هر بازیکن با یک وزیر بازی را آغاز می‌کند که در یک خانه با رنگ موافق قرار دارد. یعنی وزیر سفید در خانه‌ای سفیدرنگ و وزیر سیاه در خانه‌ای سیاه‌رنگ. وزیر سفید در خانه d1 و وزیر سیاه در خانه d8  قرار می‌گیرد.

حرکت وزیر در شطرنج

حرکت افقی و عمودی مهره وزیر در شطرنج

وزیر می‌تواند به هر تعداد خانه در یک خط راست افقی یا عمودی حرکت کند. این بدان معنی است که اگر در مسیر وزیر مانعی نباشد، وزیر می‌تواند در یک حرکت از یک سر صفحه به سر دیگر حرکت کند.

آموزش حرکت وزیر در بازی شطرنج - حرکت افقی و عمودی

حرکت قطری وزیر در آموزش حرکت وزیر در شطرنج

مشابه فیل، وزیر همچنین می‌تواند در صفحه به صورت قطری حرکت کند. وزیر می‌تواند در خط قطری به هر تعداد خانه حرکت کند، تنها در صورتی که مانعی در مسیر وجود نداشته باشد. این حرکت قطری وزیر را از سایر مهره‌ها دیگر در صفحه متمایز می‌کند.

نحوه حرکت مهره وزیر در شطرنج - حرکت قطری مهره وزیر

ترکیب حرکت افقی، عمودی و قطری

و در نهایت در مقاله آموزش حرکت وزیر در شطرنج به سوال “وزیر در شطرنج چگونه حرکت می‌کند؟”پاسخ می‌دهیم. حرکت مهره وزیر مانند ترکیبی از حرکت مهره رخ و فیل در شطرنج است. وزیر در صفحه شطرنج می‌تواند هم در ستون‌ها و ردیف‌ها و هم در قطرها حرکت کند. مانند تصویر زیر:

نحوه ی حرکت وزیر در شطرنج - ترکیب حرکت افقی، عمودی و قطری

بیشتر بخوانید : حرکت فیل در شطرنج

محدوده حرکت وزیر در شطرنج

مهره وزیر در صفحه شطرنج می‌تواند تا جایی که راهش باز است و مانعی در مسیرش نیست، حرکت کند، اما نمی‌تواند از روی مهره‌ها بپرد.

وزیر در هر نوبت فقط در یکی از جهات حرکت می‌کند. وزیر می‌تواند در یک نوبت، تا جایی که راهش باز است و مانعی بر سر راهش نیست، در یک جهت حرکت کند اما نمی‌تواند تغییر مسیر بدهد. به طور مثال اگر وزیر به سمت راست حرکت کرد (هر چند خانه که می‌تواند)، برای حرکت در جهات دیگر، باید منتظر نوبت بعد بماند.

حرکت مهره وزیر در صفحه شطرنج - محدوده حرکت وزیر

گرفتن مهره‌ها توسط مهره وزیر در بازی شطرنج

در آموزش حرکت وزیر در شطرنج میخواهیم در مورد مهره هایی که وزیر میتواند بگیرد صحبت کنیم. وزیر میتواند مهره‌های حریف که در مسیر حرکتش هستند را بزند. در هنگام گرفتن، وزیر قوانین مشابه حرکت خود را دنبال می‌کند. وزیر می‌تواند هر مهره‌ای از حریف که در محدوده حرکتش قرار دارد را بزند. اگر وزیر مهره دشمن را بگیرد، آن را از صفحه حذف می‌کند:

چگونگی حرکت وزیر در شطرنج - گرفتن مهره ها توسط وزیر

در تصویر بالا، وزیر رخی که در خانه سبزرنگ (g8) قرار دارد را نمی‌تواند بگیرد چرا که در مسیر حرکتش نیست.

بیشتر بخوانید : حرکت رخ در شطرنج

چرا وزیر قدرتمندترین مهره شطرنج است؟

محدوده حرکت استثنایی وزیر به او امکان کنترل نواحی گسترده‌ای از صفحه را می‌دهد. این مهره شطرنج با ترکیب حرکت افقی، عمودی و قطری، قادر است حملات ویرانگری را اجرا یا خانه‌های حیاتی را کنترل کند. به طور مثال در تصویر زیر، وزیر با حرکت عمودی خود و قابلیت حرکت قطری‌اش، میتواند به خانه d4 رفته و همزمان به رخ و شاه سیاه حمله کرده و رخ سیاه را بگیرد.

جهت حرکت وزیر در شطرنج

البته باید توجه داشت که موقعیت‌هایی که در بازی پیش می‌آیند معمولا پیچیده‌تر از دیاگرام بالاست اما به سبب نوع حرکت، وزیر قدرت خارج‌العاده‌ای خواهد داشت.

حفاظت از وزیر در شطرنج

تا به اینجا در آموزش حرکت وزیر در بازی شطرنج دریافتیم که وزیر قدرتمندترین مهره بازی شطرنج است و بیشترین اهمیت را نیز دارد. پس حفاظت از آن نیز بسیار مهم است. شاید تصور شود که وزیر به دلیل قدرت بالایش در خطرات جدی قرار نمی‌گیرد، اما باید بدانیم که وزیر می‌تواند بسیار آسیب‌پذیر باشد.

یک نکته طلایی برای محافظت از وزیر، اجتناب از گسترش زودهنگام آن است. اگر وزیر در اوایل بازی به وسط صفحه شطرنج بیاید، دائم توسط سوارهای سبک تهدید می‌شود پس بهتر است وزیر را در زمان مناسب گسترش دهیم.

آموزش حرکت مهره وزیر در شطرنج - حفاظت از وزیر

در دیاگرام بالا سیاه با انتخاب یک گشایش نامناسب، و گسترش زودهنگام وزیرش، پس از گسترش اسب سفید مجبور به عقب‌نشینی است و یک تمپ از دست می‌دهد چرا که سفید با این حرکت یکی از سوارهاش را گسترش داده و همزمان به وزیر سیاه نیز حمله کرده است.

آیا می توان دو وزیر در شطرنج داشت؟

بله! در شطرنج می‌توان حتی بیشتر از دو وزیر نیز داشت! از آنجایی که هر پیاده در شطرنج، وقتی به آخر صفحه برسد، می‌تواند ارتقا یابد و به یک سوار تبدیل شود، هر بازیکن می‌تواند حداکثر ۹ وزیر در شطرنج داشته باشد. چرا که بازی را با یک وزیر آغاز کرده و ۸ سرباز نیز دارد که می‌تواند آنها را به وزیر تبدیل کند. البته این اتفاق معمولا رخ نمی‌دهد و بازیکنان در مسابقات نهایتا دو وزیر به بازی می‌آورند. 

نتیجه گیری

در این مقاله با چگونگی حرکت وزیر در شطرنج آشنا شدیم و به این نتیجه رسیدیم که وزیر بدون شک یکی از مؤثرترین مهره‌ها در بازی شطرنج است. حرکت گسترده آن در صفحه شطرنج به بازیکنان امکان می‌دهد استراتژی‌های پویا و پیچیده‌ای را اجرا کنند. درک قابلیت‌های وزیر و گنجاندن آن در برنامه کلی بازی برای موفقیت در شطرنج ضروری است.

در این ویدئو به طور کامل با نحوه حرکت وزیر در صفحه شطرنج آشنا خواهید شد:

نویسنده : حامد جدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا