• 3224
  • 1845 مرتبه
ویلهلم اشتاینیتز - اولین قهرمان رسمی شطرنج جهان

ویلهلم اشتاینیتز - اولین قهرمان رسمی شطرنج جهان

1397/11/18 12:57:30 ب.ظ

 

برای مشاهده زندگینامه قهرمان شطرنج جهان کلیک نمایید

اولین قهرمان رسمی شطرنج جهان "ویلهلم اشتاینیتز"

 

ویلهم اشتاینیتز در سال 1836 در پراک اتریش متولد شد ،در وین تحصیل کرد، در لندن سکنى گزید و در سال 1900 در آمریکا وفات یافت.

اشتاینیتز پایه گذار اصول پایه بازی استراتژیک و مکتب کلاسیک شطرنج می باشد و در بازی هایش بارها نشان داده است که چگونه می توان با افزودن برتری های جزئی بازی را به سمت پیروزی هدایت کرد . او همچنین پایه گذار شطرنج پوزیسیونی و علمی شناخته می شود و توانست کارهای بسیاری در بهبود تئوری شطرنج انجام دهد.

  

نخستین قهرمان رسمی شطرنج جهان بین سال های 1886 تا 1894 بود. او توانست در سال ۱۸۶۸ در اولین مسابقه رسمی قهرمانی جهان، حریف قدرتمند خود زوکر تورت را شکست دهد و به مدت 8 سال بر سکوی قهرمانی بنشیند. وى بطور اعجاب انگیزى مسابقه با آندرسن را با نتیجه ۸ بر ۶ برد و ادعای قهرمانی شطرنج جهان را کرد و از آن پس برنده دائمى جوایز بزرگ مسابقه هاى دهه هاى ۱۸۷۰و ۱۸۶۰ بود.

 

از سال ۱۸۸۶ تا ( ۲۰۱۳ ) ۱۲۷ سال گذشته است و در طی این مدت تنها ۱۶ نفر موفق شده اند به افتخار قهرمانی جهان دست یابند؛ این نشان می دهد که سختی و دشواری رسیدن به قهرمانی جهان در شطرنج با دیگر رشته های ورزشی قابل مقایسه نیست .

 

اشتاینیتز اولین قهرمان شناخته شده جهان، که آلخین به او لقب کبیر را داده بود، در 12 سالگی به شطرنج علاقمند شد و به خاطر علاقه زیاد به ریاضیات به تحصیل در رشته ریاضیات نیز می پرداخت. او بازیکن متفکر و بدعت گذاری بود که بصیرت و ژرف نگرى او در بازى دفاعى و استراتژیک و مجموعه برترى هاى او در موقعیت هاى جزئى به اهمیت سهم پیروزى هاى مورفى در بازى هاى بسط یافته بود.

در حالیکه مورفى بطور طبیعى قهرمانى غریزى بود ، اشتاینیتز بعد از ناکامى در اولین گام که سعى کرد نام خود را با یکى از قهرمان هاى مرسوم همراه سازد، اندیشه هاى خود را به تدریج در طول سال ها گسترش داد با در نظر گرفتن استانداردهاى قهرمانى جهان، بازى او خالى از عیب و نقص نبود و اگر چه توانسته بود در سن 50 سالگی به عنوان قهرمانی دست یابد، اما بازی هاى بسیارى را به جهت وفادارى لجوجانه اش به شگرد غیر مهم درجه دوم از دست داد. اشتاینیتز جوان ترین عضو یک خانواده بزرگ یهودی بود .

 


اشتاینیتز تئورى هایش را در کتابى بنام- آموزگار شطرنج مدرن – به تفصیل شرح داد.  منظور اصلى او این بود که نشان دهد پیروزى هاى سریع مورفى و آندرسن بر علیه دفاع هاى ضعیف حریفانشان میتوانست انجام نگیرد اگر حریف به سادگى مقاومت میکرد، مهره هایش را بسادگى وارد عمل مى نمود و پیاده هاى تقدیمى نا مربوط را نمىپذیرفت.
 

یکی از مشهور ترین بازی های اشتاینیتز  بازی او  در مقابل در سال 1895 بود که به بازی "گوهر اشتاینیتز"  معروف گردید.

 

 

 

تمامی مطالب فوق متعلق به باشگاه شطرنج ایران می باشد. کپی مطالب با حفظ منبع بلا مانع می باشد.

خانه و مدرسه تخصصی شطرنج در مشهد