یکی از گشایش های بسیار متداول در شطرنج گشایش ایتالیایی (Italian Game) می باشد . دفاع ایتالیایی یکی از قدیمی ترین گشایش ها نیز می باشد که در قرن 16 میلادی توسط بازیکنانی همچون دامیانو (Damiano) و پولریو (Polerio)   توسعه یافت . بازی ایتالیایی با حرکات زیر آغاز میگردد : 

1.e4   e5
2.Nf3   Nc6
3. Bc4   …


 

تا به اینجای کار سفید با گسترش سوارهای سبک خود و باز کردن راه قلعه کوچک و کنترل خوب مرکز موقعیت مناسبی را برای خود فراهم کرده است , در ادامه سیاه دو انتخاب خوب را دارد ؛ اگر سیاه : 
    3. …   Bc5 
را بازی کند . بازی تبدیل به ژیکوپیانو(Giuoco Piano) می شود . تا قرن 19 میلادی این حرکت شاخه اصلی بازی ایتالیایی را تشکیل می داد .  در اینجا سفید می تواند با حرکاتی مانند c3  و d3  بازی را دنبال کند . 
سفید با حرکت c3 برای d4 و حمله به فیل سیاه,  خود را آماده می کند . سیاه مجبور به گرفتن پیاده d4 با پیاده e5 می باشد زیرا هر حرکت دیگر سیاه را دچار مشکلات بزرگی می کند . مثلا اگر سیاه فیل خود را به عقب براند : 


شروع بازی ایتالیایی

 

        5. ...   Bb6 
        6.dxe5   Ng4
        7.Bxf7+   Kxf7
        8.Ng5+   Ke8
        9.Qxg4   ...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

و همانطور که مشخص است سفید برتری دو پیاده را از آن خود کرده و وضع کاملا بهتری دارد . پس حرکت Bb6  حرکت ضعیفی می باشد . اما در ادامه بازی


    4.c3   Nf6
    5.d4   exd4
    6.cxd4   Bb4+

شروع بازی ایتالیایی

سفید با Bd2 کیش را برطرف می کند و حالا سیاه پیاده e4 را با اسب میگیرد . سفید برای جبران پیاده عقب افتاده و همچنین ایجاد  آشفتگی در جبهه سیاه حرکت Bxf7+ را انجام می دهد و سیاه را مجبور به گرفتن فیل با شاه می نماید . سپس فیل سیاه را با حرکت Bxb4 میگیرد. در انتها سفید با یک پیاده ایزوله (Isolated) دچار ضعف پوزیسیونی می باشد. 

 

    7.Bd2   Nxe4
    8.Bxf7+   Kxf7
    9. Bxb4   d5
    10.Ba3   Re8

شروع بازی ایتالیایی
 

اما اگردر حرکت سوم بازیکن سیاه بجای Bc5 حرکت Nf6 را انتخاب کند بازی را به دفاع دو اسب تغییر  می دهد . (Two Knights Defense) 

شروع بازی ایتالیایی
 

3. ...   Nf6
 4.d3   Bc5
5.O-O   O-O
6.h3   a5


پس از گسترش اسب سیاه در f6 ، پیاده سفید در e4 مورد حمله قرار میگیرد بنابراین سفید با حرکت d3 علاوه بر دفاع از پیاده e4 , فیل c1 را نیز آماده گسترش می نماید . سیاه با گسترش فیل خود در c5 خود را برای قلعه کوچک آماده می نماید . هر دوطرف قلعه رفته و موقعیت شاه خود را تضمین می نمایند. 
اما اگر در حرکت چهارم سفید Ng5 را انتخاب نماید بازی ممکن است به صورت زیر ادامه یابد .
سفید با حرکت Ng5 به پیاده ضعیف f7 حمله می نماید , حرکت مناسب برای سیاه در دفاع از پیاده f7 حرکت d5 می باشد. حرکت دیگری مثل Bc5 نیز می تواند به سیاه کمک کند اما نیازمند دقت بالایی می باشد . به عنوان مثال : 


4. ...   Bc5
5.Nxf7   Bxf2+
6.Kf1   Qe7
7.Nxh8

شروع بازی ایتالیایی
 

 
پس از گرفتن پیاده f7 توسط اسب سفید و حمله هم زمان به وزیر و رخ , سیاه می بایست پیاده f2 را همراه با کیش بگیرد و این کار را با حرکت Bxf2 انجام می دهد. سفید می بایست شاه خود را به f1 ببرد و از گرفتن فیل صرف نظر کرده در غیر این صورت برتری خود را از دست می دهد. در انتها سفید رخ سیاه در h8 را میگیرد اما وضعیت دوباره مساوی می باشد . 

همانطور که مشاهده کردید حرکاتی مانند Bc5 برای سیاه در صورتی مفید است که با دقت تمامی حرکات را دنبال کنیم و با کوچکترین اشتباه و کم دقتی جبران وضعیت بسیار دشوار خواهد بود .

 

    4.Ng5   d5
    5.exd5   Na5
    6.Bb5+   c6
    7.dxc6   bxc6


 شروع بازی ایتالیایی
        

    8.Qf3   Be7
    9.Ne4   cxb5
    10.Nxf6   Bxf6
    11.Qxa8   


 

 شروع بازی ایتالیایی


سفید وزیر خود را به f3 آورده تا علاوه بر گسترش وزیر با تهدید رخ در a8 از فیل خود دفاع نماید . سیاه با گسترش فیل برای قلعه رفتن آماده می شود . سفید با اسب خود به اسب سیاه در f6 حمله می کند , اما سیاه فیل b5 را میگیرد و حال سفید با گرفتن اسب در f6 و کیش شاه سیاه خود را برای گرفتن رخ در a8 آماده می نماید و در انتها سفید یک پیاده و تفاوت جلو می باشد , هرچند که سوارهای سبک خود را هنوز گسترش نداد است . 
اما در ادامه بازی دفاع دو اسب می توان توالی حرکات زیر را دنبال کرد . 


7.Nc3   d6
8.Be3   Bxe3
9.fxe3   Be6


 شروع بازی ایتالیایی


و هر دو طرف ادامه به گسترش و آرایش بهتر نیرو های خود پرداخته و هیچ یک برتری خاصی بر حریف خود ندارند . در این ادامه بازی تقریبا بسته بیشتر معطوف به مانور های پوزیشنی می باشد .